Boğaz Hastalıkları

Özofajit Nedir? (Yemek Borusu İltihabı Neden Olur?)

Özofajit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Özofajit, özofagusun (yemek borusunun) enflamasyonudur. Özofajitin iki ana tipi vardır; yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak kimyasalların yutulmasından kaynaklanan korozif özofajit ve mide içeriğinin regürjitasyonundan kaynaklanan reflüye bağlı özofajit gibi tipleri olmakla birlikte, günümüzde eozinofilik özofajit, kandida özofajiti gibi özofajit tipleri de tanımlanmıştır. Özofajitin en sık görülen tipi ise reflü özofajiti tipidir.

Özofajit nedenleri ve özofajit tipleri

Korozif özofajit neden olur? : Ciddi korozif özofajite neden olabilecek kimyasallar birçok temizlik ürünü ve dezenfektan ürünlerdir. Bu kimyasallara maruz kalma sonucu özofagusta (yemek borusunda) ölüm ile sonuçlanabilecek derecede yırtılma oluşabilir. Bu tür bir yaralanma tedavi ile iyileşebilir fakat özofageal striktüre (özofagus daralmasına) sebep olabilir.

Reflü özofajiti neden olur? : Reflü özofajiti özofagusun (yemek borusunun) alt kısmındaki kasların, midedeki asidik içeriğin özofagusa geri yükselmesine (gastroözofageal reflü) neden olacak şekilde yetersiz işlevinden meydana gelir.

Bu durumun temel belirtisi olan mide yanması, alkol tüketimi, sigara kullanımı, obezite, yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzı, bazı yiyecek ve içecekler (baharatlı yemekler, aşırı kahve, çikolata, kola, gazoz, aşırı çay, acı-ekşi yeme, aşırı sıcak ve soğuk içecekler-yiyecekler tüketme, hazır gıda tüketiminin çok fazla olması, salamura gıdalar, aşırı gofret-bisküvi gibi yiyeceklerin tüketimi gibi) durumlar nedeni ile reflü gelişebilir ve bu durum reflü özofajitine neden olur.

Özofagusun alt işlevinin bozulması, midenin üst kısmının göğüs ile karın arasındaki diyafram kası boyunca geriye ve öne kaydığı hiatus hernisi ile de ilişkili olabilir.

Ayrıca alerjik etkenler, mantar enfeksiyonları, radyoterapi tedavisi, nazogastrik sonda uygulaması, endoskopik işlem, bazı ilaçlar, bazı sistemik hastalıklar, Crohn hastalığı, alerji yapan bazı besinler gibi birçok etken reflüye ve/veya özofajite sebep olabilir.

Özofajit (yemek borusu iltihabı) belirtileri

Özofajit gelişiminde en sık görülen belirtiler mide yanması, mide ekşimesi, karın bölgesinde ağrı, göğüs bölgesinde ağrı, mide ağrısı, sırta yayılabilen ağrı, boğaz kısmında ağrı, çeneye yayılan ağrı, kulaklara vuran ağrı gibi ağrılar, sık sık mide bulantısı, bazen kusma, bu şikayetlerin yemeklerden sonra artması, yutma zorluğu, boğazda takılma hissi, bağazda sızlama-yanma hisleri, ses değişiklikleri (gripli gibi konuşma), geniz akıntısı ve/veya geniz akıntısına bağlı boğazda sürekli balgam hissi gibi birçok reflüde görülen belirtiler ve bunun sebep olduğu belirtiler şeklinde belirtiler görülebilir.

Özofajit’in neden olduğu hastalıklar

 1. Barret özofagus, normalde mideyi çevreleyen hücrelerin özogagus içinde genişlediği, reflü özofajitinde görülen bir komplikasyondur. Barret özofagus kansere neden olabilir.
 2. Ciddi reflü özofaziti kronik özofagus daralmasına yol açabilir.

Özofajit (yemek borusu iltihabı) teşhisi

Özofajit şüphesi varlığında öncelikle bir gastroentroloji bölümüne başvurmak gerekir. Gastroloji doktorunun yapacağı fizik muayene, hastanın öyküsü ve endoskopi tetkiki, asit testi gibi tetkiler ile özofajit teşhisi konulabilir. Özofajite ve reflüye neden olabilecek diğer durumlar için farklı tetkilere, kan testlerine ve endoskopik yöntem ile alınan örneğin patolojik olarak incelenmesine gerek duyulabilir.

Özofajit (yemek borusu iltihabı) tedavisi

Hafif reflü özofajiti durumunda tedavi beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri şeklinde uygulanır.

 1. Örneğin kilo vermek, ağır öğünlerden kaçınma, alkol tüketiminin kısıtlanması ya da tamamen bırakılması, sigaranın bırakılması, hazır gıda tüketiminden kaçınma, kahve, kola, gazoz gibi içeceklerin kısıtlanması veya bırakılması, acı, baharatlı, ekşi, salamura gıda tüketiminin azaltılması, soğuk, sıcak yemekten ve içmekten kaçınma, uzun süre aç kalmaktan kaçınma, yemeklerden sonra en az 2 saat yatmama ve uzanmama, az ve sık beslenme, aşırı yağlı beslenmekten kaçınma, kızartmalardan kaçınma gibi yaşam ve beslenme tarzı değişikliği tedavisi verilir. Bunların yanı sıra hastanın şikayetlerinin gerilemesi için antiasit ilaç tedavileri de verilir.
 2. Orta ya da ciddi düzeydeki olgularda mide asidini büyük ölçüde azaltan H 2-reseptörü antagonistleri veya proton pompa inhibitörleri özofajit tedavisinde kullanılabilir.
 3. Özofajit ve mide asidinin yemek borusuna geri kaçması durumu hiatus hernisinden kaynaklanıyor ise cerrahi yöntem (minimal invaziv cerrahi gibi) gerekebilir.
 4. Mide asidinin artmasına ve özofajit gelişimine helikobakter pilori olarak bilinen bir bakteri neden oluyor ise antibiyotik tedavileri gerekir.
 5. Mide asidinin artmasına ve özofajit gelişimine safra reflüsü neden oluyor ise bunun nedeni araştırılır ve bu durumun tedavisi yapılır.

Yani özofajit tedavisi altta yatan nedene yönelik tedaviler şeklinde de yapılır.

Barrett özofagus nedir?

Barret özofagus, uzun süreli gastroözofageal reflünün bir komplikasyonu olup yemek borusunun alt kısmını kaplayan hücrelerin yerini normalde midede bulunan hücreler alır. Barrett özofaguslu kişilerde yemek borusunda ülser, özofageal darlık ve yemek borusu kanseri gelişme riski yüksektir. Hastalık düzenli olarak endoskopi (görüntüleme cihazı kullanılarak iç organların muayenesi) ve yemek borusu biyopsisi (analiz için doku örneğinin alınması) ile izlenebilir.

Özofagusun işlevi nasıl gerçekleşir

Özofagusun yutma işlevi nasıl gerçekleşir

Yemek borusu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Eozinofilik özofajit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Yemek borusu (özofagus) kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Çocuklarda ve yetişkinlerde yemek borusu yanıkları neden olur
 4. Barret özofagus (yemek borusu harabiyeti) neden olur
 5. Gastroözofageal reflü hastalığı nedenleri ve tedavisi
 6. Yemek borusu (özofagus) divertikülü nedenleri ve tedavisi
 7. Çocuklarda gastroözofageal reflü ve hiatus hernisi nedir

23 Yorum

 1. Avatar

  İsimsiz

  12 Aralık 2016 at 15:02

  İyi günler reflüden dolayı yemek borusu iltihabı vardı bende sonra hamile kaldım reflüm daha beter çoğaldı iltihapda çoğalıyordur bu durum bebeğe bir zarar verir mi cok tedirginim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Aralık 2016 at 09:30

   İltihap tahrişe bağlı bir iltihap olduğu için bebeğe bir zararı olmayabilir, ancak tahriş arttıkça yemek borusundaki sıkıntı da artar ve kalıcı hasarlara neden olabilir.

   Reflü ve reflüye bağlı yemek borusu problemleri bir kez oluştuktan sonra yıllarca sürebilir, bu nedenle beslenme ve yaşam tarzına dikkat etmek çok önemlidir.

   Şu anda hamile olduğunuz için şunu yeme bunu içme demek tabii ki doğru olmaz.

   Fakat aşırı çaydan kaçınmak, kahve içmemek, 3 saatte bir azar azar yemek yemek, yemeklerin mümkün olduğunca haşlanmış olarak pişirilmesi, her şeyi ılık yiyip içmek, meyveleri aşırıya kaçmadan gün içine bölerek yemek, meyve suyu yerine meyvenin kendisini yemek, acılardan, turşulardan, ekşilerden kaçınmak, hazır gıdalardan kaçınmak, kızartmalardan kaçınmak, aşırı salçalı yemeklerden kaçınmak, ketçap ve mayonez tarzı besinlerden kaçınmak, bisküvi-çikolata tarzı besinlerden kaçınmak, sucuk-salam gibi salamuralardan kaçınmak, yemeklerden sonra en az 2 saat yatmamak-uzanmamak gibi önlemleri dikkat ederseniz reflü şikayetini azaltabilirsiniz.

   Kadın doğum doktorunuz ve gastroloji doktoru ile bunu görüşmenizde fayda vardır. Gereken durumlarda tedavi verilebilir.

   Sağlıklı ve haşlanarak, sossuz-salçasız, baharatsız yaptığınız ev yemekleri ile beslenmeniz midenizdeki asidin azalmasında faydalı olur. Kendi yemeğinizi kendinize özel hazırlamanız faydalı olur. Öğünlerin düzenli olması az ve 2-3 saatte bir olması faydalı olur. Abur cuburlardan kaçınmak faydalı olur ki zaten bunların bebeğe de faydası yoktur.

   Doktorunuz ile bu konuyu görüşmeniz doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    İsmsiz

    16 Aralık 2016 at 15:39

    Cok teşekkür ederim cevabınız için peki bu yemek borusu iltihabi geçer mi reflüm azaldığında hyplori bakteri çıkmamıştı bakteri kaynaklı değil yani. Yoksa hep kalacak mı böyle bademciklerimin yanında küçük küçük şişlikler var iltihaplar ordan başlıyor ?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     19 Aralık 2016 at 00:29

     Reflü şikayeti devam ettiği sürece özofajit kronik hale gelebileceği için bu durum tekrarlayan ataklar şeklinde oluşabilir.

     Yine özofajit alerjik reaksiyonlara bağlı da gelişebilir. Polen alerjisi, kimyasal madde alerjisi, besin alerjisi, hayvan alerjisi gibi durumlar kronik geniz akıntısına yol açarak özofajite neden olabilir. Hamilelik dönemi alerjenlere karşı hassasiyeti arttırabilir.

     Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız faydalı olur. Doktorunuzun tavsiye edeceği bir ağız gargarasını ara ara kullanmak faydalı olur.

     Ağız bakımı önemlidir.

     Hamilelikten dolayı mide asidinde artış olmuştur, bu durum için doktorunuzdan yardım almanız faydalı olur.

     Mide asidi yemek borusuna gelmediği zaman ilerleyen dönemlerde özofajit yardımcı tedaviler ile iyileşir, ancak özofajit bir kez oluştuktan sonra tekrarlayabilir. İçtiğiniz her şey ılık olmalı, suyu öyle bir defada büyük bir bardak şeklinde değil gün içine bölerek içmeniz faydalı olur. Yemekler sırasında mümkün olduğunca sıvı içmekten kaçınmak faydalı olur. Yemeklerden yarım saat sonra ve önce su ihtiyacını gidermek faydalı olur. Beslenme şekline büyük bir özenle dikkat etmeniz faydalı olur fakat doktorunuz ile bunları öncelikle birlikte değerlendirmeniz de önemlidir.

     Sağlık dileğiyle.

 2. Avatar

  drye

  4 Mart 2018 at 16:04

  grade b ozofajit ve mide fitigim var. proton pompasi kullaniyorum ama bir turlu gecmiyor acisi ve agrisi omuzlarima kadar vuruyor. konusunca yuruyunce arttigi icin dogru duzgun konusamiyorum hareket etmek istemiyorum. 1 aydir cekiyorum bu cileyi. endoskopiye gore ameliyatlik bir durumun yok diyorlar ama duzelmiyor da bir turlu canimdan bezdim. sizcr ameliyat olmaliyim. ameliyatta bir risk var mi. baska birseyden kaynaklaniyor olabilir mi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2018 at 19:09

   Özofagus (yemek borusu) mukozası mide ve bağırsak içeriğine karşı duyarlıdır. Kardiyadaki işlevin bazı nedenlerle bozulması durumunda veya bazı ameliyatlardan sonra bir şekilde mide ve bağırsak sıvısı özofagusa geri gelirse reflü özofajit (yemek borusu iltihabı) oluşur. Özofajit oluştuktan sonra hem reflüye sebep olan duruma yönelik tedavi, hem yemek borusundaki iltihaba yönelik tedavi hem de reflüyü sakinleştirmeye yönelik tedavi gibi tedaviler ve koruyucu yöntemler de gerekir. İlaç tedavisinin yanı sıra beslenme şeklinde reflüye neden olan besinlerin tüketiminin bırakılması ya da azaltılması, yatak başını yükseltme (reflü yastığı kullanmak faydalı olabilir), gastrit varsa bazı besinlerin (kişi kendini dokunanları zamanla keşfedebilir) bırakılması veya azaltılması gerekebilir. Az ve sık öğünlerle beslenme gibi yöntemlerin yemek borusundaki iltihap iyileşene kadar dikkat edilmesi gerekir. Fakat reflü mide fıtığından kaynaklanıyorsa bu fıtığın duruma göre tedavisinin yapılması gerekebilir. Bunu gastroloji uzmanınız ile görüşmeniz önemlidir.

   HİATAL HERNİ (MİDE FITIĞI): Bu hastalık, midenin kardiya/fundus kısmının, gastroözofageal bileşkenin diafragmadaki özofageal açıklıktan toraksa doğru yer değiştirmesidir.

   TİP 1 HİATAL HERNİ: En sık görülen tiptir. Musküler hiatal kanalın genişlemesi ve frenoözofageal membranın gevşemesiyle gastrik kardiyanın yukayıra herniye olmasıdır.

   TİP 2 HİATAL HERNİ: Daha az sıklıkta görülmesine karşın daha önemli ya da acil cerrahi girişim gerektirecek kadar önemlidir. Mide fundusunun ve bazen dalak ya da kolon gibi karın içi organların içinde bulunduğu perioneal fıtık kesesinin normal özofageal hiatusun posterior mediastene doğru yer değiştirdiği, nedeni belli olmayan ve edinsel olarak ortaya çıkan bir fıtık şeklidir.

   TİP 3 HİATAL HERNİ: Kombine tip hiatal herni olarak da bilinir. Tip 1 ve tip 2 hiatal hernilerin birlikte olduğu durumdur. Paraözofageal herninin sliding herni ile birlikte olmasıdır.

   TİP 4 HİATAL HERNİ: Multiorgan tipi hiatal herni olarak da adlandırılır. Çok nadir görülür. Tip 3 herniye ek olarak mide ve özofagus dışında başka intraabdominal organlar da (örn. dalak, ince bağırsak, kalın bağırsak gibi) kesenin içinde bulunur. Bu organların herniasyonu acil cerrahi girişimleri gerektirebilir.

   Yapılan araştırmalara göre; hastanın rahatsızlıklarının sebebi sadece mide fıtığı kaynaklı ise, ilaç tedavisiyle hastanın şikayetleri geçmiyorsa ameliyat kaçınılmaz olabilir. Fakat yaşam ve beslenme tarzı değişikliklerinin uygulanması bazı hastaların şikayetlerinde ameliyata gerek kalmadan azalma sağlayabilir. Fıtığın tipi, multipl olup olmaması, hastanın tüm koruyucu tedavilere rağmen şikayetlerinin geçmemesi gibi faktörler cerrahi gerektirip gerektirmediğini değiştirebilir.

   Mide fıtığı reflüye neden olabilen bir durum olduğu için reflüyü azaltmaya yönelik koruyucu ve medikal tedavilerin belli bir süre düzenli uygulanması reflüyü azaltabilir.

   Reflü hastalığında beslenme hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Çünkü reflü hastalığının ciddi komplikasyonları oldukça fazladır.

   Geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Pınar

  18 Mart 2018 at 16:34

  Merhaba
  Bana endoskopi uygulanarak pangastrit, la grade a özofajit ve kardia disfoksiyonu teşhisi kondu. 3 haftadır yediklerime dikkat ediyorum ve mide koruyucularımı alıyorum. Ara öğünlerde beyaz leblebi ya da muz yiyorum. Fakat henüz pek gelişme olmadı, özellikle yemek borumda yanma devam ediyor. Ne yiyeceğimi şaşırdım. Acaba bu durum ne kadar sürer? Sanki hiç geçmeyecek gibi. Teşekkürler. İyi günler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2018 at 21:37

   Gastrit mide iç duvarı kaplamasının (gastrik mukoza) iltihaplanması anlamına gelir. Mide anatomik olarak 5 bölüme ayrılır. Bunlar; kardia, fundus, korpus, antrum ve pilor. Pangastrit, midenin antrum olarak adlandırılan kısmı ve midenin fundus olarak adlandırılan kısmının beraber tutulumunu belirtir. Pangastrit midenin büyük bölümünü kapsar. Gastrit esas olarak üç tipe ayrılır; akut gastrit, kronik gastrit ve özel formlar.

   Gastrit dolayısıyla gastroözofageal reflü gelişir ve bundan dolayı da özofajit (yemek borusu mukozası iltihabı) gelişir. Bunlar hemen öyle kısa sürede diyete dikkat etmeyle iyileşmeyebilir maalesef. Bu durumun altında yatan sebep’de önemlidir.

   GASTRİT OLUŞUMUNDA BAZI FAKTÖRLERİN ROLÜ VARDIR.

   AKUT GASTRİT NEDENLERİ:

   * Nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (aspirin, ibuprofen, naproxen gibi)
   * Alkollü içecekler (özellikle votka, cin,viski gibi)
   * Bakteriyel enfeksiyonlar (Helikobakter pilori, Helikobakter heilmannii, Streptokous, Stafilokok, Proteus, Clostridia türleri, E coli gibi)
   * Nadiren tüberküloz enfeksiyonu
   * Sekonder sifiliz
   * Sitomegalovirüs enfeksiyonları
   * Fungal (mantar) enfeksiyonları (Candida albicans, Histoplazmozis gibi)
   * Kimyasal ajanlar ve irritan ilaçlar
   * Şok
   * Kötü hijyen
   * Sigara kullanımı
   * Üremi.

   KRONİK GASTRİT NEDENLERİ:

   * İnfeksiyöz gastritler (Helikobakter pilori [akut gastritte belirtilmiştir] türleri
   * Otoimmün gastritler
   * Kimyasal gastropati (safra reflüsü, aspirin, nonsteroidal antienflamatuar gastritler)
   * Üremik gastropati
   * Kronik noninfeksiyöz granülomatöz gastrit (Crohn hastalığı, Sarkoidoz, Wegener granülomatözu, yabancı cisimler, kokain kullanımı, izole granülomatöz gastrit, çocukluk çağının granülomatöz eozinofilik gastrinoma, alerjik granülomatozis ve vasküliti, romatoid nodüller vs.)
   * Nedeni teşhis edilemeyen kronik gastritler.

   Eğer altta yatan etken ilaç kullanımı ise, ilaçlar bırakıldıktan sonra veya dozaj ayarlandıktan sonra belli bir süre de (bu süre bir-iki yıl bile sürebilir) dikkatle ve uygun ve doğru tedavi, uygun diyet, yaşam tarzı değişikliği ile şikayetlerinizde gerileme olması mümkündür.

   Eğer altta yatan etken enfeksiyonlar ise, hem enfeksiyona yönelik tedavi, hem midenin kendini tamir etmesine şans vermek için kişiye özel diyet, yaşam tarzı değişikliği tedavisi hem de uygun mide tedavisi ile yine bu durum belli bir süre sonra yavaş yavaş düzelebilir.

   Eğer altta yatan etken otoimmün bir hastalık ya da granülomatöz bir hastalık ise, yine bunların araştırılıp teşhis edilmesi, bunlara yönelik tedavi, uygun diyet, yaşam tarzı değişikliği ve ilaç tedavisi ile şikayetleriniz zamanla azaltılabilir.

   Eğer altta yatan etken gıda alerjisi veya gıda intoleransı ise, bunların alerji immünoloji bölümünde ve diyetisyenlik alanında araştırılarak tespit edilmesi ve bu yiyeceklerin veya içeceklerin diyetten çıkarılması ve iltihabı iyileştirecek diyet, yaşam tarzı değişikliği, ilaç tedavileri ile şikayetlerinizi geçirmek mümkün olabilir.

   Eğer altta yatan etken kimyasal maruziyeti ise, bu kimyasal maruziyetini ortadan kaldırarak (örn. sigara, solunumla alınan kimyasallar gibi) ve yine iltihabı iyileştirecek diyet, yaşam tarzı değişikliği ve ilaç tedaileri ile bu durum önlenebilir.

   Fakat bütün bu altta yatan sebeplerden hangisi sizde gastrite yol açmış ise kronik gastrit yine bu durumlara her maruz kaldığınızda tekrarlayabilir. İyileşmede kişinin kendisini ve midesini iyi tanıması son derece önemlidir.

   Reflü hastalığında beslenme, yaşam tarzı, reflü komplikasyonları hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Doktor kontrollerinizi ve kendinizi ve midenizi tanımayı ihmal etmemelisiniz, çünkü gastrit + reflü + özofajit = komplikasyonları ciddi olan durumlardır. Her ne kadar doktorlar hastalıkları tanısa da, her hastalık her hastada değişik belirtilere, değişik sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle kişi kendini iyi tanırsa ve ona göre davranırsa sağlık açısından kaliteli yaşam veya şikayetleri azaltma hiç de imkansız değildir. Tabii ki gastriti tetikleyen ve insan vücudunda hiç bir işe yaramayan boş birçok yiyecek ve içecek vardır. Bu boş yiyecek ve içeceklerin açtığı hasar yüzünden faydalı ve insan yaşamının olmazsa olmazlarını da yiyememek büyük kayıptır. Bu nedenle altta yatan nedenin araştırılıp bulunması ve varsa alkol, sigara, kola, gazoz, cipsler, krakerler ve benzeri yiyecek ve içecekleri bırakmanın bir sakıncası olmayacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Avatar

  Fatih Dereli

  3 Ağustos 2018 at 12:55

  Selamlar ben hiatal herni nedeniyle Nissen Fundoplikasyon Ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası bende yutma güçlüğü, mide bulantısı ve takılma hissi oluştu. Tetkik olarak skopi filmi, ultrason, endoskopi, kan ve idrar tahlili yapıldı sadece skopi filminde 2cm alt uçta darlık var denildi. Zamanla geçer dedi doktorum ama bir türlü geçmiyor. Taburcu yapıp çıkış verdiler. Daha sonra aynı şikayetlerle tekrar başvurdum tekrar yatış verdi. Ameliyat olalı 2.5 ay oldu özofajit in düzelmesi gerekiyor dedi doktorum. Dilatasyon yapalım olmazsa dedi siz ne diyorsunuz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2018 at 00:38

   HİATUS HERNİSİ: Diyafragmanın özofageal hiatusundaki anatomik zayıflık ya da defekt (kusur) nedeniyle intraabdominal organların toraksa (göğüs bölgesine) çıkışı olarak tanımlanabilir.

   HİATUS HERNİLERİ DÖRT ALT GRUBA AYRILIR:

   * Tip 1 (sliding tip herni) en sık görülenidir. Tip 1 hiatus hernisinde, özofageal hiatal açıklığın çapındaki artma ve frenoözofageal membranın zayıflığı, kardia ve midenin geçişine izin verir. Gerçek bir anatomik defekt değil anatomik yetmezlik sonucu oluşur. Bu anatomik yetmezlik edinsel (sonradan) oluşabileceği gibi konjenital (doğumsal) de olabilir. Gebelik, obezite, kusma ve benzeri karın içi basıncı arttıran faktörler tip 1 hiatal herniye yol açabilir. Bu durum gastroözofageal reflü, özofajit (yemek borusu iltihabı), özofagus strüktürü gibi sorunların gelişmesine neden olabilir, bu nedenle tedavisi önem taşımaktadır.

   * Tip 2 hiatus hernisi, paraözofageal ya da rolling tip herni olarak da adlandırılır. Daha az sıklıkta görülmesine karşın daha önemli veya cerrahi girişimler gerektirecek problemlere yol açar. Tip 2 hernide frenoözofageal defekt (kusur) vardır. Bu herni tipinde midenin göğüs bölgesine göçü sırasında mide volvulusu, bükülme, obstrüksiyon (tıkanma), strangülasyon ve intratorasik gastrik dilatasyon gibi ölümcül olabilen ve acil cerrahi tedavi gerektiren klinik tablolar oluşabilir.

   * Tip 3 hiatus hernisi ya da kombine tip olarak da adlandırılabilir. Ti 3 hernide, tip 2 hiatus hernide olduğu gibi tanı konulmadığında ölümcül olabilen komplikasyonlar gelişebileceğinden kesinlikle acil cerrahi tedavi gerekir.

   * Tip 4 hiatus hernisi, multiorgan tipi hiatal herni olarak da tanımlanır. oladukça karışık bir herni tipidir ve birden çok organ herniye olabilir. Söz konusu organların herniasyonları acil cerrahi girişimler gerektirebilir. Bu nedenle tip 4 hiatus herni tanısı konulduğunda acil cerrahi onarım önerilir.

   Yani tedaviler herninin tipine, oluşturduğu komplikasyonlara göre değişiklik gösterecektir. Özofajit (yemek borusu iltihabı) ve disfaji (yutma zorluğu), bu hastalığın ve hastalığın sebep olduğu gastroözofageal reflünün önem arz eden sonuçlarıdır.

   Hastalara uygulanacak cerrahi ve/veya girişimsel cerrahi teknik ya da teknikler hastanın yaşına, kilosuna, solunum fonksiyonlarına, varsa özofajitin derecesine, özofageal strüktür ya da periözofageal yapışıklık olup olmadığına göre planlanır/değerlendirilir.

   Doktorunuz ile daha detaylı konuşmanız daha uygun olur. Çünkü internet stesi üzerinden bu tür ciddi konular ve kararlar hakkında ne bir yorum ne de bir yönlendirme yapma gibi bir olanağımız yoktur, ancak mümkün olduğunca bahsettiğiniz durum hakkında bilgi verilebilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 5. Avatar

  Kevser Hatice Yalcin

  17 Aralık 2018 at 07:46

  Merhaba. Ben yaklaşık altı aydır katı yiyecekler yiyemiyorum ancak öğüterek sulandırarak içebiliyorum. Çünkü yediğim şey boğazımda geri geliyor ve yemek borumda kalıyor sanki ve uzun süre orada basınç yapıyor bazen öyle ki kulaklarımı tıkıyor. Endoskopi oldum hiçbirşeyin yok yutkunma basınç testi yapılacak dediler. Fakat bu test öyle heryerde yapılamıyor oldukça uzak bir şehirde yapılıyor. Ama ben hala yemek yiyemiyorum çok zayıfladım. Lütfen artık bana acil yardım edin. Ben ne yapmalıyım. Sulu da olsa her yuttuğum şey yüzünden panik atak oldum. Saygılarımla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Aralık 2018 at 22:17

   Katı ve sıvı gıdaları yutarken yutma zorluğu olan ve uygun bir proton pompası inhibitörlerine (mide ilaçlarına) yanıt alınamayan hastalarda “Akalazya” denilen hastalık olabilir.

   Gastroloji doktorunuz akalazya için de araştırmalar yapmış mı, bunu doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir. Eğer endoskopik inceleme sadece boğaz endoskopisi değil de mide endoskopisi şeklinde yapılmış ise, akalazya’yı endoskopik inceleme ile tespit etmek mümkündür.

   Yine gastroözofageal reflü ve reflünün neden olduğu yemek borusu daralması, özofajit gelişimi de anlattığınız şikayetlere neden olabilir.

   YUTKUNMA BASINÇ TESTİ (ÖZOFAGEAL MONOMETRİ), nonobstrüktif disfaji (herhangi bir tıkanıklık olmadan olan yutma güçlüğü), özofagusun motilite bozuklukları, kardiyak nedenli olmayan göğüs ağrısı, gastroözofageal reflü gibi durumların teşhisi için kullanılan bir yöntemdir.

   Kontrollerinizi ve doktorunuzun sizden istediklerini ihmal etmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Kevser Hatice Yalcin

    20 Aralık 2018 at 19:26

    Merhaba. Endoskopide mideye kadar inildi parça da alındı mideden ve doktorumun açıklaması hiçbir sorunun yok ne boğazda ne midede. Fakat sorun psikolojik olabilir dedi. Mide koruyucu (Pantpas 40mg) hapımı her sabah aç karnına almaya başladım ve her yemek öncesi ve yemek sonrası da bir kaşık (Gastren Duo) şurubum var günde dört defa. Şu an sanki daha iyiyim. Patlamaya hazır bir tüp ya da bomba gibi hissetmiyorum. Henüz katı şeyler yemeye başlamadım. Biraz kendimi iyi hissedersem ufak minik lokmalarla başlayabilirim gibi geldi bana. Sizin cevap yazmanız da bana kendimi daha iyi hissettirdi. Çok teşekkür ederim. Yalnız olmadığımı hissetmek güvenimi tazeledi.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     21 Aralık 2018 at 22:10

     Mide ülseri, gastrit, helikobakter pilori gibi gastroözofageal reflüye neden olabilen mide hastalıkları endoskopik inceleme ve alınan örnekle teşhis edilir.

     Gastroözofageal reflü hastalığı mide ve duodenum (onikiparmak bağırsağı) içeriğinin özofagus (yemek borusu) içine geri kaçmasıyla oluşan klinik belirtiler kümesidir. Psikiyatri alanında oldukça sık rastlanmaktadır. Birçok sağlıklı kişide günde toplam 60 dakikayı bulan fizyolojik reflü ve mide yanması bulunabilir. Ancak refü nedeniyle göğüs kemiği arasında yanma hissi ve mide içeriğinin geri gelmesi gibi belirtilerden en az birinin haftada bir ya da daha sık yaşanması veya beraberinde yemek borusu hasarının bulunması durumunda bu bir hastalık olarak kabul edilir. Durumunuz Gastroözofageal reflü hastalığı olabilir. Bu durum sizde fizyolojik olarak da oluşuyor olabilir. Tabii ki buradan kesin şudur ya da budur demek mümkün değildir.

     Gastroözofageal reflü hastalığının da, diğer gastrointestinal sistem hastalıkları gibi psişik gerilimlerle ilişkisinin olabileceği düşünülebilir. Gerçekte de, gastroözofageal reflüsü olan kişilerin neredeyse %60’ının stresle şikayetlerinin arttığı bilinmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda pek çok hastada üst gastrointestinal sistem belirtilerinin psikososyal etkenler ve yaşam biçimi ile ilişkisi incelenmiş ve elde edilen bulgularla ilgili temel risk etkeninin psikolojik stres ve psikiyatrik hastalık olduğu belirlenmiştir.

     Eğer sigara, alkol gibi maddeler kullanıyorsanız, bunlar da gastroözofageal reflüye neden olabilir.

     Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmanız önemlidir. Doktor kontrolünüzü ihmal etmemelisiniz. Çünkü gastroözofageal reflü birçok komplikasyonu olan bir hastalıktır ve tedavisi ve takibi önemlidir. Ayrıca bazı önlemler de (beslenme şekli, yaşam tarzı değişikliği, yatak başını yükseltme, durum psikolojik ise gevşeme teknikleri gibi) gerekebilir. Test sonrasında çıkan sonuçlara göre doktorunuz sizi psikiyatriye sevk edebilir.

     İyi yaşam dileğiyle.

    • Avatar

     Selma

     10 Ocak 2019 at 22:35

     Cok gecmis olsun belirttiğiniz durumların aynisini bnde 8 sene once yaşadım cok fena bişey en iyi ben anlarım

 6. Avatar

  Emir efe

  21 Aralık 2018 at 23:42

  Merhabalar, yaklaşık 5 aydır mide ağrısı çekiyorum. İntihar etme noktasına kadar geldim diyebilirim. Çünkü yoruldum. Endoskopi kolonoskopi oldum. Kolonoskopi temiz çıktı. Endoskopi sonucum ise ilkinde Eroviz gastrit, ve midede maya izlendi patoloji sonucum helikopter çıkmadı. İkincisinde ise la grade b özefajik, les gevşekliği, pangastrit, alkalen reflü gastrit teşhisi kondu.biyopsi Ondada temiz çıktı. Mide koruyucu ve ulsactive ve antepsin kullanıyorum. Artık yoruldum. Ağrı yapan hangisi kronik gastrit mi alkalen reflü mü kafayı yemek üzereyim. Ayrıca çok zayıfladım. Kilom şuan 70 boyum 1.82 yaşım 22. Diyet uyguluyorum. Asitli yiyecek içecek yasaklı şeyleri yemiyorum. Diyetisyen listesini uyguluyorum. Hangi doktora gidersem birşey yok kafaya takma diyor. Artık ameliyatsa ameliyat ne yapmam gerekiyor. Lütfen yardımcı olur musunuz? Çiğ patates suyu, aynısafa bitkisi, zencefil, ballı su, papatya çayı, yemeklerde su içmiyorum. Şeker kullanmıyorum. Herşeyi denedim diyebilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Aralık 2018 at 23:49

   ÖZOFAJİT: Asit ve asit dışı gastroözofageal reflü hastalığı, gıda alerjileri, çeşitli nedenlere bağlı dismotilite, enfeksiyonlar, travma ve iyatrojeik ajanlara bağlı olarak gelişebilen yassı hücreli özofagus (yemek borusu) iltihabıdır.

   EROZİF GASTRİT: En sık sebepleri; nonsteroidal antiinflamatuar ilaç kullanımı, alkol, akut stres, radyasyon, viral enfeksiyonlar, vasküler hasar, direkt travma’dır. Midenin derin tabakalarında penetre olmayan ve submukozal peteşiler ile birlikte olan yüzeyel erozyonlar bulunur.

   PANGASTRİT: Asit üretimi azalmıştır. Sıklıkla mide ülseri de olabilir.

   ALKALEN REFLÜ: Duodenumdaki safra, pankreas ve ince bağırsak sekresyonlarının (salgılarının) mideye geri gelmesi sonucu mide mukozasında oluşan zedelenmeye (hasara) alkalen reflü gastrit denilmektedir. Bu alkalen içeriğin daha geriye özofagusa (yemek borusuna) kadar reflüsü ile de alkalen reflü özofajiti gelişebilir.

   Buradan tam olarak yorum yapamamakla birlikte gastrit ve özofajit oluşumunun nedeni alkalen reflü olabilir.

   Alkalen reflü gastrit ve özofajit gelişiminin altında yatan nedeni ve oluşum mekanizmasını açıklamak için birçok farklı teori vardır. Nedenler arasında geçirilmiş operasyonların önemli rolü vardır. Bu operasyonlar arasında safra kesesi ameliyatları, mide ameliyatları, cerrahi veya endoskopik sfinkterektomiler veya balon dilatasyonları gibi operasyonları sayabiliriz. Operasyon geçirmemiş kişilerde de alkalen reflü gastrit ve özofajit gelişebilir. Bunların; mide duodenum motilite kusurlarına veya uzun süren bulantı ve kusmalara bağlı gelişebileceği düşünülmektedir. Tedavide proton pompa inhibitörleri, antiasitler gibi ilaçlar verilir. Medikal tedavi ilk tercih edilen tedavidir. Cerrahi tedavi zorunlu durumlarda yapılabilir.

   Doktor kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini ihmal etmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 7. Avatar

  Bulent

  2 Şubat 2019 at 23:15

  Slm. 15 yildir mide ilaci kullaniyorum. Kullanmadigim tek bir günde bile yanmalarım başlıyor. Son endoskopimde (Evre B ozofajit-barret?) Tanisi kondu. Barret şüphesi icin yapilan biyopsi sonuclari henuz cikmadi. Ozofagus mukozasinda turuncu renk değişikliği izlendi yaziyor raporda. Patoloji sonucunun barret çıkmadıgını varsayarsak, Evre b ozofajitin barret’e ya da sonrasinda kansere donusme riski varmidir? Sonucun barret olması durumunda ameliyat dısinda baska bir tedavisi varmı dır?
  Tesekkurler
  Saygilar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2019 at 14:56

   REFLÜ ÖZOFAJİT: Midedeki asitli salgının ve bununla karışmış olan besin artıklarının geriye (yemek borusuna) kaçmaları (reflü olayı) sonucu özofagusun (yemek borusunun) mideye yakın kısımlarında asidin neden olduğu iltihaba ve bu olayın tümüne “Reflü özofajit” denir.

   Reflü özofajit her 10 kişiden 4’ünde görülür. Normalde birçok insanda yemeklerden sonra 10-15 kez reflü olabilir, ancak bu bazı durumlarda hastalığa neden olur. En tipik belirtisi yemeklerden 30-60 dakika sonra oluşan ve uzanıp yatmakla başlayan veya artan yanmadır.

   Reflü özofajit tedavisinde ilaç tedavilerinin yanı sıra, reflü özofajiti yaratan etkenin ortadan kaldırılması da önemlidir.

   Endoskpide çıkan yemek borusu mukozası değişiklikleri, özofajite (yemek borusu iltihabına) bağlı da olabilir. Barret özofagus açısından zaten soru işareti konulmuş, yani kesin değil.

   BARRET ÖZOFAGUS: Kronikleşmiş gastroözofageal reflü hastalığı sonucunda ortaya çıkan ve reflü hastalığının çekinilen komplikasyonlarından biridir. Barret özofaguslu hastalar, genel popülasyonla karşılaştırılğında 40 kat daha fazla özofagus adenokarsinom riski taşımaktadır. Doğru tanı için displaziden şüphe edilen durumlarda biyopsi örneklerinin ikinci bir deneyimli patolojist tarafından gözden geçirilmesi gerekir. Barret özofagus gelişimi gastroözofageal reflüye bağlı olduğundan reflü, uygulanacak anti-reflü cerrahisi ile durdurulabilir ve böylece malign değişiklikler oluşması önlenebilir.

   Doktorunuz biyopsi sonucuna göre size bilgi verecektir.

   Eğer gastroözofageal reflüye neden olan faktör belli değilse, buna yönelik araştırmaların yapılmasında fayda vardır. Çünkü altta yatan bazı sistemik hastalıklar da kronik gastrit ve kronik reflüye neden olabilmektedir. Ayrıca kronik reflüyü engellemek veya azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme tarzı değişiklikleri de çok ama çok önemlidir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Avatar

  İrem

  1 Nisan 2019 at 22:21

  İyi akşamlar midemde 1ay önce gastrit ve Reflü çıktı. Beslenmeme dikkat edip ilaç kullanmama rağmen bazı yiyecekler bulantiya neden oluyor. Bu durum geçici bir olay mi yoksa sürekli olarak Reflü ve gastrit sorunum olacak mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2019 at 22:33

   Gastrit ve reflü genellikle birlikte olabilen durumlardır. Gastrit kronikleşmiş ise gastrit ve reflüyü azdıran yiyecekler, içecekler gastrit ve reflüde alevlenmelere neden olabilir. Fakat gastrit ve reflü durumunun altında yatan başka nedenler de olabilir.

   Gastroözofageal reflüde sindirim sistemine bağlı nedenler;

   * Alt özofagus sfinkter bütünlüğünün bozulması,
   * Noktürnal reflü artışı,
   * Özofageal klirensin aksaması,
   * Karın içi basınç artışı,
   * Mide içi hacim ve asidite artışı,
   * Mide boşalmasının gecikmesi,
   * Duodenogastrik reflü,
   * Özofageal doku bariyerinin hasar görmesi,
   * Hiatus hernisi,
   * Helikobakter pilori,
   * Alkalen reflü.

   Gastroözofageal reflü hastalığı ile birlikte görülen fizyolojik durumlar;

   * İnfantil akalazya,
   * Gebelik,
   * Postprandial geğirme,

   Gastroözofageal reflü hastalığı ile birlikte görülen bazı sistemik hastalıklar;

   * Skleroderma,
   * Miks konnektif doku hastalıkları (örn. lupus eritematozus, dermatomyozit, raynaud fenomeni gibi),
   * Zollinger Ellison sendromu.

   Bu tür durumların da araştırılması gerekebilir.

   Eğer bu teşhis bir gastroloji uzmanı tarafından yeterli incelemeler yapılmadan konmuş ise (örn. bir iç hastalıkları uzmanı gibi), bir gastroloji doktoruna gitmeniz daha uygun olacaktır.

   Gastrit ve reflü durumunda bulantı hissi birçok hasta tarafından tarif edilmektedir. Gastrit ve reflü durumunda beslenme şekline dikkat etmenin yanında, yaşam tarzına da dikkat etmek gerekir.

   Reflü hastalarında beslenme ve yaşam tarzı hakkında altta verilen linkten de yararlanabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Avatar

  Mukaddes Bilen

  15 Temmuz 2020 at 12:00

  Mrb ben yaklasik 4 aydir bogazda takilma hissi yasiyorum ara ara migde bulantim oluyor ve burnum tıkali gitmedigim doktor kalmadi en son endoskobi yaptirdim gastirit ve özofajit gr a teshisi kondu ilac kullandima ma hala gecmedi ilaclari bitirdim artik daha iyi gibiyim migdemdeki ve bogazimdaki hasari pandemi doneminde kullandigim ilaclar neden olmus olabilir mi cunku ben yillardir ilac kullanmam migdemi agrittigi icin yardimci olursaniz cok sevinirim tsk simdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Temmuz 2020 at 23:19

   Yıllardır ilaç kullandığınızda mide şikayetleri yaşıyor olmanızı da göz önünde bulundurursak, gastrit probleminiz daha önceleri de vardı belki. Bu da, zamanla gastroözofageal reflüye sebep olarak yemek borunuzda iltihaplanmaya (özofajite) neden olmuş olabilir. Bu durum zamanla kronikleşmiş olabilir.

   Gastrit, gastroözofageal reflü ve bunların sebep olduğu yemek borusu iltihabı (özofajit) takılma hissine, yutma güçlüğüne, boğazda süregelen ağrıya/rahatsızlığa neden olur. Reflü nedeniyle siüzit (sinüslerde iltihaplanma), rinit (burun mukozasında iltihaplanma) farenjit (yutak iltihabı), özofajit (yemek borusu iltihabı), hatta orta kulak iltihabı, bronşit, akciğer iltihabı, Barret özofagus gibi pek çok komplikasyon gelişebilir. Bu nedenle gastrit+reflü+özofajit gibi durumlarda doktorun verdiği ilaçların düzenli kullanılması, düzenli kontroller, bunların yanı sıra dengeli, düzenli ve doğru beslenme şeklini yaşam tarzı haline getirmek, reflü yastığı kullanmak, yemeklerden sonra en az 2,5-3 saat yatmamak gibi yaşam tarzı değişikliklerinin yaşam tarzı haline getirilmesi, sigara-alkol kullanılıyorsa bırakılması, gazlı içeceklerden ve kahve tüketiminden kaçınılması gibi önlemlerin dikkate alınması son derece önemlidir. Yani sadece ilaç tedavisi ile içinde olduğunuz durumun düzelmesi maalesef her zaman mümkün olmamaktadır. Bu nedenle koruyucu önlemlerin alınması da son derece önemlidir.

   Gastrit ve boğazımdaki hasar pandemi döneminde kullandığım ilaçlara bağlı olabilir mi? Bu sorunun cevabına değinecek olursak; bu kullanmış olduğunuz ilaçlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir (pandemi döneminde ne için ilaç kullandınız, hangi ilaçları kullandınız).

   Gastrite neden olan veya var olan kronik gastritin yeniden alevlenmesine neden olan bazı ilaçları sıralayacak olursak;

   * Aspirin, ibuprofen gibi ağrı giderici ilaçlar,

   * Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar,

   * Bazı antibiyotikler,

   * Kortikosteroid ilaçlar.

   Gastrit/gastroözofageal reflü komplikasyonları, beslenme, ve yaşam tarzı değişiklikleri konusunda altta vereceğimiz linkten daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Doktor kontrollerinizi de ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git