Anatomi

Paget Hastalığı Nedir? Paget Hastalığı Belirtileri

Paget hastalığı, orta ve ileri yaştaki insanlardayaygın olarak görülen, kemik oluşumunun bozulmasına neden olan bir bozukluktur.

Paget hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Paget hastalığı, orta ve ileri yaştaki insanlarda yaygın olarak görülen, kemik oluşumunun bozulmasına neden olan bir bozukluktur. Paget hastalığından etkilenen kemikler zayıflar, büyür, kalınlaşır ve şekil bozukluğu meydana gelir. Paget hastalığı bazen osteoit deformans olarak adlandırlır. Paget hastalığı genellikle pelvis, kafatası, köprücük kemiği ve ayaktaki uzun kemikleri etkiler.

Paget hastalığı neden olur?

Normalde sağlıklı kemiklerin korunması, kemik dokusunu yıkan hücreler ile yeni doku oluşturan hücreler arasındaki denge ile sağlanır. Paget hastalığında bu denge bozulmuştur. Bu bozukluk ailesel geçişli (genetik) olabilir ve bazı vakarlarda virüs enfeksiyonundan kaynaklanıdığı da düşünülmektedir.

Paget hastalığı belirtileri

Paget hastalığı genellikle herhangi bir belirti vermeyebilir. Hastalığın belirtileri arasında en sık görülenler kemik ağrısı ve kemiklerde şekil bozukluğu (özellikle bacaklarda eğrilmedir). Paget hastalığından etkilenen kemikler kırılmaya yatkındır. Kafatasındaki değişiklikler leontiasis ossea (yüzdeki kemiklerin distorsiyonu sonucu aslan benzeri yüz şekli) ve iç kulaktaki kemiklere hasar vererek sağırlık, kulak çınlaması, baş dönmesi veya baş ağrılarına neden olabilir.

Omurilikte, büyümüş omurga omuriliğe baskı yaparak ayaklarda ağrı veya bazen karıncalanma hissine neden olur. Paget hastalığı pelvis bölgesini etkiler ise kalça kemiklerinde ciddi artrit (kemik iltihabı) gelişmesine yol açabilir. Paget hastalığı nedeni ile çok nadir kemik kanseri gelişebilir. Bazı ender vakalarda birçok kemiğin tutulumuna bağlı, etkilenen kemiklerde artan kan akışı kalp yetmezliği yapabilir.

Paget hastalığı teşhisi

Paget hastalığı  delikli ve kalınlaşmış kemiklerin görüntülendiği röntgen, kemik oluşumundan ve yıkımından sorumlu olan maddelerin test edildiği kan testleri ile teşhis edilir.

Paget hastalığı tedavisi

Paget hastası olan birçok vakada tedaviye gerek duyulmaz ya da sadece analjezik (ağrı kesici) kullanımına gerek vardır. Daha ciddi paget hastalığı vakalarında bifosfonat veya kalsitonin gibi ilaç tedavileri hastanın doktoru tarafından reçete edilebilir. Bu ilaçlar ile kemik yıkım ve yenilenme hızı kontrol altına alınır. İlaçlar hastalığın neden olduğu şekil bozukluğunu (deformiteyi) tedavi etmez, ancak hastalığın ilerlemesini azaltır. Paget hastalığında cerrahi tedavi oluşan deformiteyi (kemik şekil bozukluğunu) veya artrit durumlarını düzeltme amacı ile uygulanır.

Paget hastalığı tedavisi

Paget hastalığı tedavisi

Kemik hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda osteojenik sarkom nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Hipokalsemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Hiperkalsemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Yumşak doku tümörleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Osteoartrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Kemik iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Kemik kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git