Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Pes Ekinovarus Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Pes ekinovarus anomalisi bebeğin ayak ve ayak bileği şeklinin bozulduğu ve içe doğru dönük olduğu bir doğum anomalisi'dir.

Pes ekinovarus hastalığı nedir?

Pes ekinovarus anomalisi bebeğin ayak ve ayak bileği şeklinin bozulduğu ve içe doğru dönük olduğu bir doğum anomalisi’dir. Bu anomaliden tek ayak ya da her iki ayak birden etkilenebilir. Pes ekinovarus bozukluğuna 1000 doğumdan birinde rastlanır. Pes ekinovarus genelde erkek çocuklarda daha sıktır. Bozukluk fetüs anne karnındayken ortaya çıkar. Talipes ekinovarus adı da verilen bu bozukluk ailesel olma eğilimindedir. Pes ekinovarus nadir durumlarda diğer doğum kusurlarına bağlıdır.

Pes ekinovarus belirtileri

Pes ekinovarus belirtilerinde bebeğin ayağı aşağı ve içe doğru bakmaktadır. İki ayakta da şekil bozukluğu var ise ayak parmakları diğer ayağa doğru bakmaktadır. Bozukluk ağrılı değildir, ancak çocuğun ayakta durmasını ve yürümesini bozar. Pes ekinovarus eğer tedavi edilmez ise ayak normal hareket edemez ve çocuk ayağın yanlarına ya da üstüne basmak zorunda kalır.

Pes ekinovarus teşhisi ve tedavisi

Pes ekinovarus bozukluğu doğumdan hemen sonra doktorun yapacağı fizik muayene ve ayağın röntgenlerinin çekilmesi ile tanınabilir. Pes ekinovarus tanısı konulduğunda doktor ebeveynleri ortopediste yönlendirir ve ortopedist de ayağı normal pozisyonu alacak şekilde düzelttikten sonra alçıya alır. Ayak yavaş yavaş normal pozisyonuna getirildikçe alçı değiştirilecek ve bu değişim ilk başta birkaç günde bir, daha sonra da birkaç haftada bir yapılır. Tedavi doğumdan hemen sonra başlar ve genelde 3-6 ay sürebilir. Eğer alçı tedavisi pes ekinovarus sorununu tam olarak iyileştiremez ise cerrahi girişim gerekebilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda kalça anomalileri nedenleri ve tedavileri
  2. X bacak hastalığı nedenleri ve tedavisi
  3. Güvercin parmağı hastalığı nedenleri ve tedavisi
  4. Leeg hastalığı nedenleri ve tedavisi
  5. Çocuklarda kırık oluşumu nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git