Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Pelvik Enflamatuar Hastalık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Pelvik enflamatuar hastalık en sık olarak, Klamidya ve Bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan (CYB) ve iç üreme organlarına yayılan enfeksiyonlar sonucunda ortaya çıkar.

Pelvik enflamatuar hastalık nedir?

Pelvik enflamatuar hastalık (PEH), kadın üreme yollarının iç organlarını -endometrium (uterusu döşeyen tabaka), fallop tüpleri (yumurtayı overlerden uterusa getiren kanallar) ve overleri (yumurtalıklar) etkileyen bakteriyel bir enfeksiyondur.

Bakteriler serviksten (uterus ağzı) girip iç üreme organlarına eriştiğinde pelvik enflamatuar hastalığa neden olabilir. Enfeksiyon, uterusu döşeyen örtüyü, fallop tüplerini ve overleri iltihaplandırarak kızarma, ağrı ve şişmeye neden olur. Enfeksiyon fallop tüplerini geriye dönüşsüz bir şekilde tıkayabilir, döllenmeyi ya da döllenmiş yumurtanın overden uterusa erişmesini engelleyebilir (birinci durum kadının çocuk sahibi olmasını güçleştirir ya da yumurtanın fallop tüplerine yerleştiği dış gebeliğe yol açabilir).

Pelvik enflamatuar hastalık neden olur?

Pelvik enflamatuar hastalık en sık olarak, Klamidya ve Bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan (CYB) ve iç üreme organlarına yayılan enfeksiyonlar sonucunda ortaya çıkar. Cinsel yönden aktif 15-19 yaşları arasındaki genç kızlar, çoğunlukla birden çok cinsel eşleri olduğundan ve prezervatif gibi koruyucu bir önlem kullanmadıkları için pelvik enflamatuar hastalık açısından yüksek risk altındadırlar.

Serviks (uterus ağzı) bakterilerin kızların ya da kadınların iç üreme organlarına yayılmasını önler; ancak enfekte bir erkek ile cinsel temastan sonra, bakteriler serviksten kolayca yukarı geçip iç organlara ulaşabilir. Bazen normalde vajinada bulunan bakteriler de iç organlara yayılıp pelvik enflamatuar hastalığa neden olabilir. Pelvik enflamatuar hastalık doğum, düşük, ölü doğum ya da rahimiçi araç yerleştirilmesini izleyerek de ortaya çıkabilmektedir.

Pelvik enflamatuar hastalık belirtileri

Pelvik enflamatuar hastalık belirtileri

Pelvik enflamatuar hastalık belirtileri

Pelvik enflamatuar hastalık bulunan ergenlik çağındaki kızlarda ya da erişkin kadınlarda genellikle, karnın alt bölümünde duyarlılık ya da ağrı, kötü kokulu, sarı-yeşilimsi bir akıntı ve adet bozuklukları (olağandışı uzun süren kanama ya da kanamalar arasında karında kramplar) görülebilir.

Diğer pelvik enflamatuar hastalık semptomları arasında titreme, yüksek ateş, kusma, ishal ve genel bir hastalık hali vardır. Cinsel birleşme sırasında ya da adet kanamasından hemen sonra ağrı olabilir. PEH bulunan bazı kızlarda veya erişkin kadınlarda hiç belirti olmayabilir. Enfeksiyon hemen tedavi edilmez ise, kısırlık, dış gebelik (döllenmiş yumurtanın rahim dışında gelişmesi), fallop tüpleri ya da overlerde apse (cerahat birikmesi) ve kronik pelvik ağrı olabilir.

Pelvik enflamatuar hastalık teşhisi

Pelvik enflamatuar hastalık belirtileri var ise olabildiğince kısa bir sürede tanı konulmalı ve tedaviye geçilmelidir, hastalığın acil tedavi edilmesine gerek vardır. Doktor ya da jinekoloji uzmanı eksiksiz bir pelvik muayene yaparak ve  idrar ve kan tahlilleri, gebelik testi, klamidya ve bel soğukluğu için kültürler ister. Doktor hastanın iç üreme organlarında apse olup olmadığına bakmak için laparoskopik incelemeye de gerek duyabilir. Doktor ayrıca Sifilis, Hepatit B ve insan bağışıklık yetersizliği virüsü gibi öteki cinsel yolla bulaşan hastalıklar için de testler isteyebilir.

Pelvik enflamatuar hastalık tedavisi

Pelvik enflamatuar hastalık tedavisi hastada hafif bir enfeksiyon var ise yaklaşık iki hafta süresince ağız yolu ya da enjeksiyon ile verilen antibiyotik tedavisi ile ayaktan tedavi edilebilir. İlk muayene sonrası, doktor hastayı birkaç hafta sonra yeniden görüp seyri izleme ihtiyacı duyabilir.  Antibiyotiklerin tümü düzenli kullanılmalıdır; çünkü enfeksiyon iyileşmez ve daha da ağırlaşabilir. Birkaç gün içinde hastanın sağlığı gözle görülür ölçüde iyileşecektir. Pelvik enflamatuar hastalığı olan daha ciddi vakalarda 2-4 gün süresince hastaneye yatırılması ve antibiyotiklerin intravenöz yoldan (damar yolundan) uygulanması, daha sonra ağız yolu ile tedaviye devam edilmesi ve hastanın yakından izlenmesi gerekebilir. İyileşme 3-5 gün sürebilir.

Pelvik enflamatuar hastalık varlığında fallop tüpleri ya da overlerdeki bir apseleşme söz konusu ise cerahatin boşaltılması ve hasar görmüş bir üreme organının da çıkartılması amacı ile acil cerrahi girişim gerekebilir. Ayrıca pelvik enflamatuar hastalığı olan ve ilaç tedavisi işe yaramayan hastalarda da cerrahi girişim uygulanabilir. Enfeksiyona neden olan faktör rahimiçi araç (spiral) ise bunun çıkartıılması gerkir.

Pelvik enflamatuar hastalığı olan kadının cinsel eşi var ise eşinin de tedavi edilmesi gerekir; aksi halde hasta yeniden enfekte olabilir. Eğer pelvik enflamatuar hastalık varlığı evli olmayan bir genç kızda görülmüş ise doktor hasta ile cinsel yaşamı üzerine konuşmalı ve ona cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan nasıl korunacağı hakkında bilgi vermelidir.

Pelvik enflamatuar hastalık nasıl önlenir?

Pelvik enflamatuar hastalık (PEH) ciddi komplikasyonlara neden olabilir ve kadının veya genç kızın ileride çocuk sahibi olmasını güçleştirebilir. Kızınıza nasıl korunacağını öğreterek bu enfeksiyondan sakınmasına yardımcı olabilirsiniz. Pelvik enflamatuar hastalıktan korunmak için veya genç bir kızınız var ise onu bu hastalıktan korumak için bazı kurallara dikkat edilmesi önemlidir.

  1.  Cinsel ilişkide bulunmama; Pelvik enflamatuar hastalıktan korunmanın tek yoludur. Cinsel ilişki PEH riskini artırır.
  2. Pelvik enflamatuar hastalığına yakalanmak için tek bir cinsel ilişki yeterlidir. Ne kadar çok sayıda erkek ile ilişkide bulunulur ise pelvik enflamatuar hastalığa ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulaşma olasılığı da o kadar artar.
  3. Cinsel ilişki yaşanacak ise her zaman prezervatif kullanılmalıdır. Prezervatif cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve pelvik enflamatuar hastalığa yol açan bakterilerin bulaşmasını önlemede etkili bir yöntemdir.
  4. Pelvik enflamatuar hastalığı olan kadınlar cinsel eşlerinin de tedavi edilmesini sağlamalıdır. Pelvik enflamatuar hastalık tedavisi geçirirseniz, bu durumun tekrarlamaması için cinsel eş ya da eşlerinizin de tedavi edilmesi gerekir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  2. Hamilelikte bebeğe cinsel yolla hastalık bulaşır mı
  3. Klamidya enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi
  4. Bel soğukluğu nedenleri ve tedavisi
  5. Human papilloma virüs nedenleri ve tedavisi
  6. Frengi (sifiliz) nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git