Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Periferik Damar Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Periferik damar hastalığı nedir?

Periferik damar hastalığı, bacaklarda ve bazen de kollarda arterlerin daralmasıdır ve bu durum kan akımını kısıtlar ve ağrıya neden olur. Ağır vakalarda kangren gelişebilir.

Periferik damar hastalığı neden olur?

Periferik damar hastalığından etkilenen kişilerin genelinde, periferik damar hastalığına ateroskleroz neden olur. Ateroskleroz damar iç duvarlarında yağ tabakalarının oluşması durumudur. Ateroskleroz ve buna bağlı damar hastalığı için başka risk faktörleri de vardır.

 • Bunlar arasında sigara kullanımı
 • Hiperlipidemi (yüksek kan lipid düzeyleri)
 • Hipertansiyon (yüksek kan basıncı)
 • Kontrol altına alınamayan diyabetis melilitus (şeker hastalığı)
 • Yüksek yağlı beslenme
 • Egzersiz eksikliği gibi etkenler aterosklerozun neden olduğu periferik damar hastalığı nedenleridir.

Aterosklerozun neden olmadığı periferik arter (damar) hastalıkları nedenleri arasında ise Buerger hastalığı ve Raynaud hastalığı vardır.

Periferik arter (damar) hastalığı belirtileri

Periferik arter hastalığında ilk belirti genellikle yürürken bacak kaslarında (genellikle baldırda) ağrıdır. Ağrı birkaç dakika dinlenince geçer, fakat yine yüründüğünde ağrı tekrarlar. Kolların uzun süre kullanılması ağrıya neden olur.

Belirtiler giderek kötüleşir ve sonunda istirahatteyken bile ağrı devam eder. Ağrı yavaş yavaş süreklilik kazanmaya başlayabilir. Bu ağrılar hastanın uykusunu bölecek kadar artabilir. Hastalığın bu evresinde, etkilenen bacağa giden kan ciddi şekilde düşmüştür.

Periferik damar hastalığından etkilenen ekstremite soğuk ve hissiz, deri kuru ve pulludur ve hafif yaralanmalar sonucu bile bacak ülserleri gelişebilir.

Hastalığın son evresinde ilk önce ayak parmaklarından başlayan ve daha sonra bacağa yayılan doku ölümü (kangren) gelişebilir.

Bazen arteryel blokaj ortaya çıkar ve akut iskemiye (organ ya da dokuya yetersiz kan akımına) neden olabilir.

Arteryel blokaj ateroskleroz plağının üstünde hızlı bir şekilde pıhtı oluşmasına bağlı ortaya çıkabilir. Dissekan anevrizma (arter duvarının bölünmesi) veya kalpte oluşan pıhtının neden olduğu embolinin periferik artere taşınması ile de oluşabilir. Bu durum geliştikten sonra ani ve şiddetli ağrı ortaya çıkar ve etkilenen ekstremite soğuk, soluk veya mavi-morumsudur, nabız alınamaz, ekstremitede hareketlilik ve his yoktur.

Periferik damar hastalığı belirtileri

Periferik arter (damar) hastalığı teşhisi

Periferik arter hastalığında teşhis genellikle renkli doppler ultrasonografik yöntem ile konulur. Bu yöntem ile etkilenen damardaki kan akımı anlaşılır. Ayrıca teşhis için kullanılan anjiyografi daralma ya da diğer yapısal anormalliklerin ortaya çıkarılmasında yararlı bir yöntemdir.

Periferik arter (damar) hastalığı tedavisi

Tedavide düzenli egzersiz ve sigarayı bırakmak çok önemlidir. Bunun yanı sıra antitrombosit ilaçlar, lipid düşürücü ilaçlar ve periferik vazodilatör ilaçlar (periferik kan damarlarını genişleten ilaçlar) verilebilir.

Bacak periferik damar hastalıklarında enfeksiyon gelişimini önlemek için ayak bakımına titizlikle önem verilmesi ve kangren riskinin en aza indirilmesi son derece önemlidir.

Etkilenen kan damarlarını genişletmek veya baypass yapılabilmesi için arteryel rekonstruktif cerrahi, baypass cerrahisi veya balon anjiyoplasti gerekebilir. Etkilenen ekstremitede kangren gelişmiş ise ampütasyon (ektremitenin kesilmesi) gerekir.

Damar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Bacak ülserleri neden olur
 2. Hamilelikte venöz tromboz nedenleri ve tedavisi
 3. Ateroskleroz nedenleri ve tedavisi
 4. Amputasyon neden ve nasıl yapılır
 5. Raynaud fenomeni neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git