Hastalıklar ve Tedaviler

Ozon Gazı Nedir? Ozon Gazı Ne İşe Yarar?

Bir oksijen çeşidi olan ozon (O3), oksijen molekülleri (O2) üzerine elektriksel deşarzların (ışık gibi) etkisiyle ve hidrokarbon kimyasalları ile güneş ışığının etkileşmesiyle oluşturulan zehirli ve hafif mavi bir gazdır. 

Ozon gazı zararlı mı?

Ozon nedir? Bir oksijen çeşidi olan ozon (O3), oksijen molekülleri (O2) üzerine elektriksel deşarzların (ışık gibi) etkisiyle ve hidrokarbon kimyasalları ile güneş ışığının etkileşmesiyle oluşturulan zehirli ve hafif mavi bir gazdır.

Ozon ne işe yarar? Ozon doğal olarak atmosferin üst kısımlarında bulunmaktadır, yer kabuğunu güneşin zararlı ultraviole ışığının çoğundan korur.

Ozon artışı hangi sorunlara neden olur? Yerküreye yakın ozonun artması hava kalitesinin kötü olduğuna işaret eder. Bu durumlarda artan düzeyler alerjik akciğer hastalığı olan kişilerde solunum problemlerinin artmasına neden olur ve kişiler özellikle egzersiz sırasında daha da kötüleşir.

Ozon tabakası delinmesinin zararları: Ozon tabakası atmosferin kirlenmesine neden olan maddeler tarafından delinmektedir, bu da daha fazla ultraviole ışınının yerküre yüzeyine gelmesine yol açmaktadır. Ozon tabakası delindikçe ve ultraviole ışınlar yerküre yüzeyine daha fazla geldikçe toplumlarda deri kanseri ve katarakt gibi hastalıkların daha fazla oranda görülmesine neden olmaktadır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Güneşlenmek kanser yapar mı
  2. Güneş çarpması nedir
  3. Katarakt neden olur
  4. Alerjik astım neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git