Enfeksiyon Hastalıkları

Peritonit Neden Olur? (Karın Zarı İltihabı)

Peritonit, periton (karın duvarını döşeyen ve karın organlarını kaplayan membranın) enflamasyonudur. Peritonit ciddi bir tablodur.

Periton nedir?

Periton, karın boşluğu epitelini oluşturan iki katmanlı bir zardır ve bu zar karın içi organları kaplar ve destekler. Periton kan damarları, lenf damarları ve sinirleri içerir. Peritonun yüzey alanı tüm cilde eşittir. Periton karın organlarının birbiri üzerinde yavaşça kaymasına olanak sağlayan kayganlaştırıcı bir sıvı üretir. Periton zarı ayrıca organları enfeksiyonlara karşı korur. Periton zarı membran sıvıyı emer ve doğal filtreleme sistemi olarak etki eder. Periton’un bu işlevi diyaliz tedavisinin bir formunda kullanılmaktadır. Karın hastalıklarının bir komplikasyonu olarak periton enflamasyona (peritonit’e) maruz kalabilir.

Peritonit nedir?

Peritonit, periton (karın duvarını döşeyen ve karın organlarını kaplayan membranın) enflamasyonudur. Peritonit ciddi bir tablodur.

Peritonit neden olur?

Enflamasyon genellikle başka bir abdominal (karın bölgesi) rahasızlığın neden olduğu irritasyon ve bakteriyel bir enfeksiyona bağlı gelişir. En sık görülen peritonit nedeni mide veya bağırsak duvarının perforasyonudur ve bakteri ve sindirim sularının karın boşluğuna hareket etmesine olanak sağlar. Perforasyon genellikle peptik ülser, apandisit veya divertikülit nedeni ile meydana gelir. Peritonit ayrıca akut salpenjit (fallop borusunun enflamasyonu), kolesistit (safra kesesinin iltihabı) veya septisemi ile de ilgilidir.

Peritonit belirtileri

Peritonit belirtileri arasında çoğunlukla karnın bir kısmında ya da tamamında şiddetli abdominal ağrı vardır. Ağrı başladıktan birkaç saat sonra, karın sertlerşir ve peristalsis (bağırsak kaslarının dalgaya benzer kasılması) durur. Peritonit’in diğer belirtileri arasında ateş, karın şişkinliği, bulantı, kusma, sıvı ve elektrolit kaybı ve şok gibi belirtiler de vardır.

Peritonit teşhisi ve tedavisi

Peritonit teşhisi genellikle fizik muayene ile konulur. Peritonit teşhisi konulan kişi gecikmeden hastaneye yatırılmalıdır. Peritonit’in altında yatan neden cerrahi tedavi gerektirecek bir neden ise cerrahi tedavi uygulanabilir. Peritonit nedeni bulanamaz ise laparoskopi veya eksploratris laparotomi gerekebilir. Peritonit tedavisinde bakterileri yok etmek için antibiyotik ilaç tedavisi de verilir. Sıvı ve elektrolit kaybını önlemek için damar yolundan sıvı verilir.

Peritonit’in seyri nasıl olur?

Peritonitli hastaların çoğunda tam şifa sağlanır. Bazı hastalarda nadiren, adhezyonların (bağırsak urveleri arasındaki skar dokusu bantları) neden olduğu bağırsak tıkanması ileri dönemlerde meydana gelebilir.

Peritonit tipleri

Peritonit tipleri

Benzer sağlık yazıları

 1. Bacterioides bakterilerinin neden olduğu hastalıklar
 2. Nekrozitan enterokolit neden olur
 3. Akut abdominal ağrı nedenleri ve tedavisi
 4. Periton diyalizi nedir ve nasıl uygulanır
 5. Bağırsak tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Mide volvulusu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Karın ağrısı nedenleri ve tedavisi

4 Yorum

 1. Avatar

  Veysel

  17 Mayıs 2018 at 00:38

  midemde ülser var ama göbek deliğimin altından başlayıp 3 parmak aşağı giden bir ağrı var bazen dayanılmaz oluyor göbek deliğimin sağ iki parmak altındada kas yırtığı da var ultrasyonda bu çıktı karın zarı iltihabı olabilirmi.endoskopi ülser denildi.tşk ederim şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mayıs 2018 at 15:46

   Histopatolojik olarak, sadece mukozayı tutan çapı 5 mm’den küçük, yüzeyel defektler erozyon olarak tanımlanmaktadır, defektin muskularis mukozayı aşarak submukoza veya muskularis propria tabakasını da içerecek şekilde ilerlemesi durumunda ülser oluşur. Ülser yüzeyel fibrin ve eksuda, fibrinoid nekroz, granülasyon dokusu ve fibrozis olmak üzere dört ayrı bileşeni içermektedir.

   Helikobakter pilori, aspirin ve non-steroid antiinflamatuar ilaçların kullanımı, sigara, kafein, duygusal stres, besinler ve/veya beslenme şekli ülser oluşumunda etkindir.

   Doktorunuz endoskpi sırasında biyopsi almış olabilir. Biyopsi sonucuna göre ülserin neden kaynaklandığı hakkında doktorunuz size bilgi verecektir. Mide ve duodenum (onikiparmak bağırsağı) ülseri birlikte de görülür.

   Ülser belirtileri arasında üst karın bölgesinde yanma veya kramp şeklinde ağrı, ağrısının yeme ya da açlıkla ilgili olması, şişkinlik, geğirme, yağlı besinlere tahammülsüzlük, bulantı ve/veya kusma gibi belirtiler sayılabilir. Ülser, mide kanamasına neden olabilir, tıkanmaya neden olabilir, delinmeye neden olabilir.

   Doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 2. Avatar

  Muhammed ali

  29 Mayıs 2018 at 18:08

  Bende fmf var lakin karin zarim da siddetli agrilar var. Komple karin bolgem siddetli agriyor. Bu agrilar ne sıklıkla olur ? Karin zari iltihabi olup olmadigini nasil ogrenebilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Haziran 2018 at 02:19

   Periton karın boşluğu içyüzünü ve buradaki organları saran bir zardır.

   PERİTONİT: Periton zarının tamamının veya bir kısmının iltihabıdır.

   PERİTONİTLERİN SINIFLANDIRILMASI

   * PRİMER PERİTONİTLER: Kendiliğinden gelişen peritonitler, Periton içi protezlere bağlı gelişen peritonitler, granülomatöz peritonitler.

   * SEKODER PERİTONİTLER: Perforasyonlara (delinmelere) bağlı peritonitler, cerrahi sonrası gelişen peritonitler, posttravmatik peritonitler.

   * TERSİYER PERİTONİTLER: Patojen mikroorganizma olmadan gelişen tersiyer peritonitler, mantarların neden olduğu tersiyer peritonitler, düşük virülanslı patojenlere bağlı gelişen tersiyer peritonitler.

   * KARIN İÇİ APSELER: Primer peritonitlerden gelişen karın içi apseler, sekonder peritonitlerden gelişen karın içi apseler, tersiyer peritonitlerden gelişen karın içi apseler.

   Romatoloji uzmanınız ile görüşmenizde fayda vardır. Doktorunuz durumunuza göre gerekli testleri ve görüntüleme yöntemlerini isteyecektir.

   Akdeniz ateşi hastalığında karın ağrıları gaz ile de ilişkili olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git