Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Piyojenik Granülom Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Piyojenik granülom, küçük yaralanmalardan sonra yaralanan yerde oluşan kanser olmayan cilt tümörüdür.

Piyojenik granülom hastalığı nedir?

Piyojenik granülom, küçük yaralanmalardan sonra yaralanan yerde oluşan kanser olmayan cilt tümörüdür. PG her yaş grubunda (1.5 yaşından 80’li yaşlara kadar) görülebilir fakat 20-30’lu yaşlarda daha sık rastlanır ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

Piyojenik granülom (PG) neden olur?

Pyojenik granülom’un nedeni tam olarak bilinmese de, bu duruma neden olabilecek faktörler arasında damar duvarı enfeksiyonu (bakteriyel, viral), travma, yabancı cisim, gebelik, hormonal değişimler ve doğum kontrol hapları, kötü ağız bakımı, diş plağı, hipertansiyon gibi faktörler sorumlu tutulmaktadır. Hormonal sebelerden dolayı meydana gelen bu durum ”piyojenik granüloma gravidarum” olarak adlandırılır.

Piyojenik granülom (PG) belirtileri

Pyojenik granülom genellikle tırnak çevresi, parmaklar, avuçiçi, dudak ve saçlı deride görülmekle birlikte mukozalarda da sık görülür. Mukozal oluşumlar çoğunlukla ağız boşluğunda, diş etlerinde, dilde meydana gelir. Pyojenik granülom burun içi mukoza, rektal mukoza gibi organ içi mukozalarda da oluşabilir. Granülomanın rengi parlak kırmızıdan koyu kırmızı ve kahverengi siyaha kadar değişebilir.

Lezyonun üzerinde ülserleşme veya kabuklanma görülebilir. Lezyon parlak bir papül şeklinde başlayıp birkaç hafta içinde hızlı bir şekilde büyüyerek ml’lerden-2-3 sm çapına ulaşabilir. Hızlı gelişmesi ve küçük travmalarda bile çok kolay kanaması hastalığın tanınmasında yardımcıdır. Ağrısız olan bu kitleler adenit ve lenfanjit ile birlikte görülebilir.

Pyojenik granülom belirtileri

Piyojenik granülom (PG) tedavisi

Piyojenik granülom tedavisi tümörün yerine ve boyutuna göre değişmekle birlikte genellikle elektrokoter ya da kriyocerrahi ile alınabilir. Pyojenik granüloma tedavi sonrası tekrarlayabilir, bu nedenle ağız hijyeni çok önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Wegener granülomatozu nedir
  2. Vücut mantarı nedenleri ve tedavisi
  3. Bacak ülserleri neden olur
  4. Klamidya enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi
  5. Gingivitis nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git