A

Oruç Tutarken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusu (halitozis), nedenine bakılmaksızın hoş olmayan nefes kokusunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Ramazanda ağız kokusunu önlemek için öneriler

Ağız kokusu (halitozis), nedenine bakılmaksızın hoş olmayan nefes kokusunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Ağız kokusu toplumun önemli bir bölümünü etkilemekte ve etkilenen kişilerde sosyal ve psikolojik sıkıntılara yol açabilmektedir.

Oruç tutarken oluşan ağız kokusu genellikle açlığa bağlı ortaya çıkar. Oruç tutarken de sosyal hayat ve insanların birbirleri ile yakın temasları devam ettiği için ramazanda ağız kokusunu azaltmanın yolları aranır. İyi ağız ve diş bakımı, sosyal ilişkiler sırasında mesafeli durmak, beslenme konusunda alınacak önlemler ile oruç tutarken oluşan ağız kokusu bir miktar önlenebilir.

Ağız kokusunu önlemek için diş ve ağız bakımı nasıl olmalı?

Ağız kokusunu önlemek için öncelikle bakteri plaklarını yok etmek gerekir. Bunun için iftardan ve sahurdan sonra mutlaka dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanımı da ihmal edilmemelidir. Dişleri fırçalarken dili de fırçalamak gerekir. Yapılmış olan araştırmalar sonrası her gün düzenli şekilde dişlerin fırçalanması ve bakımı oruç tutarken meydana gelecek ağız kokusunun %20’sini, dili fırçalamanın ise ağız kokusunun %80’ini önlediği görülmüştür. Ayrıca ağız kokusu için diş kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Oruç tutarken ağız kokusunu önlemek için ağız ve diş bakımı nasıl olmalı

Sosyal ilişkilerde ağız kokusu nasıl önlenir?

Ramazan ayı süresince yeme alışkanlığına bağlı olarak öğlen ve akşam saatlerinde mide öz suyu salgılanır ve bu durumda da ağız kokusu daha fazla oluşur. Bu nedenle öğlen ve akşam saatlerinde iletişimde bulunduğunuz kişiler ile bir miktar uzak mesafede iletişim kurmak daha doğru olur.

Beslenmeye bağlı ağız kokusu nasıl önlenir?

 • Son yıllarda ramazan ayı yaz mevsimine denk geldiği için genellikle soğuk gıdalar tüketilmektedir. Fakat soğuk su ve soğuk gıda yemek ve içmek ağız kokusunu arttırmaktadır. Bu nedenle ramazan ayı süresince özellikle sahurda soğuk gıda ve soğuk su değil ılık gıda ve ılık su tüketilmelidir.
 • Sahur sofrasında özellikle kahvaltılık besinler bulunur. Kahvaltılık besinler arasında pastırma, sucuk ve benzeri ağız kokusunu arttıran besinlerden hem susatma etkisi olduğu için hem de ağız kokusu yapmaması için kaçınmak gerekir.
 • Asitli, gazlı içecekleri çok fazla tüketmek, çay ve kahveyi fazla tüketmek de ağız kokusu yapar, bu nedenle bunlardan da ya kaçınmak ya da bu içecekleri en aza indirmek gerekir. Bunların yerine iftarda ve sahurda aromalı çaylar (ada çayı, yeşil çay, kekik çayı, nane çayı gibi) içerek ağızda ve nefeste hoş bir koku bırakmak mümkün olabilir.
 • İftar ve sahur arasında şekersiz sakız çiğnemek tükürük miktarını arttırdığı için ağız temizliğine yardımcı olarak ağız kokusunu önlemede faydalı olur.
 • Yiyecek ve içeceklerde tarçın kullanmak hem kan şekerini dengelemede hem de ağız kokusunu önlemede etkilidir.
 • Kişinin kendi ihtiyacı doğrultusunda yeterli miktarda ılık su içmek hem vücut için gerekli olan sıvıyı karşılamada hem de ağız kokusunu önlemede fayda sağlar.
 • Geceleri ağzı açık uyumak ağız kokusuna neden olur, bu nedenle mümkün olduğunca ağzı kapalı uyumaya çalışmak önemlidir.
 • Çok fazla şeker içeren gıdalar (tatlılar, bisküviler, çikolatalar, kekler, kurabiyeler gibi) bakterilerin çoğalmasına ve buna bağlı olarak ağız kokusuna neden olur. Ramazan ayı süresince bu tür yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmak hem kilo dengesini korumada hem de aşırı bakteri oluşumunu önleyeceği için ağız kokusunun daha fazla olmasını önlemede faydalıdır.
 • Sigara kullanımına gelince, ağız kokusu nedenleri arasında saymaya bile gerek olmayan en önemli ağız kokusu sebebidir.
 • Yemeklerden sonra dişleri fırçalamak, dili fırçalamak, diş ipi kullanmak ve antiseptik bir gargara ile gargara yapmak ağız kokusunu önlemek ve ağız bakımını sağlamak için son derece önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Kimler oruç tutamaz
 2. Oruç tutarken susuzluk nasıl önlenir
 3. Oruç tutarken tok tutan besinler
 4. Ramazanda sağlıklı beslenmek için öneriler
 5. Şeker hastaları oruç tutabilir mi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git