Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Pilor Darlığı – Pilorik Stenoz Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Pilor darlığı, pilorusun (midenin alt taraftaki kapısının) daralması ile karakterize bir hastalıktır.

Pilor darlığı (pilor stenozu) hastalığı nedir?

Pilor darlığı, pilorusun (midenin alt taraftaki kapısının) daralması ile karakterize bir hastalıktır. Pilorik daralma gıdaların onikiparmak bağırsağına (küçük bağırsağın ilk kısmı) geçişine engel olur.

Pilor darlığı yenidoğan döneminde görülen cerrahi hastalıklar arasında ikinci sırayı alır. Pilor darlığı her 500-1000 canlı doğumdan birinde görülebilir. Erkek çocuklarda, özelikle ailenin ilk erkek çocuklarında pilor darlığı gelişme olasılığı kız çocuklarına oranla daha yüksektir ve kalıtsal olabilir, yani bebekken pilorik stenozlu kadınların bebekleri de bu bozukluğu geliştirebilir.

Pilor darlığı (pilor stenozu) neden olur?

Bebeklerde pilor darlığı nedenleri: Pilorik daralma bebeklerde pilorik kasın kalınlaşması sonucu oluşur. Bu durum en sık olarak 2-6 haftalık bebeklerde görülmekle birlikte, doğumdan dört ay sonra da ortaya çıkabilmektedir.

Yetişkinlerde pilor darlığı nedenleri: Yetişkinlerde oluştuğunda ise peptik ülser ya da mide kanseri nedeniyle oluşan skarlaşma bu rahatsızlığa yol açar.

Pilor darlığı (pilor stenozu) belirtileri

Bebeklerde pilor darlığı belirtileri: Semptomlar, bebeklerde doğumdan 2-5 hafta sonra projektil kusma (mide içeriğinin birkaç metre öteye kadar fışkırdığı yoğun kusma) başlar. Besinler ince bağırsağa geçmediğinden bebek daha az dışkı çıkartmaya başlayabilir. Zamanla bebek irritabl ve zayıf bir hal alır, kilo vermeye başlar, dehidrate olur ve kilo alamaz hale gelir.

Yetişkinlerde pilor darlığı belirtileri: Yetişkinlerde oluşan pilor darlığı semptomları ise yemekten saatler sonra sindirilmeyen gıdalar kusmaya yol açar.

Pilor Stenozu Belirtileri

Pilor darlığı (pilor stenozu) nasıl teşhis edilir?

Bebeklerde pilor darlığı teşhisi: Bebek beslendikten sonra kusar ya da projektil kusmalar gelişirse hemen değerlendirilmesi için doktora başvurmak erken tanı için çok önemlidir. Doktor muayene sırasında pilor kasının bulunduğu karın bölgesinde bir kitle hissedebilir. Hekim çocuğu muayene sırasında beslemenizi söyleyip nasıl kustuğunu muayenehanede kendi gözüyle görmek isteyebilir. Ultrason taraması teşhisin teyid etmede önemli bir yöntemdir.

Yetişkinlerde pilor darlığı teşhisi: Yetişkinlerde pilor darlığı teşhisi baryumlu grafi ve gastroskopi (mide endoskopisi) ile yapılır.

Pilor darlığı (pilor stenozu) nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde pilor darlığı tedavisi: Bebeklerde cerrahi tedavi kalınlaşan kasta kesik açılması ile geçekleşir. Bebek genel anestezi ile uyutulur. Cerrah, pilordaki kalınlaşmış kası bir insizyon yapar ve ikiye ayırarak tıkanmayı giderir ve besinlerin ince bağırsağa geçmesini sağlar.

Yetişkinlerde pilor darlığı tedavisi: Yetişkinlerde ameliyat alta yatan sebebin ortadan kaldırılmasına yöneliktir.

Mide hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Mide volvulusu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Mide ve bağırsak gazı nedenleri ve tedavisi
 3. Bebekler neden kusar
 4. Bebeklerde hıçkırık neden olur
 5. Bebeklerde iştahsızlık neden olur

8 Yorum

 1. Sema coban

  25 Ocak 2017 at 17:25

  Benim bebeğim de 2015 doğumlu ve pilordan ameliyat oldu çok sukur ki o günleri geçirdik fakat kilo alımı az ve iştahsız biraz zorla yemek yese hemen kusuyo çok ustelememek gerekiyo

  • Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 22:27

   Darlık hala devam ediyor olabilir, bu durumdan doktorunuza haberdar etmeniz de fayda vardır. Pilor darlığı %1 hastada tekrarlayabilir, bu nedenle tekrarlamış da olabilir.

   Ameliyatı yapan doktorunuzla görüşmek faydalı olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Osman

  13 Şubat 2017 at 22:03

  Benim oğlum bugün bu tani ve teşhisten ameliyat oldu.4gun reflu tedavisi gördü.reflu tedavisine cevab vermeyince .bu gün ultrason da pilor stenoz teşhisi koydular ve ameliyat ettiler.ameliyat 1 saat sürdü.çocuğum henuz 42 günlük oldugundan.1 gun yogunbakim unitesinde kalacak yarin insallah odasina gececek.
  Tüm anne ve babalara saglikli mutlu huzurlu gunler dilerim.

  • Farida

   21 Mart 2017 at 12:06

   Merhaba..biz de aynen sizin gibi 45gunluk. Simdi bebginiz nasil? Fazla bilgi vere bilirmisiniz? Onceden tesekkurler

 3. Tugba

  13 Haziran 2017 at 14:18

  Benim kızım dokuz ayına yeni girdi ama sürekli kusuyor çok zayıf Emmiyoda devam sütü veryrm ama onuda en fazla 90 kadar içiyo yemklrri zatwn çok zor yedryrm en ufak bişeyde kusuyrm napıcamı şaşırdm

  • Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2017 at 21:20

   Çocuk gastroloğuna götürmeniz gerekir. Mide ile ilgili, onikiparmak bağırsağı ile ilgili bir durum olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Mukaddes adiguzel

  21 Haziran 2017 at 10:31

  Benim bebeğim de premeture doğdu 33+6 da kusma şikayetiyle gittik bu taniyi koydular hastaneye yatikk yalnız 2 günden beri kusmasi yok kan tahlili sonuçları da iyi çıktı doktorlar hikayesi yaşadıkları bu hastalığa ugmuyor yalnız ultrosonda çıkıyor dediler detaylı çekeceğiz varmı böyle bir ihtimal kusmadanda bu hastalık olabilir mi yada başka birşey bu arada bebeğim 62 gunluk

  • Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2017 at 00:45

   Pilor stanozu (darlığı), genellikle yaşamın ilk aylarında ortaya çıkan, çocuklarda mide çıkışı tıkanmasının en önemli sebeplerinden biridir. Hastalık tipik olarak; diğer yönlerden sağlıklı 3-6 haftalık bebeklerde beslenmeyi izleyen, önce günde birkaç kez olan, sayısı giderek artan fışkırır tarzda ve safrasız kusma ile kendini gösterir. Hastalık zamanında fark edilmeyip tedavi edilmediğinde, çocukta ciddi beslenme bozukluğuna ve sıvı kaybına, aist-baz dengesi eksikliğine neden olur. Hastalığın tanısında genellikle ultrasonografi ve baryumlu grafi kullanılır. Doktorunuz baryum grafi çekilmesini de isteyebilir. Bu durum önemli bir durumdur, bu nedenle doktorunuzla bu durumu daha detaylı konuşmanızda ve gereken diğer teşhis yöntemlerinin kullanılmasında fayda vardır.

   geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git