Boğaz Hastalıkları

Özofagus Varisleri Neden Olur? (Yemek Borusu Varisleri)

Özofagus varisleri, özofagusun alt kısmının duvarlarında ve bazen midenin üst kısmında genişleyen damarlardır.

Özofagus varisleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Özofagus varisleri, özofagusun alt kısmının duvarlarında ve bazen midenin üst kısmında genişleyen damarlardır.

Özofagus varisleri portal hipertansiyonun (portal damarda genellikle karaciğer hastalığından kaynaklanan kan basıncındaki artış) bir sonucu olarak meydana gelir. Bağırsaklardan karaciğere geçen portal damardaki kan, karaciğer hastalığı nedeni ile dirençle karşılaşır ve özofagusun duvarlarındaki ve midedeki küçük damarlara yönelir. Artan kan basıncı damarların dışarı doğru balonlaşmasına neden olur.

Özofagus (yemek borusu) varisleri belirtileri

Özofagus varisleri tekrarlayan kanlı kusma epizotlarına (ataklarına) ve kanlı dışkılamaya neden olan varis kanaması atakları meydana gelene kadar genellikle hastalığın belirtileri ortaya çıkmaz. Genellikle kronik karaciğer hastalığı ile ilişkili diğer belirti ve şikayetler görülür.

Özofagus (yemek borusu) varisleri nasıl tedavi edilir?

 1. Özofagus varisleri nedeni ile meydana gelen akut (ani başlayan) kanamanın kontrol altına alınabilmesi için etkilenen damarları kapatma amaçlı acil olarak endoskopik sklerozan enjeksiyonu yapılır.
 2. Bu tedaviye alternatif olarak bant ligasyonu (genişlemiş her damarın tabanı üzerine sıkı kauçuk bantların yerleştirilmesi işlemi) uygulanabilir.
 3. Ayrıca hastanın kaybettiği kanın geri verilmesi için kan nakli yapılır ve kan damarlarını daraltmak için ilaç tedavileri damardan enjekte edilir.
 4. Özofagus varisleri nedeni ile oluşan kanamayı damarlardan uzaklaştırmak için şant tedavisi (cerrahi olarak oluşturulan damar yolu) oluşturulması gibi bir yöntem de denenebilir. Bu yöntem transjügüler intrahepatik portosistemik şant (TİPS) olarak adlandırılır.
 5. Özofagus varisleri tedavisinde son yıllarda ”balon tamponad tedavisi” (nazogastrik tüpe benzer bir kateter yerleştirilerek özofagus ve midede bunlunan balonların ayrı ayrı şişirilmesi yöntemi) gibi bir tedavi yöntemi de uygulanır.
 6. Özofagus varislerine neden olan faktör karaciğer sirozu ise hastaya karaciğer nakli yapılabilir.
 7. Yapılan tedavilere rağmen tekrarlayan özofagus kanaması atakları ölümcül olabilir.

Yemek borusu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Yemek borusu daralması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Özofajit (yemek borusu iltihabı) nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Çocuklarda ve yetişkinlerde yemek borusu yanıkları neden olur
 4. Barret özofagus nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Gastroözofageal reflü nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Özofagus kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Portal hipertansiyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git