Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Pilor Darlığı – Pilorik Stenoz Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Pilor darlığı, pilorusun (midenin alt taraftaki kapısının) daralması ile karakterize bir hastalıktır.

Pilor darlığı (pilor stenozu) hastalığı nedir?

Pilor darlığı, pilorusun (midenin alt taraftaki kapısının) daralması ile karakterize bir hastalıktır. Pilorik daralma gıdaların onikiparmak bağırsağına (küçük bağırsağın ilk kısmı) geçişine engel olur.

Pilor darlığı yenidoğan döneminde görülen cerrahi hastalıklar arasında ikinci sırayı alır. Pilor darlığı her 500-1000 canlı doğumdan birinde görülebilir. Erkek çocuklarda, özelikle ailenin ilk erkek çocuklarında pilor darlığı gelişme olasılığı kız çocuklarına oranla daha yüksektir ve kalıtsal olabilir, yani bebekken pilorik stenozlu kadınların bebekleri de bu bozukluğu geliştirebilir.

Pilor darlığı (pilor stenozu) neden olur?

Bebeklerde pilor darlığı nedenleri: Pilorik daralma bebeklerde pilorik kasın kalınlaşması sonucu oluşur. Bu durum en sık olarak 2-6 haftalık bebeklerde görülmekle birlikte, doğumdan dört ay sonra da ortaya çıkabilmektedir.

Yetişkinlerde pilor darlığı nedenleri: Yetişkinlerde oluştuğunda ise peptik ülser ya da mide kanseri nedeniyle oluşan skarlaşma bu rahatsızlığa yol açar.

Pilor darlığı (pilor stenozu) belirtileri

Bebeklerde pilor darlığı belirtileri: Semptomlar, bebeklerde doğumdan 2-5 hafta sonra projektil kusma (mide içeriğinin birkaç metre öteye kadar fışkırdığı yoğun kusma) başlar. Besinler ince bağırsağa geçmediğinden bebek daha az dışkı çıkartmaya başlayabilir. Zamanla bebek irritabl ve zayıf bir hal alır, kilo vermeye başlar, dehidrate olur ve kilo alamaz hale gelir.

Yetişkinlerde pilor darlığı belirtileri: Yetişkinlerde oluşan pilor darlığı semptomları ise yemekten saatler sonra sindirilmeyen gıdalar kusmaya yol açar.

Pilor Stenozu Belirtileri

Pilor darlığı (pilor stenozu) nasıl teşhis edilir?

Bebeklerde pilor darlığı teşhisi: Bebek beslendikten sonra kusar ya da projektil kusmalar gelişirse hemen değerlendirilmesi için doktora başvurmak erken tanı için çok önemlidir. Doktor muayene sırasında pilor kasının bulunduğu karın bölgesinde bir kitle hissedebilir. Hekim çocuğu muayene sırasında beslemenizi söyleyip nasıl kustuğunu muayenehanede kendi gözüyle görmek isteyebilir. Ultrason taraması teşhisin teyid etmede önemli bir yöntemdir.

Yetişkinlerde pilor darlığı teşhisi: Yetişkinlerde pilor darlığı teşhisi baryumlu grafi ve gastroskopi (mide endoskopisi) ile yapılır.

Pilor darlığı (pilor stenozu) nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde pilor darlığı tedavisi: Bebeklerde cerrahi tedavi kalınlaşan kasta kesik açılması ile geçekleşir. Bebek genel anestezi ile uyutulur. Cerrah, pilordaki kalınlaşmış kası bir insizyon yapar ve ikiye ayırarak tıkanmayı giderir ve besinlerin ince bağırsağa geçmesini sağlar.

Yetişkinlerde pilor darlığı tedavisi: Yetişkinlerde ameliyat alta yatan sebebin ortadan kaldırılmasına yöneliktir.

Mide hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Mide volvulusu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Mide ve bağırsak gazı nedenleri ve tedavisi
 3. Bebekler neden kusar
 4. Bebeklerde hıçkırık neden olur
 5. Bebeklerde iştahsızlık neden olur

20 Yorum

 1. Sema coban

  25 Ocak 2017 at 17:25

  Benim bebeğim de 2015 doğumlu ve pilordan ameliyat oldu çok sukur ki o günleri geçirdik fakat kilo alımı az ve iştahsız biraz zorla yemek yese hemen kusuyo çok ustelememek gerekiyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 22:27

   Darlık hala devam ediyor olabilir, bu durumdan doktorunuza haberdar etmeniz de fayda vardır. Pilor darlığı %1 hastada tekrarlayabilir, bu nedenle tekrarlamış da olabilir.

   Ameliyatı yapan doktorunuzla görüşmek faydalı olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Osman

  13 Şubat 2017 at 22:03

  Benim oğlum bugün bu tani ve teşhisten ameliyat oldu.4gun reflu tedavisi gördü.reflu tedavisine cevab vermeyince .bu gün ultrason da pilor stenoz teşhisi koydular ve ameliyat ettiler.ameliyat 1 saat sürdü.çocuğum henuz 42 günlük oldugundan.1 gun yogunbakim unitesinde kalacak yarin insallah odasina gececek.
  Tüm anne ve babalara saglikli mutlu huzurlu gunler dilerim.

  • Farida

   21 Mart 2017 at 12:06

   Merhaba..biz de aynen sizin gibi 45gunluk. Simdi bebginiz nasil? Fazla bilgi vere bilirmisiniz? Onceden tesekkurler

 3. Tugba

  13 Haziran 2017 at 14:18

  Benim kızım dokuz ayına yeni girdi ama sürekli kusuyor çok zayıf Emmiyoda devam sütü veryrm ama onuda en fazla 90 kadar içiyo yemklrri zatwn çok zor yedryrm en ufak bişeyde kusuyrm napıcamı şaşırdm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2017 at 21:20

   Çocuk gastroloğuna götürmeniz gerekir. Mide ile ilgili, onikiparmak bağırsağı ile ilgili bir durum olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Mukaddes adiguzel

  21 Haziran 2017 at 10:31

  Benim bebeğim de premeture doğdu 33+6 da kusma şikayetiyle gittik bu taniyi koydular hastaneye yatikk yalnız 2 günden beri kusmasi yok kan tahlili sonuçları da iyi çıktı doktorlar hikayesi yaşadıkları bu hastalığa ugmuyor yalnız ultrosonda çıkıyor dediler detaylı çekeceğiz varmı böyle bir ihtimal kusmadanda bu hastalık olabilir mi yada başka birşey bu arada bebeğim 62 gunluk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2017 at 00:45

   Pilor stanozu (darlığı), genellikle yaşamın ilk aylarında ortaya çıkan, çocuklarda mide çıkışı tıkanmasının en önemli sebeplerinden biridir. Hastalık tipik olarak; diğer yönlerden sağlıklı 3-6 haftalık bebeklerde beslenmeyi izleyen, önce günde birkaç kez olan, sayısı giderek artan fışkırır tarzda ve safrasız kusma ile kendini gösterir. Hastalık zamanında fark edilmeyip tedavi edilmediğinde, çocukta ciddi beslenme bozukluğuna ve sıvı kaybına, aist-baz dengesi eksikliğine neden olur. Hastalığın tanısında genellikle ultrasonografi ve baryumlu grafi kullanılır. Doktorunuz baryum grafi çekilmesini de isteyebilir. Bu durum önemli bir durumdur, bu nedenle doktorunuzla bu durumu daha detaylı konuşmanızda ve gereken diğer teşhis yöntemlerinin kullanılmasında fayda vardır.

   geçmiş olsun.

 5. Ayşe Nisa

  14 Aralık 2017 at 23:21

  Çok yakın bir arkadaşıma endoskopiyle pilor darlığı teşhisi kondu, kendisi 21 yaşında ilaç tedavisi uygulanıyor, ameliyat dememiş doktor. Yazınızda tedavi süreci sadece ameliyat olarak görünüyor. Ameliyat olmazsa tamamen düzelemez mi bilgilendirme yapabilir misiniz lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2017 at 15:49

   Pilor stenozunda (darlığında) yaşa göre, sebebe göre, bu stenozun neden olduğu komplikasyonlara göre değişmekle birlikte ameliyat planı yapılmadan önce destek tedavisi verilebilir. Tedavinin nasıl başlayacağı ve uygulanacağı konusunda stenozun nedeni de önemlidir. Doğumsal stenozlar doğumu takiben 3-6 hafta arasında görülür ve acil cerrahi tedavi gerektirir. Teşhis edilen durum pilor spazmı da olabilir veya pilor spazmının olduğu düşünülebilir, bu nedenle de ilaç tedavisi verilmiş olabilir. Çünkü bazen pilor spazmı, pilor stenozu ile karıştırılabilir.

   Bu konuda sizin verdiğiniz bilgiye dayanarak net bir şey söylemek zordur. Bu nedenle doktorunuza danışmanız daha uygun olur, çünkü durumun ne olduğunu ve neden ilaç verildiğini, stenozun sebebini, hastanın şikayetlerini ve yaşını en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Burhan

  24 Aralık 2017 at 00:43

  Benim çocuğum mide katlanmasından ameliyat oldu daha 8.5 aylık ve ikinci hafta içinde tekrar pilor dan darlık var diye tekrar ameliyat oldu bu iki süreç şu an 22 gün ve beslenme 20 CC 30 cc olarak devam ediyor çocuk kilo kaybı çok oldu serom bağlı olarak beslenme devam ediyor bizim korkumuz niye katı gıdalar halen az az 30 cc veriliyor ve 3 saat aralıklarla ikinci amaliyat geceli 10 günden fazla oldu ne gibi bir sorun. Varda biz halen hastanedeyim ve tam beslenme yapamıyoruz mide tamam iki ameliyat geçirdi ama süreç ne kadar sürecek boylemi devam etmesi gerekiyor onu merak ediyorum. Çocuk çok iştahlı yemek istiyor karnı aç ama veremiyoruz sıkıntı mı varki halen az az 3 saate bir 25 CC veriliyor en önemli tedavi yöntemi boylemi lütfen bilgi verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2017 at 22:13

   Mide katlanması dediğiniz durum mide volvulusu denilen durum olabilir. Çünkü mide katlanması diye bir durum yoktur, mide katlaması ameliyatı denilen bir durum vardır ki, bu obezite cerrahisinde uygulanan bir yöntemdir.

   Pilor darlığı, mide çıkışında bulunan pilor kasının normalden fazla gelişerek bu bölgede tıkanıklık oluşturmasıdır. Uygulanan cerrahi tekniğe, cerrahi sırasında oluşan komplikasyonlara, cerrahi sonrası komplikasyonlara, tanının erken ya da geç kalmasına, eşlik eden başka bozukluklara gibi faktörlere bağlı iyileşme süreci, beslenmenin daha ne kadar bu şekilde devam edeceği değişiklik gösterebilir. Bunları da en iyi doktorlarınız bilmektedir. Bu nedenle kafanıza takılan soru işaretlerini doktorunuza danışmanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 7. Busra

  2 Ocak 2018 at 20:06

  Benim cocugumda kusuyor boyle şu gibi aynı doktora götürdüm reflude olabilir dedi ama mide darligida olabilir dedi korkuyorum daha doğal 1ay on gün oldu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2018 at 12:36

   Bebeklerde su gibi kusma, taze süt gibi kusma, fışkırır tarzda kusma, beslendikten hemen sonra olan kusma, safrasız kusma, bol miktarda kusma, günde 5-6 kez kusma gibi kusma şekilleri ve kilo kaybı veya gelişme geriliği aşırı beslenmeye, reflüye, gastroenteritlere, sistemik enfeksiyona, peptik ülsere, pilor stenozuna, pilorik atreziye, gastrik dublikasyona, antral web ve gastrik vovulusa bağlı olabilir.

   GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ ve GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI HAKKINDA KISACA BİLGİ VERECEK OLURSAK;

   Mide içeriğinin yemek borusuna geri gelmesi gastroözofageal reflü (GÖR) olarak tanımlanır ve fizyolojiktir. Bu süreç bebeklerde ve çocuklarda büyüme geriliği, pnömoni, apne gibi komplikasyonlara neden oluyorsa gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) durumuna ilerlemiş anlamına gelir. GÖR, sağlıklı yenidoğanlarda ve erken doğan (prematüre) bebeklerde %85 sıklıkta izlenir ve çocuk büyüdükçe bu durum kendiliğinden azalır.

   Yenidoğanlarda ve bebeklerde, özellikle supin pozisyonda yattıkları durumda artan beslenme intoleransı ya da kusma yakınması ile gastroözofageal reflü görülür. Gastroözofageal reflü hastalığında (GÖRH) ise gelişme geriliği, öksürük, morarma, apne, sesli solunum, reaktif havayolu, pnömoni, özofajit, özofagus darlığı, sandifer sendromu, ani bebek ölümü sendromu gibi komplikasyonlar gelişebilir.

   Tedavide, öncelikle konservatif tedaviler denenir. Az miktarlarda ve sık besleme ya da sürekli damla damla besleme önerilir. Özellikle hipollerjenik gıdalar tercih edilir. Gereken durumlarda doktorunuz kıvam arttırıcıların kullanılmasını isteyebilir. Çocuğu beslerken başının 60 derecede elevasyonda tutulması ve bebeklerin prone pozisyonda yatırılması fayda sağlayabilir. Bu kuruyucu tedavilerin yetmediği durumlarda medikal tedaviye (ilaç tedavisi) ihtiyaç olabilir. Medikal tedaviye de yanıt alınamayan ve yaşamı tehdit edici komplikasyonlar gelişen bebek ve yenidoğanlarda cerrahi prosedürler gündeme gelebilir.

   KUSMANIN ÖZELLİKLERİ

   * Saydam veya sarı, içinde yiyecek artıkları olan kusmalar: Mide kaynaklı olabilir.

   * Koyu yeşil, safralı kusma: Duodenum ampulla vateri distalinde obstrüksiyona bağlı olabilir.

   * Kanlı kusma: Gastrit, peptik ülser, Mallry-Weiss yırtığı gibi durumlara bağlı olabilir.

   * Kahve telvesi özelliği taşıyan kusma: Mide asidiyle karşılaşmış eski kanamaya bağlı olabilir.

   * Taze kan içeren kusma: Daha proksimalden ya da masif kanama olabilir.

   Çocuk gastroloji uzmanına gitmeniz en doğrusudur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Faruk

  22 Mart 2018 at 01:47

  Merhaba,ben Azerbaycandan yaziyorum.1aylik bebegimiz,pilor ameliyati oldu,ameliyatdan 1gun sonra yemek yiyemez oldu,cok korkduk bu durumdan.sabahi bekledik,doktoru olur boyle dedi.sabah oldukta ufak ufak yemeye basladi,ancak soyle bi durum var bebek kendisi rahat yiyemiyor yardim olmadan,yani sormak icin gucu yok,cok halsiz ve yorgun.ancak tum deherleri yerinde.bazen gozunu acamiyor,nasil emilir nasil yutulur unutmus gibi,cok yorgun.bu normalmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2018 at 12:49

   Hipertrofik pilor stenozu (pilor darlığı) yaşamın ilk ayı içindeki bebeklerde mide çıkışı tıkanıklığının en sık nedenidir.

   Hastalık tipik olarak, diğer yönlerden sağlıklı 3-6 haftalık bebeklerde beslenmeyi izleyen, önce günde birkaç kez olan, sayısı giderek artan fışkırır tarzda ve safrasız kusma ile kendini gösterir. Bu durum zamanında fark edilmez ve tedavisi yapılmaz ise ciddi beslenme bozukluğu, sıvı kaybı ve asit-baz dengesizliği ile seyir gösterir ve ihmal edilmesi halinde ölümle sonuçlanabilir.

   Bu tür ciddi ameliyatlardan sonra yetişkinlerde bile hemen beslenmeye başlamak çok kolay değildir. Daha beslenmeyi yeni yeni öğrenmiş bir bebek için tekrar beslenmeye başlamak çok kolay olmayabilir. Sonuç olarak ameliyat mideyi ilgilendiren bir ameliyattır (yani beslenme ile doğrudan ilişkili bir organın ameliyatı). Operasyon sonrası minicik bir bebeğin yorgun ve halsiz olması çok da anormal değildir. Ameliyattan 6-24 saat sonra oranı yavaş yavaş arttırılarak oral beslenmeye geçilmesi önerilir. Bu çocuğa göre değişiklik gösterebilir. Yine de olan gelişmeleri doktorunuzla paylaşmanız önemlidir. Pilor stenozu ameliyatından sonra gelişebilen olası komplikasyonlar nedeniyle tekrar cerrahi uygulanması gerekebilir. Bu nedenle bu hastaların gözlem altında tutulması önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 9. Orhan

  1 Mayıs 2018 at 23:42

  Merhaba, oğlum pilor darlığı ameliyatı geçirdi 2 aylıkken. Şu an 6.ayındayız ek gıdaya geçiş yaptık. Herhangi bir şikayetimiz yok ama ne verirsem şüpheyle yaklaşıyorum. Pilor darlığı ameliyatı olan bebeklerin ek gıdaya geçişleri de normal gelişim gösteren bebekle aynı mı olmalıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2018 at 01:59

   Ameliyatın üzerinden 4 ay kadar geçmiş, bir komplikasyon gelişecek olsa idi şimdiye kadar gelişirdi diyebiliriz, ancak ameliyat geçirilen durumlarda bazen geç komplikasyonlar da görülebilir.

   Beslenme ve ek gıda konusunda doktorunuza danışmanız daha uygun olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 10. Muharrem

  5 Mayıs 2018 at 08:46

  HAYIRLI SABAHLAR. BENİM BEBEĞİM 43 GÜNLÜK AŞIRI DERECEDE KUSUYOR VE 10 GÜNDE 900 GRAM VERMİŞ. Plor stenozu teşhisi koydular nasıl bir ameliyattır aydınlatırsanız çok sevinirim. Narkozun yan etkileri varmıdır. Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2018 at 12:33

   Pilor stenozu yaşamın ilk ayı içinde bebeklerde mide çıkış darlığının en sık nedenidir. Hastalık tipik olarak; diğer yönlerden sağlıklı 3-6 haftalık bebeklerde beslenmeyi izleyen, önce günde birkaç kez olan, sayısı giderek artan fışkırır tarzda ve safrasız kusma ile kendini gösterir.

   Cerrahi tedavi olarak en yaygın kullanılan yöntem Ramstedt tarafından tanımlanan ekstra mukozal pyloromyotomi ameliyatı uygulanmaktadır.

   Her ameliyatın riskleri olabilir. Zaten doktorunuz ameliyat öncesi sizden bir rıza formu doldurmanızı isteyecektir, bu rıza formunda anestezinin riskleri, ameliyatın riskleri kısaca bulunacaktır.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git