Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Patellar Tendon Yırtığı Nedir?

Patellar tendon, uyluk önü kasları ile beraber çalışır ve bacağın düzelmesini sağlar. Yetişkinlerde patellar tendon yırtıkları yüksekten atlama ya da kazalar nedeni ile oluşur. Tam kat yırtılmalar dizin işlevinin geri getirilebilmesi için genellikle ameliyat ile tedavi edilir.

Patellar tendon yırtılması nedenleri ve tedavisi

Patellar tendon, uyluk önü kasları ile beraber çalışır ve bacağın düzelmesini sağlar. Yetişkinlerde patellar tendon yırtıkları yüksekten atlama ya da kazalar nedeni ile oluşur. Tam kat yırtılmalar dizin işlevinin geri getirilebilmesi için genellikle ameliyat ile tedavi edilir.

Patella (diz kapağı), yassı ve küçük bir kemik olup, dizin ön kısmında bir oluk üzerinde bulunur. Patella, uyluk ile kaval kemiğine tendon adı verilen kirişler aracılığı ile tutunur.

Patella ile kaval kemiği arasındaki tendona (patellar tendon), patella uyluk arasındaki tendona (guadriceps tendonu) adı verilir. Oturur vaziyetteyken baldırları diz aracılığı ile düz olarak kaldırmak mümkündür. Bu hareket esnasında patella uyluk kemiğine ait femoral oluk ta aşağı ve yukarı giderek yer değiştirir.

Patellar tendon yırtığı neden olur

Patellar tendonun yırtılmasıkuvvetli bir şekilde yaralanma, direkt dizin üzerine düşme, yüksekten atlama gibi travmalar nedeni ile tendon yırtıkları meydana gelebilir. Zayıflayan patellar tendon daha kolay yırtılır. Patellar tendonu zayıflatan faktörler, aşırı ve gereksiz uygulanan steroid enjeksiyonları patellar tendonun incelmesine yol açabilir.

Ağızdan alınan steroidler tendon ve eklem zayıflığına sebep olabilir. Kronik hastalıklar tendona giden kan akımını bozarak tendonu zayıflatır. Kronik böbrek yetmezliği, romatoid artrit, şeker hastalığı, enfeksiyonlar ve metabolik hastalıklar gibi nedenlerden de patellar tendon yırtılmaları gelişebilir.

Patellar tendon yırtılması belirtileri

Patellar tendon, kısmi veya tam olarak yırtılabilir. Kısmi yırtılmalarda, bütünlük bozulmaz ve fonksiyon kaybı yoktur. Fakat diz ağrısı ve hassasiyet vardır. Tam kat yırtılmalarda, dizin fonksiyonu tam olarak bozulur ve diz kapağı, kaval kemiği arasındaki bağlantı kaybolur.

Patellar tendon tam kopar ise dizden genelde kopma hissi ya da sesi duyulur ve ağrı, şişlik buna eşlik eder. Bunların yanı sıra, diz bölgesinde morarma, diz kapağı altında çukurlaşma, ağrı ve baldırı tam düzleştirme de sıkıntı çekme gibi belirtiler görülebilir.

Patellar tendon yırtılması teşhisi

Patellar tendon yırtılması tanısında doktorun yapacağı fizik muayene sırasında öncelikle hastanın her hangi bir kronik hastalığı olup olmadığı ve geçirdiği travmaların öyküsü alınır. Hastanın öyküsü alındıktan sonra, fizik muayenede hasta sandalyede oturur vaziyetteyken baldırını düzleştirirken sıkın çekmesi önemli bir bulgudur.

Ortopedi uzmanı, teşhisi tam olarak koyabilmek için radyolojik tetkikler, röntgen filmi ve manyetik rezonans görüntüleme tetkiki isteyebilir. Çekilen röntgen filminde diz kapağı yukarı doğru kaymış görülebilir ve yan grafide bu durum tam olarak görülür. Manyetik rezonans görüntüleme ise yumuşak yapı olan tendonun hasarlarını detaylı bir şekilde gösteren en iyi tetkiktir.

Patellar tendon yırtılması tedavisi

Patellar tendon yırtığı tedavisi

Patellar tendon yırtığı tedavisi

Patellar tendon yırtığı tedavisieğer yırtılmanın tanısı konulmuş ise ortopedi uzmanı tedavinin seçimini hastanın yaşına, aktivite durumuna ve yırtılmanın derecesine göre planlar. Kısmi yırtıklar da cerrahi olmayan tedavi uygulanır ve istirahat, uzun bacak dizlik tedavisi uygulanır.

Uzun bacak dizlik tedavisi ortalama 4-6 hafta civarında sürer. Fizik tedavi, spesik egzersizler ile eklem hareket açıklığını arttırma amaçlı ve güçlendirme egzersizleri verilir. Cerrahi tedavi, tam kat yırtılmalarda cerrahi tamir yapılır.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Diz ağrısı neden olur
 2. Diz kapağı kayması nedenleri ve tedavisi
 3. Diz kapağı (patella) çıkığı neden olur
 4. Diz bağ yaralanması neden olur

16 Yorum

 1. Mutlu

  7 Kasım 2016 at 23:02

  Benim kaza sonucu pateller tenfonum koptu ameliyat oldum kanca tatilar şimdi eskisi gibi spor yapıyorum agrim oluyor ve kancaları cikartmassak yaslandigimizda sorun olurmu antrenman sonrası agrim oluyor merdiven çıkarken bu tenton eskisi gibi kaynamismidir 4 yıl geçti ustunden 29 yaşım

  • Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2016 at 17:50

   Tendon kas dokusudur, yani kemik kırığı gibi kaynama olması değil düzenli egzersizler ve fizik tedavi ile kasların tekrar güçlendirilmesi şeklinde tamir olur.

   Bu konuda bir fizik tedavi uzmanından ya da doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur. Çünkü tendonun nereden koptuğu, hangi şiddette olduğu gibi faktörler de önemlidir.

   Ağrılar için fizik tedavi görmek gerekebilir.

 2. Mutlu

  30 Ocak 2017 at 10:20

  Pateller tendonumdaki kancalar batiyor normalmi 4 yilgecti kazatan kopmustu tendonum

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 15:08

   Sorunuz tam olarak anlaşılmamış olmakla birlikte, daha önce bir kazaya bağlı tendon yırtılması olmuş galiba, bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

   • Mutlu

    17 Şubat 2017 at 17:34

    Gittim emar çekildikten sonra t2 olmuş kemikleşme olmuş tendonda randevu bulamadım ağrım çık ne yaparlar hocam

    • Sağlık Ocağım

     20 Şubat 2017 at 17:36

     Ameliyat gerekebilir, bu nedenle bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekir. Kemikleşme dediğiniz durum, dokularda kronik yangılanma nedeni ile kalsiyum tuzları birikir ve yumuşak dokular sertleşerek kemik dokusu gibi olur.

     Ameliyat gerekebilir, bu nedenle ortopedi ya da fizik tedavi uzmanlarınca bu durumun değerlendirilmesi gerekir.

     İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 3. Mustafa

  16 Şubat 2017 at 08:36

  Tendomlarim bıçaklanma sonucu koptu ameliyat diyorlar ama ben korkuyorum ameliyat olmaya madde bağımlılığı var anestezi den korkuyorum sizce bir sıkıntı yaratır mı

  • Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 22:09

   Durumunuzu doktorunuza söylemeniz önemlidir. Anestezistlerden cerrahi müdahale geçirecek hastalara yeterli müdahalede bulunabilmeleri için bağımlılık yapan tüm maddeleri ve bu maddelerin vücuttaki etkileşimlerini bilmeleri gerekir, bu nedenle doktorunuz ve anestezi uzmanı bu durumdan haberdar edilmelidir.

   İyilik dileğiyle.

 4. Selin

  24 Şubat 2017 at 23:18

  Tendona elimle dokunduğunda elime 2 parça halinde geliyor ve yaklaşık 4 gündür dizin ön kısmını engelleyen bişey var gibi ameliyatlık bir durumu var mıdır sizce ?

  • Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2017 at 22:09

   Diz kapağında kayma olmuş olabilir.

   Bir fizik tedavi ya da ortopedi uzmanına gitmeniz de fayda vardır. Buradan net bir şey söylemek zordur.

   Sağlık dileğiyle.

 5. levent

  30 Mart 2017 at 19:59

  ACL PCL LCL MCL konfigürasyon ve intensite özellikleri normal sınırlardadır
  kesitler dahilinde pateller tendon üst polü ve gövde kesiminde olası operasyona ikincil düzensiz ve deforme görünümde olup tendon devamlılığı mevcutlur tendon ön komşuluğunda ve tendon trasesinde düzensiz sinyal oluşturan olası sutül materyaline ait sinyal değişiklikleri dikkat çekmektedir
  Pateller tendon üst polünde kalınlaşmıştır.gövde ksiminde santral intrasubsans yırtık mevcuktur.

  MR sonucunda böyle yazıyor sizce ameliyatlık bir durum varmıdır ?

  • Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2017 at 22:49

   Pateller tendonda yırtık mevcuttur şeklinde belirtilmiş. Bir de daha öncesinden bir operasyon geçirilmiş ve buna bağlı deforme (biçimi bozulmuş) bir görünüm izlenmiş görünüyor.

   Eğer daha öncesinden bir operasyon mevcut ise, tekrar yırtık oluştuğu için cerrahi gerekebilir.

   Bu tür raporların uzmanı olan doktorunuz tarafından değerlendirilmesi daha doğru sonuç verir, çünkü şikayetlerinizi, daha önceki öykünüzü, geçirdiğiniz travmayı gibi durumları en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. aykut temur

  25 Nisan 2017 at 11:23

  iyi günler uzun yıllar boyudur vücut geliştirme sporu ile ilgileniyorum patellar tendonlarımda ağrılar var iki dizde de normal yürüyorum koşuyorum ağırlık da kaldırıyorum bir sorun olmuyor ama dokununca sıkınca ağrı oluşuyor ve uzun süredir iyileşmedi ağrılarım. Ön bilgi açısından görüşlerinizi bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2017 at 20:36

   Kıkırdak dokularda hasarlar oluşmuş olabilir, aşırı kullanıma bağlı tendinit gibi bir durum oluşmuş olabilir, ön diz ağrısı sendromu olabilir veya başka bir sebebi de olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz en doğrusudur, buradan net bir şey söylemek zordur.

   İyi ve sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 7. Yasin

  5 Mayıs 2017 at 18:24

  Patellar tendonum yirtildi ameliyat oldum yaklaşık 6 hafta geçti ne gibi egzersizler önerisiniz

  • Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 20:20

   Ameliyat geçirmişsiniz. Ne gibi egzersizler yapmanız gerektiğini ya doktorunuza ya da bir fizik tedavi uzmanına danışmanız daha doğru olur. Duruma göre bir süreliğine fizik tedavi görmeniz gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git