Enfeksiyon Hastalıkları

Peritonit Neden Olur? (Karın Zarı İltihabı)

Peritonit, periton (karın duvarını döşeyen ve karın organlarını kaplayan membranın) enflamasyonudur. Peritonit ciddi bir tablodur.

Periton nedir?

Periton, karın boşluğu epitelini oluşturan iki katmanlı bir zardır ve bu zar karın içi organları kaplar ve destekler. Periton kan damarları, lenf damarları ve sinirleri içerir. Peritonun yüzey alanı tüm cilde eşittir. Periton karın organlarının birbiri üzerinde yavaşça kaymasına olanak sağlayan kayganlaştırıcı bir sıvı üretir. Periton zarı ayrıca organları enfeksiyonlara karşı korur. Periton zarı membran sıvıyı emer ve doğal filtreleme sistemi olarak etki eder. Periton’un bu işlevi diyaliz tedavisinin bir formunda kullanılmaktadır. Karın hastalıklarının bir komplikasyonu olarak periton enflamasyona (peritonit’e) maruz kalabilir.

Peritonit nedir?

Peritonit, periton (karın duvarını döşeyen ve karın organlarını kaplayan membranın) enflamasyonudur. Peritonit ciddi bir tablodur.

Peritonit neden olur?

Enflamasyon genellikle başka bir abdominal (karın bölgesi) rahasızlığın neden olduğu irritasyon ve bakteriyel bir enfeksiyona bağlı gelişir. En sık görülen peritonit nedeni mide veya bağırsak duvarının perforasyonudur ve bakteri ve sindirim sularının karın boşluğuna hareket etmesine olanak sağlar. Perforasyon genellikle peptik ülser, apandisit veya divertikülit nedeni ile meydana gelir. Peritonit ayrıca akut salpenjit (fallop borusunun enflamasyonu), kolesistit (safra kesesinin iltihabı) veya septisemi ile de ilgilidir.

Peritonit belirtileri

Peritonit belirtileri arasında çoğunlukla karnın bir kısmında ya da tamamında şiddetli abdominal ağrı vardır. Ağrı başladıktan birkaç saat sonra, karın sertlerşir ve peristalsis (bağırsak kaslarının dalgaya benzer kasılması) durur. Peritonit’in diğer belirtileri arasında ateş, karın şişkinliği, bulantı, kusma, sıvı ve elektrolit kaybı ve şok gibi belirtiler de vardır.

Peritonit teşhisi ve tedavisi

Peritonit teşhisi genellikle fizik muayene ile konulur. Peritonit teşhisi konulan kişi gecikmeden hastaneye yatırılmalıdır. Peritonit’in altında yatan neden cerrahi tedavi gerektirecek bir neden ise cerrahi tedavi uygulanabilir. Peritonit nedeni bulanamaz ise laparoskopi veya eksploratris laparotomi gerekebilir. Peritonit tedavisinde bakterileri yok etmek için antibiyotik ilaç tedavisi de verilir. Sıvı ve elektrolit kaybını önlemek için damar yolundan sıvı verilir.

Peritonit’in seyri nasıl olur?

Peritonitli hastaların çoğunda tam şifa sağlanır. Bazı hastalarda nadiren, adhezyonların (bağırsak urveleri arasındaki skar dokusu bantları) neden olduğu bağırsak tıkanması ileri dönemlerde meydana gelebilir.

Peritonit tipleri

Peritonit tipleri

Benzer sağlık yazıları

  1. Bacterioides bakterilerinin neden olduğu hastalıklar
  2. Nekrozitan enterokolit neden olur
  3. Akut abdominal ağrı nedenleri ve tedavisi
  4. Periton diyalizi nedir ve nasıl uygulanır
  5. Bağırsak tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Mide volvulusu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Karın ağrısı nedenleri ve tedavisi

4 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git