Beslenme Bozuklukları ve Tedavileri

Özofageal – Yemek Borusu Atrezisi Neden Olur?

Özofageal artrezi, embriyo gelişimi sırasında özofagusun (yemek borusunun) iki ayrı bölüm şeklinde oluştuğu doğumsal ve nadir görülen bir bozukluktur.

Özofageal artrezi hastalığı nedir?

Özofageal artrezi, embriyo gelişimi sırasında özofagusun (yemek borusunun) iki ayrı bölüm şeklinde oluştuğu doğumsal ve nadir görülen bir bozukluktur.

Bu durumda özofagusun kısa bölümü bulunmaz, özofagusun (yemek borusunun) boşluk üzerindeki kısmı bir kese ile sonlanır ve özofagusun mideden yukarı çıkan alt kısmının ucu kapalı olabilir. Bunun yanı sıra vakaların genelinde özofagusun üst ya da alt kısmı, trakeözofageal fistül olarak tanımlanan anormal bir kanal oluşturacak şekilde trakeye (nefes borusuna) bağlanabilir.

Annede hamilelik sırasında polihidramniyoz (aşırı amniyon sıvısı bulunması) durumu söz konusu ise bebekte bu tür bir durum varlığından şüphelenmek gerekir ve bu durum fetusun (anne karnındaki bebeğin) amniyon sıvısını normal şekilde yutamadığının göstergesi olabilir.

Bebeklerde özofageal artrezi belirtileri

 1. Özofageal artrezisi olan bebek tükürüğünü veya sütü yutamaz ve emdiği süt sürekli ağzında birikir ve çocuk ağzında biriken sütü geri çıkarır.
 2. Bebekte üst trakeözofageal fistül var ise çocuğun emdiği süt akciğerlerin içine emilebilir ve bebekte öksürük krizleri ile morarma görülebilir.

Bebeklerde özofageal artrezi teşhisi

Anne karnındaki bebekte özofageal artrezi varlığı anne karnındayken ultrasonografi yöntemi ile % 10 – % 40 oranında tanınabilir. Ayrıca amniyon sıvısında artış teşhis edilir ise bebeğin bu tür bir sorunu olduğu akla getirilmelidir.

Özofageal atrezili bebeklerin % 60-70’inde bu duruma eşlik eden başka bir hastalığın olma ihtimali vardır.

 1. Anal artrezi,
 2. Trakeaözofageal fistül,
 3. Böbrek hastalıkları,
 4. El ve ayak anomalileri,
 5. Doğumsal kalp hastalıkları
 6. Bazı hastalıklar (Down sendromu ve Trizomiler) gibi hastalıklar özofageal artreziye eşlik edebilir.

Bu nedenle özofageal artrezisi olan bebeklerde bu durumların da dikkatli araştırılması önemlidir.

Bebeklerde Özofageal artrezi tedavisi

Özefageal artrezisi olan bebekte özofagusun (yemek borusunun) kapalı uçlarının birleştirilmesi ve fistülün kapatılması için acil cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulur. Bazı hastalarda birden fazla cerrahi operasyon gerekebilir.

Özofageal atrezili bebeğin operasyonları başarılı geçerse bebek normal gelişimini devam ettirir, bu nedenle yukarıdaki belirtileri olan bebeklerin mutlaka çocuk gastroloğu tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Özofagus atrezisi tedavisi

Özofagus atrezisi tedavisi

Doğumsal hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Biliyer atrezi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Doğumsal adrenal hiperplazi nedenleri ve tedavisi
 3. Fenilketonüri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Nekrozitan enterokolit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Meckel divertikülü nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Yarık dudak ve yarık damak hastalığı nedenleri ve tedavisi
 7. Kromozom anomalileri neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git