Ağız Hastalıkları

Oruç Tutarken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusu tıptaki adı ile halitozis, nedenine bakılmaksızın hoş olmayan nefes kokusunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Ağız kokusu toplumun önemli bir bölümünü etkilemekte ve etkilenen kişilerde sosyal, psikolojik sıkıntılara yol açabilmektedir.

Ramazanda ağız kokusunu önlemek için öneriler

Ağız kokusu tıptaki adı ile halitozis, nedenine bakılmaksızın hoş olmayan nefes kokusunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Ağız kokusu toplumun önemli bir bölümünü etkilemekte ve etkilenen kişilerde sosyal, psikolojik sıkıntılara yol açabilmektedir. Oruç tutarken oluşan ağız kokusu genellikle açlığa bağlı ortaya çıkar. Oruçlu iken de sosyal hayat ve insanların birbirleri ile yakın temasları devam ettiği için ramazanda ağız kokusunu azaltmanın yolları aranır.

Oruç tutarken ağız kokusunu azaltmanın yolları

Oruçluyken ağız kokusundan kurtulmak için uzmanların bazı önerileri vardır.

Diş ve ağız bakımı ile ağız kokusunu önleme yöntemleri : Ağız kokusunu önlemek için öncelikle bakteri plaklarını yok etmek gerekir. Bunun için iftardan ve sahurdan sonra mutlaka dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanımı da ihmal edilmemelidir.

Dişleri fırçalama esnasında dili de fırçalamak gerekir. Yapılmış olan araştırmalar sonrası her gün düzenli şekilde dişlerin fırçalanması ve bakımı oruç tutarken meydana gelecek ağız kokusunun % 20’sini, dili fırçalamak ise ağız kokusunun % 80’ini önlediği görülmüştür. Ayrıca ağız kokosu için diş kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Sosyal ilişkilere bağlı ağız kokusunu önleme yöntemleri : Ramazan ayı süresince yeme alışkanlığına bağlı olarak öğlen ve akşam saatlerinde mide öz suyu salgılanır ve bu durumda da ağız kokusu oluşur. Bu nedenle öğlen ve akşam saatlerinde iletişimde bulunduğumuz kişiler ile bir miktar uzak mesafede iletişim kurmak daha doğru olur.

Beslenmeye bağlı ağız kokusunu önleme yöntemleri : Son yıllarda ramazan ayı yaz mevsimine denk geldiği için genellikle soğuk gıdalar tüketilmektedir. Fakat soğuk su ve soğuk gıda yemek ve içmek ağız kokusunu arttırmaktadır. Bu nedenle ramazan ayı süresince özellikle sahurda soğuk gıda ve soğuk su değil ılık gıda ve ılık su tüketilmelidir.

Sahur sofrasında özellikle kahvaltılık besinler bulunur. Kahvaltılık besinler arasında pastırma, sucuk ve benzeri ağız kokusunu arttıran besinlerden hem susatma etkisi olduğu için hemde ağız kokusu yapmaması için bulundurmamak gerekir. Ayrıca asitli, gazlı içecekleri çok fazla tüketmek de ağız kokusu yapar.

İftarda ve sahurda aromalı çaylar (ada çayı, yeşil çay, kekik çayı, nane çayı gibi) içerek ağızda ve nefeste hoş bir koku bırakmak mümkün olabilir. İftar ve sahur arasında şekersiz sakız çiğnemek tükürük miktarını arttırdığı için ağız temizliğine yardımcı olarak ağız kokusunu önlemede faydalı olur.

Yiyecek ve içeceklerde tarçın kullanmak hem kan şekerini dengelemede hemde ağız kokusunu önlemede etkilidir. Bol ve ılık su içmek hem vücut için gerekli olan sıvıyı karşılamada hemde ağız kokusunu önlemede fayda sağlar.

Geceleri ağzı açık uyumak ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle mümkün olduğunca ağzı kapalı uyumaya çalışmak önemlidir. Çok fazla şeker içeren gıdalar bakterilerin çoğalmasına ve buna bağlı olarak ağız kokusuna neden olur. Sigara kullanımına gelince, ağız kokusu nedenleri arasında saymaya bile gerek olmayan en önemli ağız kokusudur. Yemeklerden sonra dişleri fırçalamak, dili fırçalamak, diş ipi kullanmak ve antiseptik bir gargara ile gargara yapmak ağız kokusunu önlemede çok ama çok etkili yöntemlerdir.

Oruç ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kimler oruç tutamaz
  2. Oruç tutarken susuzluk nasıl önlenir
  3. Oruç tutarken tok tutan besinler
  4. Ramazanda sağlıklı beslenmek için öneriler
  5. Şeker hastaları oruç tutabilir mi
  6. Kronik böbrek hastaları oruç tutabilir mi
  7. Kalp hastaları oruç tutabilir mi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git