Doku Hastalıkları

Otoskleroz – İç Kulak Kireçlenmesi Nedenleri ve Belirtileri

Otoskleroz, orta kulağın ilerleyici ve sağırlığa sebep olan bir hastalığıdır.

Otoskleroz hastalığı nedir?

Otoskleroz, orta kulağın ilerleyici ve sağırlığa sebep olan bir hastalığıdır. Bu durum genellikle her iki kulakta da meydana gelir.

Otoskleroz (iç kulak kireçlenmesi) neden olur?

Kemiğin aşırı gelişimi üzengiyi (orta kulakta bulunan üç küçük kemikten en içte olanı) hareketsizleştirince otoskleroz durumu ortaya çıkar. Bu duruma bağlı olarak ses titreşimlerinin kemikten iç kulağa geçmesi engellenir.

Otoskleroz çoğunlukla ailesel geçiş gösteren bir hastalıktır ve hastalığın belirtileri yetişkinlik çağının başlarında görülür. Aile bireylerinden birinde otoskleroz bulunması başka bir aile bireyinde otoskleroz gelişimi riskini arttırır.

Otoskleroz gelişiminde rol oynayan diğer faktörler arasında kızamık virüsü ve hormonal faktörler de vardır fakat kızamık virüsünün otoskleroz hastalığını tetikleyip tetiklemediği hakkında kesinleşmiş bir veri yoktur. Hormonların etkisi ise özellikle hamilelik döneminde belirginleşmektedir.

Otoskleroz hastalığı kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ve çoğu kadında gebelik döneminde ortaya çıkar.

Otoskleroz (iç kulak kireçlenmesi) belirtileri

 1. Otoskleroz hastalığından etkilenen kişi sesleri boğuk duyar, ancak arka planda gürültü var ise hasta sesleri daha kolay ayırt eder.
 2. Bu hastalıkta işitme kaybı 10-15 yıl gibi sürede yavaş yavaş gelişir, genellikle kulak çınlaması nadir olarak da vertigo (baş dönmesi) ile birlikte görülebilir.
 3. Birinci derece sensoryonöral işitme kaybı da gelişir, yüksek tondaki seslerin duyulması zorlaşır ve hasta bu nedenle yüksek sesle konuşmaya başlar.

Otoskleroz (iç kulak kireçlenmesi) teşhisi

Otoskleroz teşhisi için öncelikle bir KBB uzmanı tarafından yapılacak fizik muayene ve hastanın şikayetlerinin iyi değerlendirilmesi gerekir.  Hastanın muayenesinden sonra işitme testleri ile otoskleroz teşhisi doğrulanır.

Otoskleroz (iç kulak kireçlenmesi) tedavisi

 1. Kulakta bulunan üzengi kemiğinin, iç kulakta yapılmış olan bir delikten geçen ince bir pistonla değiştirildiği bir işlem olan stapedektomi yöntemi ile tedavi edilebilir. Piston serbest bir şekilde hareket edebildiği için ses titreşimlerini iç kulağa iletebilir.
 2. Alternatif tedavi olarak bir işitme cihazı oldukça iyi derecede işitmeyi sağlayabilir.

Kulak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Doğumsal kulak bozuklukları neden olur
 2. Biyonik kulak ameliyatı nedir ve nasıl yapılır
 3. Denge bozukluğu neden olur
 4. Kulak akıntısı neden olur
 5. Kulak çınlaması neden olur
 6. İşitme kaybı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git