Hastalıklar ve Tedaviler

Yumurtalık Ters Döner mi? Over Torsiyonu Nedenleri ve Belirtileri

Yumurtalığın (overin) destek aldığı bağların (ligamentlerin) etrafında dönmesi sonucu ortaya çıkan yumurtalık dönmesi (over torsiyonu) her yaş grubunda görülebilen jinekolojik acil bir durumdur.

Yumurtalığın (overin) destek aldığı bağların (ligamentlerin) etrafında dönmesi sonucu ortaya çıkan yumurtalık dönmesi (over torsiyonu) her yaş grubunda görülebilen jinekolojik acil bir durumdur. Overle birlikte komşu tüpün de kendi etrafında döndüğü vakalar da mevcuttur ve bu durum adneksiyal torsiyon olarak adlandırılmaktadır.

Yumurtalık dönmesi (over torsiyonu) nedenleri

Over torsiyonu gelişen erişkin kadınların %50-80’inde fonksiyonel kist ya da neoplastik kist ile karşılaşılmaktadır. Herhangi bir patolojik bir durum olmadan da over torsiyonu meydana gelebilmektedir.

Yumurtalık dönmesi genellikle sağ yumurtalıkta gözlenir. Bu durumdan, sağ infundibulopelvik ligamentin daha uzun olmasına bağlı olarak overin kendi etrafında dönme olasılığının artması sorumlu tutulmaktadır.

Tüplerin aşırı uzun olması gibi bazı doğumsal nedenler de over torsiyonuna yol açabilir.

Yumurtalık dönmesi (over torsiyonu) için risk faktörleri

  • Üreme çağında olmak,
  • Beş santimden büyük benign (iyi huylu) veya malign (kötü huylu) yumurtalık kistinin bulunması,
  • Hamilelik,
  • Ovulasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi),
  • Daha önceden over torsiyonu geçirilmesi.

Yumurtalık dönmesi (over torsiyonu) belirtileri

Yumurtalık dönmesi klinik olarak genellikle akut (ani) başlayan ciddi pelvik ağrı vardır. Ağrı çoğu hastada keskin ve bıçak saplanır tarzdadır. Bazı hastalarda ise ağrı kramp tarzında hissedilmektedir. Ağrıya bulantı, kusma ve ateş eşlik edebilir. Karın bölgesinde hassasiyetlik mevcuttur.

Yumurtalık dönmesi (over torsiyonu) teşhisi

Over torsiyonundan şüphelenildiğinde öncelikle hastanın detaylı öyküsü alınır. Hastanın öyküsünde ağrının ne zaman başladığı, eşlik eden bulantı, kusma ve ateş gibi bulguların olup olmadığı, daha önceden over kistinin varlığı, yumurtlama tedavisi görüp görmediği sorgulanır.

Fizik muayenesinde karın bölgesinde hassasiyet ve ele gelen adneksial kitle tanı için oldukça önemlidir.

Hastanın hikayesi alındıktan ve fizik muayenesi yapıldıktan sonra bazı kan testleri istenir.

Over torsiyonu tanısında üstte bahsi geçen aşamalar sonrasında bazı görüntüleme yöntemleri de (ultrasonografi, doppler ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi) kullanılır.

Ayırıcı tanıda, erişkin hastalar için ektopik gebelik, pelvik inflamatuar hastalık, apendisit, divertikülit, hemorajik over kisti, renal kolik gibi hastalıkların ayırt edilmesi önemlidir.

Yumurtalık dönmesi (over torsiyonu) tedavisi

Günümüz koşullarında over torsiyonunun hem tanının netleşmesinde hem de tedavisinde laparoskopi veya laparotomi kullanılmaktadır.

Bazen etkilenen yumurtalıkların alınması (ooferektomi işlemi), bazen de hem yumurtalık hem de fallop tüplerinin çıkarılması (salpingooferektomi işlemi) gerekebilir.

Over torsiyonu cerrahi olarak acil bir durumdur. Teşhis ve tedavi gecikirse komplikasyon riski artabilir ve ek cerrahi işlemlere gerek duyulabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Yumurtalık iltihabı nedenleri ve tedavisi
  2. Yumurtalık kistleri neden olur
  3. Yumurtalık kanseri nedenleri ve tedavisi
  4. Trofoblastik hastalıklar
  5. Akut karın ağrısı (abdomen akut) nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git