Doku Hastalıkları

Kulak Kireçlenmesi (Otoskleroz) Belirtileri Nelerdir?

Otoskleroz, orta kulağın ilerleyici ve sağırlığa sebep olan bir hastalığıdır.

Otoskleroz, orta kulağın ilerleyici ve sağırlığa sebep olan bir hastalığıdır. Bu durum genellikle her iki kulakta da meydana gelir.

Otoskleroz (iç kulak kireçlenmesi) neden olur?

Kemiğin aşırı kireçlenmesi üzengi kemiğini (orta kulakta bulunan üç küçük kemikten en içte olanı) hareketsizleştirince otoskleroz durumu ortaya çıkar. Bu duruma bağlı olarak ses titreşimlerinin kemikten iç kulağa geçmesi engellenir.

Otoskleroz çoğunlukla ailesel geçiş gösteren bir hastalıktır ve hastalığın belirtileri yetişkinlik çağının başlarında görülür. Aile bireylerinden birinde otoskleroz bulunması başka bir aile bireyinde otoskleroz gelişimi riskini arttırır.

Otoskleroz gelişiminde rol oynayan diğer faktörler arasında kızamık virüsü ve hormonal faktörler de vardır fakat kızamık virüsünün otoskleroz hastalığını tetikleyip tetiklemediği hakkında kesinleşmiş bir veri yoktur. Hormonların etkisi ise özellikle hamilelik döneminde belirginleşmektedir.

Otoskleroz hastalığı kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ve çoğu kadında gebelik döneminde ortaya çıkar.

Otoskleroz (iç kulak kireçlenmesi) belirtileri

Otoskleroz hastalığından etkilenen kişi sesleri boğuk duyar, ancak arka planda gürültü varsa hasta sesleri daha kolay ayırt eder.

İşitme kaybı 10-15 yıl gibi bir sürede yavaş yavaş gelişir, genellikle kulak çınlaması, nadir olarak da vertigo (baş dönmesi) ile birliktelik gösterir. Birinci derece sensoryonöral işitme kaybı da gelişir, yüksek tondaki seslerin duyulması zorlaşır ve hasta bu nedenle yüksek sesle konuşmaya başlar.

Otoskleroz (iç kulak kireçlenmesi) teşhisi

Otoskleroz teşhisi için öncelikle bir KBB uzmanı tarafından yapılacak fizik muayene ve hastanın şikayetlerinin iyi değerlendirilmesi gerekir.  Hastanın muayenesinden sonra işitme testleri ile otoskleroz teşhisi doğrulanır.

Otoskleroz (iç kulak kireçlenmesi) tedavisi

Kulakta bulunan üzengi kemiğinin, iç kulakta yapılmış olan bir delikten geçen ince bir pistonla değiştirildiği bir işlem olan stapedektomi yöntemi ile tedavi edilebilir. Piston serbest bir şekilde hareket edebildiği için ses titreşimlerini iç kulağa iletebilir.

Alternatif tedavi olarak bir işitme cihazı oldukça iyi derecede işitmeyi sağlayabilir.

Kulak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazılarımız

  1. Doğumsal kulak bozuklukları neden olur
  2. Biyonik kulak ameliyatı nedir ve nasıl yapılır
  3. Denge bozukluğu neden olur
  4. Kulak çınlaması neden olur
  5. İşitme kaybı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git