Akciğer Hastalıkları

Plörezi (Aciğer Zarlarında Sıvı Toplanması) Nedir?

Plörezi, akciğer zarında sıvı toplanması, zatülcenp ya da plevral efüzyon, akciğerlerin komple çevresini saran zarların arasında sıvı toplanması nedeni ile gelişen hastalıkların genel adıdır.

Plörezi (zatülcenp) nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Plörezi, akciğer zarında sıvı toplanması, zatülcenp ya da plevral efüzyon, akciğerlerin komple çevresini saran zarların arasında sıvı toplanması nedeni ile gelişen hastalıkların genel adıdır. Plörezi halk arasında zatülcenp diye de bilinir. Plörezi her yaş grubunda görülebilir. Plörezinin, tüberküloz (verem), kanser, kalp yetmezliği, zatürre, böbrek yetmezliği, siroz, guatr, akciğer embolisi, romatizmal hastalıklar ve 50’ye yakın ya da daha fazla nedeni vardır.

ABD’de senede 1 milyon kişiye yakın plörezi hastası ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de de oldukça sık görülen akciğer hastalıklarından biri olan plörezinin nedenleri arasında gençlerde tüberküloz, yaşlılarda kanser ve kalp yetmezliği ilk sıralarda gelir.

Plörezi (zatülcenp) belirtileri

Plörezi belirtileri

Plörezi belirtileri

Plörezinin belirtileri neden olan hastalıklara bağlı değişiklik gösterse de kuru öksürük, yan ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtiler hastaların hepsinde görülür.

 1. Ağrı : Hastalığın ilk belirtisi göğüs duvarının tek bir noktasında hissedilen ağrıdır. Bu ağrı sırtta ve göğsün yan taraflarında hissedilebilir. Ağrı genellikle derin nefes alırken, öksürürken, hapşırırken bıçak batması şeklinde hissedilir.
 2. Öksürük : Plörezi hastalarında kuru öksürük çoğunlukla vardır. Plörezi öksürüğü genellikle kuru öksürük olur ve balgam çıkmaz. Öksürük, ağrıyı şiddetlendirdiği için oldukça rahatsız edicidir.
 3. Nefes darlığı : Akciğer zarları etrafında biriken sıvının miktarına bağlı nefes darlığı meydana gelebilir. İlk başlardan nefes darlığı sadece efor sırasında meydana çıkar iken, ilerleyen dönemlerinde nefes darlığı istirahat sırasında bile hastayı rahatsız eder. Bu hastalar sırt üzeri yatamazlar.

Plörezi (zatülcenp) teşhisi

Plörezi tanısında göğüs hastalıkları uzmanının yapacağı fizik muayenede sıvının bulunduğu tarafta solunum sesleri duyulmaz. Muayenenin yanı sıra bazı görüntüleme tetkikleri yapılır. Bu tetkikler akciğer grafisi, akciğer ultrasonografisi, bilgisayarlı akciğer tomografisi gibi tetkiklerdir. Grafi görüntülemesinden sonra sıvının rengini görmek ve incelenmesi için bir enjektör yardımı ile göğüs duvarından girilerek plevra boşluğunda biriken sıvı örneği alınır. Bu işlem sıvının çok olması nedeni ile aşırı nefes darlığı çeken hastalarda hastayı rahatlatmak içinde uygulanır. Ayrıca lokal anestezi ile göğüs duvarından girilerek plevradan parça alınır ve biyopsi yapılır.

Plörezi (zatülcenp) tedavisi

Plörezi tedavisinde bu duruma neden olan hastalığın tedavisi uygulanır. Kalp yetmezliğine bağlı plörezide idrar söktürücü ilaçlar, kansere bağlı plörezide göğüs boşluğu içerisine enjeksiyon ile ilaçlar verilir. Şikayetleri geçmeyen ve çok şiddetli nefes darlığı olan plörezili hastalarda lokal anestezi yapılarak sıvının boşaltma işlemi yapılır.

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hırıltılı solunum neden olur
 2. Pulmoner nodül nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Öksürük neden olur
 4. Akciğer sönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Akciğer ödemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Akciğer amfizemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Tüberküloz nedenleri, belirtileri ve tedavisi

21 Yorum

 1. Avatar

  İbrahim

  25 Ocak 2017 at 22:02

  Plorezi hastalığı geçirdim.antibiyotik tedavisi ile kontrole gittim doktor toparlamısin dedi.ama bir hafta sona tekrardan baş ağrısı burun tıkanıklığı nefesde zorluk.kuru öksürük çıktı tekrara gittim film çekti tomografi çekti sıvı yok nodül var oda normal iyi huylu dedi galiba ama hala baş ağrım burun tıkanıklığı ve ne kuru öksürük devam ediyor . Ne hastalığın olabilir ki ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 22:48

   Anlattığınız durum sinüzite bağlı olabilir. Son günlerde soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyona bağlı hastalık geçirmişseniz buna bağlı enfeksiyon hem alt solunum yollarını hem de üst solunum yollarını etkilemiş olabilir ve baş ağrısı ve burun tıkanıklığı sinüzite bağlı öksürük de geniz akıntısı oluyorsa buna bağlı veya plöreziye bağlı devam ediyor olabilir.

   Bir de sinüzit açısından ve sinüzite neden olabilecek enfeksiyon dışı nedenler (geniz eti, burun eti, burun eğriliği, alerjik etkenler, sinüs kanallarında tıkanıklık gibi) nedenlerin de KBB uzmanlığında değerlendirilmesi önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    UĞUR

    16 Ağustos 2018 at 23:48

    İyi gunler yaklaşık 1 hafta oncesıne kadar bi sorunum yoktu ilk ağrı gobek deligı ile kalbın altı hizasında derin nefes alırken bı bıcak ağrısı tabiri seklinde bu agrı olusuyordu bugun ise tam kalp hizasında belirli bı noktada keskin bı agrı burun tıkanıklığı ve halsizim birazda gobek var hafifte nefes alırken bı gıcırtı var nefeste 19 yasındayım. Evde biraz havasız kalıyor yun var ondan kaynaklanabilirmı acaba

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     19 Ağustos 2018 at 10:40

     Eğer alerjiniz ve/veya alerjik astımınız, saman nezleniz varsa evin havasız kalmasına bağlı anlattığınız şikayetler olabilir. Akar alerjiniz olabilir. Burun tıkanıklığının da olması alerji olma ihtimalini arttırmaktadır, ancak kilo probleminizin olmasından dolayı ve ağrı olduğu için, bu durumun kardiyoljik olarak da değerlendirilmesi gerekir. Hem kardiyoloji uzmanına hem de KBB uzmanına gidip hikayenizi de anlatmanız önemlidir. Daha önceleri benzer ortamlarda benzer şikayetleriniz var mı, başka hastalığınız var mı, bu durumu ilk kez mi yaşıyorsunuz, bunları da doktorunuza doğru ve iyi anlatmanız gerekir.

     Yün eşyalarda bile (kazak, yorgan, yastık, halı ve benzeri) akar alerjisi riski vardır.

     Alerji sorunu olan çocuklarda ilerleyen yaşlarda obezite, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği ve bunlara bağlı kalp hastalığı riski alerji sorunu olmayanlara göre daha fazla olabilmektedir.

     Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  • Avatar

   Esma cansiz

   7 Şubat 2018 at 15:44

   Ibrahim bey gecmis olsun.esimde sol akcigerde birlitreye yakin sivi var.tomografi petmr.sividan patoloji yapildi.kotu birsey cikmadi.ama doktorumuz ilac vermedi.biray sonra tekrar rontgenle bakalim dedi.eger ayni miktardaysa ciger zarindan biyopsi dedi.siz nerde tedavi oldunuz.merak ettim.

 2. Avatar

  Orhan

  11 Şubat 2017 at 22:12

  Tuberkulyoz ile ilgili plefral.effuzyon vardi tedavi oldum. Plevra yapraklari arasinda yapisiklik gorunuyor akciger grafide bir turlu acilmiyor. Derin nefes almada agri veriyor. Ne yapmaliyim? Cevaplarsaniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 11:40

   PLEVRAL EFÜZYON, plevra ve akciğer ya da akciğer dışı çeşitli organların hastalıkları sonucunda görülen ve oldukça sık rastlanan bir bulgudur. Türkiye’de eksuda tarzındaki plevral efüzyon gelişiminin en önemli nedenlerinden biri tüberküloz plörezidir. Plevral efüzyon nedeni ile plevral yapışıklıklar oluşabilir. Bu tür komplikasyonların oluşmaması için tüberküloz tedavisinin tam olarak ve disiplinli bir şekilde yapılması çok önemlidir. Tüberküloz tedavisi oldukça uzun sürer. Tedavi ameliyattan sonra bir süre daha devam etmesi gerekebilir, bu nedenle takip önemlidir. Bu tür durumların tedavisi gelişebilecek komplikasyonlara göre değişiklik gösterebilir.

   Tedaviyi sürdüren doktorunuzla bu durumu konuşmanız ve neler yapabileceğinizi doktorunuza sormanız daha uygun olur. Hasta ve doktorunun uyumu ve disiplinli olması tüberküloz ve tüberküloz sonrası gelişebilen komplikasyonların tedavisi için son derece önemlidir.

   İyilik dileğiyle.

 3. Avatar

  şerife

  19 Şubat 2017 at 09:59

  20 gün önce plörezi teşhisiyle hayli bir sivı boşaltıldı. taburcu oldum ve10 gün dikiş alınacak diye gittim. bu arada nefes alamıyorum. sıvı yine toplanmış. patoloji akciger kanseri diyor.ben kemoterapi istemiyorum. nefesim rahatlasın yeter. bunun için ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Şubat 2017 at 21:06

   Bu gibi bir durum için doktorlarınızın tavsiyelerine uymanız önemlidir, bunun dışında bir şey söylemek mümkün değildir.

   İyilik dileğiyle.

 4. Avatar

  Sefa

  7 Mart 2017 at 00:13

  Küçüklüğümden beri ciğerlerimde bıçak kesmesi tarzında bi ağrım var. Ara ara gelir hafif nefes aldığım zaman ve hafif nefes verdiğim zaman kesilir gibi yırtılır gibi dayanılmaz bi ağrı oluşuyor. Doktora da gittim kas gerilmesi büyüyünce geçer şeklinde cevap aldım. Yaşım 22 oldu ama hala geçmedi sizce ne olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2017 at 23:51

   Bu tür ağrılar genellikle kaslar ile ilgilidir, fakat büyüme ağrıları bu yaşlarda olmaz. Bu durumun şimdi tekrar hem göğüs hastalıkları hem de kardiyoloji ve fizik tedavi doktorları tarafından gerekli tetkikler yapılarak değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle…

 5. Avatar

  Uğur

  8 Nisan 2017 at 07:22

  İyi günler 1 hafta önce sırtımda bu ağrıyla uyandım düzelemiyordum göğse batma yapıyordu 4 5 gün sonra geçti ama bu sefer de gülerken hep bazen de durduk yere kuru öksürük oluyor sol kalp tarafımda da gıcırtı gibi ses geliyor bu ara sol tarafıma yaramıyordum o geçti ama gıcırtı var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2017 at 01:06

   Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz, bu tür durumlar önemlidir. Buradan bir şey çıkmaz ise (dileriz çıkmaz), kardiyolojiye de gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Avatar

  Ege

  29 Ağustos 2017 at 06:52

  Bundan yaklaşık 1 ay önce havuzda yüzdükten sonra sıcak duş aldım. Duştan hemen sonra terli bir şekilde dışarıya çıktığımda dışarıda hayli esinti vardı. O akşam sırtımda sanki kemiklerim çatlarcasına korkunç bir ağrı oluştu. Ardından iki gün sonra sırtımdaki ağrı yeniden dayanılmaz bir şekilde sırtımı vurdu. Neredeyse nefes bile alamıyordum. Öksürdükçe sanki ciğerlerime bıçak batıyor gibiydi ağrı birkaç saat sürdü. Buna benzer ağrı bir daha yaşanmadı. Ancak son bir aydır deyim yerindeyse sırt üstü yatamıyorum. Sağ köprücük kemiğimde ağrı oluşuyor sağ göğsümde hafiften çekme yapıyor. Mesela bu esnada yurtdışına gittiğimde sağ kolumla çekçek valizi çekerken bile sağ göğüs kaslarım sanki gerginleşir gibi dayanılmaz acı yaratıyordu. Nefes darlığım yok , öksürükte yok , halsizlik , iştahsızlıkta yok. Ancak geceleri sırt üstü yatınca sırtım ağrıyor ve dolayısıyla beni rahatsız ediyor , çok derin nefes alınca sağ göğsümün altı hafiften acıyor. Ancak çok derin nefes alırsam oluyor bu. Sizce bunun nedeni nedir ? 1 aydır geçmeyen bu sırt ağrısı beni hayli endişelendirdi. Teşekkür ederim. İyi günler. Tüm hastalara da acil şifalar dilerim….

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Eylül 2017 at 22:20

   İltihaplı omurga romatizması (ankilozan spondilit) olabilir, akciğer ile ilgili bir problem olabilir, akciğer zarı iltihabı olabilir, kalp ile ilgili iltihabi bir durum olabilir, safra kesesi ile ilgili bir durum olabilir.

   Mutlaka bir dahiliye uzmanına gitmenizde ve gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  osman oğuzhan kara

  3 Aralık 2017 at 11:48

  2006 askerde yakalandım bu hastalığa akciğerim nerede ise su ile dolmuştu ankarada askerlik yapıyordum ambulans ile gataya kaldırdılar doktorumuz albay’dı ALLAH onlardan razı olsun 54 gün orada kaldım hergün nerede ise bir avuç dolusu ilaç içiyordum hava değişimi alarak memleketime gittim askerlik bitince verem savas dispanserinden desteğe devam ettiler haftalık yada aylık ılac olarak devam ettık şimdi çok şükür iyiyim ( plörezi) tanısı ile başlayan süreç çok zor moral en üstte olmalı temiz hava ve ilaçların zamanında kullanılması gerekli terlememek gerekiyor eğer ter üzerimizde soğursa süreç uzayıp sonu ciddi hastalıklara yol acıyor ben çok nasipliydim doktorum uzman bir albaydı herkese RABBİM sağlık versin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2017 at 01:20

   Deneyimlerinizi, tedavilerinizi, nelerden fayda gördüğünüzü internet sitemizde paylaştığınız için teşekkürler. Bu tür paylaşımlar, bu tür hastalıklardan muzdarip olup çözüm bulamayan insanlara yardımcı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Elif

  6 Şubat 2018 at 01:37

  Merhaba ben yaklasık iki aydır sag vöğüs kafedimin altında öksürürken ve hapsırırken agrı hissediyorum kuru öksürüğümde var doktora gittim akciğer filmi çekti bişey çıkmadı bana suda eriyen bir agrı kesici verdi içince geciyor ertesi gün yine agrıyor gecmesse 10 gün sonra tomografi cekelim dedi 29 yasındayım ve karsıma cıkacak gercekle yüzlesmeye cok korkuyorım sizce ne olabilir rahatsızlıgım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2018 at 02:14

   GÖĞÜSTE, GÖĞÜS KAFESİNİN ALTINDA HİSSEDİLEN AĞRILARIN BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR.

   * Daha önceleri kaburgalar bir darbe almışsa buna bağlı öksürürken, hapşırırken göğüs kafesinde ağrı hissedilebilir. Bu ağrı darbeden hemen sonra olmayabilir.
   * Kronik öksürüğünüz varsa veya alerjiye bağlı sık sık hapşırmak zorunda kalıyorsanız buna bağlı kaburga kırığı gelişebilir ve buna bağlı bu tür ağrılar olabilir.
   * Plörezi (akciğer zarları arasında sıvı birikmesi) durumu olabilir.
   * Bu bölgede oluşan iltihaplanmalar bu tür göğüs ağrılarına neden olabilir.
   * Karaciğer büyümesi olursa kaburgaya baskı yapabilir ve buna bağlı bu tür göğüs ağrıları olabilir.
   * Göğüs zarı iltihabı bu tür ağrılara neden olabilir.
   * Kalp ile ilgili bazı durumlar (özellikle kalp kasını ilgilendiren durumlar) bu tür göğüs ağrılarına neden olabilir.
   * Omurga şekil bozuklukları, omurgayı ilgilendiren tümörler bu tür ağrılara neden olabilir.
   * Kostokondrit (kaburgaların göğüs kemiği ile birleştiği kıkırdağın iltihabı) bu tür gğüs ağrılarına neden olabilir.

   Başka incelemelerin de yapılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Avatar

  ünal

  16 Mart 2018 at 13:42

  2014 de askerde bnde plörezi hastaligi gecirdim elazığ askeri hastanede 45 gun tedavi gordum havadegisimiyle memlekete geldim o zmnlarda kontorollere gidiordum buradaki doktorlar iyilestigimi soyledi ama ben 4 yil boyunca zaman zaman ağrıları çekiyordum bu son 2 ayda ağrılarım tekrar şiddetlendi tekrarlama gibi bi durum olurmu yada daha kötüsü olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2018 at 01:15

   Plörezi plevral boşlukta anormal sıvı birikmesi olarak tanımlanır ve her zaman altta yatan hastalığın varlığına işaret eder.

   PLÖREZİYE NEDEN OLAN FAKTÖRLERE GELİNCE; Plörezi solunum sistemine ait verem, akciğer ve akciğer zarının kanseri, akciğer embolisi, zatürre, sarkoidoz, akciğer apsesi gibi birçok hastalık plöreziye neden olur. Türkiye’de plörezinin en sık nedeni verem (tüberküloz)’dur.

   İleri yaş grubu hastalarda plörezinin en sık nedeni akciğer kanseridir.

   Asbest, bazı minerallerle karşılaşma, göğüs travmaları plöreziye neden olan diğer solunum sistemi hastalıklarıdır.

   Bakteri ve virüslerin sebep olduğu zattüre’nin en sık komplikasyonu plörezidir.

   Solunum sistemi hastalıkları dışında, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği, guatr hastalığı, bazı ilaçların kullanılması, diğer organ kanserlerinin yayılımı, karaciğer hastalıkları, bazı bağ doku hastalıkları (romatoid artrit, vs.), bypass operasyonları sonrası, Ailevi Akdeniz ateşi hastalığı, radyoterapi uygulanması gibi nedenlerle de plörezi gelişebilir.

   Daha önce geçirmiş olduğunuz plörezinin nedeninin ne olduğuna göre de tekrarlayıp tekrarlamayacağı deşiklik gösterebilir. Daha önce geçirmiş olduğunuz plörezinin nedeni hakkında doktorlarınız net bir şey söylemediyse veya onlarda bir neden bulamadıysa (şikayetlerinizin de tekrarladığına göre) romatoid artrit, Akdeniz ateşi hastalığı gibi romatizmal hastalıkların araştırılmasında fayda vardır. Çünkü bu tür romatizmal hastalıklarda (özellikle Akdeniz ateşi hastalığında) tekrarlayan ataklarla göğüs ağrıları olabilir, akciğer tutulumu olabilir. Ayrıca tekrar kontrole gitmenizde ve akciğer grafisi çektirmeniz de fayda vardır, ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git