Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Patent Duktus Arteriosus Hastalığı Nedir?

Patent duktus arteriosus hastalığında bulgular ya çok hafif semptomlara yol açar ya da hiç belirtisi olmaz.

Patent duktus arteriosus nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Patent duktus arteriosus, pulmoner arter ile (kanı kalpten akciğere taşıyan arter) aortu (kanı kalpten vücuda nakleden ana arter) birleştiren kan damarının doğumdan sonra açık kaldığı bir kalp defektidir. Bu damar açık kaldığında (patent duktus), yenidoğanın sol kalbinden pompalanan kanın bir bölümü vücudun geri kalan bölümüne gideceğine akciğerlere yönelir.

Duktus arteriosus olarak bilinen bu damar, her fetüste doğumdan önce normal olarak bulunan bir oluşumdur. Fetüs annenin plasentası ve göbek kordonu yoluyla oksijen aldığı sırada, dolaşımın fetüs akciğerine uğramamasına yarar. Normal koşullarda doğumdan kısa bir süre sonra bu kanal kapanır ve kan oksijen alabilmek için akciğerlere gidip kalbin sol tarafına dönerek vücudun geri kalan bölümlerine pompalanabilir. Bu kanal kapanmaz ise yenidoğanın kalbi akciğerlere çok fazla kan pompalar ve konjestif kalp yetersizliği belirtilerine yol açar. Patent duktus arteriosus en sık olarak erken doğan bebeklerde ve sıkıntılı solunum sendromu bulunanlar gibi solunum güçlüğü çekenlerde olmaktadır.

Patent duktus arteriosus belirtileri

Patent duktus arteriosus hastalığında bulgular ya çok hafif semptomlara yol açar ya da hiç belirtisi olmaz. Daha ağır vakalarda, bebeklerde hızlı soluma, nefes darlığı, kalpte üfürüm, güçlü bir nabız, zor emme, yeterince kilo almama, sık akciğer enfeksiyonları ve irritabilite görülebilir. Tedavi uygulanmadığında semptomlar giderek ağırlaşır. Zamanla konjestif kalp yetersizliği gelişir.

Patent duktus arteriosus teşhisi

Eğer bebek patent duktus arteriosus ile doğar ise doktor stetoskop ile  kalbi dinleyerek kalpte üfürüm duyup tanı koyabilir. Tanıyı doğrulamak için akciğer filmi, ekokardiyografi (kalp ultrasonografisi) ve elektrokardiyografi (kalbin elektriksel aktivitesini dışardan kaydeden bir aygıt) gibi ek testler isteyebilir. Bu incelemeler ağrısızdır.

Patent duktus arteriosus tedavisi

Eğer bebek erken doğmuş ise ve patent duktus arteriosus var ise doktor önce açık kalmış kanalın kapanması için ilaç tedavisini dener. Ayrıca vücutta biriken aşırı sıvıyı idrar yolu ile attırmak için diüretik grubu ilaçlardan kullanılır ve aşırı sıvı birikmemesi için bebeğe verilen sıvı miktarı da kısıtlanabilir.

Tedavi başarılı olmaz ise bebek normal zamanında doğmuş ya da daha büyük bir bebekte semptomlar ortaya çıkmış ise doktor sorunu çözmek için ameliyat önerebilir. Bu ameliyatı kalp cerrahları yapar. Ameliyatta açık kalmış kanal bağlanarak kapatılır ve bebeğin kanı normal dolaşım yapmaya başlar. Ameliyat genellikle çok etkilidir ve komplikasyon riski de düşüktür. Cerrahi girişimden sonra çocuk normal şekilde büyüyüp gelişir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda kal yetmezliği neden olur
  2. Çocuklarda doğumsal kalp hastalıkları
  3. Çocukların kalbinde üfürüm neden olur
  4. Çocuklarda kalp romatizması neden olur
  5. Hipoplastik sol kalp sendromu nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git