Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Organofosfat Zehirlenmesi Nedir? Organofosfat Zehirlenmesi Tedavisi

Organofosfatlar, oldukça zehirli olan tarımda kullanılan böcek ilaçlarıdır.

Organofosfatlar, oldukça zehirli olan tarımda kullanılan böcek ilaçlarıdır. Deriden emildiklerinde, solunumla alındıklarında ya da yutulduklarında tehlike arz ederler. Organik fosfat bileşikleri, deri, mukoza, göz, solunum sistemi, gastrointestinal sistemden hızla emilebilir. Deri yoluyla meydana gelen zehirlenmelerde emilim yavaştır, genellikle hastalar hastaneye geç geldikleri için durum ciddileşir. Solunum yoluyla meydana gelen zehirlenmelerde belirtiler hızlı başlar, hastanın ortamdan uzaklaştırılması zehirlenmenin etkisini azaltabilir. Ağız yoluyla olan (intihar amaçlı veya çocuk ve yaşlı yaş gruplarında) zehirlenmeler kazayla meydana gelir.

Organofosfat Zehirlenmesi Belirtileri

Klinik bulgular, organofosfatın miktarına, türüne ve alım şekline bağlı olarak değişebilmektedir. Hastaların çoğunda belirtiler 8-24 saat içinde görülür. Yağda çözünürlüğü yüksek olan bileşiklerde yağ dokusundan tekrar dağılım süreci olacağı için belirtiler gecikebilir veya durum yineleyen kinik bulgular şeklinde kendini gösterebilir.

Klinik belirti ve bulgular asetilkolinin sinir kavşaklarında birikimin yansımasıdır. AChE enziminin baskılanması sinir kas kavşağında asetilkolinin birikmesine ve sürekli etkin kalmasına sebep olur.

En sık görülen muhtemel belirtiler;

 • Bulantı, kusma,
 • Karında kramplar,
 • İshal,
 • Bulanık görme,
 • Aşırı terleme,
 • Baş ağrısı,
 • Konfüzyon ve seğirmelerdir.

Ağır zehirlenme durumlarında solunum güçlüğü, çarpıntı, nöbetler ve bilinç kaybı görülebilir.

Koyun parazitlerini öldürmek için hazırlanan ilaçlardaki organofosfatların uzun vadede nöral, musküler ve mental belirtileri olan bir hastalığa yol açtığı düşünülmektedir.

Organofosfat Zehirlenmesi Belirtileri

Organofosfat Zehirlenmesi Teşhisi

Organofosfat zehirlenmelerinde tanı; hastanın öyküsüne, anlamlı toksidromun varlığına, kolinesteraz ölçümüne ve bu duruma özgün bileşiklerin referans laboratuvar ölçümüne dayanmaktadır. Tanıda elektrokardiyografi (EKG), akciğer grafisi gibi yöntemler de kullanılır.

Organofosfat Zehirlenmesiyle Karışabilen Durumlar

Kolinerjik etkili (betanekol, pilokarpin gibi ilaçların alımı), muskarinik etkili (Clitocybe rivulosa, Inocybe ve Omphalotus olearius gibi) mantar yenilmesi gibi kolinerjik zehirlenme yapan nedenlerin öncelikle ayırt edilmesi önemlidir.

Kas-sinir kavşağında yetersiz asetilkolin salınımı ile karakterize presinaptik anormallik olan Eaton-Lambert sendromu, kas sinir kavşağında asetilkolin reseptörlerinin işlev bozukluğu ile karakterize postsinaptik anormallik olan Myastenia Gravis sendromu, nöropati döneminde Guillain Barre sendromu gibi durumların da organofosfat zehirlenmesiyle ayırıcı tanısının yapılması önem taşımaktadır.

Kronik hastalık, karaciğer disfonksiyonu, siroz hastalığı, malnutrisyon (yetersiz beslenme), neoplazi, enfeksiyon, hamilelik ve serum albumin düşüklüğü gibi durumlar da plazma kolinesteraz düzeylerinde düşüklüğe neden olabilir, bu nedenle ayırıcı tanıda bu durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Organofosfat Zehirlenmesi Tedavisi

Bu durum tedavi edilmezse ölüme neden olabilir.

Organofosfat zehirlenmesinin tedavisinde ağız yoluyla alımlarda midenin yıkanması (gastrik lavaj), konjunktival maruziyette konjunktivanın bol suyla irrigasyonu, kişinin üzerine bulaş yoluyla alımlarda kirli giysilerin çıkarılması ve kontamine derinin yıkanması gibi işlemler uygulanır.

Atropin enjeksiyonları yapılabilir, oksijen tedavisi ve/veya solunum desteği gerekebilir.

Ölümcül aritmiler olabileceğinden kardiyak monitörizasyonun baştan beri sağlanması gerekir.

Ölüme neden olabilecek dozları almış kişilerin yaşama şansı ancak hızlı tedavi ile olmaktadır. Bu nedenle aşırı dozda Organofosfata maruz kalmış kişilerde acil müdahale ve hızlı tedavi hayati önem taşımaktadır.

Organofosfat Maruziyeti 

Benzer Sağlık Yazıları

 1. Zehirlenmeler ve Zehirlenmelerde İlk Yardım
 2. Besin Zehirlenmesi Nedenleri ve Belirtileri
 3. Civa Zehirlenmesi Nedenleri ve Belirtileri
 4. Kurşun zehirlenmesi Nedenleri ve Belirtileri
 5. Antifriz Zehirlenmesi Nedenleri ve Belirtileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git