Ağrılar ve Tedavileri

Patellofemoral Ağrı Sendromu Neden Olur? (Ön Diz Ağrısı)

Patellofemoral ağrı sendromu etkenleri, gergin mekanizmasında ve alt ekstremite dizilimindeki bozukluklardır.

Patellofemoral ağrı sendromu belirtileri ve tedavisi

Diz önü ağrısı, koşucu diziveya patellofemoral ağrı sendromuolarak ta bilinen,patellofemoral eklemden kaynaklanan, uzun süreli oturma, çömelme, koşma ve merdiven inip çıkma gibi dizin fileksiyonda yapılan aktivitelerinde tetiklenen, dizin ön bölgesinde hissedilen ağrıdır.

Patellofemoral ağrı sendromu (PFAS) olarak ta adlandırılır. Patellofemoral ağrı sendromu genellikle fiziksel aktivite sırasında ve genç erişkinlerde görülen kas iskelet sisteminin ağrılı bir durumudur.

Patellofemoral ağrı sendromu nedenleri

Patellofemoral ağrı sendromu

Patellofemoral ağrı sendromu

Patellofemoral ağrı sendromu etkenleri, gergin mekanizmasında ve alt ekstremite dizilimindeki bozukluklardır. Ön diz ağrılarının diğer yaygın nedeni ise direkt travmadır. En tipik şekli öne doğru düşme sonucunda patellofemoral ekleme gelen şiddetli darbelerdir.

Burkulma sonucu oluşan hasarlar yine aynı şekilde aşırı yüklenme ile beraber ağrıya neden olurlar. Tekrarlayıcı aktivite kaynaklı aşırı kullanımda diz ağrıları için bir risk faktördür. Benzer şekilde dizin iliotibial bandı lateral kısmına uygulanan tekrarlayıcı stresler ağrıya neden olabilir ve bazı hastalarda patellofemoral ağrıyı taklit edebilir.

Patellofemoral ağrı sendromu belirtileri

Patellofemoral ağrı sendromunda en yaygın belirti, ağrı, kıtırtı sesi, boşalma ve kilitlenme, ara sıra tutukluluk ve şişliktir. Özellikle yokuş inme ve hızlı koşma esnasında diz kapağında veya diz kapağı arkasında ağrı ve ağrı özellikle dizin ön tarafında batıcı ve künt bir ağrıdır. Ağrının nedeni tam olarak belli değildir. Hastalar genellikle diz çöküp, doğrulurken dizlerden ses geldiğini hisseder.

Patellofemoral ağrı sendromu teşhisi

Patellofemoral ağrı sendromunun tanısında, fizik muayenede öncelikle hastanın öyküsü alınır. Tutulan tarafta topallayarak yürüyüş görülebilir. Dizin fizik muayenesinden sonra, dizin röntgen filmleri istenir. Patella filmleri patellanın patella – femoral olukla olan ilişkisinin düzgün olup olmadığı hakkında fikir verir. Hastalığın ilerlemiş dönemlerinde patella ve femur arasında artrit görülebilir.

Patellofemoral ağrı sendromu tedavisi

Patellofemoral ağrı sendromu tedavisinde, tanı konulduktan sonra, ilk olarak konservatif (koruyucu) tedavi ile başlanır. Konservatif tedavi, egzersiz, atelleme, aktivite değiştirme, fizik tedavi ve ilaç tedavisi şeklinde yapılır. Koruyucu tedaviden uzun dönem fayda görmeyen hastalarda cerrahi tedavi yöntemine gidilir. Cerrahi tedavide, artroskopi ve lateral retinaküler gevşetme (LRG), tibial osteotomi, Patellektomi- patiller resurfasing ve diğer yumuşak doku girişimleri gibi yöntemler uygulanabilir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Diz ağrısı neden olur
  2. Diz kapağı çıkığı belirtileri ve tedavisi
  3. Diz protezi nedir
  4. Pateller tendon yırtılması neden olur
  5. Diz kayması nedenleri ve tedavisi

24 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git