Cinsel Yaşam

Orgazm Olmak ve Orgazmın Faydaları

Orgazm, uzun süreli cinsel uyarım sonucunda ulaşılan ve kadın ve erkek olamak üzere bireylere zevk veren psikolojik ve fizyolojik bir durumdur. Orgazm cinsel aktivitenin en üst düzeyidir.

Orgazm nedir?

Orgazm, uzun süreli cinsel uyarım sonucunda ulaşılan ve kadın ve erkek olamak üzere bireylere zevk veren psikolojik ve fizyolojik bir durumdur. Orgazm cinsel aktivitenin en üst düzeyidir. Orgazm erkeklerde cinsel boşalma, erkek ve kadında kızarma, nefes ve kalp atım hızının artması, istemsiz kasılmalar gibi fiziksel belirtiler ile kendini gösteren cinselllik ile ilgili bir zevk duyma yöntemidir.

Bireyler cinsel ilişki ile ya da mastürbasyon yöntemi ile orgazm olabilir. Orgazm en fazla 10-20 saniye sürer. Fakat kullanılan bazı kremler veya ilaçlar orgazm süresini az bir süre uzatabilir. Kadınlar erkeklere göre daha geç orgazm olabilecekleri gibi, kadın gerekli uyarıyı alır ise erkeklerden daha iyi orgazm olabilirler. Orgazm sonrasında kadında ve erkekte serotonin hormonu denilen bir hormon salgılanır ve bu hormon her iki cinse de mutluluk hissi verir.

Orgazmın faydaları

Çiftlerin cinsel yaşamında sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için doyumlu ve düzenli seks yapmaları önemlidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda cinsel uyarılma ve zevkin devam ederek bir doruğa ulaşması olarak adlandırılan orgazm ve boşalmanın bireylere pek çok faydasının olduğu hakkında bilgiler elde edilmiştir.

Örneğin, sağlıklı ve yeterli zevke ulaşılan orgazm hamile kalmayı kolaylaşyırır. Sağlıklı orgazm kan akışını düzenler ve beyni sağlıklı tutar. Sağlıklı orgazm duygusal zekayı arttırarak bireyleri zinde tutar ve orgazm bazı ağrıları hafifletebilir. Orgazm olmak prostat ve meme kanseri oluşumunu engelleyebilir.

Orgazm olmak stresi azaltır ve orgazm ve boşalma bedensel ve ruhsal rahatlık sağlayabilir. Orgazm bireyin kendini önemli ve değerli olduğunu hissetirir ve bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Orgazm olmak cildin güzelleşmesinde ve genç kalmasında etkilidir.

Orgazm kalp krizinden korunmada faydalıdır ve bireyin özgüvenini arttırır. Sağlıklı orgazm ve boşalma çiftlerin hem cinselliğe hem birbirlerine hemde ilişkilerine olan duygu ve düşüncelerini olumlu yönde etkiler. Sağlıklı orgazm hem kadında hemde erkekte meydana gelebilecek meme kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Özellikle kadınlarda sürekli baş ağrısı sendromu şeklinde şikayet ettikleri baş ağrıları için sağlıklı ve düzenli cinsel ilişki olumlu etki eder. Kaliteli orgazm çiftlerin rahat uyabilmelerinde fayda sağlar. Yine kadınlarda romatizma gibi birçok ağrının azalmasında faydalı olan orgazm doğal bir spor olarak metabolizmanın hızlanmasında olumlu etki eder.

Cinsel sorunlar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Cinsel isteği artırmak için öneriler
  2. Erkeklerde cinsel isteksizlik neden olur
  3. Hamilelikte cinsel ilşki nasıl olmalı
  4. Vajinismus nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git