Hamilelik ve Doğum

Özel Bakım ve Takip Gerektiren Hamilelikler

Hamileliklerin geneli normaldir ve her şey yolunda gider. Ancak bazen risk oranlarının yükseldiği, doktorunuzun gebeliği daha yakından izlemek isteyeceği durumlar olabilir.

Hamilelerde özel durumlar ve tedavi yöntemleri

Hamileliklerin geneli normaldir ve her şey yolunda gider. Ancak bazen risk oranlarının yükseldiği, doktorunuzun gebeliği daha yakından izlemek isteyeceği durumlar olabilir. Bunun nedeni genel sağlık koşullarındaki bir düzensizlik ya da ikiz gebelik olabilir. Bazen de hamilelik sürecinde özel bakım konusunda doktorun dikkatini çeken başka belirtiler ortaya çıkabilir.

Hamilelikte kan uyuşmazlığı belirtileri ve tedavisi

Hamilelik kontrolünde kan grubunuza bakılarak Rh negatif mi yoksa pozitif mi olduğu belirlenir, insanların yaklaşık % 15’inin Rh faktörü negatiftir. Sizin kan grubunuz Rh negatif olsa bile bu, ancak bebeğinizin kan grubu Rh pozitifse sorun çıkarabilir. Buna kan uyuşmazlığı denir. Bundan ilk bebek etkilenmez, ancak daha sonraki gebeliklerde sorun çıkabilir. Tedavi Bebeğinizin kan grubu Rh pozitif, sizin kan grubunuz da Rh negatif ise doğumdan hemen sonra antiD denen aşı yapılarak sonraki gebeliklerde sorun çıkması önlenebilir. Bazı hastanelerde bu aşı gebelik sırasında da verilebilir.

Hamilelikte preeklampsi belirtileri ve tedavisi

Preeklampsi gebeliğin ikinci yarısında sıkça görülen bir hastalıktır. Uyarıcı belirtileri arasında tansiyonun 140/90’ın üzerine çıkması, kısa sürede aşırı kilo artışı, ellerde, ayak bileklerinde, ayaklarda, bacaklarda şişme ve idrarda protein (albümin) bulunmasıdır. Preeklampsi belirtilerinden biri var ise doktorunuz sizi daha yakından izleyecektir. Bu durumda doktor sizden yatakta dinlenmenizi isteyecek, gerekli görür ise hastaneye yatıracaktır. Kendinizi çok iyi hissetseniz bile bulgular ciddi olabilir. Bu hastalığın tek kesin tedavisi doğumdur. Bu nedenle, koşullar uygun ise doğum başlatılabilir.

Hamilelikte rahim yetersizliği belirtileri ve tedavisi

Normal gebelikte rahim ağzı, doğum başlayana kadar kapalı kalır. Ancak gebeliğin üçüncü ayından sonra tekrarlayan düşükleri olan kadınlarda bu düşüklerin nedeni, rahim ağzı yetersizliği ve bu yüzden bebeğin dışarı çıkmasıdır. Rahim ağzı yetersizliği tedavisi gebeliğin başlarında rahim ağzına küçük bir dikiş konur, böylece rahim ağzı gebeliğin sonuna kadar kapalı tutulmuş olur. Bu dikiş, doğumdan az önce ya da doğum başlarken alınır.

Hamilelikte şeker hastalığı belirtileri ve tedavisi

Hamilelik sürecinde diyabet yakından kontrol edilmeli, sık sık kan şekerine bakılmalıdır. Bunlar yapılır ise şeker hastalığının gebelik için tehlikeli olma riski azdır. Tedavide Kan şekeri düzeyi kontrol altında tutulmalıdır. Bu amaç doğrultusunda doktor insülin tedavisini yeniden düzenleyebilir. Şeker hastaları diyetlerine de dikkat etmek zorundadırlar. Şeker hastası hamilelerin kontrollerine daha sık gitmesi gerekir. Bazen şeker hastalığının hafif bir şekli ilk kez gebelikte ortaya çıkabilir. Ancak bu, hemen her zaman, gebelik sona erdikten sonra kaybolur.

Hamilelikte kansızlık belirtileri ve tedavisi

Birçok kadın hamile kalmadan önce biraz kansızdır. Bunun nedeni de genellikle demir eksikliğidir. Bunu düzeltmek gerekir, çünkü gebelikte demir gereksinimi artar; üstelik doğumda da bir miktar kan kaybedilir. Tedavi Beslenme düzeninizi demir açısından zengin, bol çeşitli besinlere dayandırarak bu sorunu baştan çözebilirsiniz. Kan tahlillerinde anemi görülmüş ise doktorunuz size demir ilacı verir. Bazı doktorlar demir ilacını tüm gebelere vermeyi yararlı bulurlar. Demir ilacı, midenize dokunabileceği için yemeklerden hemen sonra ve bol su ile alınmalıdır. Demir ilaçları dışkının siyah renk almasına, kabızlık ya da ishale neden olabilir.

Hamilelikte vajinal kanama nedenleri ve tedavisi

Hamileliğin herhangi bir ayında vajinadan kanamanız olur ise hemen doktorunuza haber verin ve yatağa uzanın. 28. haftadan önceki kanamalar olası bir düşükten, bu haftadan sonraki kanamalar ise plasentadan kaynaklanabilir. Plasenta rahim duvarına yapıştığı yerden ayrılmaya başlayınca ya da rahim ağzını kapatacak biçimde aşağı bölümlere yerleşmiş ise kanamaya neden olabilir. Plasenta bebeğin yaşamsal bağlantılarını sağlayan bir organdır. Doktorunuz plasenta ile ilgili bir risk ortaya çıktığını düşünmekte ise hemen hastaneye yatmanızı isteyebilir. Hastanede plasentanın rahimdeki yeri ve durumu saptanır. Doğum sonrasına dek hastanede yatmanız gerekebilir. Çok fazla kan yitirmişseniz kan nakli yapılabilir ve doğumun kısa bir süre içinde gerçekleşmesi için sezaryene başvurulabilir. Ancak kanama az ise ve bebeğin beklenen doğum zamanına henüz çok zaman var ise doktor sizi yakından izleyerek hamileliği takibe alır.

Özel hamilelikler

Özel hamilelikler

Hamilelikte düşük nedenleri ve belirtileri

Hamileliğin 28. haftadan önce sonlanmasına düşük adı verilir. Gebeliklerin yaklaşık beşte biri düşük ile sonuçlanır. Düşüklerin çoğu 12. haftadan önce, hatta kadının gebe olduğunu bile anlamasından önce gerçekleşir. Düşüğün nedeni çoğu kez bebeğin normal gelişimini sürdürememesidir. Vajinadan gelen kanama genellikle düşüğün ilk belirtisidir. Bu tür bir durumda hemen doktorunuza haber verip bu arada sırtüstü yatıp beklemelisiniz. Bebeği yitirmeniz olasılığı da vardır.

Düşük tehdidi kanama az ve ağrısız ise gebelik devam edebilir. Doktorunuz yatarak dinlenmenizi isteyecektir. Kendinizi fazla yormaz ve dinlenirseniz bebeğinizde anomali riski artmaksızın gebelik normal olarak devam edebilir. Her şeyin yolunda gittiğini belirlemek üzere yeni bir gebelik testi ya da ultrasonografi yaptırmanız gerekebilir. Gerçek düşük kanama fazla ve ağrılı ise bebeğin yitirilmiş olma olasılığı yüksektir. Doktorunuz hastaneye yatmanızı, burada rahim içinin bütünüyle boşaltılarak temizlenmesini isteyebilir.

Hamilelikte düşük sonrası ne yapmalı?

Düşük hamileliğin çok erken dönemlerinde başınıza gelse bile düşük, sizde yoğun bir boşluk duygusu yaratabilir. Yitirdiğiniz bebeğin ardından duyduğunuz acıyı herkes anlamayabilir. Düşük sonrasında en çok kaygı duyulan konu kadının yeniden sağlıklı bebek sahibi olup olamayacağıdır. Düşük sonrasında kendinizi ya da eşinizi suçlamamalısınız. Bu sizden kaynaklanan bir olay değildir. Düşükten sonra yeniden gebe kalmayı deneyebilirsiniz. Bazı doktorlar üç adet dönemi beklemenin yerinde olacağını doğru bulurlar. Sık tekrarlayan düşükleriniz yok ise yeniden gebe kalma ve sağlıklı bebek doğurma olanağı yüksektir.

Hamilelikte ikiz gebeliğin takibi nasıl yapılır?

İkiz bebek bekleyen anne adaylarının çoğunda doğum normal seyreder, ancak doğumun ikinci evresi (bebeğin çıkma evresi) iki kez tekrarlanır. İkiz gebeliklerde erken doğum riski daha yüksektir. Anemi (kansızlık), preeklampsi ve bebeklerin rahimde ters durması gibi sorunlara da ikiz gebeliklerde daha sık rastlanır. Gebeliğe bağlı tüm yakınmalar, özellikle son aylarda bir artış gösterir. İkiz bebek bekleyen anne adayları doğum öncesi kontrollere düzenli olarak gitmelidir. Böylece herhangi bir sorun çıkar ise erken fark edilebilir. İkiz gebelik vücudunuza, normal gebeliğe göre daha çok yük bindireceğinden yürüyüş ve duruşunuzda daha özenli olmak gerekir. Sindirim güçlüğü ile ilgili sorunları önlemek için taze, doğal besinleri azar azar ama sık yemek faydalı olur.

Hamilelikte bebeğin az gelişmesi nedenleri ve tedavisi

Gebelik süresine göre gelişimi yetersiz olan ve düşük tartılı doğan her bebek özel bir durum yaratır. Bu olayın nedeni annenin sigara içmesi, kötü beslenmesi ya da plasentaya az kan gitmesi olabilir. Yapılan muayenelerde bebek küçük bulunmuş ise gebeliğiniz boyunca yakından izlenmeniz gerekir. Bu kontrollerde bebeğin sağlığı, plasentaya giden kan akımının yeterli olup olmadığı değerlendirilir. Bebeğin gelişme geriliği ciddi boyutlarda ise ya da bebek sıkıntıya girer ise doğum sezaryen ile ya da doğum ağrıları ilaç ile başlatılarak gerçekleştirilir.

Hamilelikte acil durum belirtileri

Hamilelikte bunlardan biri var ise hemen yardım istemek gerekir. 

 1. Hiç bitmeyen şiddetli başağnsı çekiyorsanız.
 2. Görmenizde bulanıklık söz konusu ise.
 3. Şiddetli ve uzun süren mide ağrınız var ise.
 4. Vajinal kanama fark ederseniz.
 5. Suyunuz erken gelir ise. (Vajinadan ılık su boşalması.)
 6. Sık idrara çıkıyorsanız ve idrar yaparken yanma oluyor ise (Bu arada bol su içmelisiniz).

Hamilelikte şu durumlarda 24 saat içinde doktora danışmak gerekir.

 1. El, ayak, yüz ve bileklerde şişme var ise.
 2. Şiddetli ve sık kusma oluyor ise.
 3. Ateşiniz 38,3° C’nin üzerinde seyrediyor ise.
 4. 28. haftadan sonra bebek hiç hareket etmiyor ya da 12 saat içinde 10 defadan az oynuyor ise.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akdeniz ateşi hastalığında hamilelik 
 2. Hamilelikte apandisit belirtileri
 3. Hamilelikte kalp yetmezliği 
 4. Hamilelikte mide bulantısı neden olur
 5. Hamilelikte diş iltihabı bebeğe zarar verir mi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git