Boğaz Hastalıkları

Özofajit Nedir? (Yemek Borusu İltihabı Neden Olur?)

Özofajit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Özofajit, özofagusun (yemek borusunun) enflamasyonudur. Özofajitin iki ana tipi vardır; yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak kimyasalların yutulmasından kaynaklanan korozif özofajit ve mide içeriğinin regürjitasyonundan kaynaklanan reflüye bağlı özofajit gibi tipleri olmakla birlikte, günümüzde eozinofilik özofajit, kandida özofajiti gibi özofajit tipleri de tanımlanmıştır. Özofajitin en sık görülen tipi ise reflü özofajiti tipidir.

Özofajit nedenleri ve özofajit tipleri

Korozif özofajit neden olur? : Ciddi korozif özofajite neden olabilecek kimyasallar birçok temizlik ürünü ve dezenfektan ürünlerdir. Bu kimyasallara maruz kalma sonucu özofagusta (yemek borusunda) ölüm ile sonuçlanabilecek derecede yırtılma oluşabilir. Bu tür bir yaralanma tedavi ile iyileşebilir fakat özofageal striktüre (özofagus daralmasına) sebep olabilir.

Reflü özofajiti neden olur? : Reflü özofajiti özofagusun (yemek borusunun) alt kısmındaki kasların, midedeki asidik içeriğin özofagusa geri yükselmesine (gastroözofageal reflü) neden olacak şekilde yetersiz işlevinden meydana gelir.

Bu durumun temel belirtisi olan mide yanması, alkol tüketimi, sigara kullanımı, obezite, yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzı, bazı yiyecek ve içecekler (baharatlı yemekler, aşırı kahve, çikolata, kola, gazoz, aşırı çay, acı-ekşi yeme, aşırı sıcak ve soğuk içecekler-yiyecekler tüketme, hazır gıda tüketiminin çok fazla olması, salamura gıdalar, aşırı gofret-bisküvi gibi yiyeceklerin tüketimi gibi) durumlar nedeni ile reflü gelişebilir ve bu durum reflü özofajitine neden olur.

Özofagusun alt işlevinin bozulması, midenin üst kısmının göğüs ile karın arasındaki diyafram kası boyunca geriye ve öne kaydığı hiatus hernisi ile de ilişkili olabilir.

Ayrıca alerjik etkenler, mantar enfeksiyonları, radyoterapi tedavisi, nazogastrik sonda uygulaması, endoskopik işlem, bazı ilaçlar, bazı sistemik hastalıklar, Crohn hastalığı, alerji yapan bazı besinler gibi birçok etken reflüye ve/veya özofajite sebep olabilir.

Özofajit (yemek borusu iltihabı) belirtileri

Özofajit gelişiminde en sık görülen belirtiler mide yanması, mide ekşimesi, karın bölgesinde ağrı, göğüs bölgesinde ağrı, mide ağrısı, sırta yayılabilen ağrı, boğaz kısmında ağrı, çeneye yayılan ağrı, kulaklara vuran ağrı gibi ağrılar, sık sık mide bulantısı, bazen kusma, bu şikayetlerin yemeklerden sonra artması, yutma zorluğu, boğazda takılma hissi, bağazda sızlama-yanma hisleri, ses değişiklikleri (gripli gibi konuşma), geniz akıntısı ve/veya geniz akıntısına bağlı boğazda sürekli balgam hissi gibi birçok reflüde görülen belirtiler ve bunun sebep olduğu belirtiler şeklinde belirtiler görülebilir.

Özofajit’in neden olduğu hastalıklar

 1. Barret özofagus, normalde mideyi çevreleyen hücrelerin özogagus içinde genişlediği, reflü özofajitinde görülen bir komplikasyondur. Barret özofagus kansere neden olabilir.
 2. Ciddi reflü özofaziti kronik özofagus daralmasına yol açabilir.

Özofajit (yemek borusu iltihabı) teşhisi

Özofajit şüphesi varlığında öncelikle bir gastroentroloji bölümüne başvurmak gerekir. Gastroloji doktorunun yapacağı fizik muayene, hastanın öyküsü ve endoskopi tetkiki, asit testi gibi tetkiler ile özofajit teşhisi konulabilir. Özofajite ve reflüye neden olabilecek diğer durumlar için farklı tetkilere, kan testlerine ve endoskopik yöntem ile alınan örneğin patolojik olarak incelenmesine gerek duyulabilir.

Özofajit (yemek borusu iltihabı) tedavisi

Hafif reflü özofajiti durumunda tedavi beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri şeklinde uygulanır.

 1. Örneğin kilo vermek, ağır öğünlerden kaçınma, alkol tüketiminin kısıtlanması ya da tamamen bırakılması, sigaranın bırakılması, hazır gıda tüketiminden kaçınma, kahve, kola, gazoz gibi içeceklerin kısıtlanması veya bırakılması, acı, baharatlı, ekşi, salamura gıda tüketiminin azaltılması, soğuk, sıcak yemekten ve içmekten kaçınma, uzun süre aç kalmaktan kaçınma, yemeklerden sonra en az 2 saat yatmama ve uzanmama, az ve sık beslenme, aşırı yağlı beslenmekten kaçınma, kızartmalardan kaçınma gibi yaşam ve beslenme tarzı değişikliği tedavisi verilir. Bunların yanı sıra hastanın şikayetlerinin gerilemesi için antiasit ilaç tedavileri de verilir.
 2. Orta ya da ciddi düzeydeki olgularda mide asidini büyük ölçüde azaltan H 2-reseptörü antagonistleri veya proton pompa inhibitörleri özofajit tedavisinde kullanılabilir.
 3. Özofajit ve mide asidinin yemek borusuna geri kaçması durumu hiatus hernisinden kaynaklanıyor ise cerrahi yöntem (minimal invaziv cerrahi gibi) gerekebilir.
 4. Mide asidinin artmasına ve özofajit gelişimine helikobakter pilori olarak bilinen bir bakteri neden oluyor ise antibiyotik tedavileri gerekir.
 5. Mide asidinin artmasına ve özofajit gelişimine safra reflüsü neden oluyor ise bunun nedeni araştırılır ve bu durumun tedavisi yapılır.

Yani özofajit tedavisi altta yatan nedene yönelik tedaviler şeklinde de yapılır.

Barrett özofagus nedir?

Barret özofagus, uzun süreli gastroözofageal reflünün bir komplikasyonu olup yemek borusunun alt kısmını kaplayan hücrelerin yerini normalde midede bulunan hücreler alır. Barrett özofaguslu kişilerde yemek borusunda ülser, özofageal darlık ve yemek borusu kanseri gelişme riski yüksektir. Hastalık düzenli olarak endoskopi (görüntüleme cihazı kullanılarak iç organların muayenesi) ve yemek borusu biyopsisi (analiz için doku örneğinin alınması) ile izlenebilir.

Özofagusun işlevi nasıl gerçekleşir

Özofagusun yutma işlevi nasıl gerçekleşir

Yemek borusu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Eozinofilik özofajit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Yemek borusu (özofagus) kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Çocuklarda ve yetişkinlerde yemek borusu yanıkları neden olur
 4. Barret özofagus (yemek borusu harabiyeti) neden olur
 5. Gastroözofageal reflü hastalığı nedenleri ve tedavisi
 6. Yemek borusu (özofagus) divertikülü nedenleri ve tedavisi
 7. Çocuklarda gastroözofageal reflü ve hiatus hernisi nedir

4 Yorum

 1. İsimsiz

  12 Aralık 2016 at 15:02

  İyi günler reflüden dolayı yemek borusu iltihabı vardı bende sonra hamile kaldım reflüm daha beter çoğaldı iltihapda çoğalıyordur bu durum bebeğe bir zarar verir mi cok tedirginim

  • Sağlık Ocağım

   14 Aralık 2016 at 09:30

   İltihap tahrişe bağlı bir iltihap olduğu için bebeğe bir zararı olmayabilir, ancak tahriş arttıkça yemek borusundaki sıkıntı da artar ve kalıcı hasarlara neden olabilir.

   Reflü ve reflüye bağlı yemek borusu problemleri bir kez oluştuktan sonra yıllarca sürebilir, bu nedenle beslenme ve yaşam tarzına dikkat etmek çok önemlidir.

   Şu anda hamile olduğunuz için şunu yeme bunu içme demek tabii ki doğru olmaz.

   Fakat aşırı çaydan kaçınmak, kahve içmemek, 3 saatte bir azar azar yemek yemek, yemeklerin mümkün olduğunca haşlanmış olarak pişirilmesi, her şeyi ılık yiyip içmek, meyveleri aşırıya kaçmadan gün içine bölerek yemek, meyve suyu yerine meyvenin kendisini yemek, acılardan, turşulardan, ekşilerden kaçınmak, hazır gıdalardan kaçınmak, kızartmalardan kaçınmak, aşırı salçalı yemeklerden kaçınmak, ketçap ve mayonez tarzı besinlerden kaçınmak, bisküvi-çikolata tarzı besinlerden kaçınmak, sucuk-salam gibi salamuralardan kaçınmak, yemeklerden sonra en az 2 saat yatmamak-uzanmamak gibi önlemleri dikkat ederseniz reflü şikayetini azaltabilirsiniz.

   Kadın doğum doktorunuz ve gastroloji doktoru ile bunu görüşmenizde fayda vardır. Gereken durumlarda tedavi verilebilir.

   Sağlıklı ve haşlanarak, sossuz-salçasız, baharatsız yaptığınız ev yemekleri ile beslenmeniz midenizdeki asidin azalmasında faydalı olur. Kendi yemeğinizi kendinize özel hazırlamanız faydalı olur. Öğünlerin düzenli olması az ve 2-3 saatte bir olması faydalı olur. Abur cuburlardan kaçınmak faydalı olur ki zaten bunların bebeğe de faydası yoktur.

   Doktorunuz ile bu konuyu görüşmeniz doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • İsmsiz

    16 Aralık 2016 at 15:39

    Cok teşekkür ederim cevabınız için peki bu yemek borusu iltihabi geçer mi reflüm azaldığında hyplori bakteri çıkmamıştı bakteri kaynaklı değil yani. Yoksa hep kalacak mı böyle bademciklerimin yanında küçük küçük şişlikler var iltihaplar ordan başlıyor ?

    • Sağlık Ocağım

     19 Aralık 2016 at 00:29

     Reflü şikayeti devam ettiği sürece özofajit kronik hale gelebileceği için bu durum tekrarlayan ataklar şeklinde oluşabilir.

     Yine özofajit alerjik reaksiyonlara bağlı da gelişebilir. Polen alerjisi, kimyasal madde alerjisi, besin alerjisi, hayvan alerjisi gibi durumlar kronik geniz akıntısına yol açarak özofajite neden olabilir. Hamilelik dönemi alerjenlere karşı hassasiyeti arttırabilir.

     Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız faydalı olur. Doktorunuzun tavsiye edeceği bir ağız gargarasını ara ara kullanmak faydalı olur.

     Ağız bakımı önemlidir.

     Hamilelikten dolayı mide asidinde artış olmuştur, bu durum için doktorunuzdan yardım almanız faydalı olur.

     Mide asidi yemek borusuna gelmediği zaman ilerleyen dönemlerde özofajit yardımcı tedaviler ile iyileşir, ancak özofajit bir kez oluştuktan sonra tekrarlayabilir. İçtiğiniz her şey ılık olmalı, suyu öyle bir defada büyük bir bardak şeklinde değil gün içine bölerek içmeniz faydalı olur. Yemekler sırasında mümkün olduğunca sıvı içmekten kaçınmak faydalı olur. Yemeklerden yarım saat sonra ve önce su ihtiyacını gidermek faydalı olur. Beslenme şekline büyük bir özenle dikkat etmeniz faydalı olur fakat doktorunuz ile bunları öncelikle birlikte değerlendirmeniz de önemlidir.

     Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git