Ağrılar ve Tedavileri

Opioid Nedir? Opioidlerin Zararları

Opioid nedir?: Opioid, orta ağır dereceli ağrıların tedavisinde kullanılan bir analjezik ilaçtır (ağrı kesici).

Opioid ne için kullanılır?

  • Opioid nedir?: Opioid, orta ağır dereceli ağrıların tedavisinde kullanılan bir analjezik ilaçtır (ağrı kesici). Opioid; vücutta medulla spinalis, beyin ve periferik sinir uçlarında kendilerine reseptörlere bağlanarak morfin benzeri etki gösteren doğal ve sentetik ekzojen maddelere denir. Morfin ve kodein doğal opioidlerdir.
  • Opioidler ne için kullanılır?: Opioidler narkotik ilaçlar olarak da bilinirler. Öfori yapıcı etkilerinden dolayı kötüye kullanılabilirler.
  • Opioidlerin zararları: Opioidlerin kötüye kullanımı toleransa (aynı etkiyi elde etmek için daha fazla miktarda ilaca ihtiyaç duymaya neden olabilir). Opioidlerin kötüye kullanımı fiziksel ve psikolojik madde bağımlılığına da yol açabilir.
  • Sık kullanılan opioidler: Sık kullanılan opioidlerin arasında kodein, diamorfin, morfin ve petidin vardır.

”Bu ilaçlar doktor reçetesi olmadan kullanılmaz.”

İlaçlar ile iligili benzer sağlık yazıları

  1. Amlodopin nedir
  2. Amiodaron nedir
  3. Biyoyararlanım nedir
  4. Ramipril nedir
  5. Betalaktam antibiyotikler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git