Hastalıklar ve Tedaviler

Pazartesi Sendromu Nedir? Pazartesi Sendromu Tedavisi

Pazartesi sendromu olarak bilinen ve işe başlamadan önce birçok insanın gerilmesine sebep olabilen durum aslında yoğun geçen bir haftanın sonunda kısa süren hafta sonu tatilinin çok fazla yetmemesinden kaynaklanır.

Pazartesi sendromu nasıl önlenir?

Pazartesi sendromu olarak bilinen ve işe başlamadan önce birçok insanın gerilmesine sebep olabilen durum aslında yoğun geçen bir haftanın sonunda kısa süren hafta sonu tatilinin çok fazla yetmemesinden kaynaklanır.

Özellikle endüstri toplumlarında ve modern toplumlarda çalışan insan sayısının artması ile beraber pazartesi sendromu problem olarak kabul edilmektedir ve birçok kişiyi olumsuz etkiler.

Pazartesi sendromunun genellikle çocukluk yıllarında başladığı düşünülmektedir. Pazartesi sendromunun diğer bir adı ise pazar gecesi sendromudur. Pazar akşamları ertesi gün işe başlama ya da çocuklarda okula gitme nedeni ile ve ödevler, sınavlar ve okulundan memnun olmayan öğrencilerin okul stresinden kaynaklanır.

Bu durum yetişkinlikte de iş hayatı süresince ve işinden çok memnun olmayan kişileri daha fazla etkileyerek devam eder. Ayrıca pazartesi sendromu haftanın kişiye ne getireceğini bilmemesinden dolayıda meydana çıkabilir. Pazartesi sendromu tüm toplumu yakından etkileyen bir durumdur. Pazartesi sendromunun belirtileri salı çarşamba günleri azalmaya başlar.

Pazartesi sendromu belirtileri

Pazartesi sendromu psikolojik bir problem olarak görülmemelidir ve bu durum sadece bir duygu değişikliğidir. Pazartesi sendromu ile kişi kendisi başa çıkabilir. Pazartesi sendromu depresyon ile karıştırılmamalıdır.

Pazartesi sendromunun belirtileri her zaman ve her kişide aynı değildir. Belirtiler, uyku hali, yorgunluk hissi, iş ile ilgili olumsuz düşünceler, işe gitmek istememe, işe olan konsantrasyon eksikliği, karar vermekte sıkıntı çekme ve uyum göstermede zorlanma gibi belirtiler görülür.

Pazartesi sendromu nasıl önlenir?

Pazartesi sendromu nasıl önlenir

Pazartesi sendromu nasıl önlenir

Pazartesi sendromu kişileri pazar gününden etkilemeye başlar. Bu durum genellikle çocukluk dönemine ve evde yapılan bazı işlere bağlı olarak gelişir. Özellikle kadınlar pazar gününü ev işlerine, yemek yapmaya ve çocuklara ayırdığı için bu durum çalışan kadınları daha fazla etkiler.

Çalışan kişiler pazar gününü dinlenmiş olarak geçiremedikleri için de bu sendrom ortaya çıkar. Pazartesi gününü daha kolay atlatmak için o güne ait önemli konularda karar vermemek, önemli toplantıları diğer günlere yaymak, öğle arasında 10-15 dakikalık kısa yürüyüşler yapmak gibi öneriler ile pazartesi gününün gerginliğini azaltmak mümkün olabilir.

Cumartesi akşamları geç saatte uyumak ve pazar sabahı geç kalkmak günlük düzenin bozulmasına sebep olur. Bu nedenle hafta sonları da her gün alışıldığı saatte yatıp kalkmak pazartesi sendromunu atlatmada yardımcı olur. Hafta boyunca uykusuz kalmamak ve hafta sonu da alışılmış saatlerde yatıp kalkmak bu sorun için uygun bir çözümdür.

Eğer hafta sonu geç saatlere kadar ayakta kalmak gerekiyor ise gün içinde kısa süreli uyumaya çalışmak bu uykusuzluğu telafi edebilir. Gündüzleri öğlen 2 ‘den önce uyumak işe yarar. Cumartesi ve pazar günleri geç saatte değil hafta içi kalkılan saatte kalkmak bu durumu önlemede yardımcıdır.

Hafta sonu egzersiz yapmak bu yorgunlukta çok faydalıdır. Sabah saatlerini mümkün olduğunca güneşte yürüyerek geçirmek, iş yeri yakın ise yürüyerek gitmeye çalışmak, perdeleri açarak güneşi hissederek ve gün ışığının faydasından yararlanarak pazartesi sendromu bir miktar da olsa önlenebilir. Gün ışığı 24 saatlik enerji ritminin korunmasına ve uykuyu getiren karanlıkta meydana çıkan melatonin hormonunun azalmasına yardımcı olur.

Hafta sonu alkol almak uyku kalitesini bozar ve sosyal jet-lag etkisi daha da fazlalaşır. Sabahları kahve içmek uyanmaya yardımcı olur. Fakat gün boyu kahve içmek bu durumun bozulmasına neden olur. Özellikle öğleden sonra içilen kahve gece uykusunun kalitesini bozar. Bütün bunları dikkat ederek pazartesi sendromunu önlemek mümkün olabilir.

Sendromlar ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Kronik yorgunluk sendromu nedir
  2. Huzursuz bacak sendromu nedir
  3. Miyofasiyal ağrı sendromu nedenleri
  4. Fibromiyalji sendromu nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git