Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Poliarteritis Nodoza Hastalığı Nedir?

Poliarteritis nodoza (PAN), ayrıca periarterizis nodoza olarak da bilinen ve nadir görülen bir vaskülit (kan damarları enflamasyonu) tipidir ve orta boydaki arterleri etkiler.

Poliarteritis nodoza nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Poliarteritis nodoza (PAN), ayrıca periarterizis nodoza olarak da bilinen ve nadir görülen bir vaskülit (kan damarları enflamasyonu) tipidir ve orta boydaki arterleri etkiler. PAN çoğunlukla çapları 300 mikron-1 cm arasında olan musküler arterleri daha çok tutar. Bu durumdan küçük çaplı damarlar (kapiller, postkapiller venül ve arteriyol) daha az sıklıkta etkilenir.

Arter duvarları alanı inflame duruma gelir, güçsüzleşir ve anevrizmalara (damar balonlaşması) durumuna neden olabilir. Hastalığın şiddeti etkilenen arterlere ve arterlerin ne kadar güçsüz kaldığına bağlı değişir. Lezyonlar genellikle arterlerin dallanma noktalarında meydana gelir.

Poliarteritis nodoza neden olur?

Poliarteritis nodozanın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bağışıklık sistemi bozukluğunun da neden olduğu hakkında görüşler vardır ve bu durum bazen hepatit B virüsü, HIV virüsü ile tetiklenebilir veya ortaya çıkabilir. Poliarteritis nodoza sıklıkla erişkinlerde ve daha çok erkeklerde görülür fakat bu hastalık çocuklarda ve kadınlarda da görülür.

Poliarteritis nodoza belirtileri

 1. Erken belirti veren poliarteritis nodoza belirtileri arasında ateş yükselmesi, kas ağrısı, eklem ağrısı, genel durum bozukluğu (keyifsizlik), iştah kaybı ve kişinin kendini ağır hissetmesi, bazen de sinir ağrısı gibi belirtiler vardır.
 2. Bazen ve bazı hastalarda yüksek tansiyon (hipertansiyon), deri ülserasyonu ve bölgesel doku ölümü (kangren) gibi komplikasyonlar veya semptomlar da görülebilir.
 3. Poliarteritis nodoza durumundan koroner arterler etkilenir ise kalp krizi (miyokard enfarktüsü) gibi bir durum da ortaya çıkabilir.
 4. Poliarteritis nodozalı birçok hastada bunların yanı sıra karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, kanlı dışkılama gibi gastrointestinal sistem sorunları da görülebilir.
 5. Hastalık bazen böbrek yetmezliğine yol açabilir ve böbrek yetmezliğine bağlı belirtiler de görülür.
 6. Poliarteritis nodoza beyinde de meningeal arterler ve az oranda da parankimal damarları tutar ve bunlara ait şikayetler de meydana gelebilir.
 7. Poliarteritis nodoza akciğer ve dalağın foliküler damarları dışında tüm damarları etkileyebilir

Poliarteritis nodoza teşhisi

Poliarteritis nodoza hastalığı öncelikle bir damar cerrahisi muayenesi ve bazı tetkikler ile teşhis edilir. Tanı genellikle biyopsi (doku örneği) alınarak ve visseral anjiyografi yöntemi ile konulabilir.

Ayrıca PAN tanısında hastanın klinik muayenesi de önemlidir. Bunların yanı sıra kan testlerinde sedim yüksekliği, anemi (kansızlık), lökositoz, hepatit B ve C, HIV, kriyoglobulinler, ANCA gibi kan değerlerinin incelenmesi de gerekir.

Poliarteritis nodoza tedavisi

Poliarteritis nodoza tedavisinde kortikosteroid ilaç tedavisi uygulanır ve bazı durumlarda immünosüpresif ilaçlar (bağışıklık baskılayıcı ilaçlar) ile de tedavi gerekebilir. Bu tedavi yöntemleri ile hastanın yaşam süresi belli bir süre uzayabilir fakat tedavi edilmeyen olgularda yaşam süresi oranı oldukça düşüktür.

Damar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Vaskülit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Otoimmün hastalıklar neden olur
 3. Raynaud hastalığı nedenleri ve tedavisi
 4. Akut arter tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi
 5. Berry anevrizması nedenleri ve tedavisi
 6. Potalhipertansiyon nedenleri ve tedavisi
 7. Kawasaki hastalığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git