Ağrılar ve Tedavileri

Patellofemoral Ağrı Sendromu Neden Olur? (Ön Diz Ağrısı)

Patellofemoral ağrı sendromu etkenleri, gergin mekanizmasında ve alt ekstremite dizilimindeki bozukluklardır.

Patellofemoral ağrı sendromu belirtileri ve tedavisi

Diz önü ağrısı, koşucu diziveya patellofemoral ağrı sendromuolarak ta bilinen,patellofemoral eklemden kaynaklanan, uzun süreli oturma, çömelme, koşma ve merdiven inip çıkma gibi dizin fileksiyonda yapılan aktivitelerinde tetiklenen, dizin ön bölgesinde hissedilen ağrıdır.

Patellofemoral ağrı sendromu (PFAS) olarak ta adlandırılır. Patellofemoral ağrı sendromu genellikle fiziksel aktivite sırasında ve genç erişkinlerde görülen kas iskelet sisteminin ağrılı bir durumudur.

Patellofemoral ağrı sendromu nedenleri

Patellofemoral ağrı sendromu

Patellofemoral ağrı sendromu

Patellofemoral ağrı sendromu etkenleri, gergin mekanizmasında ve alt ekstremite dizilimindeki bozukluklardır. Ön diz ağrılarının diğer yaygın nedeni ise direkt travmadır. En tipik şekli öne doğru düşme sonucunda patellofemoral ekleme gelen şiddetli darbelerdir.

Burkulma sonucu oluşan hasarlar yine aynı şekilde aşırı yüklenme ile beraber ağrıya neden olurlar. Tekrarlayıcı aktivite kaynaklı aşırı kullanımda diz ağrıları için bir risk faktördür. Benzer şekilde dizin iliotibial bandı lateral kısmına uygulanan tekrarlayıcı stresler ağrıya neden olabilir ve bazı hastalarda patellofemoral ağrıyı taklit edebilir.

Patellofemoral ağrı sendromu belirtileri

Patellofemoral ağrı sendromunda en yaygın belirti, ağrı, kıtırtı sesi, boşalma ve kilitlenme, ara sıra tutukluluk ve şişliktir. Özellikle yokuş inme ve hızlı koşma esnasında diz kapağında veya diz kapağı arkasında ağrı ve ağrı özellikle dizin ön tarafında batıcı ve künt bir ağrıdır. Ağrının nedeni tam olarak belli değildir. Hastalar genellikle diz çöküp, doğrulurken dizlerden ses geldiğini hisseder.

Patellofemoral ağrı sendromu teşhisi

Patellofemoral ağrı sendromunun tanısında, fizik muayenede öncelikle hastanın öyküsü alınır. Tutulan tarafta topallayarak yürüyüş görülebilir. Dizin fizik muayenesinden sonra, dizin röntgen filmleri istenir. Patella filmleri patellanın patella – femoral olukla olan ilişkisinin düzgün olup olmadığı hakkında fikir verir. Hastalığın ilerlemiş dönemlerinde patella ve femur arasında artrit görülebilir.

Patellofemoral ağrı sendromu tedavisi

Patellofemoral ağrı sendromu tedavisinde, tanı konulduktan sonra, ilk olarak konservatif (koruyucu) tedavi ile başlanır. Konservatif tedavi, egzersiz, atelleme, aktivite değiştirme, fizik tedavi ve ilaç tedavisi şeklinde yapılır. Koruyucu tedaviden uzun dönem fayda görmeyen hastalarda cerrahi tedavi yöntemine gidilir. Cerrahi tedavide, artroskopi ve lateral retinaküler gevşetme (LRG), tibial osteotomi, Patellektomi- patiller resurfasing ve diğer yumuşak doku girişimleri gibi yöntemler uygulanabilir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Diz ağrısı neden olur
 2. Diz kapağı çıkığı belirtileri ve tedavisi
 3. Diz protezi nedir
 4. Pateller tendon yırtılması neden olur
 5. Diz kayması nedenleri ve tedavisi

24 Yorum

 1. Aylin

  17 Mart 2016 at 11:11

  Merhaba Hocam. 16 Şubat 2016 tarihin de diz kapağı ameliyatı oldum. Doğuştan gelen Dizin altında ki oyuk sığ olduğundan oyuk oyuldu. Diz kapağı tutan bağlardan biri kısa biri uzundu ( sanırım son dönüş anında koptu ) platin takıldı. diz kapağı içe doğru çekildi. En sonda dizin alt kısmın da iyi huylu kist vardı oda alınmış.
  Yani doktorumun değimi ile Radikal bir ameliyat geçirdim. Ayağım hiç bir şekilde bükülmüyor. Koltuk değneği ile yürüyorum. Üstüne basmaktan korkuyorum. Şu an fizik tedavi görüyorum bükmek için çekilmeyecek acılar çekiyorum. Sizce kireçleme olabilir mi ? Yada önerebileceğiniz bir şey var mı ? ( fizik tedavinin 8. Günü ) Teşekkür ederim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2016 at 13:30

   Öncelikle geçmiş olsun. Ameliyat geçirdiğiniz için ne olup bittiği hakkında ameliyatı yapan doktorunuza sormanız daha doğru olur. Fizik tedavi ile zamanla işlevini kaybeden kaslar, eklemler açılır ve düzelmeye başlar. Bir aylık gibi kısa sürede dizin bükülmesini önleyecek kadar kireçlenme olmamalı. Fizik tedavide zaten gerekenler mutlaka yapılıyordur. Gerekir ise size tekrar ameliyat olduğunuz doktora gönderebilirler. Ameliyat sırasında veya platinler nedeni ile sinirlere baskı olmuş olabilir veya bükme hareketi sırasında sinirlere baskı oluyor olabilir. Doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 2. Fuat Şafak

  4 Ağustos 2016 at 16:04

  İyi günler. 2012 eylülde beton zemine düştüm diz kapağım çatladı alçıya alınıp 15 ilaç tedavisi uygulandı ancak doktorun ilgisiz olması sebebiyle tam iyileşmedi. Örneğin koştuktan sonra ağrı yapıyor diz kapağının önü. Fizik tedavi uyguluyorum belli bir süre sorunsuz geçiyor sonra maç yapınca tekrar ağrıyor. Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 13:22

   Diz kapağı çıkıklarında diz içi yapılarda da hasar oluşabilir. Örneğin menisküs yırtılması, bağ yaralanmaları, kıkırdak doku hasarları kompartman sendromu gibi durumlar gelişmiş olabilir ve buna bağlı ağrılar devam eder. Kireçlenme oluşmuş olabilir. Tekrar iyi bir ortopedi uzmanına ya da fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız gerekir.

   Ayrıca bir bölgede kırık oluştuğunda yıllarca o bölge ağrı yapabilir, bu nedenle belki o bölgenin kaslarını öncelikle fizik tedavinin verdiği egzersizler ile güçlendirmek gerekebilir.

   Doktora gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. haşim ışık

  18 Eylül 2016 at 20:43

  merhaba, diz mr sonuçunda bu açıklama yazıyor.Diz ve kas ağrı olmakta uaznırken bile sankı çekiliyormuş gibi oluyor.Yardımcı olurmusunuz? . Şimdiden teşekkürler. :
  T1A sagital, T2*A aksiyal, FS PD koronal ve sagital kesitlerin incelenmesinde
  Bulgular Popliteal fossada eklem ile ilişkili 20×7 mm ebatında ölçülen kistik görünüm izlenmiştir. Lateral menisküs posterior hornunda ve medial menisküs posterior
  hornunda grade 2 dejenerasyon izlenmiştir. Diz eklemini oluşturan kemik yapılar ve artiküler kıkırdak yüzeyler normaldir. Ön ve arka çapraz bağlar normal anatomik ve
  sinyal özelliğindedir. Medial ve lateral kollateral ligamentler normaldir. Patello-femoral eklem ilişkisi ve patellar kartilaj normaldir. Diz eklem içi sıvısı normaldir. Patolojik
  kontrast tutan lezyon saptanmamıştır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2016 at 11:32

   Genellikle diz ekleminin arka yüzünde meydana gelen ve Baker kisti, higroma veya popliteal kist olarak da tanımlanabilen bir kistik lezyon izlenmiş görünüyor. Baker kistleri genellikle ağrı yapmazlar fakat iltihaplanma ve menisküslerin hasarlanmasından dolayı ağrılar olabilir.

   Bunlar gibi sinoviyal kistler de vardır.

   Sinoviyal kistler genellikle eklemlerdeki travmatik, dejeneratif (kireçlenme gibi) ve enflamatuvar durumları da eşlik edebilir. Örneğin romatoid artrit gibi romatizmal bir hastalık sinoviyal kistlerin en önemli nedenlerinden biridir, bu nedenle altta yatan bu tür bir durumun romatoloji bölümünde araştırılması gerekebilir.

   Yine bu kiste bağlı olsa gerek menisküslerde 2.derece dejenerasyon yani bozulma izlenmiş.

   Diz eklemine ait diğer yapılar normal olarak tespit edilmiş.

   Meniküslerde bu kistik lezyon nedeni ile hasarlanma olmuş olma ihtimali yüksektir, çünkü diz ekleminde büyüyen bu tür lezyonlar menisküs yırtılmalarına sebep olabilir.

   Doktor kontrolünüzün ihmal edilememesi gerekir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 4. Askin

  17 Kasım 2016 at 22:56

  Merahaba bende yaklaşık 6 aydan beri dizimde ağrılarım vardı radyoda bişey çıkmadı benim ikigündür özelikle sol ayagımda agrı hiç kesilmedi agrı dızkapagı arkasında neden ve ne olabilir teşekürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Kasım 2016 at 18:14

   Romatizmal bir hastalığa bağlı veya sistemik bir hastalığa bağlı olabilir, romatizmal hastalıklar romatoloji bölümünde araştırılır.

   Bazı menisküs yırtıkları için manyetik rezonans görüntüleme yöntemi gerekebilir.

   İyi bir ortopedi cerrahisi uzmanına gitmek veya fizik tedavi uzmanına gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Orcun

  21 Ocak 2017 at 04:54

  Ekim 2016 ayında bir olayda dizimde şiddetle ağrıyla yere çöktüm dr gittim filim cektiler fakat birşey yok Dediler.o günden beri dizimi tam anlamıyla geri katlıyamıyorum. Sert tekme atıcaca aynı acıyı yaşıyorum bunun sebebi nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 15:49

   İyi bir ortopedi uzmanına gitmeniz de fayda vardır, bağ yaralanması olabilir ve daha detaylı yöntemler kullanılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 6. ali sutaş

  13 Şubat 2017 at 00:19

  Ben futbolla ugrasiyorum.Bir gun aniden dizimden agri cekmeye basladim dizimi cekince cok agrio.Sol bacagimin sol üst tarafındaki kucuk kemige vurunca cok aciyo daha 16 yasindayim napmam gerekiyor?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 12:56

   En kısa zamanda bir ortopedi uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 7. Safa

  2 Mart 2017 at 00:08

  Merhabalar gitmediğim ortopedi ve fizik tedavi doktoru kalmadı desem yeridir ama teşhis koyamadılar ben sadece dizimden dolayı bacağımı düz kaldıramıyorum diz kapağı altında batma ve ağrı hissediyorum bazı hareketlerde menisküs yırtığı yok denecek kadar az merdiven çıkma yada yokuş çıkmada yada diğer hareketlerde ve hareketsiz zamanda ağrı yok teşhis ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2017 at 23:27

   Anlattığınız ağrı sinir basısına bağlı bir ağrı da olabilir, romatizmal bir ağrı da olabilir.

   Menisküs yırtığı varsa bu da ağrı yapabilir.

   Beyin cerrahisinde sinir basısı olup olmadığı hakkında araştırma yapılabilir. Eğer buradan da bir sonuç çıkmaz ise romatoloji ya da ağrı kliniğine gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. erol tamaç

  29 Mart 2017 at 14:35

  hocam ben koşucuyum.dizimde hızlı ve uzun koşmajkla cıkan bir ağrı var.mr tetkiki bie patoloji ortaya cıkarmadı.yaşım 47. patello femoral sendromla uyuştuğunu okuyunca gördüm.dokyorum uzun koşma dedi.bu se tanı için ekstra bir tedavi varmı tşk ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2017 at 14:02

   Pattelofemoral ağrı sendromu genç, fiziksel olarak aktif bireylerde sık karşılaşılan bir diz problemidir. Diz eklemine aşırı yük binmesi (fazla kilo, diz ekleminin aşırı kullanılması ve benzeri etkenler), pes planus (düz taban olmak), pes kavus (çukur ayak), Q açısının artması, patelanın doğumsal bozuklukları, diz ekstansör mekanizmasındaki dizilimin bozulması ve ekstansör mekanizmasının fonksiyon kaybı gibi problemler ile ortaya çıkabilen bir şikayettir.

   Koşucu olduğunuz için sizde bu sendrom aşırı kullanmaya bağlı olabilir, ancak diz ekleminde diğer bozukluklar ya da ayakta çukur ayak, düz tabanlık gibi problemler de olabilir.

   Bu rahatsızlık için öncelikle bu duruma neden olabilecek hareketlerin kısıtlanması, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi, ağrı kesici ilaçlar gibi yöntemler uygulanır. Fakat bütün bunlarla şikayetleri geçmeyen hastalarda diz ekleminin içindeki yapıların incelenmesi için laparoskopi yönteminin hem teşhis hem de tedavi için uygulanması gerekebilir. Diz eklemi içindeki tüm sorunlar MRG’de belli olmayabilir. Ayrıca ayaktaki yapısal bozuklukların da incelenmesi gerekir.

   Fizik tedavi doktorunuz gerekli tedaviler hakkında size bilgi verecektir, doktorun önerilerine dikkate almanız da önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Asiye

  28 Nisan 2017 at 17:09

  Merhaba, 29 yaşındayım, geçen yıl dizindeki ağrı nedeniyle doktora gittim, patellofermoral olduğunu söyledi, bitkisel bir ilaç kas gevşedici melhem-istrhagat ve egzersiz verdi, geçmişti ama yine aynı durum ortaya çıktı yuruyemiyecek durumdayım, ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim.

 10. Ali

  19 Ekim 2017 at 21:34

  Doğa yürüyüşü sırasında dizimi (bükülme yönünün tersine) zorladım sanırım. Ani bir acı hissettim. Şu anda dizimi normal şekilde kırıp diz çöktüğüm zaman ağrı olmuyor, ancak geri zorlandığı zaman anlık ve şiddetli ağrı oluyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2017 at 01:26

   Bir bağ yaralanması, menisküsler ile ilgili bir problem olabilir. Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmenizde ve ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 11. Gülşen

  11 Temmuz 2018 at 22:23

  Merhablar hocam ben problemimi ortopedi doktoruna anlatamadım yada anlamadı. Belden aşağı dizinimi kurmadan eğilerek bu pozisyonda bir süre çalışmak zorunda kaldım. Akşama diz arkasındaki gerilen kaslarda ağrı oluştu ve artık çömelemiyordum. Doktora gittiğimde sedyeye sırt üstü yatırdı dizimi kırma uzatma gibi hareketleri yaptı bir sorun yok dedi. Ama ben kesinlikle çömelemiyorum. Buda hayatımı olumsuz etkiliyor. Klozet olmayan wc ler dolapların alt kısımlarında kısacası çömelerek iş yapmak kesinlikle kabus benim için. Problem ne olabilir. Yada hangi bölüme gitmem gerekir. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2018 at 12:05

   Kas gerginliği, kas zorlanması, tendonlar ile ilgili bir problemler oluşmuş olabilir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz daha doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. Ayla

  26 Şubat 2019 at 02:12

  Hocam merhabalar. 1ay önce diz kapağımda bir ağrı başladı. Merdiven inip cikarken hafif zorlanma yasatiyordu fakat gittikce siddeti artis gösterdi. Yururken bir yerden sonra gerilmeler oldugunu hissediyorum ozellikle arka alt bacağımda. Yatarkense tum dizime yayilan karincalanma ve yanma hissiyle uyuyamiyorum. Sizce sebebi ne olabilir ve ortopedi mi yoksa norolojiye mi gozukmem gerekir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2019 at 11:53

   Öncelikle ortopedi bölümüne gitmeniz de fayda var. Eğer buradan sonuç alamazsanız fizik tedavi bölümüne gidebilirsiniz. Bu tür rahatsızlıklar romatizmal de olabilir. Başka sistemik problemleriniz de varsa ve gittiğiniz bölümlerden sonuç alamazsanız ve diziniz ağrımaya devam ederse romatoloji alanında da araştırmalar gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git