Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Pankreas Kanseri Tedavisinde Yeni Gelişmeler

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü'nden bilim insanları, pankreas kanseri hücrelerinin kemoterapi tedavisine direncinin nedenini araştırmışlar ve bir molekülün bu direnci kırabileceğini belirlemişlerdir.

Pankreas kanseri tedavisinde hücre molekülü tedavisi

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nden bilim insanları, pankreas kanseri hücrelerinin kemoterapi tedavisine direncinin nedenini araştırmışlar ve bir molekülün bu direnci kırabileceğini belirlemişlerdir. Pankreas kanserinde tümörün dokusunun aşırı protein üretmesine neden olan fibroblast hücreler (bağ dokusu temel hücresi) (CAFs) içeriğinden araştırmaya başlayan bilim insanları, kanser hastalarından alınan tümör hücrelerini farelere naklederek kemoterapi uygulamışlardır.

Bu hücrelerin kanserin yayılım göstermesinde ve kemoterapiye direncin meydana çıkmasında etkisi olduğunu gören bilim insanları, çok sık rastlanmayan tümörlerin tedavisinde kullanılan SOM230 adlı molekülün bu durumu tersine çevirebileceğini belirtmektedirler. Fıransız bilim insanları, kemoterapi tedavisinin yanı sıra molekül verilen farelerde kanserin gelişiminin durduğunun gözlendiği hakkında bilgiler vermektedirler. Bilim insanları, bu yöntemin insanlarda etkili olup olmayacağını belirlemek için çalışmalara başladıklarını bildirmişlerdir.

Pankreas kanseri

Pankreas kanseri

Pankreas kanseri

Pankreas kanseri oldukça hızlı yayılan ve genellikle 45 yaşından büyüklerde görülen pankreas kanserine neden olan etkenler arasında, alkol kullanımı, aşırı kilolu olmak ve şeker haslığı gibi etkenler en önemli etkenlerdir. Pankreas kanseri insanoğlu için en ölümcül dördüncü kanser olarak bilinmektedir.

Pankreas kanserinin görülen belirtileri karın ağrısı, kilo kaybı, depresyon, ciltte sarılık gibi zor fark edilen belirtiler olduğu için, teşhis konulduğunda zaten geç kalınmış oluyor. Pankreas kanseri en hızlı yayılan kanserler arasında sayılmaktadır. Pankreas kanseri vakaları genellikle geç teşhis edildiği için hastalar 6 ay içinde kaybedilmektedir.

Pankreas hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Pankreas kanseri neden olur
  2. Pankreas kisti nedenleri ve tedavisi
  3. Pankreas iltihabı nedenleri ve tedavisi
  4. Akut karın ağrısı neden olur
  5. Bor nötron yakalama terapisi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git