Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Pemfigoid Gestasyones Nedir? Pemfigoid Gestasyones (Herpes Gestasyonu) Tedavisi

Pemfigoid gestasyones (herpes gestasyonu), hamile kadında kümeler halinde bacak ve karında hassas, kaşıntılı kabartılara yol açan nadir bir deri lezyonudur. Pemfigoid gestasyonesin herpetik enfeksiyon ile ilişkisi bulunmamaktadır. Bu durum otoimmün bir bozukluktur, hamilelikte alevlenen bir çeşit pemfigoiddir.

PEMFİGOİD GESTASYONES (HERPES GESTASYONU) BELİRTİLERİ ve KLİNİĞİ

Pemfigoid gestasyonesin klinik özellikleri ikinci ya da üçüncü trimesterde (ortalama 21. gebelik haftası) görülmekle birlikte, ilk trimesterde ve erken postpartum dönemde de ortaya çıkabilmektedir.

Şiddetli kaşıntı önemli bir özelliğidir ve lezyonlar başlamadan günler veya haftalar önce başlayabilir. Lezyonlar tipik olarak önce göbek ve göbek çevresinde başlar, daha sonra kalça, gövde ve ekstremitelere yayılırlar. Lezyonlar genellikle ilk başlardan ürtikeryal eritematöz papül, plak ve eritem şeklindedir. Daha sonra normal deri veya ürtikeryal plakların üzerinden küçük veziküller (deriden kabarık, içi sıvı dolu lezyonlar) ve büyük büller (çapları 0.5 cm’den büyük içi sıvı dolu kabarcıklar) gelişir. Yüz, mukozalar, avuçiçi ve ayak tabanları gibi alanlar daha nadir tutulur.

PEMFİGOİD GESTASYONES (HERPES GESTASYONU) TEŞHİSİ

Pemfigoid gestasyoneste en tanı koydurucu test direkt immunfloresan inceleme (DIF)’sidir. DIF testi yapılamayan hastalarda immünoblotting veya ELISA yöntemi ile anti- BP180 antikorlarının gösterilmesi gerekir.

Ayırıcı tanıda düşünülmesi gereken en önemli hastalık gebeliğin polimorfik erupsiyonudur. Farklı seyir göstermesine rağmen gebeliğin polimorfik erupsiyonu (GPE) ile pemfigoid gestasyonesin ürtikeryal döküntüsünü ayırt etmek zordur.

PEMFİGOİD GESTASYONES (HERPES GESTASYONU) TEDAVİSİ

Hafif olgularda topikal steroid ve oral antihistaminikler ile hastalık kontrol altına alınabilir. Ilık banyolar, kompres ve emolient kremler kaşıntıyı azaltmada yararlı olabilir. Eğer durum ciddiyse sistemik kortikosteroid ilaçlar kullanılması gerekebilir. Doğumdan sonra hastalığın devam ettiği olgularda başka tedaviler (örn. azatiyoprin, metotreksat, intravenöz immünglobulin, pridoksin gibi ilaçlar, plazmaferez tedavisi) steroid tedavisine eklenebilir.

Bu hamilelerde prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riski olduğundan düzenli olarak takip gerekir. Bu bozukluk bazı kadınlarda doğumdan sonra daha da artabilse de, sonra iyileşir. Pemfigoid gestasyones sonraki takip eden gebeliklerde de yineleyebilir.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Kış Aylarında Hamilelik ve Sağlıklı Beslenme
  2. Sağlıklı Bebek İçin Hamilelikte Nasıl Beslenmeli
  3. Hamilelikte Yaşanan Rahatsızlıklar
  4. Özel Bakım ve Takip Gerektiren Besinler
  5. Koryokarsinoma Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git