Diş Hastalıkları ve Tedavileri

Ortodontik Aparey Nedir? Aparey Ne Demek?

Ortodontik apareyler, maloklüzyonun (üst ve alt dişler arasında uyumsuzluk), çarpık ya da dışarıya doğru eğimli üst ön dişlerin tedavisi için kullanılan, genellikle tel olarak bilinen sabit ya da çıkarılabilir aletlerdir.

Aparey aygıt demektir. Ortodontik tedavide kullanılan bütün aygıtlar aparey olarak adlandırılır. Ortodontik apareyler, maloklüzyonun (üst ve alt dişler arasında uyumsuzluk), çarpık ya da dışarıya doğru eğimli üst ön dişlerin tedavisi için kullanılan, genellikle tel olarak bilinen sabit ya da çıkarılabilir aletlerdir.

Ortodontist, diş ve çenelerin düzeninin sağlanmasında aşağıda bahsi geçen farklı apareylerden faydalanabilir. Ancak her aparey aygıtı, her ortodontik bozukluk için uygun değildir. Çene ve dişler ortodontist tarafından pek çok analizle değerlendirilir ve hastaya uygun olan tedavi yöntemi seçilir.

Ortodontik apareyler diş tedavisinde ne için kullanılır?

Genellikle çocukluk ve adolesan döneminde yerleştirilen bir tel basınç uygulayarak dişleri hareket ettirir. Sabit olan alette dişlere tutturulmuş, içinden bir telin geçtiği ve basınç sağlaması için sıkılaştırıldığı kenetler bulunmaktadır. Bunlar genellikle yaklaşık bir yıl yerinde tutulurlar, bundan sonra, diş ve çene gelişimi tamamlanana kadar dişleri yerinde tutmak için zamanla kaybolan bir kaplama kullanılır.

Bir tane ya da az sayıda dişin düzeltilmesi gerekiyorsa, dişlerin arkasına tutunan bir bağlantı yeri olan plastik bir kaplamadan oluşan çıkarılabilen aletler kullanılabilir. Kaplamaya tutturulmuş olan yaylar, tel yaylar ya da lastik bantlar aracılığıyla kuvvet uygularlar.

Ağıziçi Sabit Apareyler

Dişlerin üzerine braket yerleştirmek, ortodontik tedavide en sık kullanılan yöntemdir. Braketler dişlerin üzerine özel materyalle yapıştırılır, bunların üzerine yerleştirilen tellerle dişlere basınç uygulanır ve bu uygulama ile dişlerin hareket etmesi ve düzgün sıralanması amaçlanır. Günümüzde bu braketler metal yada diş renginde materyallerden yapılmaktadır. Genellikle dişlerin ön yüzeyine yerleştirilebilen breketler kullanılır, ancak arka yüzeylerine yerleştirilen braketler de vardır.

Ağıziçi Hareketli Apareyler

Hareketli apareyler, ağız içinde tutuculuğu kroşeler yardımıyla sağlanan, dişlere yapıştırılmadan kullanılan, hastanın kolayca takıp çıkarabileceği apareylerdir. Hafif çapraşıklıklarda, çene genişletmeye yönelik bazı işlemlerde, basit diş hareketlerinin sağlanmasında, yer tutucu olarak ya da pekiştirme apareyi olarak kullanılabilir.

Ağız dışı ortodontik apareyler

Bu apareyler, ağız dışından destek alan ortodontik tedavi aygıtlarıdır. Ağız dışı apareyler, hem çenelerin gelişiminin yönlendirilmesini hem de dişlerin hareket ettirilmesini sağlarlar.

Fonksiyonel ortodontik apareyler

Hastanın konuşma, yemek yeme, yutkunma gibi fonksiyonları sırasında oluşan kas hareketlerini kullanarak oluşan kuvvetlerle çeneleri düzgün hareket ettirerek düzgün bir ilişki sağlamasında fonksiyonel apereyler kullanılır. Bu apareylerin takılıp çıkarılabilen tipleri olduğu gibi dişlere sabitlenen tipleri de (hareketli fonksiyonel aparey, sabit fonksiyonel aparey) vardır.

Şeffaf Diş Plakları

Diğer bozukluklara göre daha hafif ortodontik bozukluklarda ya da aktif ortodontik tedavi sonrası düzeltilen durumun korunmasında kullanılabilir. Bu şeffaf plakları hastanın kendisi kolaylıkla takıp çıkarabilir.

Ortodontik invisalign

Bu sistemde düzgün sıralanmamış dişler neredeyse görülmeyecek kadar şeffaf plak ile tedavi edilir. Bu plaklar doktorunuz tarafından kişiye özgü olacak şekilde planlanarak üretilirler. Plaklar iki haftada bir değiştirilir ve dişler istenilen yönde hareket ettirilir. Böylece daha güzel bir gülüş için, dişlerin düzgün sıralanması sağlanmaktadır, ancak bu sistem her ortodontik bozukluk için uygun değildir.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Diş Teli Nedir ve Diş Teli Tedavisi Ne İçin Uygulanır
  2. Çocukların Diş Muayenesi Korkusu Nasıl Önlenir
  3. Diş Çekimi Sırasında Ağrı Olur mu
  4. Diş Beyazlatma Nedir, Nasıl Yapılır
  5. Diş Ağrısı Neden Olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git