Ağrılar ve Tedavileri

Omurilik Yaralanmalarına Bağlı Ağrılar Neden Olur?

Omurilik yaralanmalarına bağlı ağrılar ve tedavileri

Trafik kazalarının çok sık görüldüğü günümüzde, omurilik yaralanmaları da çok fazla artış göstermiştir. Birçok insan bu kazalara maruz kalarak omurilik yaralanmaları yaşamaktadır. Omurilik yaralanmaları nedeni ile çeşitli ve şiddetli ağrılar ortaya çıkmaktadır.

Omurilik yaralanmalarının nedenleri

Omurilik yaralanmaları genellikle trafik kazaları, ateşli silah yaralanmaları, balıklama suya atlaypı kuma çarpmaya bağlı, yüksekten düşmelere bağlı omurilik yaralanmaları oldukça sık meydana gelmektedir.

Omurilik yaralanmaları belirtileri

Omurilik yaralanmalarında belirtiler yaralanan bölgeye göre değişir. Omuilik yaralanmalarında bacaklarda his kaybı, felç, idrar ve dışkı tutamama, nefes almada ve vermede zorluk gibi bulgların yanı sıra felçli bölgelerde çok şiddetli ağrılar da ortaya çıkabilir.

Omurilik yaralanmalarında teşhis yöntemleri

Omurilik yaralanmaları genellikle yüksek enerjili travmalar nedeni ile meydana geldiği için teşhiste, çoğunlukla acil servislerde konulur. Omurilik yaralanmaları tanısında en sık kullanılan yöntemler görüntüleme yöntemleridir. Düz filmde kemikte kırık görülebilir. Manyetik rezonans görüntüleme yöntemi de omurilikte oluşan hasarı tespit eder.

Omurilik yaralanmaları nasıl tedavi edilir

Omurilik yaralanmalarında yaralanmanın tedavisi ile ağrıların tedavileri birbirinden farklıdır. Omurilik yaralanmasında yaralanan bölge cerrahi olarak temizlenir ve tespiti yapılır. Omurilik yaralanmalarında tedavi süreci oldukça uzundur. Yaralanma sonrası hasta da sinir hasarına bağlı felç gibi bir durum gelişmiş ise hastanın fizik tedavi yöntemleri ile topluma kazandırılması için tedaviler devam eder.

Hastanın idrar ve dışkı tutamaması gibi bir sorunu gelişmiş ise bunun için rehabilitasyon tedavilerine gerek duyulur. Hastanın bacaklarında kasılmalar oluşmaması için belli egzersizler hastaya önerilir.

Bazı hastalarda omurilik yaralanmasına bağlı kronik (uzun süren) ve şiddetli ağrılar oluşabilir. Bu hastalarda ilaç tedavileri ile ağrının kontrol altına alınması için çaba gösterilir. Omurilik yaralanmalarında normal ağrı kesiciler çok fazla işe yaramaz. Omurilik yaralanmasına bağlı ağrılarda antidepresan ve sinir dokusuna yönelik ilaçlar daha faydalı olur. Bu tedavilerin de işe yaramadığı durumlarda omurilik pillerinden fayda sağlanmaya çalışılır.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Omurilik enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi
  2. Omurga romatizması nedenleri ve tedavisi
  3. Bel ağrısı nedenleri ve tedavisi
  4. Omurga eğriliği nedenleri ve tedavisi
  5. Boyun omurga daralması nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git