Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Patellar Tendon Yırtığı Nedir?

Patellar tendon, uyluk önü kasları ile beraber çalışır ve bacağın düzelmesini sağlar. Yetişkinlerde patellar tendon yırtıkları yüksekten atlama ya da kazalar nedeni ile oluşur. Tam kat yırtılmalar dizin işlevinin geri getirilebilmesi için genellikle ameliyat ile tedavi edilir.

Patellar tendon yırtılması nedenleri ve tedavisi

Patellar tendon, uyluk önü kasları ile beraber çalışır ve bacağın düzelmesini sağlar. Yetişkinlerde patellar tendon yırtıkları yüksekten atlama ya da kazalar nedeni ile oluşur. Tam kat yırtılmalar dizin işlevinin geri getirilebilmesi için genellikle ameliyat ile tedavi edilir.

Patella (diz kapağı), yassı ve küçük bir kemik olup, dizin ön kısmında bir oluk üzerinde bulunur. Patella, uyluk ile kaval kemiğine tendon adı verilen kirişler aracılığı ile tutunur.

Patella ile kaval kemiği arasındaki tendona (patellar tendon), patella uyluk arasındaki tendona (guadriceps tendonu) adı verilir. Oturur vaziyetteyken baldırları diz aracılığı ile düz olarak kaldırmak mümkündür. Bu hareket esnasında patella uyluk kemiğine ait femoral oluk ta aşağı ve yukarı giderek yer değiştirir.

Patellar tendon yırtığı neden olur

Patellar tendonun yırtılmasıkuvvetli bir şekilde yaralanma, direkt dizin üzerine düşme, yüksekten atlama gibi travmalar nedeni ile tendon yırtıkları meydana gelebilir. Zayıflayan patellar tendon daha kolay yırtılır. Patellar tendonu zayıflatan faktörler, aşırı ve gereksiz uygulanan steroid enjeksiyonları patellar tendonun incelmesine yol açabilir.

Ağızdan alınan steroidler tendon ve eklem zayıflığına sebep olabilir. Kronik hastalıklar tendona giden kan akımını bozarak tendonu zayıflatır. Kronik böbrek yetmezliği, romatoid artrit, şeker hastalığı, enfeksiyonlar ve metabolik hastalıklar gibi nedenlerden de patellar tendon yırtılmaları gelişebilir.

Patellar tendon yırtılması belirtileri

Patellar tendon, kısmi veya tam olarak yırtılabilir. Kısmi yırtılmalarda, bütünlük bozulmaz ve fonksiyon kaybı yoktur. Fakat diz ağrısı ve hassasiyet vardır. Tam kat yırtılmalarda, dizin fonksiyonu tam olarak bozulur ve diz kapağı, kaval kemiği arasındaki bağlantı kaybolur.

Patellar tendon tam kopar ise dizden genelde kopma hissi ya da sesi duyulur ve ağrı, şişlik buna eşlik eder. Bunların yanı sıra, diz bölgesinde morarma, diz kapağı altında çukurlaşma, ağrı ve baldırı tam düzleştirme de sıkıntı çekme gibi belirtiler görülebilir.

Patellar tendon yırtılması teşhisi

Patellar tendon yırtılması tanısında doktorun yapacağı fizik muayene sırasında öncelikle hastanın her hangi bir kronik hastalığı olup olmadığı ve geçirdiği travmaların öyküsü alınır. Hastanın öyküsü alındıktan sonra, fizik muayenede hasta sandalyede oturur vaziyetteyken baldırını düzleştirirken sıkın çekmesi önemli bir bulgudur.

Ortopedi uzmanı, teşhisi tam olarak koyabilmek için radyolojik tetkikler, röntgen filmi ve manyetik rezonans görüntüleme tetkiki isteyebilir. Çekilen röntgen filminde diz kapağı yukarı doğru kaymış görülebilir ve yan grafide bu durum tam olarak görülür. Manyetik rezonans görüntüleme ise yumuşak yapı olan tendonun hasarlarını detaylı bir şekilde gösteren en iyi tetkiktir.

Patellar tendon yırtılması tedavisi

Patellar tendon yırtığı tedavisi

Patellar tendon yırtığı tedavisi

Patellar tendon yırtığı tedavisieğer yırtılmanın tanısı konulmuş ise ortopedi uzmanı tedavinin seçimini hastanın yaşına, aktivite durumuna ve yırtılmanın derecesine göre planlar. Kısmi yırtıklar da cerrahi olmayan tedavi uygulanır ve istirahat, uzun bacak dizlik tedavisi uygulanır.

Uzun bacak dizlik tedavisi ortalama 4-6 hafta civarında sürer. Fizik tedavi, spesik egzersizler ile eklem hareket açıklığını arttırma amaçlı ve güçlendirme egzersizleri verilir. Cerrahi tedavi, tam kat yırtılmalarda cerrahi tamir yapılır.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Diz ağrısı neden olur
 2. Diz kapağı kayması nedenleri ve tedavisi
 3. Diz kapağı (patella) çıkığı neden olur
 4. Diz bağ yaralanması neden olur

36 Yorum

 1. Avatar

  Mutlu

  7 Kasım 2016 at 23:02

  Benim kaza sonucu pateller tenfonum koptu ameliyat oldum kanca tatilar şimdi eskisi gibi spor yapıyorum agrim oluyor ve kancaları cikartmassak yaslandigimizda sorun olurmu antrenman sonrası agrim oluyor merdiven çıkarken bu tenton eskisi gibi kaynamismidir 4 yıl geçti ustunden 29 yaşım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2016 at 17:50

   Tendon kas dokusudur, yani kemik kırığı gibi kaynama olması değil düzenli egzersizler ve fizik tedavi ile kasların tekrar güçlendirilmesi şeklinde tamir olur.

   Bu konuda bir fizik tedavi uzmanından ya da doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur. Çünkü tendonun nereden koptuğu, hangi şiddette olduğu gibi faktörler de önemlidir.

   Ağrılar için fizik tedavi görmek gerekebilir.

 2. Avatar

  Mutlu

  30 Ocak 2017 at 10:20

  Pateller tendonumdaki kancalar batiyor normalmi 4 yilgecti kazatan kopmustu tendonum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 15:08

   Sorunuz tam olarak anlaşılmamış olmakla birlikte, daha önce bir kazaya bağlı tendon yırtılması olmuş galiba, bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

   • Avatar

    Mutlu

    17 Şubat 2017 at 17:34

    Gittim emar çekildikten sonra t2 olmuş kemikleşme olmuş tendonda randevu bulamadım ağrım çık ne yaparlar hocam

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     20 Şubat 2017 at 17:36

     Ameliyat gerekebilir, bu nedenle bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekir. Kemikleşme dediğiniz durum, dokularda kronik yangılanma nedeni ile kalsiyum tuzları birikir ve yumuşak dokular sertleşerek kemik dokusu gibi olur.

     Ameliyat gerekebilir, bu nedenle ortopedi ya da fizik tedavi uzmanlarınca bu durumun değerlendirilmesi gerekir.

     İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 3. Avatar

  Mustafa

  16 Şubat 2017 at 08:36

  Tendomlarim bıçaklanma sonucu koptu ameliyat diyorlar ama ben korkuyorum ameliyat olmaya madde bağımlılığı var anestezi den korkuyorum sizce bir sıkıntı yaratır mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 22:09

   Durumunuzu doktorunuza söylemeniz önemlidir. Anestezistlerden cerrahi müdahale geçirecek hastalara yeterli müdahalede bulunabilmeleri için bağımlılık yapan tüm maddeleri ve bu maddelerin vücuttaki etkileşimlerini bilmeleri gerekir, bu nedenle doktorunuz ve anestezi uzmanı bu durumdan haberdar edilmelidir.

   İyilik dileğiyle.

 4. Avatar

  Selin

  24 Şubat 2017 at 23:18

  Tendona elimle dokunduğunda elime 2 parça halinde geliyor ve yaklaşık 4 gündür dizin ön kısmını engelleyen bişey var gibi ameliyatlık bir durumu var mıdır sizce ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2017 at 22:09

   Diz kapağında kayma olmuş olabilir.

   Bir fizik tedavi ya da ortopedi uzmanına gitmeniz de fayda vardır. Buradan net bir şey söylemek zordur.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Avatar

  levent

  30 Mart 2017 at 19:59

  ACL PCL LCL MCL konfigürasyon ve intensite özellikleri normal sınırlardadır
  kesitler dahilinde pateller tendon üst polü ve gövde kesiminde olası operasyona ikincil düzensiz ve deforme görünümde olup tendon devamlılığı mevcutlur tendon ön komşuluğunda ve tendon trasesinde düzensiz sinyal oluşturan olası sutül materyaline ait sinyal değişiklikleri dikkat çekmektedir
  Pateller tendon üst polünde kalınlaşmıştır.gövde ksiminde santral intrasubsans yırtık mevcuktur.

  MR sonucunda böyle yazıyor sizce ameliyatlık bir durum varmıdır ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2017 at 22:49

   Pateller tendonda yırtık mevcuttur şeklinde belirtilmiş. Bir de daha öncesinden bir operasyon geçirilmiş ve buna bağlı deforme (biçimi bozulmuş) bir görünüm izlenmiş görünüyor.

   Eğer daha öncesinden bir operasyon mevcut ise, tekrar yırtık oluştuğu için cerrahi gerekebilir.

   Bu tür raporların uzmanı olan doktorunuz tarafından değerlendirilmesi daha doğru sonuç verir, çünkü şikayetlerinizi, daha önceki öykünüzü, geçirdiğiniz travmayı gibi durumları en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Avatar

  aykut temur

  25 Nisan 2017 at 11:23

  iyi günler uzun yıllar boyudur vücut geliştirme sporu ile ilgileniyorum patellar tendonlarımda ağrılar var iki dizde de normal yürüyorum koşuyorum ağırlık da kaldırıyorum bir sorun olmuyor ama dokununca sıkınca ağrı oluşuyor ve uzun süredir iyileşmedi ağrılarım. Ön bilgi açısından görüşlerinizi bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2017 at 20:36

   Kıkırdak dokularda hasarlar oluşmuş olabilir, aşırı kullanıma bağlı tendinit gibi bir durum oluşmuş olabilir, ön diz ağrısı sendromu olabilir veya başka bir sebebi de olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz en doğrusudur, buradan net bir şey söylemek zordur.

   İyi ve sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 7. Avatar

  Yasin

  5 Mayıs 2017 at 18:24

  Patellar tendonum yirtildi ameliyat oldum yaklaşık 6 hafta geçti ne gibi egzersizler önerisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 20:20

   Ameliyat geçirmişsiniz. Ne gibi egzersizler yapmanız gerektiğini ya doktorunuza ya da bir fizik tedavi uzmanına danışmanız daha doğru olur. Duruma göre bir süreliğine fizik tedavi görmeniz gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 8. Avatar

  Umut

  3 Temmuz 2017 at 17:24

  Pateller tendom yırtıldi en geç ne zaman iyileşiririm 14 yaşımda dayım dikiş leri aldırdım yürümeye ne zaman
  başlayacağım top oynaya bilcekmiyim diğer ayağımdada osgood schlatter hastalığı var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2017 at 21:42

   Tendon yırtılması genellikle bir şekilde dejenere olmuş tendonda görülür. Tendon yırtılması özellikle uzun süredir antreman yapmayan, belli bir süre yapıp ara veren ya da antremanlara daha kasları alıştırmalar ile güçlendirmeden başlayan kişilerde meydana gelir.

   Yırtılmanın derecesine, doktorunuzun nasıl bir tedavi uyguladığına bağlı iyileşme süreci ve tekrar spora dönme süreci değişiklik gösterebilir, bu nedenle bu soruyu doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Bu durum toparlandıktan sonra kasın ve çevre kasların ve bağların tekrar güçlenmesi için doktorunuz egzersiz ya da fizik tedavi önerebilir.

   Geçmiş olsun.

 9. Avatar

  Emir

  4 Ağustos 2017 at 01:38

  3 sene önce iki dizimede tendon kaymasıtehşisi. Konuldu bunun sonucunda sağ dizimden ameliyat oldum iki platin takildi. Şimdilerde iki dizimde de şiddetli ağrı mevcud birde sol dizim de yanı ameliyat olmadığım dizim de içten gelen bir yanma varrr ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ağustos 2017 at 19:48

   Dizinizde bu tür hasarların oluşmasının altında romatizmal bir hasatlık da olabilir. Romatizmal hastalıklarda eklemlerde artrit (eklem iltihabı) sık görülen bir komplikasyondur ve artrit dizlerde veya başka eklemlerde bu tür hasarlar oluşmasına neden olabilir. Doktorunuzdan bu konuda da bilgi almanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 10. Avatar

  Hasan

  8 Aralık 2017 at 12:33

  Mrb yasim 25 5ay once tendomda yirtilma oldu kucuk yirtik dediler fizik tedavi yazdilar devlet 10gun karsiladigi icin o kadar gidebildim ama henuz gecmis degil kafasina gore sisiyor agriyor merdivenlerde aksiyor yeniden gittim doktora disardan fizik tedavi almami soyledi ilaclar vs. Kendiliginden iyilesme sureci yokmu bunun ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2017 at 22:28

   Fizik tedavide gösterdikleri egzersizleri evde de düzenli olarak yapabilirsiniz (fizik tedavideki gibi ve orada gösterdikleri sayıda). Bunu düzenli olarak yaşam tarzı haline getirirseniz faydalı olabilir, ancak bazı durumlarda ameliyat gerekli olabilir. Bunu fizik tedavi uzmanınız ile tekrar görüşmelisiniz.

   Hangi tendonun yırtıldığına bağlı olarak iyileşme süresi ve iyileşip iyileşmeyeceği değişiklik gösterebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Eliff

  19 Aralık 2017 at 16:52

  Merhaba. İki ay önce kayıp dizimin üzerine düstüm hala dokundugumda acı ve yanma vardı. 4 gün önce tekrar aynı dizimin üzerine düştüm doktora gittim röntgen çekildi kırık yada çatlak yok tendonlarda hasar var buz uygula dedi. Fakat dizimin biraz alt tarafında dokununca bacagıma yayılan bir yanma ve kısmi bir bölümde anestezi uygulanmış gibi dokunduğumda hissizlik var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2017 at 09:24

   Diz içi yapılarda başka hasarlar oluşmuş olabilir. Daha detaylı görüntüleme için MRG (emar) çekilmesi gerekebilir. Tendon yaralanmalarının (hasarın derecesine ve yerine göre değişmekle birlikte) cerrahi olarak onarılması gerekebilir. Doktorunuza veya iyi bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 12. Avatar

  BARIŞ ÖZTÜRK

  7 Mart 2018 at 15:51

  MERHABA. 1 YILA YAKIN DİZ KAPAĞI ALTINDA AGRIM OLUYOR. PATELLAR TENDİNİT TEŞHİİ KONULDU.SOL DİZ ŞİDDETLİ SAĞ DİZİM SOLA NAZARAN DAHA İYİ. 8 AY ONCE BİR DOKTOR SOL DİZİME KORTİZON ENJEKTE ETTİ. FAKAT 2 3 AY İYİLEŞME GÖZLEMLEDİKTEN SONRA DAHA ŞİDDETLİ OLDU. EN SON BAŞKA BİR DOKTORA MUAYENE OLDUM. ÖDEM ARTMIŞ TENDONDA DEJENERATİF DEĞİŞİKLİKLER OLDUGUNU VE ODEMİN ARTIĞINI SOYEDİ. PATELLA BANDI VE KOLAJEN GUCLENDİCİ İLAÇ VERDİ. AYRICA PRP UYGULAMASININ YARDIMCI OLABILECEGINI SOYLEDI. FAKAT TAM NEDENINI ÖĞRENMİŞ DEĞİLİM.DUZENLİ SPOR VE HALI SAHA MAÇLARI YAPARDIM ŞUAN SPOR HAYATIM BİTTİ. ACABA ESKİDEN SPOR SALONUNDA AŞIRI KOŞU BANDI KULLANIMI VEYA SON ZAMANLARDA KILO ARTISINA BAGLI OLABILIR MI. CUNKU SON 2 3 YILDA 10-12 KİLO ALDIM.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mart 2018 at 18:23

   Spor yapanlarda spora uygun beslenmeme, spora başlarken ve spor bırakılırken ısınma hareketlerinin düzenli ve yeterli yapılmaması, ısınmadan ve kas germe egzersizleri yapılmadan uzun süre koşmak, yanlış yapılan hareketler, fazla kilolu olmaya rağmen koşmak gibi yapılan bir çok yanlış dizlerin eklemlerinde aşırı kullanıma ve yanlış kullanıma bağlı dejeneratif (yıpranmaya bağlı) bozuklukların oluşmasına neden olabilmektedir maalesef.

   Yaşınızın kaç olduğunun da önemli olmasıyla birlikte, örneğin 35-40 yaşından küçükseniz, bu durumun altında yatan romatizmal bir hastalık da olabilir. Romatizmal hastalıklar tekrarlayan artritler (eklem iltihaplanmaları) nedeniyle erken yaşlarda bile eklemlerde bu tür dejenaratif bozukluklara neden olmaktadır. Fazla kilo tabii ki aşırı yük bindirdiği için eklemlere zarar vermektedir. Romatoloji alanında da araştırma yapılması faydalı olabilir. Eğer fizik tedavi görmemişseniz, fizik tedavi görebilirsiniz ve fizik tedavi görmek fayda sağlayabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 13. Avatar

  Efe

  1 Eylül 2018 at 19:16

  1-2 ay önce top oynarken aniden döndüm ve devam edemedim ama şuan hâlâ top oynayabiliyorum ama yorulduktan sonra tekrardan ağrıyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2018 at 09:49

   O dönemde hafif derece menisküs yırtılması oluşmuş olabilir. Bu zamanla daha ciddi sıkıntılara yol açabilir, bu nedenle fizik tedavi ve ortopedi uzmanları tarafından muayene olmanız ve gerekiyorsa görüntüleme yöntemlerinin kullanılmasında fayda vardır.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  Eren

  14 Eylül 2018 at 13:37

  Merhabalar bir ay önce diz kapağımın altı yarıldı baya bastırarak yara çizgi haline geldi dikiş atılmadı ortopediye gittim tendonunun olduğu bölgeye gelmiş kritik bölge dedi bazı hareketleri yapma dedi sıçrarken ve ayağımı öne kaldırırken ağrı yapıyor kalıcı birşey olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Eylül 2018 at 14:31

   Bir de fizik tedavi uzmanına gitmeniz faydalı olabilir. Kas/tendon ile ilgili durumlar fizik tedavi uzmanları tarafından değerlendirilir, tedavi veya öneriler verilir.

   Geçmiş olsun.

 15. Avatar

  Mutlu

  15 Eylül 2018 at 15:18

  Merhaba 2010 yilinda pateller tendonum koptu dizim kirildi 3 qysonra yururken gene koptu 7 yildir calisamiyorum isten cikqriyorlar ayakta duramadimdan hastaneye gitsem özurlu raporu cikartabilirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2018 at 18:11

   Bunu ortopedi ve fizik tedavi doktorunuza bir danışınız.

   Geçmiş olsun.

 16. Avatar

  Mehmet

  25 Kasım 2018 at 20:36

  22 yasindayim dizlerimde kikirdak yumusamasi olmus. Sanirim kikirdaklar kendini yenilemiyormus. Fizik tedaviye gittim 1 ay boyunca ardindan da 3 aydir egzersiz yapiyorum ama yine de agrilarim devam ediyor. 10dk ayakta sabit duramiyorum dizlerim kopaxakmis gibi hissediyorum. Kol hucre kikirdaklari yeniden olusmasini sagliyormus dediler bana. Yasimin genc olmasi ve kireclenmenin ileri asamada olmamis olmasi kok hucreden olumlu sonuc almami saglar mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2018 at 00:12

   Hayati vücut fonksiyonlarını düzeltmek amacıyla kök hücreler kullanılmaktadır. Kök hücre tedavisi (Parkinson hastalığı, omurilik hasarları, multipl skleroz, Alzheimer hastalığı, son evre böbrek hastalığı, karaciğer yetmezliği, kanser, yanıklar, diyabet, iskemik kalp hastalıkları, osteoartrit (kıkırdak dokunun aşınması veya halk dilinde kireçlenme) gibi birçok hastalıkta uygulanabilmektedir.

   Kireçlenmede kök hücre tedavisi, son yıllarda popüler olmaya başlamıştır. Protez yaptırmak istemeyen veya protez açısından uygun olmayan hastalar için umut vermektedir. İleri derecedeki diz kireçlemelerinde uyguladıklarını ve iyi sonuçlar aldıklarını bildiren yayınlar vardır. Fakat bazı hastalar PRP tedavisiyle kök hücre tedavisini karıştırmaktadır, ancak PRP kök hücre tedavisi değildir.

   Bu konuda bir öneride bulunmamız mümkün değildir, bu nedenle bu konuyu doktorunuz veya başka doktorlar ile de detaylı olarak görüştükten sonra karar vermeniz daha doğru olur. Ayrıca bu tedaviyi uygulatan başka hastalar ile de görüşerek bilgi alabilirsiniz.

   Bir de, bu kadar genç yaşta diz eklemine bu kadar zarar veren kireçlenmenin neden olduğunun da daha detaylı araştırılması son derece önemlidir. Örneğin altta yatan romatizmal bir hastalık, kondromalazi patella denilen durum olabilir.

   Geçmiş olsun.

 17. Avatar

  FARUK

  24 Temmuz 2019 at 23:12

  Merhabalar hocam 21 yaşındayım ön çapraz bağım koptu patellar tendon grefti ile rekonstrüksiyon operasyonu geçirdim.(1 sene önce aynı dizden m.gracilis tendon grefti ile operasyon geçirmiştim tekrardan bağ koptu 2. operasyonum)

  Diz önünde kronik ağrı oluşur mu?
  Tendonun ortasındaki boşluk zamanla kapanır mı, kapanmayacak ise bana bir engel teşkil eder mi?
  Patellar tendonuma çevre kasları güçlendirmek dışında nasıl yardımcı olabilirim?

  cevaplarsanız sevinirim iyi günler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Temmuz 2019 at 22:14

   Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası klinik sonuçları etkileyen faktörler pek çok araştırmacı tarafından araştırılmıştır. Greft seçimi, cinsiyet ve uygulanan rehabilitasyon protokolünün sonuçlar üzerine etkisi tam olarak gösterilememiştir. Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrasında diz önü ağrısı sık görülen (% 20-40 arasında) bir komplikasyondur.

   Tabi bu tür ameliyatlar ve ameliyat komplikasyonları hastadan hastaya değişiklik gösterebilir, İyileşme süreci de. Bu nedenle fizik tedavi uzmanınız ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Geçmiş olsun

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git