Akciğer Hastalıkları

Plörezi (Aciğer Zarlarında Sıvı Toplanması) Nedir?

Plörezi, akciğer zarında sıvı toplanması, zatülcenp ya da plevral efüzyon, akciğerlerin komple çevresini saran zarların arasında sıvı toplanması nedeni ile gelişen hastalıkların genel adıdır.

Plörezi (zatülcenp) nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Plörezi, akciğer zarında sıvı toplanması, zatülcenp ya da plevral efüzyon, akciğerlerin komple çevresini saran zarların arasında sıvı toplanması nedeni ile gelişen hastalıkların genel adıdır. Plörezi halk arasında zatülcenp diye de bilinir. Plörezi her yaş grubunda görülebilir. Plörezinin, tüberküloz (verem), kanser, kalp yetmezliği, zatürre, böbrek yetmezliği, siroz, guatr, akciğer embolisi, romatizmal hastalıklar ve 50’ye yakın ya da daha fazla nedeni vardır.

ABD’de senede 1 milyon kişiye yakın plörezi hastası ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de de oldukça sık görülen akciğer hastalıklarından biri olan plörezinin nedenleri arasında gençlerde tüberküloz, yaşlılarda kanser ve kalp yetmezliği ilk sıralarda gelir.

Plörezi (zatülcenp) belirtileri

Plörezi belirtileri

Plörezi belirtileri

Plörezinin belirtileri neden olan hastalıklara bağlı değişiklik gösterse de kuru öksürük, yan ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtiler hastaların hepsinde görülür.

 1. Ağrı : Hastalığın ilk belirtisi göğüs duvarının tek bir noktasında hissedilen ağrıdır. Bu ağrı sırtta ve göğsün yan taraflarında hissedilebilir. Ağrı genellikle derin nefes alırken, öksürürken, hapşırırken bıçak batması şeklinde hissedilir.
 2. Öksürük : Plörezi hastalarında kuru öksürük çoğunlukla vardır. Plörezi öksürüğü genellikle kuru öksürük olur ve balgam çıkmaz. Öksürük, ağrıyı şiddetlendirdiği için oldukça rahatsız edicidir.
 3. Nefes darlığı : Akciğer zarları etrafında biriken sıvının miktarına bağlı nefes darlığı meydana gelebilir. İlk başlardan nefes darlığı sadece efor sırasında meydana çıkar iken, ilerleyen dönemlerinde nefes darlığı istirahat sırasında bile hastayı rahatsız eder. Bu hastalar sırt üzeri yatamazlar.

Plörezi (zatülcenp) teşhisi

Plörezi tanısında göğüs hastalıkları uzmanının yapacağı fizik muayenede sıvının bulunduğu tarafta solunum sesleri duyulmaz. Muayenenin yanı sıra bazı görüntüleme tetkikleri yapılır. Bu tetkikler akciğer grafisi, akciğer ultrasonografisi, bilgisayarlı akciğer tomografisi gibi tetkiklerdir. Grafi görüntülemesinden sonra sıvının rengini görmek ve incelenmesi için bir enjektör yardımı ile göğüs duvarından girilerek plevra boşluğunda biriken sıvı örneği alınır. Bu işlem sıvının çok olması nedeni ile aşırı nefes darlığı çeken hastalarda hastayı rahatlatmak içinde uygulanır. Ayrıca lokal anestezi ile göğüs duvarından girilerek plevradan parça alınır ve biyopsi yapılır.

Plörezi (zatülcenp) tedavisi

Plörezi tedavisinde bu duruma neden olan hastalığın tedavisi uygulanır. Kalp yetmezliğine bağlı plörezide idrar söktürücü ilaçlar, kansere bağlı plörezide göğüs boşluğu içerisine enjeksiyon ile ilaçlar verilir. Şikayetleri geçmeyen ve çok şiddetli nefes darlığı olan plörezili hastalarda lokal anestezi yapılarak sıvının boşaltma işlemi yapılır.

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hırıltılı solunum neden olur
 2. Pulmoner nodül nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Öksürük neden olur
 4. Akciğer sönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Akciğer ödemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Akciğer amfizemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Tüberküloz nedenleri, belirtileri ve tedavisi

4 Yorum

 1. İbrahim

  25 Ocak 2017 at 22:02

  Plorezi hastalığı geçirdim.antibiyotik tedavisi ile kontrole gittim doktor toparlamısin dedi.ama bir hafta sona tekrardan baş ağrısı burun tıkanıklığı nefesde zorluk.kuru öksürük çıktı tekrara gittim film çekti tomografi çekti sıvı yok nodül var oda normal iyi huylu dedi galiba ama hala baş ağrım burun tıkanıklığı ve ne kuru öksürük devam ediyor . Ne hastalığın olabilir ki ?

  • Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 22:48

   Anlattığınız durum sinüzite bağlı olabilir. Son günlerde soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyona bağlı hastalık geçirmişseniz buna bağlı enfeksiyon hem alt solunum yollarını hem de üst solunum yollarını etkilemiş olabilir ve baş ağrısı ve burun tıkanıklığı sinüzite bağlı öksürük de geniz akıntısı oluyorsa buna bağlı veya plöreziye bağlı devam ediyor olabilir.

   Bir de sinüzit açısından ve sinüzite neden olabilecek enfeksiyon dışı nedenler (geniz eti, burun eti, burun eğriliği, alerjik etkenler, sinüs kanallarında tıkanıklık gibi) nedenlerin de KBB uzmanlığında değerlendirilmesi önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Orhan

  11 Şubat 2017 at 22:12

  Tuberkulyoz ile ilgili plefral.effuzyon vardi tedavi oldum. Plevra yapraklari arasinda yapisiklik gorunuyor akciger grafide bir turlu acilmiyor. Derin nefes almada agri veriyor. Ne yapmaliyim? Cevaplarsaniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 11:40

   PLEVRAL EFÜZYON, plevra ve akciğer ya da akciğer dışı çeşitli organların hastalıkları sonucunda görülen ve oldukça sık rastlanan bir bulgudur. Türkiye’de eksuda tarzındaki plevral efüzyon gelişiminin en önemli nedenlerinden biri tüberküloz plörezidir. Plevral efüzyon nedeni ile plevral yapışıklıklar oluşabilir. Bu tür komplikasyonların oluşmaması için tüberküloz tedavisinin tam olarak ve disiplinli bir şekilde yapılması çok önemlidir. Tüberküloz tedavisi oldukça uzun sürer. Tedavi ameliyattan sonra bir süre daha devam etmesi gerekebilir, bu nedenle takip önemlidir. Bu tür durumların tedavisi gelişebilecek komplikasyonlara göre değişiklik gösterebilir.

   Tedaviyi sürdüren doktorunuzla bu durumu konuşmanız ve neler yapabileceğinizi doktorunuza sormanız daha uygun olur. Hasta ve doktorunun uyumu ve disiplinli olması tüberküloz ve tüberküloz sonrası gelişebilen komplikasyonların tedavisi için son derece önemlidir.

   İyilik dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git