Cerrahi Operasyonlar

Cilde Uygulanan Yağ Enjeksiyonu (Otojen Yağ Grefti) Nedir?

Yağ nakli olarak da adlandırılan bu metot da vücudun bel, karın ve uyluk kısımlarından alınan yağ dokuları özel bir işlemden geçirildikten sonra, özel enjektörler ile cilt altına nakledilir.

Otojen yağ grefti hastanın kendi dokusundan alınan yağ dokusunun işlemden geçirilerek dolgu maddesi olarak  kullanılmasıdır. Deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında otojen yağ greftleme güvenli bir yöntemdir.

Otojen yağ enjeksiyonu ne işe yarar?

Yağ doku içerisinde kök hücreler de vardır, bu sayede enjeksiyonun yapıldığı bölgede oluşan cilt yenilenmesi ile cilt parlaklaşır ve yenilenmiş gibi görünür.

Otojen yağ enjeksiyonu nasıl yapılır?

Yağ nakli olarak da adlandırılan bu metot da vücudun bel, karın ve uyluk kısımlarından vakum yardımıyla alınan yağ dokular özel bir işlemden geçirildikten sonra, özel kanüller ile cilt altına enjekte edilir.

Otojen yağ enjeksiyonu hangi durumlarda uygulanır?

Otojen yağ grefti hangi durumlarda yapılır diyecek olursak, bunun çok farklı alanları vardır. En sık otojen yağ grefti uygulanan alan yüz bölgesidir. Yüz bölgesinde özellikle yanak çöküklük, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi, dudakların kalınlaştırılması, burun ve dudak kenarında oluşan derin olukların doldurulması gibi yüze ait dolgu işlemlerinde otojen yağ grefti uygulanabilir. Bununla birlikte kalçaların daha belirginleşmesi ya da parantez bacak gibi durumlarda bacak içlerinin doldurulması ya da küçük cerrahi girişimlerden sonra göğüste oluşan çöküklük ve deformitelerin düzeltilmesi gibi çeşitli alanlarda da otojen yağ grefti işlemi yapılabilir.

Cilde yağ enjeksiyonu uygulanırken ağrı olur mu?

Yağ alınacak ve verilecek bölgelere işlem uygulanırken anestezi uygulanır, bu sayede işlem uygulanırken acı hissedilmez, bu uygulama cerrahi bir işlemdir ve ameliyathane ortamında yapılır.

Cilde uygulanan yağ enjeksiyonunun avantajları

 • Yağ enjeksiyonu kişinin kendisinden alınan dokudan nakledildiği için doku uyumu iyidir.
 • Alerji riski yoktur.
 • Uygulamanın yapıldığı bölgede nakledilen doku, mikrovasküler anostomozlarla bağlanarak yeniden kanlanma sağladığı için uzun süre kalır.
 • Diğer dolgu malzemelerine oranla maliyeti daha azdır.
 • Gerek duyulduğu ve kişi tarafından istenildiğinde tekrar uygulanabilir.
 • Alınan yağ dokular uygun koşullarda saklanabildiğinden gerek duyulduğunda tekrar yağ alma işlemi yapılmadan da istenilen bölgeye yağ nakli yapılabilir.

Cilde uygulanan yağ enjeksiyonunun zararları

 • Yerleştirilen yağ dolguda zamanla yaklaşık %20-40 arası erime ve buna bağlı bir kayıp oluşur.
 • İşlem sonrası yağ alınan ve verilen bölgelerde ödem ve morluklar oluşabilir ama bunlar genellikle geçicidir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Dermabrazyon nedir
 2. Kimyasal soyma (peeling) nedir
 3. Ablatif lazer tedavisi nedir
 4. Cilt lekesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git