Hastalıklar ve Tedaviler

Polikistik Over (Yumurtalık) Sendromu Neden Olur?

Poli latincede çok sayıda kistik bilinen kist,over ise yumurtalık dokusu anlamına gelmektedir. Polikistik over, aslında çok küçük yaşlarda başlayan ve cinsel olgunluk döneminin sonuna kadar devam eden, hatta menopoz sonrası bir çok sorunları da beraberinde taşıyan bir sağlık sorunudur. Kist denilince, insanların aklına büyük oluşumlar ve kanser gelir.

Polikistik over hastalığı belirtileri ve tedavisi

Poli latincede çok sayıda kistik bilinen kist,over ise yumurtalık dokusu anlamına gelmektedir. Polikistik over, aslında çok küçük yaşlarda başlayan ve cinsel olgunluk döneminin sonuna kadar devam eden, hatta menopoz sonrası bir çok sorunları da beraberinde taşıyan bir sağlık sorunudur. Kist denilince, insanların aklına büyük oluşumlar ve kanser gelir.

Aslında bunların iksi de değildir. Polikistik over sendromu (PCO), yumurtalıklarda oldukça fazla 2 ile 8 mm civarında, çok sayıda iyi huylu kist oluşması ile meydana çıkan bir hastalıktır. Yumurtalıkta meydana gelen ve kist olarak bilinen bu organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşmiş çok sayıda yumurta hücresi olup, bu hücreler ultrasonda özel bir görüntü oluşturmaktadır. Genel olarak 30 yaş altı kadınlarda % 3-5 arası sıklıkta rastlanmaktadır. Polikistik over sendromu hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal şekilde üretilmesi bu rahatsızlığa neden olmaktadır.

Bu rahatsızlık kadınlarda düzenli bir şekilde yumurtlama olmasına engel olur ve bazıları düzenli bir şekilde adet görür iken, bazıları da yılda bir kaç defa adet görebilir. Yumurtlama düzensizliği nedeni ile erkeklik hormonunda bir artış görülür. LH hormonundaki artış over de erkeklik hormonundaki üretiminin artmasına neden olur. Salgılanan bu erkeklik hormonları (androjenler) yağ dokusunda östrojene dönüşüp, bu östrojen LH üretimini arttırarak bir kısır döngü oluşturmaktadır. Bu kısır döngü kilo verme ve yumurtalıkların baskılanması gibi etkenler ile engellenebilir. Aynı zamanda kilo fazlalığına bağlı olarak insülinekarşı bir direnç ortaya çıktığı için hormonal denge bozularak yine bir kısır döngüye sebep olur.

Polikistik over sendromunun belirtileri

Yumurtlama olmadığı zaman yumurta hücresinin olmadığı anlamına gelir ve bu sonuca bağlı olarak hamile kalınması zorlaşır. Yumurta olmamasının diğer sonucu ise olgun yumurta hücresinin vücuda, ürettirdiği progesteron hormonu düzenli olarak adet görülmesini sağlar ve bu bozukluk oluştuğunda adet düzensizliği meydana çıkar ve progesterona dönüşemeyen hormon erkeklik hormonu aşamasında kalır ve bunun sonucu olarak tüylenme ve sivilcelenme ortaya çıkar.

Uzun vadeli sonuçları, progesteron yok ise östrojen başı boş bir şekilde rahim içi tabakasının kalınlaşmasına sebebiyet verir. Bütün bunların sonucu olarak ta rahim kanseri, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, kalp sorunları, kolesterol yükselmesi, meme kanserigibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Eğer polikistik over sendromuna rağmen hamile kalınır ise düşük riski de fazla olur.Bu durum her kadına göre değişebildiği gibi bazılarında sadece tüylenme ve sivilcelenme sorununu olur iken, bazılarında da adet düzensizliği sorununu olabilir. Lakin en şanssız olanlarda hepsini birden yaşayanlardır ve bu oran çok fazla değildir.

Polikistik over sendromu teşhisi

Polikistik over sendromu tedavisi

Polikistik over sendromu tedavisi

Polikistik over sendromunun tanısının, konulmasına yarayacak tek bir test olmayıp, belirtiler topluluğuna bakarak ve bulgulara bakarak tanısı konulabilir. Belirtileri hafif olan hastalarda bir doktorda, tanı konulmaz iken, diğer doktorda polikistik over tanısı alabilir ve bu tamamen normal bir durumdur. Bir veya bir kaç tane belirtisi olan örneğin,adet düzensizliği ve bir kaç yıldır korunmamasına rağmen hamile kalamayan bir kadın düşünüldüğünde, kadın doktora baş vurduğunda eğer yumurtalıklarında o görüntü var ise polikistik over tanısı konulabilir.

Bunun yanı sıratüylenme ve sivilcelenme sorunu olan kadın doktora gittiğinde yumurtalıklarında görüntü elde edilir ise polikistik over tanısı konulabilir. Birde 16-20 yaş arasındaki genç kızların kilo verememe, adet düzensizliği, tüylenme sorunları ile doktora baş vurduklarında ultrason görüntüsü ile tanı konulabilir. Hiç bir belirtisi olmayan ultrason teşhisi ile polikistik over sendromu tedavisi gören kadınlar bulunmaktadır. Fakat bu doğru olmayıp polikistik over tanısını koymak için belirtileri ve sonrasında ultrason görüntüsünü beraberinde değerlendirilmesi şeklinde tanı konulabilir. Sadece ultrason görüntüsüne dayanarak polikistik over sendromu tanısının konulması doğru olmaz.

Polikistik over sendromu tedavisi

Tedavide en önemli nokta, progesteron hormonunu yerine koymak olacaktır. Progesteronu yerine koymak için ya vücuda zorla salgılatmak ya da dışarıdan takviye edilerek bunu gerçekleştirmek gerekir. Bu işlemin yapılma şekli, eğer hamilelik düşünülüyor ise yumurtlama olmadığına göre yumurtlamayı sağlayacak ilaçlar verilebilir. Hasta o sırada hamilelik düşünmüyor ise sorunu adet düzensizliği olduğu için dışarıdan takviye şeklinde progesteron verilir ve bu yeterli gelmiyor ise yumurtlamayı sağlayıcı tabletlerden başlayıp iğnelere kadar giden geniş bir tedavi yöntemi vardır.

Çünkü polikistik overde yumurtlama durmuş durumda yani uykuda olduğu için uyandıracak çok çeşitli ilaçlar vardır ve bu ilaçlar ile % 99 oranında başarılı olunur. Fakat burada asıl sorun yumurtlamayı sağlayıpkadının hamile kalması değil, tüylenme ve sivilcelenme ise bu durumda tüylenmeyi giderici ilaçlar veya epilasyon tedavisi verilir. Polikistik over sendromunda her hastada farklı belirtiler ortaya çıktığı için tedavi de hastaya özel olur.

Polikistik over sendromu kısırlığa neden olur mu?

Kısırlık, tıp dilinde (sterilite) hiç bir şekilde çocuk olmaması anlamına gelir. Halbuki polikistik overde ki olay öyle değildir. Polikistik overde yumurtalıklarda yumurta hücresi salınımı olmaz ve yumurta hücreleri olgunlaşamadığı için hamile kalınması engellenir ve kısırlık anlamına gelmez. Polikistik overde yumurtlamayı sağlayacak ilaç kullanılır ise hamile kalma oranı yaklaşık % 90 civarındadır. Polikistik over tanısı alıp, hamile kalamazsın denilip, korunmayı bırakan ve hamile kalan kadınlar olmuştur. Yani polikistik over sendromu tam olarak kısırlık nedeni olmaz ve tedavi şansı çok yüksek olan bir gebe kalamama sorunudur.

Kistik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Yumurtalık (over) kisti nedenleri ve belirtileri
 2. Polikistik böbrek hastalığı nedenleri ve belirtileri
 3. Fibrokistik meme hastalığı belirtileri ve tedavisi
 4. Ganglion kisti nedenleri ve tedavisi
 5. Kistik fibroz neden olur

2 Yorum

 1. b

  18 Temmuz 2016 at 20:32

  Merhaba,
  Ben hem fmf hastasıyım 11 yaşımdan beri hemde polikistik over sendromuyum. Hamile kalabilme olasılığım nedir? Düşük müdür?

  • Sağlık Ocağım

   19 Temmuz 2016 at 12:56

   – FMF hastalığında kolşisin tedavisi sadece ataklarda kullanmak için değil ömür boyu tedavi içindir. Fmf hastalığında tam şifa sağlayan bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Kolşisin tam şifa sağlamak için değil amiloidoz birikimini önlemek ve oluşabilecek organ hasarlarını önlemek için genellikle günde 2 kez 1’er tablet olmak üzere ömür boyu kullanılır fakat bazı hastalarda ilacın dozu günde 1 veya 3 kez olabilir. Bu durum hasataya ve hastanın geçirdiği atak sıklığına göre değişir genellikle. Bunu hastanın doktoru ayarlar.

   – Fmf hastalığı bazı kadınlarda hamilelik döneminde düşüklere neden olabilir fakat bu durum yaşa ve hastanın atak sıklığına göre de değişir.

   – FMF hastaları hamile kalmayı karar vermeden önce organlarının ve sistemlerinin ne kadar zarar gördüğü hakkında bilgi edinilmesi için gerekli tetkikleri mutlaka yaptırmalı ve hamileliklerini romatoloji ve kadın doğum uzamnlarının eşliğinde devam ettirmelidir.

   – Polikistik over sendromu da FMF hastalığına bağlı gelişmiş olabilir. FMF hastalığı bazı hastalarda pelvik içi ve pelvik bölgesi sistemleri ve organları da tutar.

   – Polikistik over sendromlu kadınların hamile kalma oranları diğer kadınlara göre daha düşüktür. PCOS’li hastalarda hamile kalmayı zorlaştıran en önemli nedenler yumurtlama olmaması ya da yumurtlama düzensizliğidir. Bu hastalar yardımcı üreme yöntemleri ile hamile kalabilirler ve bebek sahibi olabilirler.

   – Hem Akdeniz ateşi hastası olmanız hem de polikistik over sendromunun olması sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam tarzını daha fazla önemsemenezi gerektirir.

   – Yani sağlıklı besinler ile beslenme tarzı, düzenli egzersiz, düzenli yürüyüş, düzenli beslenme, düzenli uyku gibi yaşam tazrı önemlidir.

   – Ayrıca tedaviye ara vermemeniz de önemlidir. Doktor kontrollerini dikkat etmenizde önemlidir.

   – Asitli içeceklerden (kola, gazoz, soda ve benzeri) kesinlikle uzak durulmalıdır. Sigara – alkol gibi zararlı içceklerden uzak durulmalıdır.

   – Hazır gıdalar (ekmek arası beslenme, dondurulmuş gıdalar, turşular, ekşiler, acılar, ketçap-mayonez tarzı, aşırı bisküvi-çikolata tarzı beslenme, aşırı kafein, sucuk-salam tarzı salamura besinler, aşırı hamur işleri, aşırı, tatlılar gibi beslenme tarzı) en aza indirilmelidir.

   – Yeterli su içmek, düzenli egzersiz yapmak, düzenli yürüyüş yapmak hem eklem ağrılarında, hem böbrek sorunlarında hem de polikistik over sendromunda çok ama çok önemlidir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git