Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Periventriküler Lökomalazi Nedir?

Periventrikiiler lökomalazi (PVL) genellikle prematüre bebeklerde bulunan, ventrikül adındaki sıvı ile dolu boşlukları çevreleyen beyin dokularının hasar gördüğü bir beyin hastalığıdır.

Periventriküler lökomalazi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Periventrikiiler lökomalazi (PVL) genellikle prematüre bebeklerde bulunan, ventrikül adındaki sıvı ile dolu boşlukları çevreleyen beyin dokularının hasar gördüğü bir beyin hastalığıdır. Yaşamı tehdit eden bir durumda uygulanan intravenöz sıvı tedavisinin, ventriküller etrafındaki damarların sızdırması ya da yırtılması sonucunda beyin hasarına yol açması ile ortaya çıkar. Periventriküler lökomalazi oluşumu, intraventriküler ve periventriküler kanama ile bağlantılı bulunmuştur.

Periventriküler lökomalazi belirtileri

Periventriküler lökomalazi durumunda yenidoğanda genellikle işaret ya da semptom bulunmaz, ancak hasta bebekler konvülsif bozukluklar gelişmesine, entellektüel ve motor (hareket) sorunlarına yatkındır. Çocuk oturma, emekleme, ayakta durma ya da yürümede gecikebilir. Bacak kasları sıkı ya da katıdır, çoğu zaman bacaklar düz tutulur. Üç-dört aylık olduğunda bebek henüz sesli uyarılara yanıt vermeyebilir. Sekiz-dokuz aylıkken çok çeşitli sesler çıkarmıyor olabilir. Bir yaşında konuşamayabilir ya da konuşulanı anlayamıyor olabilir. Ayrıca işitme kaybı ve görme sorunları, öğrenme güçlüğü, kısa dikkat süresi ve davranış sorunları olabilir ve çocuk okula başladığında çoğu zaman kötü el-göz koordinasyonu bulunabilir.

Periventriküler lökomalazi teşhisi

Periventriküler lökomalazi teşhisi çocuk yeni doğduğunda çoğu zaman hiç semptom bulunmadığı için, prematüre bir bebeğe bu hastalığın tanısının konabilmesi için kafa ultrasonu çekilmelidir. İlk ultrasonda şüpheli bir şey var ise doktor bir dizi ultrason yapmalıdır. Hastalığın şiddetini değerlendirmek için baş bilgisayarlı tomografisi ve manyetik rezonans görüntüleme filmleri de çekilebilir. Çocuk nöbet geçirir ise beyindeki elektrik aktiviteyi ölçmek için EEG çekilir.

Periventriküler lökomalazi tedavisi

Periventriküler lökomalazi için hastalığa özgü bir tedavi bulunmamaktadır. Bu hastalık söz konusu ise çocuğun gelişimi sırasında sık kontroller ile hastalık izlenmelidir. Doktor, çocuktaki bulgular ortaya çıktıkça bulgulara yönelik tedavi uygular. Çocuğun fiziksel, zihinsel ve davranış sorunları için tedaviye, özel eğitim ve nöbetlerini kontrol altında tutmak için ilaç tedavisine ihtiyacı olur.

Nörolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. İntraventriküler ve periventriküler kanama neden olur
 2. Hidrosefali ve şant tedavisi nedir
 3. Çocuklarda hidrosefali nedenleri ve tedavisi
 4. Çocuklarda öğrenme güçlüğü neden olur
 5. Çocuklarda işitme kaybı belirtileri ve tedavisi
 6. Çocuklarda gelişme gecikmesi nedenleri ve tedavisi

2 Yorum

 1. Avatar

  Turkan

  2 Nisan 2017 at 13:40

  merhabalar kizin mr da pvl cikti ve simdi kizim20 aylik duz18 nezaman yurur yada yururmu ilerde

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 17:11

   Periventriküler lökomalazi, serebral beyaz madde hasarını da tanımlar. Bu durumun nedenine göre, hasarın derecesine göre çocuğun gelişimi değişiklik gösterebilir. Zaten tedavi genellikle belirtilere ve bulgulara yöneliktir.

   Doktor kontrollerini ve doktor takiplerini ihmal etmemeniz önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git