Boğaz Hastalıkları

Özofagus (Yemek Borusu) Daralması Neden Olur?

Özofagusta meydana gelen ağrı, yutma zorluğu, besin regürjitasyonu (besini geri çıkarma) ve kilo kaybına yol açabilen bir daralmadır.

Özofagus daralması nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Özofagusta meydana gelen ağrı, yutma zorluğu, besin regürjitasyonu (besini geri çıkarma) ve kilo kaybına yol açabilen bir daralmadır.

Özofagus (yemek borusu) daralması nedenleri

Özofagus daralması, özofagus kanserinden ya da kansere yol açmayan birçok nedene bağlı olabilir. Özofagus daralması nedenleri arasında mide asidinin enflamasyon ve şişmeye neden olduğu ve ardından fibröz skar doku ile daralmanın meydana geldiği sürekli (kronik) reflü özofajiti gibi durumları içerir.

Plummer – Vinson sendromunda demir eksikliği anemisi ile ilişkili olarak özofagusun üst kısmında bir doku ağı oluşur. Schatzki halkası da (özofagusun alt kısmında bulunan, kansere yol açmayan fibröz halka) yutkunma zorluğuna sebep olabilir. 

Ayrıca yemek borusunu aşındıran ya da tahriş eden sıvı yutulması (yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak), uzun süre nazogastrik tüp takılması yemek borusu enflamasyonuna neden olabilir ve bu tür bir durum da özofagus daralması yapabilir.

Özofagus daralması belirtileri

Yemek borusu daralması neden olur

Yemek borusu daralması neden olur

Özofagus (yemek borusu) hastalıklarında genellikle benzer belirtiler görülür. Özofagus hastalıklarında belirtiler ile hastalığı ayırt etmek genellikle kolay değildir, bu nedenle yutma güçlüğü olan hastalarda klinik muayene yapılırken hastaların öyküsü doktor tarafından dikkatli alınmalı, hastada şikayetlerini doğru anlatmalıdır.

Özofagus daralması belirtileri arasında yutma güçlüğü, ağrılı yutma, besinleri geri çıkarma, ses kısıklığı veya ses değişikliği, boğaz ile kulakların arasında kaşıntı hissi, kulaklara vuran ağrı, takılma hissi, boğazda geçmeyen yanma, sızlama, ağrı gibi diğer yemek borusu hastalıklarında da görülen belirtiler vardır. Teşhiste fizyolojik özofagus darlığı ile patolojik özofagus darlığının birbirinden ayrımı çok ama çok önemlidir.

Özofagus daralması teşhisi

Özofagus daralmasından şüphe edildiğinde öncelikle bir gastroentroloji uzmanına muayene olmak gerekir. Gastrolojik fizik muayene yapıldıktan ve hastanın öyküsü dinlendikten sonra bazı tetkikler istenir.

Bu tetkikler arasında baryum yutma testi (baryumlu röngen incelemeleri) özofagus daralması teşhisinde yeterli bilgiyi verebilir. Daralan bölgenin incelenmesi için endoskopik görüntüleme yöntemi de uygulanır. Endoskopik yöntem ile örnek alınır ve patolojik incelemeye gönderilir.

Özofagus daralması tedavisi

Bazı özofagus daralması tedavisinde daralan bölge özofageal dilatasyon yoluyla esnetilebilir. Özofagus daralmasının kanser nedeni ile olan olgularda ya da özofagusun uzun bir bölümünde ciddi bir daralma olan çok nadir olgularda (çoğunlukla kimyasal maddelerin yutulması sonucunda) tahriş olan bölgenin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Bu işlem sonrası mide, yukarı doğru göğüs içine çekilebilir ya da cerrahi işlem ile alınan yemek borusu kısmının yerine bir bağırsak parçası konulabilir.

Bu tip bir ameliyatın yapılamadığı vakalarda palyatif olarak (bir stent) yerleştirilebilir ve bu durum palyatif bakım olarak tanımlanır.

Yemek borusu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Özofajit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Eozinofilik özofajit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Derin boyun enfeksiyonları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Baryumlu röntgen nasıl çekilir
  5. Barret özofagus nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Akalazya nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Çocuklarda ve yetişkinlerde yemek borusu yanıkları neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git