Alerjik Hastalıklar ve Tedavileri

Polen Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Polenler bitkilerin ve ağaçların erkek üreme hücreleridir. Polen tanecikleri çok küçük ve hafiftir, bu sayede aynı türden bitki ve ağaçların döllenmesini sağlama amacı ile böcekler ve rüzgar aracılığında taşınabilirler.

Polenler neden alerji yapar?

Polenler bitkilerin ve ağaçların erkek üreme hücreleridir. Polen tanecikleri çok küçük ve hafiftir, bu sayede aynı türden bitki ve ağaçların döllenmesini sağlama amacı ile böcekler ve rüzgar aracılığında taşınabilirler. Böcekler ile taşınan polenler alerjik insanlarda çok fazla soruna neden olmazlar; ancak havada taşınan polenler alerjik insanlarda daha büyük bir problem haline gelirler.

 1. Rüzgarlar ile taşınma ve döllenme için etkili bir yöntem bulunmadığından, bu yolla çoğalan bitkiler milyonlarca polen taneciği oluştururlar. Bu polen tanecikleri çok hafif ve kuru oldukları için fazla miktarda polen rüzgar aracılığı ile kilometrelerce uzak mesafelere gidebilirler. Bu nedenle saman nezlesi veya polene bağlı astım hastalığı olan kişilerin bu polen taneciklerinden uzak durmaları imkansız sayılabilir.
 2. Farklı bitkiler ve ağaçlar yılın farklı zamanlarında çiçek açar ve polen üretirler. Polen takvimleri farklı polenlerin yılın hangi bölümlerinde havada bulunduğunu % 100’e yakın oranda gösterir.
 3. Bir kişide polen alerjisi var ise belirtilerin kendini göstermesi alerjiyi tetikleyen polenlerin havada bulunduğu zamana bağlıdır. Kişi eğer kendisinde alerjiyi tetikleyen poleni biliyor ise, belirtilerin ortaya çıkacağı zamanı polen takviminden öğrenebilir.
 4. Fakat polen alerjisi sorunu olan hasta belirtilerin her yıl ne zaman ortaya çıktığını bilmiyor ise, polen takviminden hangi polen ya da polenlerin sorumlu olduğunu saptayabilir.
 5. Her iki durumda da polen alerjisi belirtileri ortaya çıkmadan önce iki ya da dört hafta önceden tedaviye başlanır ise alerji sorununu ile baş etmek daha kolay olur.
 6. Polen takvimi faydalı bir yönlendiricidir, ancak normal dışı hava koşullarının polen sezonunu bir süre öne ya da geriye şeklinde oynama yapmasına neden olabileceği de unutulmamalıdır.
 7. Ayrıca bir gün içerisindeki polen sayısı hava şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Polen sayısı bir metre küp hava içindeki polen taneciklerinin sayısıdır. Sayı 50’nin altında ise düşük, 200’ün üzerinde ise çok yüksek olarak kabul edilir. Ne yazık ki, eğer polen alerjiniz var ise çok düşük sayılarda bile polen alerjisi belirtileri tetiklenebilir.
Sık görülen alerjenler

Sık görülen alerjenler

Polen mevsiminde polen alerjisi nasıl önlenir?

Bir alerjiyi tedavi etmenin en uygun yöntemi alerjiye neden olan alerjenden korunmaktır. Polen alerjisinden korunmanın en iyi yolu ise polen sezonu süresince alerjiye neden olan bitkilerin ya da ağaçların yetişmediği bölgelerde yaşamak olacaktır. Fakat bu bölge evinizden, yaşadığınız şehirden ya da ülkeden çok uzakta olabilir. Bu nedenle çok az sayıda insan bu korunma yöntemini gerçekleştirecek maddi güce sahiptir ya da bu tür bir korunma yöntemini seçebilir. Ayrıca alerji sorunu olan kişinin gideceği bölgede de yeni polenlerin alerji yapmayacağına dair bir garanti de yoktur.

Bu nedenle alerjiden korunmanın en temel yöntemi doktorunuzun önerileri ve belirtiler doğrultusunda yapılacak tedavinin uygulanmasıdır. Polen alerjisi mevsiminde doktorun reçete ettiği antihistamin haplar ve burun spreyleri, diğer yangı giderici ilaçlar alerji mevsimi gelmeden 2-4 hafta önce kullanılmaya başlanması gerekir. Fakat polen alerjisinin belirtilerini azaltmak ve yaz mevsimini daha kolay geçirmek için bazı koruyucu önlemler de vardır.

 1. Polen sayısının yüksek olduğu günler ve sabah ya da öğleden sonra gibi saatlerde mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalıdır.
 2. Ev dışında koşma, tenis oynama ve benzeri egzersizler polen sayısının en düşük olduğu saatlerde (sabahın erken saatleri, akşamları veya yağmurlu havadan hemen sonra) yapmak daha uygun olur.
 3. Gözlük kullanmak gözlerin polen alerjisinden etkilenmesinde daha etkili olur, bu nedenle kaliteli bir güneş gözlüğü ya da göz doktorunun önerdiği bir gözlüğü kullanmak lens kullanmaktan daha sağlıklıdır.
 4. Eğer polen sayısının yüksek olduğu saatlerde dışarı çıkmak zorundaysanız eve geldiğinizde hemen üzerinizi değiştirip, ellerinizi, yüzünüzü duru su ile yıkamalısınız.
 5. Polen sayısının yüksek olduğu saatlerde evin kapı ve pencerelerini kapalı tutmak ve sabah erken saatlerde ya da akşamları evi havalandırmak gerekir.
 6. Mümkün ise yaz tatili polen mevsimine denk getirilmeli ve esintinin polenleri uzaklaştırdığı deniz kıyılarında veya alerjiye neden olan bitkilerin yetişmediği bölgelerde geçirmek gerekir.
 7. Polen mevsiminde alerjisi olan kişi çim biçme makinesi kullanmamalı ve yeni biçilmiş çimlere dokunmamalı dır.
 8. Polen alerjisi olan kişi araba kullanacak ise polen filtresi bulunan bir arabayı tercih etmelidir.
 9. Polen alerjisi olan kişi belirtileri kötüleştiren sigara dumanından, egzoz dumanından ve tozdan kaçınmalıdır.

Polen takvimi nedir?

Polen alerjisine neden olan bitkiler ve polenlerin yoğun olduğu aylar

Polen alerjisine neden olan bitkiler ve polenlerin yoğun olduğu aylar

Polen alerjisine neden olan bitkiler ve polenlerin yoğun olduğu aylar

Polen alerjisine neden olan bitkiler ve polenlerin yoğun olduğu aylar

Bahçe işi yapanlar polenlerden nasıl korunmalı?

Polen alerjisi olan kişi bahçe işlerinde çalışmak zorunda olduğunda bazı önlemler ile polen alerjisinin belirtileri bir miktar da olsa azaltabilirler. Bahçede çalışıyorsanız ve polen alerjiniz var ise dışarı çıkmadan önce polen sayısını öğrenmek gerekir. 50- 100 üzeri polen sayısı mevcut ise polen alerjisi tetiklenebilir.

 1. Bahçe işlerini genellikle soğuk ve yağmurlu havalarda yapmaya çalışın. Kapalı ve yağışlı havalarda bitkiler havaya polen göndermezler. Ayrıca yağmur havada bulunan polenleri temizler.
 2. Bahçe işlerini polen sayısının en düşük olduğu sabahın erken saatlerinde yapmalısınız. Özellikle çiy yağmış günlerde sabah saatlerinde polen alerjisi tetiklenmez.
 3. Hava kirliliğinin çok yoğun olduğu günlerde bahçe işleri yapmamak gerekir. Çünkü hava kirliliği polenlerin tetikleyici özelliğini arttırır.
 4. Bahçe işleri ile uğraşırken gözlük kullanılmalıdır. Bu sayede hava akımı azalacağı için gözlere zarar veren polen sayısı azalır. Büyük camlı yüze tam oturan gözlükler tercih edilmelidir.
 5. Bahçeye çim yerine çakıl ya da dekoratif taşlar ile süslemeye çalışın. Fakat çim ekmek daha çok işinize gelir ise çim biçme işini alerjisi olmayan birine yaptırmalı ve mümkün olduğunca çimler çiçek açmaya fırsat bulamadan çimleri biçtirmelisiniz.
 6. Bahçeye süs bitkisi alırken bitkilerin ve ağaçların polenlerini böcekler aracılığı ile taşınan ağaçlardan ve bitkilerden olmasını tercih etmelisiniz.
 7. Bahçenize süs olsun diye huş ağacı, çim ya da papatya ailesinin bireylerinden bitki ekmemelisiniz.
 8. Yabani otlar da kültür bitkileri gibi alerjenlere neden olabilir, bu nedenle bahçenizdeki yabani bitkileri sık sık ayıklayın veya bahçeyi tamamen kaplayacak bir bitki ekin.

Alerjik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Polen alerjisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Göz alerjisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Ev tozu alerjisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Hayvan alerjisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Bahar alerjisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Bahar yorgunluğu neden olur
 7. Astım hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git