P

Polimetilmetakrilat Nedir? Polimetilmetakrilatın Tıpta Kullanımı

PMMA insan dokusu ile iyi bir uyum sağlar.

Polimetilmetakrilat (PMMA) kolay işlenebilen, termal kararlılığı, mekaniksel ve elektriksel direnç vb. özellikleriyle değişik amaçlarda kullanılan önemli bir termoplastiktir. PMMA insan dokusu ile iyi bir uyum sağlar. Özellikle transplant ve protezler için önemli bir materyaldir. Benzersiz özellikleri ve geniş kullanım alanının olması PMMA’yı temel bir polimer haline getirmiştir.

Polimetilmetakrilatın tıbbi olarak kullanımı

Göz: Polimetilmetakrilat kataraktların tedavisinde göze implante edilen rijid intraoküler lenslerin üretiminde kullanılmaktadır. Polimetilmetakrilat 1940’lardan beri önce skleral sonra da korneal lenslerin üretiminde kullanılmaktadır. PMMA’nın yapım kolaylığı, dayanıklılığı, hafif olması, bakım kolaylığı ve mükemmel optik özelliği gibi avantajları vardır. Ancak gaz geçirgenliğinin olmaması nedeniyle korneada yoğun şekilde hipoksiye yol açması da önemli bir dezavantajıdır.

Ortopedi: Polimetilmetakrilat kemik çimentosu implantları olarak ve kayıp kemiği yeniden şekillendirmek için kullanılır. Kemik çimentosunun yaygın kullanım alanları arasında eklem artroplastilerinin yanı sıra, eklem rekonstrüksiyonu, patolojik kırıkların tespiti, kemik defektlerinin doldurulması, vertebroplasti ve kifoplasti gibi uygulama alanları vardır.

Kozmetik: Bazı biyolojik sıvıda bulunan küçük PMMA mikroküreleri, kırışıklıkları veya izleri kalıcı olarak azaltmak için yumuşak doku dolgu maddesi olarak cilt altına enjekte edilir.

Diş: Protez dişler çeşitli materyallerden yapılabilmekle birlikte, PMMA en yaygın kullanılan protez kaide maddesidir. Polimerler, özellikle de polimetilmetakrilat (PMMA), diş hekimliğinde yüksek klinik performansları, mükemmel görünümü, doku uyumu, uygulanabilme kolaylığı ve tamir kolaylığı gibi nedenlerle yaygın olarak kullanılmaktadır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Metilselüloz nedir
  2. Slikon protez nedir
  3. Amalgam dolgu nedir
  4. Asit nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git