Cerrahi Operasyonlar

Orşiopeksi (İnmemiş Testis Ameliyatı) Nedir, Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?

Orşiopeksi, inmemiş testisleri skrotuma indirmek için yapılan bir ameliyattır. İnmemiş testis, testis/testislerin abdominal boşluk ile skrotum veya skrotal yapının dışında herhangi bir yerleşimde bulunabildiği bir durumdur.

ORŞİOPEKSİ NE İÇİN YAPILIR?

Orşiopeksi genellikle, ileride infertiliteyi ya da testis kanseri riskini azaltmak, varsa beraberindeki herniyi düzeltmek için çocukluğun erken dönemlerinde gerçekleştirilir. İşlem yapılmadığında yeterli ve kaliteli sperm üretilemez, dolayısıyla da kısırlık gelişebilir. İnmemiş testis sorunu olan erkeklerde normal popülasyona göre kanser gelişme riski daha yüksektir.

ORŞİOPEKSİ AMELİYATI KAÇ YAŞINDA YAPILIR?

İnmemiş testis sorunu olan çocuklarda operasyon zamanlaması önemlidir. Yapılan çalışmalara göre germ hücrelerinde erken dönemde bozulmalar görüldüğü bilinmektedir. Güncel yaklaşım olarak, operasyon zamanı çeşitli merkezlerde değişiklik göstermekle birlikte, 12 ile 18 aylık dönemde yapılması önerilmektedir.

ORŞİOPEKSİ AMELİYATINDAN ÖNCE HASTA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Ameliyatın yapılacağı geceden itibaren bir şey yememelidir. Eğer kullanıyorsa, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımını bir hafta öncesinden bırakmalıdır.

ORŞİOPEKSİ NASIL YAPILIR?

Cerrahi onarım ile inmemiş testisin normal ve olası pozisyona getirilmesi amaçlanır. Genel anestezi kullanılır. Kasık üstünde 3-4 santimlik ve skrotumda 1 santimlik kesi ile işlem gerçekleştirilir.

ORŞİOPEKSİ AMELİYATININ BAŞARI ORANI NEDİR?

İnmemiş testis ameliyatının 2 yaşından önce yapılması önerilir, aksi taktirde testislerin hormonal aktivitesi korunmasına karşın sperm yapısı ve fonksiyonları korunmayabilir.

Genel olarak operasyonlarda başarı oranı testisin ele geldiği olgularda %90, testisin ele gelmediği olgularda %60-80 düzeyindedir.

OŞİOPEKSİ AMELİYATINDAN SONRA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

 • Ameliyattan bir hafta sonra dikişleriniz alınır.
 • Ameliyat sonrası 2 ay süresince ağır egzersiz ve yük taşımaktan kaçınılmalıdır.
 • Doktorunuzun önerdiği tarihler ve zaman aralıklarında kontroller ihmal edilmemelidir.

AMELİYATLARDA GENEL RİSKLER

 • Akciğerlerin küçük bölgeleri kapanabilir, bu da akciğer enfeksiyonu riskini arttırabilir, bu nedenle de antibiyotik tedavisi ve fizyoterapi gerekebilir.
 • Bacaklardaki pıhtılaşmalar (derin ven trombozu) ağrı ve şişmeye neden olabilir. Nadiren bu pıhtıların bir kısmı yerinden akciğere giderek hayati risk oluşturabilir.
 • Kalp yükünün artmasından dolayı kalp krizi gelişebilir.
 • İşlem nedeniyle ölüm gerçekleşebilir.

ORŞİOPEKSİ AMELİYATININ RİSKLERİ

 • Testisler düzgün pozisyonlarında yerleştirilmezse yeni ameliyat gerekebilir.
 • Fıtık (herni) görülürse tedavisi gerekebilir.
 • Skrotumda gözle görülür şişme ve morarma görülebilir (bu durum zamanla ortadan kalkacaktır).
 • Bazı durumlarda nadiren testislerin çıkarılması gerekebilir.
 • Testisler kasıkta bulunmazsa karın içerisinde aranabilir, bu tür bir durumda daha büyük kesi yapılması gerekir.

ORŞİOPEKSİ KOMPLİKASYONLARI

Testiküler damarların zarar görmesi nedeniyle oluşan atrofi en korkulan komplikasyon olup % 2-20 arasında görülebileceği gibi, spermatik kordun kesilmesi, testisin yırtılması, hematom ve yara yeri enfeksiyonları gibi komplikasyonlar da görülebilir.

Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. İnmemiş Testis Nedir, Neden Olur
 2. Testis Kanseri Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir
 3. Erkeklerde Kısırlık Neden Olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git