Beslenme Bozuklukları ve Tedavileri

Periyodik Paralizi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Aralıklı kas güçsüzlüğü evrelerine neden olan nadir ırsi bir hastalıktır. Genellikle yükselen ve düşen potasyum seviyelerine bağlı ortaya çıkar.

Periyodik paralizi nedir?

Periyodik paralizi veya periyodik felç, aralıklı kas güçsüzlüğü evrelerine neden olan nadir ırsi bir hastalıktır. Genellikle yükselen ve düşen potasyum seviyelerine bağlı ortaya çıkar. Bu bozukluk otozomal dominant karakterdedir.

Düşük potasyum seviyeleri, yüksek karbonhidratlı yemekten sonra veya egzersiz sonrası fiziksel yorgunluktan dolayı meydana gelir. Potasyum seviyelerinin yükselmesini tetikleyen durumlar ise soğuk, fiziksel yorgunluk sonrası dinlenme ve hamileliktir. Periyodik paralizi ataklarını tetikleyen diğer faktörler arasında stres, enfeksiyon, cerrahi işlemler, kortikosteroid enjeksiyonu gibi durumlar da bulunmaktadır.

Periyodik paralizi tipleri

Peiryodik paraliz primer ya da sekonder olarak gelişebilir.

Primer periyodik paralizi nedir? Nöbetler sırasında serum potasyumunda çok yönlü değişiklikler olduğundan primer periyodik paralizi için üç tip (hipokalemik periyodik paralizi, hiperkalemik periyodik paralizi ve normokalemik periyodik paralizi) olarak belirtilmektedir.

 • Hipokalemik periyodik paralizi: Nöbetler sırasında serum potasyum seviyesinde düşme vardır.
 • Hiperkalemik periyodik paralizi: Nöbetler sırasında serum potasyumunda yükselme vardır. Miyotoni ile birlikte olabilir veya olmayabilir.
 • Normokalemik periyodik paralizi: Nöbetler sırasında serum potasyumunda belirli bir değişiklik yoktur. Fakat bu olaylar sodyum uygulamasına klinik olarak çok iyi cevap vermektedir.
 • Paramiyotoni kongenita: Soğuğa maruz kalınca massiv kuvvetsizlik ve miyotoni ile beraberdir.

Sekonder periyodik paralizi nedir?

 • Endokrin bozukluklarda (örn. tirotoksikosis ve primer aldosteronizm) gibi durumlara bağlı görülen paraliziler.
 • Potasyum metabolizmasını bozan hastalıklar sonucu meydana gelen sekonder (örn. renal tubuler asidozis, diyabetik asidozis ve üreterosigmoidostomi) gibi durumlara bağlı gelişen paraliziler.
 • Meyan otu-kökü zehirlenmesi sonucu meydana gelen paraliziler.

Periyodik paralizi belirtileri

Bu durum genellikle genç hastalarda görülür ve ataklar çoğunlukla çocukluk ve genç erişkinlik dönemlerinde kişiyi etkiler. Kas zayıflığı nöbetlerinin sıklığı günlük ile birkaç yılda bir olacak sıklıkta değişir. Periyotların uzunluğu birkaç dakikadan birkaç saate kadar değişebilir.

Hastalarda tipik olarak ekstremite kaslarında simetrik güçsüzlük görülmektedir, solunum ve yüz kasları nadiren tutulmaktadır.

Periyodik paralizi tedavisi

Periyodik paralizi ataklarını önlemek için diüretik bir ilaç olan asetalozamin kullanılabilir; bir atak oluştuktan sonra kas gücünün yeniden kazandırılması için potasyum verilebilir. Atağın hafifletilmesinde şekerli içecekler fayda sağlayabilir.

Sekonder periyodik paralizilerde tedavi, hem hastanın durumunu düzeltmeye hem de altta yatan nedene yönelik yapılır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Multipl skleroz tipleri ve belirtileri
 2. Çocuk felci nedenleri ve belirtileri
 3. Miyofosforilaz eksikliği neden olur
 4. Amyotrofik lateral skleroz nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git