Ağrılar ve Tedavileri

Osgood Schlatter Hastalığı Nedir?

Osgood schlatter hastalığı (OSD), aktif hızla büyüyen adolesanlarda (ergenlerde) oldukça sık görülen diz ağrısına neden olan bir durumdur. Patellar tendon ve tibial tüberkül apofizinde görülen, çoğunlukla benign (selim) bir hastalıktır.

Osgood schlatter hastalığı nedenleri ve tedavisi

Osgood schlatter hastalığı (OSD), aktif hızla büyüyen adolesanlarda (ergenlerde) oldukça sık görülen diz ağrısına neden olan bir durumdur. Patellar tendon ve tibial tüberkül apofizinde görülen, çoğunlukla benign (selim) bir hastalıktır.

OSD, tipik olarak büyüme dönemindeki kızlarda 8-13 yaş, erkeklerde 10-15 yaşları civarında daha sık rastlanır ve genellikle tek dizde görülür. Osgood schlatter hastalığı, aynı yaşlardaki sporla uğraşan ergenlerde % 21 oranında, spor ile uğraşmayan adolesanlarda % 4.5 civarında görülür. Erkeklerde daha fazla görüldüğü gibi, spor yapan kızlarda da görülmektedir.

Osgood schlatter hastalığı neden olur?

Osgood schlatter, dizden ya da diz kapağından kaynaklanan tendonun tibiaya tutunduğu bölgedeki inflamasyonudur. Çocuklar ergen dönemde bu alana olan baskıya daha duyarlı olurlar. Çünkü bu yaşlarda kemikler hızlı bir şekilde büyürler.

Ergen dönemde yapılan herhangi bir aktivite OSD’ye neden olabilir. Fakat, özellikle sıçrama ve kesme hareketlerinin yapıldığı basketbol, voleybol, futbol, buz pateni ve jimnastik gibi sportif aktiviteler ile uğraşan gençlerde daha fazla görülür ve vakaların % 20’sinde her iki dizinde etkilenmesi söz konusudur.

Osgood schlatter hastalığı belirtileri

Osgood schlatter hastalığının tipik belirtileri kemiğin ön tarafında, diz kapağının 2-3 sm altında hissedilen ağrıdır. Bu rahatsızlık ve ağrı aylarca devam etti ise bu bölgede şişlik oluşabilir. Şikayetler hafif bir diz ağrısı şeklinde iken, spor yaparken devamlı süren ağrıya kadar gidebilir. Ağrı çoğunlukla aktivite sırasında artma gösterir ve istirahat sırasında azalır. Hastada tipik olarak travma öyküsü görülmez ve hastalığın süresi ağrının süresine göre 3 derecede sınıflandırılır.

Osgood schlatter hastalığı teşhisi

Osgood schlatter hastalığı tanısında, öncelikle doktorun yapacağı fizik muayenede tibial tüberkül üzerine olmuş diz hassasiyeti ve tüberkülün belirginliği artmış olarak tespit edilebilir. Hastanın diz hareketlerinde kısıtlanma yoktur. Dizde sıvı birikimi, dengesizlik ve menisküs bulguları olmaz.

Fizik muayenede hastanın öyküsü ve bulgular tanıda yeterli olur ise radyolojik tetkikler gerekmeyebilir. Radyolojik tetkik olarak, ultrasonografi veya manyetik rezonans görüntüleme OSD’nin tanısını doğrulayabilir. Ayırıcı tanıda sinding – larsen – johansson (SLJ) hastalığı, patellofemoral sendrom, osteokondritis dissekans gibi kronik diz ağrısı yapan diğer hastalıklarda değerlendirilmelidir.

Osgood schlatter hastalığı tedavisi

Osgood schlatter hastalığı tedavisi

Osgood schlatter hastalığı tedavisi

Osgood schlatter hastalığının tedavisinde, istirahat aktivitelerin kısıtlanması, dizin hareketsizleştirilmesi izometrik egzersiz programları ile birleştirildiğinde fayda sağlayabilir. Antiinflamatuar ilaçlar çoğunlukla yararlı olmayabilir.

Hastalık 12 – 24 ay içinde kendi seyrini izleyip geçer. Fakat hem hasta hemde doktor bu klinik seyir süresince şikayetler ile, birlikte mücadele ederler. Aktiviteye ara vermek, soğuk veya sıcak uygulamak, esneme egzersizleri ağrıyı biraz hafifletir. Egzersizler yapmak dizdeki kemiği, kıkırdağı, ve tendonları güçlendirir ve ağrıları azaltır.

Eğer ağrılar çok şiddetli ise hastanın dizlik bandajı takması ve esneklik egzersizlerine devam etmesi gereklidir. Fakat ağrılar hafif ise hasta spora devam edebildiği gibi, spora başlamadan önce ağrıyan bölgeye sıcak uygulaması ya da 15 dakika boyunca nemli kompres yapması ve aktivite sonrası 20 dakika buz uygulaması faydalı olur. Bütün bu yapılanlara rağmen hastanın şikayetleri devam eder ise hasta tekrar değerlendirilir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Diz ağrısı neden olur
  2. Diz bağ yaralanması belirtileri ve tedavisi
  3. Pateller tendon yırtılması neden olur
  4. Patellofemoral ağrı sendromu nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git