Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Onkoserkiyaz – Nehir Körlüğü Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Onkoseryaz, nehir körlüğü olarak da adlandırılan Onchocercavolvulusadlı solucanın enfestasyonunun neden olduğu bir tropikal bölge hastalığıdır.

Onkoserkiyaz, nehir körlüğü olarak da adlandırılan Onchocerca volvulus adlı solucanın enfestasyonunun neden olduğu bir tropikal bölge hastalığıdır. Bir çeşit flariasis olan hastalık, Afrika’nın güney bölgelerinde ve Santral ve Güney Amerika’da milyonlarca kişiyi etkiler.

Onkoserkiyaz nasıl bulaşır?

Onkoserkiyaz kişiden kişiye küçük, şiddetle sokan, siyah simulium sinekleriyle bulaşır. Hızlı akan suların, ırmakların kenarlarında büyüyen ve her zaman buralarda bulunan bu sinekler mikroflaryaları (ufak solucanlar) yerler ve larvaları, deri altında çoğalacak ve tüm vücuda buradan yayılacakları insan derisine verirler.

Onkoserkiyaz belirtileri

Ölü larvalar iltihaplanma ve fibröz doku oluşumuna yol açan alerjik reaksiyona neden olabilirler. Bu durum gözü tuttuğunda kalıcı hasar ve körlük gelişir. Bu durum enfestason vücuda girdikten yaklaşık bir yıl sonra görülen kaşıntılı şiş kabartılarla ortaya çıkar.

Onkoserkiyaz tedavisi

Tedavi, mikroflaryaları hızla öldüren antihelmintik ilaçların alınması şeklinde yapılır. Bu tedavinin her yıl tekrarlaması gerekir, çünkü yetişkin kurtlar tedaviden etkilenmezler.

Onkoserkiyaz’dan korunma

Hastalığın yaygın olduğu bölgelere seyahat edenler örneğin, DEET gibi bir böcek kovucu kullanarak böcek sokmalarından korunmak için gerekli tedbirleri almalıdırlar. Sinek, böcek sokmalarından koruyacak kıyafetler giymek de korunmada fayda sağlar.

Benzer sağlık yazıları

  1. Sıtma nedir ve neden olur
  2. En çok ölüme neden olan hastalıklar
  3. Sarı humma hastalığı nedir ve neden olur
  4. Batı Nil virüsü nedir
  5. Kayalık dağlar benekli humması nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git