Ağrılar ve Tedavileri

Omuz Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

Omuz eklemi insan vücudunda en geniş hareket yeteneğine sahip olması ve elin fonksiyonel olarak kullanılmasına izin vermesi açısından büyük önem taşır.Omuz ağrısına neden olan etkenler çok çeşitlidir ve çok yaygındır. Omuz ağrısı, bel ve boyun ağrılarından sonra en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir.

Omuz ağrısına neden olan faktörler

Omuz eklemi insan vücudunda en geniş hareket yeteneğine sahip olması ve elin fonksiyonel olarak kullanılmasına izin vermesi açısından büyük önem taşır.Omuz ağrısına neden olan etkenler çok çeşitlidir ve çok yaygındır. Omuz ağrısı, bel ve boyun ağrılarından sonra en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir.

Omuzların kendi yapılarına bağlı omuz ağrıları ve sistemik hastalıklardan yansıyan omuz ağrıları vardır. Romatizmal hastalıklarında yaklaşık tamamı omuz ağrısına yol açabilir. Bazı iç hastalıklara bağlı da omuz ağrısı olur. Omuz ağrısının sık karşılaşılan nedenlerinden donuk omuz, kırıklar, biseps tendon lezyonları, avasküler nekroz, tümörler, supraspinatus tendonu sıkışma sendromu gibi omuz problemleri de omuz ağrısına neden olur. Bu nedenle omuz ağrısının teşhisi doğru tespit edilip ona göre tedavi edilmelidir. Omuzlardaki kaslara bağlı omuz ağrısı meydana çıkabilir. Özellikle yaşın ilerlemesi sonucu omuz ağrısı daha fazla görülür.

Omuz ağrısına neden olan hastalıklar

Omuz ağrısı birçok hastalığın belirtisi olabilir. Dalak problemleri, karaciğer problemleri, vasküler problemler, kardiyak kökenli omuz ağrıları, fibromiyalji, myofasial ağrı sendromu, safra kesesi problemleri, akciğer problemleri (pulmoner emboli, pnömoni, diyafram irritasyonuna bağlı sorunlar) gibi rahatsızlıklar da omuz ağrısı yapabilir. Bazı omuz ağrısının sebebi boyundan kaynaklanabilir. Bazı hastalarda omuz ağrısı tedavisi yerine boyun ağrısı tedavisi verilebilir. İltihaplı romatizmalar nedeni ile de omuzlarda ağrı oluşur. Bu nedenle omuz ağrısı çeken kişide altta yatan herhangi bir hastalığın olup olmadığı araştırılmalı ve doğru tedavi uygulanmalıdır.

Omuz ağrısı daha çok kimlerde görülür?

Omuz ağrısı kimlerde görülür

Omuz ağrısı kimlerde görülür

Omuz ağrısı her yaş grubunda, her cinste görülebilen bir problemdir ve çok sık görülür. Her yaş grubuna göre farklılık gösteren omuz ağrısı tipleri vardır. Gençlerde omuzdaki gevşekliğe bağlı, ileri yaşlarda ise omzun kendi yapılarına bağlı veya incinmelere, kireçlenmelere bağlı omuz ağrıları oluşur. Ayrıca bazı meslek gruplarında omuz ağrıları daha sık görülür. Örneğin, boyacılar, sıvacılar, ev hanımları, temizlik işlerinde çalışanlar, yüzücüler, voleybolcular, basketbolcular, beyzbolcular, elini çok yukarıda kullanan tekstil işçileri, inşaat çalışanları ve çiftçiler gibi meslek gruplarında omuz ağrıları daha fazla görülür.

Omuz ağrısının nedeni nasıl bulunur?

Omuz ağrısının nedenini ortaya koymak en önemli problemdir. Omuzu ağrıyan kişinin öncelikle ortopedi ve travmatoloji uzmanına ya da fizik tedavi uzmanına baş vurması önemlidir. Doktorun yapacağı fizik muayene sırasında öncelikle hastanın öyküsü alınır. Hastanın doktor tarafından çok iyi dinlenmesi önemlidir. Muayeneden sonra elektromanyetik rezonans görüntüleme, ultrasonografik görüntüleme, bilgisayarlı tomografik görüntüleme ve bazı kan, idrar tahlilleri gibi tetkikler istenebilir. Fakat bu tetkikler bazen yanlış tanıya neden olabilir. Çünkü bu görüntüleme yöntemlerinde hastanın omuz bölgesinde genellikle bazı lezyonlar tespit edilebilir. Bu nedenle doğru tanı için en önemli olan hastanın öyküsü ve fizik muayenenin iyi yapılmasıdır.

Omuz ağrısı tedavisi

Omuz ağrısı yapan nedenler oldukça fazladır. Bu nedenle öncelikle nedenin kesin teşhisi konulmalıdır. Omuz ağrısının nedeni iltihaplı romatizma ise bu duruma göre ilaçlar verilir. Omuz ağrısının nedeni omuzu kötü ya da aşırı kullanmak ise hastanın bu konuda eğitilmesi gereklidir. Bu duruma yönelik tedbirler alınmalıdır. Örneğin, düzenli egzersizler yapması, sırt, gövde ve omuz kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler önerilir.

Omuz ağrısı bazen gece uyutmayacak kadar çok olabilir ve birkaç ay sürer ise hastada depresyona sebep olabilir. Omuz ağrısı gece sürüyor ve kişinin günlük yaşamını etkiliyor ise bu durumda ilaç tedavisi gerekebilir. İlaç tedavisinin yanı sıra buz tedavisi uygulanır. Bu tedaviler ağrıyı kesmez ise lokal enjeksiyonlar tedaviye eklenebilir. Ağrılar hafifledikten sonra hastaya fizik tedavi uygulanması gerekir. Omuz ağrısı tedavisinde rehabilitasyon tedavisi olarak akupunktur tedavisi, masaj tedavisi gibi tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Omuz ağrısından korunma yöntemleri

Omuz ağrısı tedavisi

Omuz ağrısı tedavisi

Omuz ağrısı çeken kişi eğer kadın ise öncelikle evde kullandığı eşyaların yerlerini uzanmayacak şekilde ayarlamalıdır. Çünkü omuz ağrısının en önemli nedenlerinden biri kolları yukarı doğru uzatmaktır. Bu nedenle sürekli kullanılan tabaklar, bardaklar, tencereler, havlular ve kıyafetler gibi eşyaları çok yüksek raflara koymamak gereklidir. Omuz ağrısı olan kadınların çok sık cam silmek, perde takmak gibi işleri yapmamaları önemlidir. Bu işleri yapmak zorunda isek, rahat erişebilecek tabure, merdiven gibi araçlardan yardım almak daha doğru bir seçim olur.

Çok şiddetli omuz ağrısı olduğunda günde 3-4 kez 20’şer dakika altına küçük bir havlu koyarak jel buz paketi ağrıyan bölgeye uygulanır. Her gün düzenli bir şekilde basit omuz egzersizleri yapmak faydalıdır. Ayrıca yatış pozisyonu, oturma pozisyonunun omuz ağrısında önemli yeri vardır. Örneğin kaykılma şeklinde oturmak omuz ağrısına yol açar. Bu nedenle mümkün olduğunca dik oturmak gerekir. Gece uyurken kolun başın altında uzun kalması da omuz ağrısı yapabilir.

Omuz ağrısı için ameliyat gerekir mi?

Omuz ağrısında her zaman fizik tedavi yöntemleri, ilaç tedavileri ve koruyucu tedaviler yetmeyebilir. Bu gibi durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir. Omuz ağrısı çeken hasta genç ise, sporcu ise, ani bir travmaya bağlı yırtık oluşmuş ise bu durumda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulur. Omuz kırıkları, mutlaka bir ortopedi doktoru tarafından değerlendirilmeli ve gerekir ise cerrahi olarak tamir edilmelidir.

Özellikle tendon kası yırtılmasında cerrahi onarım mutlaka yapılır. Omuzda meydana gelen tekrarlayan çıkıklarda da cerrahi tedavi uygulanır. Omuz kireçlenmelerinde de cerrahi tedavi gerekebilir. Hastanın geçirdiği herhangi bir omuz ameliyatı sonrası mutlaka fizik tedavi görmesi gerekmektedir. Omuz ameliyatı geçirmiş kişilerin omuzlarını iyi kullanmaları ve gereken egzersizlerini ihmal etmemeleri omuz ağrısı çekmemek için çok ama çok önemlidir.

Boğaz ağrısı neden olur?Boyun ağrısının nedenleri Boyun kireçlenmesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git