Enflamatuar Hastalıklar

Polimiyozit Hastalığı Nedir? (İltihaplı Kas Romatizması)

Polimiyozit sıklıkla çocuklarda ergenlik çağında başlayan ve erişkinlerde de görülen kalıcı iltihabi bir kas hastalığıdır. Polimiyozit hastalığındsa periyodik alevlenmeler olur.

Polimiyozit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Polimiyozit sıklıkla çocuklarda ergenlik çağında başlayan ve erişkinlerde de görülen kalıcı iltihabi bir kas hastalığıdır. Polimiyozit hastalığındsa periyodik alevlenmeler olur. Polimiyozitin sebebi henüz bilinmemektedir. Ebeveynlerde de polimiyozit hastalığı var ise bazı çocuklarda bir yatkınlık söz konusu olabilir. İnklüzyon cismi miyoziti olarak da adlandırılan bu hastalığın en ağır şeklini viral bir enfeksiyon tetikleyebilir. Polimiyozit bazen Lupus eritematozus ve Jüvenil artrit gibi hastalıkların seyri sırasında da görülebilir. Bazı hastalarda polimiyozit hastalığına bir tümör de eşlik edebilir.

Polimiyozit hastalığı belirtileri

Polİmİyozit hastalarının veya polimiyozit hastası çocukların gövde ve çevresindeki kaslarda güçsüzlük olur. Bu hastalar merdiven tırmanmakta veya kollarını yukarı kaldırmakta güçlük çekerler. Polimiyozitli hastaların kasları ağrılı ve hassastır. Hasta genellikle kendini çok güçsüz hisseder ve kilo kaybeder. Hafif ateş, iştahsızlık, yüz, diz veya dirsek etrafında kırmızı, kabarık döküntü ve genel bir hastalık hissi olabilir.

Polimiyozit hastalığı teşhisi

Çocukta veya erişkin hastada polimiyozit semptomları var ise doktor onun kas gücünü muayene edip, kan ve idrar tetkiklerini ister. Ayrıca elektromiyografi ve sinir ileti hızı gibi kas ve sinir aktivitelerini ölçen incelemeleri de isteyebilir. Tanıyı doğrulamak için doktor hastadan bir kas biyopsisi alabilir.

Polimiyozit hastalığı tedavisi

Polimiyozit tedavisinde doktor hastanın yıllar boyu almak zorunda kalabileceği kortikosteroid ilaç yazar. Kortikosteroidler etkili olmaz ise enflamasyonu azaltmak için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar da yazabilir. Hastanın ayrıca kaslarını güçlendirmek ve hareketlerini rahatlatmak için fizik tedaviye ihtiyacı olur. Erken ve başarılı bir tedavi ile hasta normal aktivitelerini sürdürebilir. Bazı hastalarda tedaviden sonra bile polimiyozit kronik bir hastalık olarak sürebilir. Çok ufak bir oranda çocuk için ise hastalık ölümcül olabilmektedir.

Romatolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Jüvenil romatoid artrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Lupus eritematozus nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Romatoid artrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Sjögren sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Akdeniz ateşi hastalığı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git