Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Parkinson Tedavisinde Son Gelişmeler

Lewy cisimcikleri nörolog Friedrich Lewy tarafından Parkinson hastalığı ile bağlantılı olarak tanımlanmıştır.

Yayınlanan bazı haberlere göre; araştırmacılar, yaşamını yitirmiş Parkinson hastaları ve hasta olmayanların beyinlerinde yaptıkları karşılaştırma sırasında USP 13 adı verilen bir molekül keşfettiklerini belirtmişlerdir.

USP 13 molekülünün ve Lewy cisimcikleri oluşumları Parkinson hastalarında Parkinson hastası olmayanlara göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılar, farelerde USP 13 proteini engellendiğinde beyindeki Lewy oluşumlarının temizlendiğini ve tekrar oluşumlarının engellendiğini, bu sayede hücre ölümlerinin önlendiğini, hücre hareketlerinin iyileştiğini tespit ettiklerini bildirmişlerdir.

Lewy cisimcikleri hakkında kısa bilgi

Lewy cisimcikleri nörolog Friedrich Lewy tarafından Parkinson hastalığı ile bağlantılı olarak tanımlanmıştır. Lewy cisimcikleri ilgili sinir hücrelerini ve sinir hücresi bağlantılarını yok ederler ve ileticilerin (özellikle dopamin ve asetilkolin) alış verişini keserler. Bu nedenle bu hastalarda bilgiler iletilemez. Klasik Parkinson hastalığı da Lewy cisimcikleri tarafından tetiklenmektedir. Bunlar, substantia nigra olarak adlandırılan, beynin derinliğindeki küçük bölgedeki dopamin üreten sinir hücrelerinde katlanırlar ve burada kronik ilerleyici bir hücre ölümüne yol açarlar. Bu nedenle tipik hareket bozuklukları oluşur.

Benzer sağlık yazıları

  1. Parkinson hastalığı nedir
  2. Demans hastalığı neden olur
  3. Nöroloji ve nörolojik hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git