Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Polikistik Böbrek Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik böbrek hastalığı aileden geçişli ve başta böbrek olmak üzere, diğer organlarda da kistler oluşmasına neden olan bir hastalık olup, hastalığın meydana çıkması için anne veya babada bu hastalığın olması söz konusu olabilir.

Polikistik böbrek hastalığı nedir?

Polikistik böbrek hastalığı aileden geçişli ve başta böbrek olmak üzere, diğer organlarda da kistler oluşmasına neden olan bir hastalık olup, hastalığın meydana çıkması için anne veya babada bu hastalığın olması söz konusu olabilir. Fakat anne ve babada bu hastalık olmasa da bu hastalığın görülmesi mümkündür. Genetik geçişli olması otozomal dominanttır. Yani annesi veya babasında polikistik böbrek hastalığı olan çocukta hastalığın rastlanma sıklığı % 50 oranında yani yarı yarıyadır. Cinsiyet ayrımı olmayıp, kız ve erkek çocuklarda eşit oranlarda görülür.

Polikistik böbrek hastalığını anlamak için öncelikle kistin ne olduğunu bilmek önemlidir. Kistler içi sıvı dolu kesecikler dir. Vücudun farklı organlarında ve böbreklerde de rastlanır. Kistler hiç bir belirti göstermediği gibi, bulundukları organlarda sorunlara sebep olabilirler. Böbrek kistlerinin neden olduğu rahatsızlıklar, yüksek tansiyon, iltihaplanma, böbrek taşı,idrarda kanama gibi problemlere sebep olabilir.

Böbrek kisti hidatik kist ise bu kist türü genellikle köpeklerden geçiş özelliğine sahiptir. Hidatik kistler genellikle karaciğer ve akciğerlerde rastlanabildiği gibi, böbreklerde daha seyrek rastlanan kist türüdür. Polikistik böbrek hastalığı kalıtsal olup, çoğunlukla ileri yaşlarda belirtilere neden olur. Bu durum ilerleyen yaşlarda böbrek yetmezliğine yol açabilir. Polikistik böbrek hastalığı en yavaş ilerleyen böbrek hastalıklarından biridir. Polikistik böbrek hastalığı kalp kapaklarında hasara neden olabileceği gibi, beyin damarlarında genişlemelere, bağırsaklarda keseleşmelere yol açabilir.

Polikistik böbrek hastalığı belirtileri

Böbrek kistleri ağrı, hipertansiyon, iltihap, karın şişkinliği, böbrek taşı, idrarda kanama, böbrek yetmezliği, ani kilo kaybı gibi belirtiler gösterebilir. Kistlerin gerilmesi sonucu iltihap, kanama gibi nedenlerle bazen ağrıya sebep olabilir. Gerilme ya da kist içi kanamaya bağlı olan ağrılar, dinlenme ve ağrı kesici ilaçlar ile geçebilir. Fakat kanamaya bağlı ağrılarda aspirin benzeri kan sulandırıcılar alınması sakıncalı olabilir. Kanama kist içinde oluşabilir ve bazen idrarda da kanama görülebilir. Bu gibi kanamalarda bol su içilmesi faydalı olur. İdrardaki kanamalar bir iki gün içinde yatışır. Lakin iltihap olur ise en kısa zamanda doktora baş vurulması gerekmektedir.

Polikistik böbrek hastalığı teşhisi

Böbrek kistlerinin tanısında ultrasonografi (USG), bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR) gibi bazı radyolojik tetkikler kullanılır. Uygulanan bu tanı yöntemleri ile böbrek kistlerini kanserden ayırt etmek mümkün olabilir. Polikistik böbrek hastalığı basit kistler ve hidatik kistler ile karışabilir. Bu durumda ultrasonografik görüntüleme ve bilgisayarlı tomografik görüntüleme yöntemleri ile kistlerin daha derin incelenmesi önemlidir. Bunların dışında idrar tetkikleri ve kan tetkikleri gibi tetkikler de polikistik böbrek hastalığı teşhisinde kullanılır. Basit kistler genellikle zararsız ve en sık görülen kistlerdir. Yaşın ilerlemesi ile görülme sıklığı artar ve 70 yaş üzeri kişilerde böbreğin birinde bu kistlerden oluşur. Basit kistler genelde rahatsız etmez ve tedavi gerektirmez.

Polikistik böbrek hastalığı tedavisi

Polikistik böbrek hastalığına özel bir tedavi olmayıp, hastalığın oluşturduğu sorunlara bağlı tedaviler uygulanır. Polikistik böbrek kistleri bazen çok büyüyerek karnı doldurabilirler. Çok fazla büyümeyen kistlerde tedaviye gerek yoktur. Fakat yüksek tansiyona sebebiyet vermiş ise yüksek tansiyon böbrek yetmezliğine neden olduğundan, tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Tuz kısıtlaması bazen problem yaratabildiğinden, doktor kontrolü altında yapılması gereklidir. Hasta sigara kullanıyor ise kesinlikle bırakmalı, fazla kilo sorunu var ise vermeli, egzersiz veya yürüyüş mümkün olduğunca yapılması faydalı olur. Ağır ve darbeli sporlardan kaçınılmalıdır. Beyin damarlarında genişleme olan hastalarda hipertansiyonun kontrol altına alınması önemlidir. Kontrol altına alınmayan hipertansiyon beyin kanamasına yol açabilir.

Böbrek yetmezliği meydana çıkmış, yani böbreğin süzme fonksiyonu bozulmuş ise kanda üre ve kreatinin gibi bazı maddeler yükselebilir. Bu durum mutlaka doktor kontrolü altında tutulmalıdır. Böbrek yetmezliği genelde yavaş ilerler. Lakin ishal, yanlış ilaç kullanımı, iltihap, kontrolsüz hipertansiyon benzeri tetikleyici unsurlar, böbrek yetmezliğini hızlandırabilir. Son nokta böbrek yetmezliği gelişir ise diyaliz veya böbrek nakli gerekebilir. Böbrek nakli yapılır ise polikistik böbrek hastalığı tekrarlamaz. Yakın akrabalarda polikistik böbrek hastalığı bulunanlar tarama yaptırabilirler. Lakin hastalığın olup, olmadığı genelde 30 -50 yaşları arasında ve nadiren yeni doğan döneminde görülür.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı nedenleri ve tedavisi
  2. Kronik böbrek yetmezliği nedenleri ve belirtileri
  3. Böbrek kistleri nedenleri ve belirtileri
  4. Hemolitik üremik sendrom nedenleri ve tedavisi
  5. Nefroz nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git