Enfeksiyon Hastalıkları

Orbital Selülit Nedir? Orbital Selülit Tedavisi

Orbital selülit, orbitadaki (göz yuvası) dokuların bakteriyel enfeksiyonudur.

Orbital selülit, orbitadaki (göz yuvası) dokuların bakteriyel enfeksiyonudur. Orbita dokularının enfeksiyonu her yaşta görülebilse de çocuk yaş grubunda daha sık rastlanan önemli bir durumdur.

Orbital Selülit Nedenleri

Genellikle enfeksiyon yakındaki bir sinüsten kaynaklanır. Paranazal sinüzitlerde enfeksiyonun, orbitanın çok sayıda kan damarı ve sinirin katettiği ince iç duvarından geçerek orbitaya ulaşmasıyla orbital selülit gelişir. Fakat bazen yüzdeki bir enfeksiyondan kan yoluyla da enfeksiyon yayılır. Olguların çoğunda yakın bir zamanda üst solunum yolu enfeksiyonu öyküsü bulunur.

Orbital Selülit Belirtileri

  • Etkilenmiş olan göz öne doğru çıkar, oldukça ağrılı ve kırmızıdır.
  • Göz kapaklarında ve konjuktivada (göz kapaklarının içlerini ve gözün beyaz kısmını örten zar) aşırı şişlik vardır.
  • Göz hareketlerinde kısıtlılık, görme seviyesinde azalma, pupil ışık reaksiyonlarında bozulma, halsizlik, sistemik ateş gibi belirti ve bulgular da vardır.

Orbital Selülit Tedavisi

Orbital selülit önemli bir hastalıktır ve acil tıbbi değerlendirme gerektirir. Göz yaralanmış olabilir; küçük bir ihtimal de olsa enfeksiyonun içe doğru ilerleyerek beyni etkilemesi gibi bir riski de vardır.

Orbital selülit durumundan şüphelenilen hastanın hastaneye yatırılması, etkene ve klinik bulgulara yönelik laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerinden yararlanılması ve hızla tedavi edilmesi gereklidir.

Tedavide damar yoluyla antibiyotik verilir. Hastada klinik düzelme sağlandıktan sonra ağız yoluyla antibiyotik tedavisine geçilebilir.

Subperiostal ve orbital apse gelişebileceği için hasta bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme ile yakından takip edilir. Antibiyotik tedavisine ek olarak özellikle komplikasyon gelişen hastalarda cerrahi tedavi uygulanabilir.

Orbital selülitte, orbital venöz sistemin kranial venöz sistemle valvsiz damarlar aracılığıyla anastomoz yapmaları nedeniyle kavernöz sinüste tromboflebit, santral retinal arterde tıkanıklık, anatomik yatkınlık nedeniyle de serebral apse ve menenjit gibi komplikasyonları da olabilir.

Benzer Sağlık Yazıları

  1. Retinal ven tıkanıklığı neden olur, nasıl tedavi edilir
  2. Gözlerde bahar alerjisi ve gözleri alerjiden koruma yöntemleri
  3. Meibomitis nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  4. Blefarit nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  5. Çocuklarda sık görülen göz hastalıkları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git