P

Polilaktik Asit Nedir? Polilaktik Asit’in Tıpta Kullanımı

PLA günümüzde tıbbi kullanım açısından oldukça geniş bir yere sahiptir.

Poli (laktik asit) veya polilaktik asit, şeker kamışı, mısır, un gibi doğal ve sürdürülebilen gıda maddelerinin fermantasyonuyla elde edilmiş laktik asit monomerinin kontrollü polimerizasyonuyla elde edilir. Çok yönlü bir polimerdir, geri dönüştürülebilir ve çürüyebilir. Yüksek şeffaflığa, yüksek molekül ağırlığına, suda çözünme direncine ve iyi işlenebilme özelliklerine sahiptir.

Biyo çözünür polimerlerden biri olan PLA, medikal alanda, paketleme ve ambalaj alanında, çevresel uygulamalarda, tekstil uygulamalarında oldukça etkin bir şekilde kullanılmaktadır. PLA günümüzde tıbbi kullanım açısından oldukça geniş bir yere sahiptir.

Polilaktik asitin tıpta kullanımı

PLA insan vücudunda yüksek hidroliz olabilen bir malzemedir, bu nedenle 1970’li yıllardan beri biyomedikal ve ilaç uygulamalarında kullanılmaktadır. Medikal uygulamalarda kullanılan biyo polimerler bulundukları dokuya uyumlu olmak zorundadırlar. PLA’nın medikal alanda kullanımları insan vücuduyla olan uyumluluğuna ve biyo bozunurluğuna dayanmaktadır.

Cerrahi alanda polilaktik asit kullanımı: Laktik asidin polimerleşmesiyle oluşan poli (laktik asit)’in en çok ve en geniş uygulama alanı tıp alanındaki cerrahi dikişlerdir. Polilaktik asitin, cerrahide yara iyileşmesi sürecinde yarayı bir arada tutmak ve gereken desteği sağlamak için kullanılan cerrahi dikişteki kullanımı Federal Drug Administration (FDA) tarafından onaylanmıştır.

Kontrollü ilaç salınımında polilaktik asit kullanımı: Kontrollü salım sistemlerinden bazılarının vücutta istenilen bölgeye hedeflendirilebilme gibi bir üstünlükleri vardır. Yani vücudun istenilen bölgesine, organına veya hücresine, kısacası tedavi gereken yere göndermek mümkün olabilmektedir. PLA’nın biyobozunurluk özelliğinden dolayı, kontrollü ilaç salınım sistemlerinde de kullanımı yaygınlaşmıştır.

Cilde dolgu maddesi olarak polilaktik asit kullanımı: Çizgiler ve kırışıklıkları düzeltmek için vücudun kendi kollajen üretimini canlandırarak çalışan polilaktik asit, cilt düzleştirici mikropartiküller içeren enjekte edilebilen bir maddedir. Yani bu dolgu maddesi derinin kendi kendine kollajen seviyesini arttırmasını sağlar. Doku kaybı olan alanlarda cilt yüzeyinin altına enjekte edilir. Yüz kaslarını felç etmeden veya doğal yüz ifadesini kısıtlamadan, cildin dolgunlaşmasını, düzleşmesini sağlar.

Benzer sağlık yazıları

  1. Polimetilmetakrilat nedir
  2. Yüz dolgusu neden ve nasıl yapılır
  3. Ameliyatsız saten yüz estetiği nedir
  4. Cilt sarkması neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git