Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Pelvik İnflamatuar Hastalık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Pelvik enflamatuar hastalık (PIH), kadın üreme organlarının (endometriumun (uterusu döşeyen tabaka), fallop tüplerinin (yumurtayı overlerden uterusa getiren kanallar) ve overlerin inflamasyonudur.

PELVİK ENFEKSİYON NEDİR?

Kadın üreme sistemini etkileyen bir enfeksiyondur. Ağır veya tekrarlayan pelvik enfeksiyona “pelvik inflamatuar hastalık” adı verilir.

PELVİK İNFLAMATUAR HASTALIK NEDİR?

Pelvik inflamatuar hastalık (PIH), kadın üreme organlarının (endometriumun (uterusu döşeyen tabaka), fallop tüplerinin (yumurtayı overlerden uterusa getiren kanallar) ve overlerin enflamasyonudur. Genç, cinsel olarak aktif kadınlarda sıktır.

Pelvik inflamatuar hastalık genellikle enfeksiyon kaynaklıdır. Enfeksiyon, uterusu döşeyen örtüyü, fallop tüplerini ve overleri iltihaplandırarak kızarma, ağrı ve şişmeye neden olur. Enfeksiyon fallop tüplerini geriye dönüşsüz bir şekilde tıkayabilir ve döllenmeyi ya da döllenmiş yumurtanın overden uterusa erişmesini engelleyebilir.

PELVİK İNFLAMATUAR HASTALIK NEDEN OLUR?

Pelvik inflamatuar hastalık genellikle klamidyal enfeksiyon veya gonore (bel soğukluğu) gibi cinsel yolla bulaşan (CYB) ve iç üreme organlarına yayılan enfeksiyonlar sonucunda ortaya çıkar. Serviks, enfeksiyonun kızların ya da kadınların iç üreme organlarına yayılmasını önler fakat enfekte bir erkek ile cinsel temastan sonra bakteriler serviksten kolayca yukarı geçip iç organlara ulaşabilir.

Düşük, kürtaj veya doğum gibi sebeplerle de pelvik inflamatuar hastalık görülebilir. RİA (spiral) kullanımı da, özellikle spiral yerleştirildikten hemen sonra, pelvik inflamatuar hastalık gelişmesi riski artar.

PELVİK İNFLAMATUAR HASTALIK BELİRTİLERİ

Pelvik enflamatuar hastalık belirtileri

Pelvik Enflamatuar Hastalık Belirtileri

Pelvik inflamatuar hastalık kadınlarda alt batın (alt karın) ağrısının sık görülen nedenlerindendir. Diğer sık görülen semptomlar (belirtiler) arasında karında hassasiyet, ateş, titreme, adet düzensizliği, kan veya cerahat içeren bol miktarda ve kötü kokulu vajinal akıntıyı sayabiliriz. Ağrı genellikle adet kanamasından sonra ortaya çıkar ve cinsel ilişki sırasında kötüleşebilir (ağrılı cinsel ilişki). Ayrıca kırıklık, kusma, ishal, sırt ve bel ağrısı olabilir.

Pelvik inflamatuar hastalık akut veya kronik olabilir.

PELVİK İNFLAMATUAR HASTALIK TEŞHİSİ

PİH’ın klinik seyri belirtisiz dönemden, ağır belirtili döneme kadar çeşitlilik gösterebilmektedir, bu nedenle tanısı zor olabilir. Eğer hastada pelvik inflamatuar hastalık belirtileri var ise olabildiğince kısa bir sürede tanı konulmalı ve tedaviye geçilmelidir.

  • Tanıda hastanın öyküsü, iç pelvik muayene ve mikroorganizmaların araştırılması için vajina ve serviksten alınan sürüntü incelemesinin önemli yeri vardır.
  • Tanının doğrulanması için laparoskopi (karın boşluğunun bir görüntüleme cihazı kullanılarak incelenmesi) yöntemi oldukça yararlıdır, ancak laparoskopi ile fallop tüplerindeki ince enflamasyon ve endometrit tanımlanamayabilir.
  • Bilgisayarlı tomografi yöntemi PİH tanısında çok yararlı olmadığı halde, tubal tıkanıklıkları gösterebilir.
  • Transvajinal ultrasonografi (USG) ise laparoskopiye göre daha etkin ve hassas bir yöntem olarak gösterilebilir.
  • Daha kompleks durumlarda ise manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve histerosalpingografi (ilaçlı rahim filmi) gibi yöntemler kullanılabilir.

Doktorunuz ayrıca sifilis, hepatit B ve insan bağışıklık yetersizliği virüsü gibi öteki cinsel yolla bulaşan hastalıklar için de testler isteyebilir.

PELVİK İNFLAMATUAR HASTALIK TEDAVİSİ

Eğer hastada hafif bir enfeksiyon varsa antibiyotik ilaçlar reçete edilir. Bazen analjezik ilaçlar da (ağrı kesiciler) verebilir. Antibiyotikler düzenli ve doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılmalıdır, çünkü enfeksiyon iyileşmeyebilir hatta daha da ağırlaşabilir.

Hastalık erken dönemde tanınır ve tedavi edilirse tam olarak iyileşir. Durumu daha ciddi olan hastaların hastaneye yatırılması ve antibiyotiklerin intravenöz yoldan (damar yolundan) uygulanması, daha sonra ağız yolu ile tedaviye devam edilmesi ve yakından izlenmesi gerekebilir.

Enfeksiyon nedeniyle fallop tüpleri ya da overlerde bir apse oluşmuş ise cerahatin boşaltılması ve hasar görmüş olan üreme organının da çıkartılması için cerrahi girişim gerekebilir. Enfeksiyona neden olan rahimiçi araç (spiral) ise bunun çıkartılması gerekebilir.

Pelvik enflamatuar hastalığı olan kadının cinsel eşinin de tedavi edilmesi gerekir, aksi halde hasta yeniden enfekte olabilir. Hasta evli olmayan bir genç ise, doktor hastasının cinsel yaşamı üzerinde konuşmalı ve ona cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan nasıl korunacağı hakkında bilgi vermelidir.

PELVİK İNFLAMATUAR HASTALIK KOMPLİKASYONLARI

Bazı kadınlarda ataklar enfeksiyonun yinelenmesi ile birlikte veya tek başına tekrarlayabilir. Bu durumun komplikasyonu olarak pelvik apse gelişebilir, kısırlık ve dış gebelik (döllenmiş yumurtanın rahim dışında gelişmesi) riski artabilir. Dış gebeliğin ve kısırlığın nedeni temelde fallop kanallarında skar gelişmesidir ve bu durum yumurtaların tüplerden uterusa (rahim) geçmesini engeller.

Bir diğer komplikasyon ise Fitz-Hugh-Curtis sendromudur. Pelvisteki enfeksiyon periton sıvısıyla ya da lenfatik hemotojen yolla karaciğer kapsülüne ulaşır. Enfeksiyon karaciğer kapsülüne ve abdominal ön duvara yerleşir ve adhezyon ve enflamasyona neden olur.

Pelvik inflamatuar hastalık gastrointestinal sistem ve üriner sistemi de etkileyebilir. Gastrointestinal sistem etkilendiğinde, akut apandisit ve enflamatuvar bağırsak hastalığına neden olabilir. Üriner sistemi etkilediğinde ise, üriner sistem enfeksiyonlarına sebep olabilir.

PELVİK İNFLAMATUAR HASTALIK NASIL ÖNLENİR?

Pelvik inflamatuar hastalık (PİH) ciddi komplikasyonlara neden olabilir ve kadının veya genç kızın ileride çocuk sahibi olmasını güçleştirebilir. Kızınıza cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl korunacağını öğreterek bu enfeksiyondan korunmasını sağlayabilirsiniz.

Cinsel ilişki PİH riskini artırır, bu nedenle erken yaşlarda ve çoklu cinsel ilişkiden kaçınmak ve partnerinizin de bu konuda temiz olması gerekir. Ne kadar çok sayıda erkek ile ilişkide bulunulur ise pelvik inflamatuar hastalık ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bulaşma riski de o kadar artar.

Prezervatif cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmada ve pelvik enflamatuar hastalığa yol açan mikroorganizmaların bulaşmasını önlemede etkilidir.

Pelvik enflamatuar hastalık geçirirseniz, hastalığın tekrar size geçmemesi için cinsel eşinizin de tedavi edilmesi gerekir.

Benzer konularımız

  1. Klamidya enfeksiyonu nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  2. Spiral (rahim içi araç) ile doğum kontrolü nedir
  3. Dış gebelik nedir, neden olur
  4. Mikroorganizma nedir
  5. Prezervatif, servikal başlık, diyafram bariyer yöntemleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git