Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Pilor Darlığı Nedenleri ve Tedavisi (Pilor Stenozu Nedir?)

Pilor darlığı olan çocuk annesini emdikten sonra, bebeğin midesi dolar; ancak dar pilor kısmen hazmedilmiş sütü ya da mamayı ince bağırsaklara geçirmez.

Pilor darlığı hastalığı nedir?

Pilor darlığı, midenin çıkışını çevreleyen halka şeklindeki kasların anormal derecede büyüyüp pilor kanalını tıkaması, besinlerin mideden ince bağırsağa geçmesini engellemesidir. Bu durum en sık olarak 2-6 haftalık bebeklerde görülmekle birlikte, doğumdan dört ay sonrasına kadar ortaya çıkabilmektedir. Pilor darlığı yenidoğan döneminde gçrülen cerrahi hastalıklar arasında ikinci sırayı alır. Pilor darlığı her 500-1000 canlı doğan bebekten birinde görülen bir durumdur. Erkek çocuklar da, özelikle ailenin ilk erkek çocuklarında pilor darlığı gelişme olasılığı kız çocuklarına göre çok daha yüksektir. Pilor darlığı hemen teşhis edilmez ve tedaviye geçilmez ise dehidratasyona neden olur.

Pilor darlığı belirtileri

Pilor darlığı olan çocuk annesini emdikten sonra, bebeğin midesi dolar; ancak dar pilor kısmen hazmedilmiş sütü ya da mamayı ince bağırsaklara geçiremez. Yemekten sonra dakikalar için de, bebek kuvvetli bir şekilde kusmaya başlar; midesindeki gıdaları bir metreye yakın bir mesafeye püskürterek kusar (projektil kusma). Hastalık ilerledikçe bebek de giderek daha yoğun kusmaya başlayabilir. Hasta bebek kustuktan sonra ağrısı geçebilir ve hatta aç olmakla birlikte mutlu bile görünebilir. Besinler ince bağırsağa geçmediğinden daha az dışkı çıkartmaya başlayabilir. Zamanla bebek irritabl ve zayıf bir hal alır, kilo vermeye başlar, dehidrate olur ve kilo alamaz hale gelir.

Pilor darlığı teşhisi

Bebek beslendikten sonra kusar ya da projektil kusmalar gelişir ise hemen değerlendirilmesi için doktora başvurmak gerekir. Çocukta pilor darlığı var ise doktor pilor kasının bulunduğu karın bölgesinde bir kitle hisseder. Kan tahlilleri hekimin tanı koymasına yardımcı olur. Hekim çocuğu muayene sırasında beslemenizi söyleyip nasıl kustuğunu muayenehanede kendi gözü ile görmek isteyebilir. Tanının doğrulanması için baryumlu bir inceleme ya da abdominal ultrasonografı isteme olasılığı da vardır.

Pilor darlığı tedavisi

Pilordaki darlığı gidermek için çocuğa cerrahi girişim yapılması gerekir. Bebek genel anestezi ile uyutulur. Cerrah pilordaki kalınlaşmış adaleyi bir insizyon yaparak ikiye ayırarak, tıkanmayı giderir ve besinlerin ince bağırsağa geçmesini sağlar. Hekimler bazen bu durumu ilaçlar ile iyileştirmeye çalışırlar; ancak cerrahi girişim daha hızlıdır ve vakaların çoğunda çok daha etkilidir. Çocuk cerrahi girişimden sonra hızla iyileşir ve cerrahi girişimden sonra saatler içinde yemek yemeye başlayabilir; ancak hastanede 3-5 gün daha kalması gerekir.

Mide hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Mide volvulusu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Mide ve bağırsak gazı nedenleri ve tedavisi
 3. Bebekler neden kusar
 4. Bebeklerde hıçkırık neden olur
 5. Bebeklerde iştahsızlık neden olur

5 Yorum

 1. Sema coban

  25 Ocak 2017 at 17:25

  Benim bebeğim de 2015 doğumlu ve pilordan ameliyat oldu çok sukur ki o günleri geçirdik fakat kilo alımı az ve iştahsız biraz zorla yemek yese hemen kusuyo çok ustelememek gerekiyo

  • Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 22:27

   Darlık hala devam ediyor olabilir, bu durumdan doktorunuza haberdar etmeniz de fayda vardır. Pilor darlığı %1 hastada tekrarlayabilir, bu nedenle tekrarlamış da olabilir.

   Ameliyatı yapan doktorunuza görüşmek faydalı olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 2. Osman

  13 Şubat 2017 at 22:03

  Benim oğlum bugün bu tani ve teşhisten ameliyat oldu.4gun reflu tedavisi gördü.reflu tedavisine cevab vermeyince .bu gün ultrason da pilor stenoz teşhisi koydular ve ameliyat ettiler.ameliyat 1 saat sürdü.çocuğum henuz 42 günlük oldugundan.1 gun yogunbakim unitesinde kalacak yarin insallah odasina gececek.
  Tüm anne ve babalara saglikli mutlu huzurlu gunler dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 13:35

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

  • Farida

   21 Mart 2017 at 12:06

   Merhaba..biz de aynen sizin gibi 45gunluk. Simdi bebginiz nasil? Fazla bilgi vere bilirmisiniz? Onceden tesekkurler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git