Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Portalhipertansiyon Nedir? Portalhipertansiyon Belirtileri

Portalhipertansiyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Portalhipertansiyon hastalığı mide, bağırsak ve dalaktan karaciğere kan taşıyan portal vende kan basıncının artmasıdır. Basınç yemek borusu (özofagus) varislerinde (özofagustaki venlerin genişlemesi) yırtılmalara neden olur ve iç kanama meydana gelir.

Ayrıca aşırı yüklenmiş venden sıvı dışarıya sızar ve asit’e (karında sıvı birikimi) neden olur. Portal ven basıncının 10 mmHg’nin üzerine çıkması ile portalhipertansiyon meydana gelir. Portalhipertansiyonun komplikasyonları genellikle portal basınç gradiyenti 12 mmHg’nin üzerine çıktığında ortaya çıkmaya başlar.

Portalhipertansiyon nedenleri

Portalhipertansiyon belirtileri

Portalhipertansiyon belirtileri

 1. Portalhipertansiyona sıklıkla karaciğer sirozu sebep olur. Sirozlu karaciğerde skar dokusu alanları portal veni tıkar.
 2. Diğer bir neden ise portal ven daralmasına bağlı trombozdur (anormal kan pıhtılaşması). Portal ven darlığı doğumsal olabilir ve doğumdan hemen sonra ortaya çıkar veya yaşamın sonraki dönemlerinde (büyüyen lenf nodüllerinin kompresyona bağlı veya enfeksiyona bağlı inflamasyonu sonucu) görülebilir.
 3. Portalhipertansiyona neden olan faktörlerden bir diğeri de, Tropikal bölgelerde sık görülen bir neden dalağın büyümesine ve portal ven yolu ile dalakta kan akımının artmasına neden olabilecek bir hastalıktır.
 4. Portal hipertansiyonun nadir görülen bir nedeni ise portal ve arter arasında ortaya çıkan bozuk bir bağlantıdır (atriyovenöz fistül gibi). Bu durum genellikle bir yaralanma nedeni ile meydana gelir.

Portalhipertansiyon belirtileri

Portal hipertansiyon belirtileri portal hipertansiyon nedeni ile oluşan komplikasyonlar ortaya çıktıktan sonra görülmeye başlar. Yırtılan özogagus (yemek borusu) varisleri yoğun, tekrarlayan kan kusmalarına ve dışkının siyahlaşmasına (melena) neden olur. Asit karnın şişmesine ve rahatsızlığa yol açar ve bazen nefes almada güçlük çekmeye sebep olur. Karın bölgesinde ve derinin hemen altında bulunan venler de şişerek görünür duruma gelir. 

Portalhipertansiyon teşhisi

Portalhipertansiyon teşhisi genellikle hastada görülen belirtilere ve bulgulara göre konulur. Ven basıncının değerlendirilmesi için doppler ulrasonografi tetkiki yapılır. Gereken durumlarda portalhipertansiyon teşhisinde endoskopi ve anjiyografi tetkikleri de yapılır. Portalhipertansiyon teşhisinde hastanın öyküsü ve fizik muayenesi oldukça önemlidir. Portalhipertansiyon teşhisinde bulguları değerlendirmek için kan testlerine, dışkı testlerine de gerek duyulabilir.

Portalhipertansiyon tedavisi

 1. Portalhipertansiyon tedavisinde kanamayı durdurmak ve basıncı düşürmek, daha sonra gelişecek kanamaları önlemek için farklı tedavi yöntemleri uygulanır.
 2. Örneğin yırtılan kan damarları skleroterapi yöntemi ile tedavi edilir. Skleroterapi kapatmak için venlerin içine kimyasal bir maddenin enjekte edilmesi işlemidir.
 3. Bazı hastalarda ve bazen daha sonra gelişebilecek kanamaları önleme amaçlı şant yapılır.
 4. Oluşan asit tuz kısıtlaması ve diüretik ilaçların azaltılması ile tedavi edilir.
Portal ven anatomisi

Portal sistem anatomisi

Tansiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hipertansiyon nedir ve neden olur
 2. Pulmoner hipertansiyon nedenleri ve tedavisi
 3. Çocuklarda hipertansiyon neden olur
 4. İç kulak tansiyonu (meniere hastalığı) nedir
 5. Göz tansiyonu (glokom) neden olur
 6. Hipertansiyon belirtileri
 7. Hamilelikte hipertansiyon nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git