P

Polifarmasi Nedir?

Polifarmasi, aynı kişiye eş zamanlı olarak birkaç ilaç reçete edilmesi uygulamasıdır. Günümüzde kesin tanımlaması ile ilgili net bir görüş birliği bulunmamakla birlikte genellikle birden daha fazla sayıda ilaç kullanımı olarak kabul edilir. İlaç kombinasyonları tek bir ilaçtan daha etkili olabilir ve ilaca direnç riskini azaltabilir. Ancak, polifarmasi ilaç etkileşim riskini ve bunun sonucunda advers etki (yan etki) riskini arttırır. Polifarmasi genellikle ilerleyen yaşla birlikte görülen, önemli bir sağlık sorunudur. Polifarmasiyi engellemek adına yapılabilecek en önemli davranış biçimi hekim-hasta işbirliğinin tam olarak sağlanması ve hastanın en iyi şekilde bilgilendirilmesidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git