Enfeksiyon Hastalıkları

Omurilik Enfeksiyonu (İltihabı) Nedenleri Ve Tedavisi

Omurga kanalında yer alan omuriliğin hayati önemi, enfeksiyonlar, sistemik hastalıklar ve damarsal problemler nedeni ile işlevini yerine getirememesi neticesinde omurilik iltihapları ortaya çıkar.

Omurga veya omurilik iltihabı belirtileri

Omurga kanalında yer alan omuriliğin hayati önemi, enfeksiyonlar, sistemik hastalıklar ve damarsal problemler nedeni ile işlevini yerine getirememesi neticesinde omurilik iltihapları ortaya çıkar.

Omurilik iltihabına neden olan faktörler

Omurilik iltihapları genellikle vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyon kaynağından, özellikle akut (ani başlayan) grip enfeksiyonları, kızamık virüsü, su çiçeği virüsü, kuduz virüsü gibi virüslerden ve bir takım bakteriyel hastalıklar, akciğer enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonlarındaki gibi sistemik dolaşıma karışan bakterilerin önce beyine ve meninkser (beyin zarı) yolu ile de omuriliğe ulaşması sonucu omurilik iltihabı meydana gelmektedir.

Omurilik iltihabı, sadece bakteriler ve virüsler ile değil, bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde sistemin duyarlılığının artması nedeni ile çocuklarda ve yaşlılarda, kanser veya tümör nedeni ile bağışıklık sistemi zayıflayan hastalarda, romatizmal hastalığı olanlarda, dolaşım bozukluğu olanlarda sıklıkla görülmektedir. Bunların yanı sıra, günümüzde gelişi güzel antibiyotik kullanımı, uçuk virüsü, genital bölge virüsleri gibi nedenlerde omurilik iltihabına neden olabilir.

Omurilik iltihabı akut seyrettiği zaman ölümle sonuçlanabilen ve acil bir şekilde müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. Kronik vakalarda ise hastalarda kol ve bacaklarını kullanamama problemleri, uyuşukluk, karıncalanma ve güçsüzlük gibi sorunlara yol açabildiği için özellikle rehabilitasyon alanında başarılı bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Omurilik enfeksiyonu (iltihabı) belirtileri

Omurilik iltihabı, akut veya kronik belirtiler ile kendini göstermektedir. Fakat en fazla korkutan akut belirtiler ile karşılaşılan omurilik iltihapları dır. Bu tip omurilik iltihabında kişi gribal enfeksiyon geçirirken birdenbire kişi kol ve bacaklarında güçsüzlük hisseder ve hatta hastaneye giderken bile kol ve bacaklarda aniden felç hissi oluşur. Enfeksiyon omuriliğin hangi bölgesine yerleşmiş ise o bölgenin altında oluşan güçsüzlük, his kaybı, idrar tutamama, büyük abdest tutamama gibi problemler ile yıllar boyunca sürebilecek problemler ortaya çıkabilir.

Bunların yanı sıra, omurilik iltihabı belirtilerinde sinirlerdeki hassasiyet nedeni ile zonklayıcı ağrı, kol ve bacaklarda güçsüzlük, kol ve bacak krampları, elbise giyerken o bölgede çok fazla hissetme (hiperaljezi) saç düzeltme sırasında bile ani zonklayıcı baş ağrısı, yürüme bozuklukları, denge bozuklukları gibi bir çok sistemik hastalığı taklit edecek şekilde belirtiler görülebilir.

Hastalar genellikle boyun fıtığı, bel fıtığı gibi hastalıklar ile karıştırıp doktora daha geç baş vururlar ve çok fazla yapılacak bir şey kalmayabilir. Bu nedenle bu tür şikayetler olduğunda geç kalınmadan doktora baş vurmak önemlidir.

Omurilik enfeksiyonu (iltihabı) teşhisi

Omurga enfeksiyonu

Omurga enfeksiyonu

Omurilik iltihabında, tüm hastalıklarda olduğu gibi öncelikle hastanın iyi dinlenmesi ve hastanın hikayesi önemlidir. Hastalığın ne zaman başladığı, nereden hangi bölgeye yayıldığı, hastanın kullandığı ilaçlar, başka hastalıkların varlığı ve geçirdiği ameliyatların sorgusu yapılır.

Sonrasında hastanın öyküsüne göre tetkikler istenir. Hastanın kemik dokusundan kaynaklanan bir enfeksiyon var ise bilgisayarlı tomografi (BT), yine kemikle ilgili problemlerde sintigrafi testi, röntgen filmi, kan tahlilleri ve dobler testi gibi tetkikler istenebilir.

Omurilik iltihaplanmalarında emar (manyetik rezonans) tetkiki önemli, fakat emar dışında iltihaba yol açan başka bir sistemik hastalık var ise bunlar ile ilgili tetkiklerde önemlidir. Omurilik iltihabı olduğu kesinleşmiş ise hastanın omurilik sıvısı alınması ve bu sıvının laboratuvara gönderilmesi gereklidir.

Omurilik enfeksiyonu (iltihabı) tedavisi

Omurilik iltihaplarının tedavisinde, teşhisi konulduktan sonra çok hızlı davranılması gereklidir. Özellikle akut omurilik iltihaplarında, hemen bağışıklık sistemini güçlendirecek bir yol izlenmesi, viral ise antiviral, bakteriyel ise antibakteriyel ilaç tedavisi ile hemen müdahale edilir.

Bazen viral ve antibakteriyel enfeksiyonlarda dokuda ödem oluşabildiği gibi, ödemin yaptığı basıncı ortadan kaldırmak için kortizon tedavisi uygulanabilir. Akut dönemde tedavisi geciken veya tedavi edilmeyen omurilik enfeksiyonlarında ölüm olasılığı yüksektir.

Hasta akut dönemi ölüm riski oluşmadan atlatıp, kronik dönemde ve kol ve bacaklarda güçsüzlük ile doktora baş vurur ise bunun tedavisi için rehabilitasyon uygulamaları, ağrı ile doktora baş vurur ise fizik tedavi ve ilaç tedavisi uygulanır.

Omurilik enfeksiyonu (iltihabı) felç oluşmasına neden olur mu?

Omurilik iltihabı, tuttuğu bölgeye bağlı olarak etraftaki dokulara hasar vermiş ise özellikle spinal sinir denilen, omurilikten çıkan ve omurganın yanlarındaki deliklerden kollara ve bacaklara giden sinirleri sıkıştırmış ve hasar vermiş ise ağrılara, kol ve bacak ağrılarına, sırt, bel ve boyun ağrılarına yol açabilir.Bunun yanı sıra tutuğu bölgeye bağlı, kol ve bacaklarda güçsüzlük, yanma hissi, kramplar, kasılmalar ve uyuşma gibi sorunlara yol açabildiği gibi, bu sorunlar hayat boyu devam edebilir.

Tedavi sürecini tam uygulamayan hastalarda kas kaybına, kemik dokusunda zayıflama olmasına, osteoporoz denilen kemik erimelerine, kas erimelerine ve yürümede zorluk oluşmasına neden olup, yatağa bağımlı hale gelmesine kadar giden kötü sonuçlar görülebilir.Bu nedenle omurilik enfeksiyonu olan ya da bu rahatsızlığı geçiren hastaların kontrollerini ihmal etmemeleri, evde yapmaları gereken egzersizleri düzenli yapmaları ve tedaviyi geçmedi deyip, yarım bırakmamaları oldukça önemlidir.

Omurga hastalıkları ile ilgili diğer yazılarımız

 1. Omurga hastalıkları
 2. Omurga kanal darlığı neden olur
 3. Omurga veya omurilik tümörleri
 4. Bel ağrısı neden olur

144 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  21 Nisan 2014 at 23:59

  Omurilik iltihabı çok önemli arkadaşlar, yani ileride ameliyat olabilinir. O yüzden böyle bir sorununuz var ise doktorla detaylı konuşun, yani aksatmayın.

  • Avatar

   Adsız

   18 Temmuz 2014 at 02:15

   haklısın arkadaş, önemli. omurilik en hassas yerimiz. öyle görünmüyor ama bir şey oldu mu bir baskı gördü mü hemen etkileniyor. ki iltihap daha da önemli. daha çok baskı uygular. o yüzden doktor ne diyor ise yapın.

 2. Avatar

  yusuf Korkmaz

  5 Aralık 2014 at 22:36

  Bnm babamin omurgasin da iltap tutmus ve yuruyemiyor hastaneye gidiyor ve hatta hastanede yatiyor doktorlar bisey yapmıyor ilerde kotu bisey olur mu acaba

  • Avatar

   Gul

   28 Ağustos 2016 at 15:37

   Babaniz bel amelitatindan sonrami boyle oldu acaba yoksa durup dururkenmi.Ayni dertten bende cok cektim yataga baglandim ve en sonunda belden kortizon vurdular

   • Avatar

    Bekir

    22 Haziran 2017 at 01:39

    Slm gul hanim gecmis olsun
    Cok sikintili bir hastalik benimde babam bel fitihi amaliyatindan sonra omirliklerrinde enfeksin kapti 8 aydir bir turlu hastahanelerden cikamadik siz hastaniz ilesti hangi hastahanede hangi doktorun yaninda tedavi gordunuz yardimci olurmusunuz

    • Avatar

     Berivan

     27 Temmuz 2018 at 23:22

     Merhaba bekir bey, aynı soruyu bende sormak istiyorum. Annem bel fıtığı ameliyatından sonra aynı sorunla karşılaştı ve 2 aydır antibiyotik kullanmaktan böbrek ve karaciğerleri mahvoldu. Sizim durumunuz düzeldi mi, yardımcı olur musunuz? Lütfen 05339272333 numaradan da ulaşabilirsiniz, teşekkürler.

     • Avatar

      M

      15 Kasım 2018 at 10:43

      Merhabalar bizimde aynı sorunumuz var nasıl oldu hastanız ? Bir türlü omurilikten gelen sıvıyı durduramıyoruz

 3. Avatar

  Adsız

  19 Mayıs 2015 at 09:06

  Merhabalar babamın bel fıtığı ameliyatından sonra cildinde enfeksiyon gelişti ve doktora götürdük ilaçlar verdiler şimdilerde iyileşmeye başladı. Bu enfeksiyon omuriliğe zarar verir mi

 4. Avatar

  Adsız

  21 Mayıs 2015 at 16:53

  Omurga ameliyatlarının yaklaşık % 2-3'ünde yüzeyel enfeksiyon gelişebilir. Bu durum genellikle şeker hastalarında, steroid içerikli ilaç tedavisi gören hastalarda, enfeksiyona karşı direnci düşük olan hastalarda daha fazla oluşmaktadır. Derin omurga enfeksiyonları daha riskli olmakla birlikte, bu tip enfeksiyonlar çok sık oluşmaz. Ameliyatlardan sonra genellikle enfeksiyon riskini önlemek için antibiyotikler verilir. Bu ilaçların düzenli kullanılması ve yaralı bölgenin temizliği oldukça önemlidir. Eğer derin enfeksiyon gelişir ise omurganın enfeksiyondan temizlenmesi için tekrar ameliyat ve uzun süreli antibiyotik tedavisi almasına gerek duyulabilir. Şikayetler geçmez ise tekrar doktorunuz ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Geçmiş olsun.

 5. Avatar

  Adsız

  14 Ağustos 2015 at 19:07

  Omurilik iltihabı teşhisi kan testlerinde nasıl belli olur.

  • Avatar

   Adsız

   18 Ağustos 2015 at 09:23

   Omurga veya omurilik enfeksiyonunun teşhisi için öncelikle doktorun hastadan alacağı öykü çok önemlidir. Bundan sonra bazı tetkikler direkt grafiler, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, sintigrafi gibi görüntüleme yöntemleri istenir. Bunların yanı sıra enfeksiyon olup olmadığı hakkında bilgi verebilecek bazı kan testleri (tam kan sayımı, CRP, sedimantasyon gibi) kan testleri de teşhiste yardımcıdır. Enfeksiyonun kesin teşhisi için kan kültürleri, enfeksiyon yerinden biyopsi alınması veya yara var ise akıntı örnekleri serolojik kan testleri gibi testler ile genellikle omurilik veya omurga enfeksiyonları teşhis edilir.

 6. Avatar

  asd klm

  28 Ağustos 2015 at 01:13

  Benim kardeşimde omurilik iltihabi var ve çok acı çekiyor 4-5 yıldır surekli hastanelerdeyiz tedavi görüyor ilaçla ama kullandığı ilaclar geçici olarak agrilarini kesiyor bunun başka yolu yokmu gittiği doktor lar bu hastalığı ömür boyu cekeceksin diyor Allah askina bi yol gosterin

  • Avatar

   Adsız

   28 Ağustos 2015 at 09:38

   Omurga veya omurilik iltihapları romatizmal iltihabi hastalıklar veya enfeksiyonel iltihabi hastalıklar şeklinde oluşabilir. İltihabın ilk başladığı dönemlerde hastalık teşhis edilmemiş veya doktora baş vurulması gecikmiş ise bu durum iltihabi durumun tipine göre kronik bir hal alabilir. Enfeksiyon genellikle başka organlardan kan yolu ile omurgaya ulaşır ve orada tutulum yapar. Birde ankilozan spondilit olarak bilinen romatizma iltihabı da bu tür şikayetlere sebep olabilir. Bu hastalıkların tedavisi farlılık gösterir. Enfeksiyon hastalıklarında genellikle antibiyotik tedavisi verilir iken, iltihabi romatizma hastalıklarında antiinflamatuar ve steroidli ilaçlar ve fizik tedavi rehabilitasyon tedavisi şeklinde tedaviler uygulanır. Kısacası bu durum geniş spektrumlu bir durum olabilir. Bu nedenle öncelikle doğru teşhisin konulması tedavinin başarısı için önemlidir. Bu tür hastalıklar ciddi şekilde araştırılmalı ve doğru teşhis konulmalıdır. Bunun için üniversite hastanelerinde romatoloji bölümü ya da ağrı polikliniklerinde bu durum araştırılmalıdır. Bu durum sadece ortopedi doktorları ile çözülecek bir durum olmayabilir. Yinede omurilik iltihabının tipine ve kronikleşmiş olmasına göre bu durumun ömür boyu takip ve tedavi altında tutulması gerekebilir. Eğer hastalık iltihabi omurga romatizması ise belli aralıklar ile fizik tedavi ve rehabilitasyon servislerinde tedavi edilmesi gereklidir. Çünkü bu durum felç olmaya kadar gidebilir. Tedavilerin uyulması ve bu durumun araştırılması oldukça önemli. Çok geçmiş olsun. İnşallah iyi olur.

  • Avatar

   Adsız

   22 Ocak 2016 at 13:37

   Bende de omirlik iltihabı vardı hiç yüremeye halim yoktu ama doktorlar kortizon ilacı verdiler 10 tane şimdi çok iyim çok şükür

 7. Avatar

  rabıye han

  1 Ekim 2015 at 07:03

  Annem 2 aydir agrilar icinde şimdi hastanede yatiyor beyin tumografisi cekildi ve omir ilikte iltap oldugu söyleniyor amaliyat olamiyor şeker hastasi kalp ritim ayarlari bozuk diyaliz hastasi antibiyotik tedavisi uygulaniyor bi sonuc yok agrilari cok ne yapabiliriz

  • Avatar

   Adsız

   1 Ekim 2015 at 13:35

   Çok geçmiş olsun. Oldukça zor bir durum. Omurilik iltihabının tedavisi 7-10 gün veya 6-12 hafta sürebilir. Şeker hastalığı nedeni ile böbrek yetmezliği başlamış, yine bütün bunlardan dolayı kalp sorunları başlamış ve diyaliz tedavisi nedeni ile de bağışıklık sistemi zayıflamış ve omurilik iltihabı oluşmuş olabilir. Ameliyat edilmesi çok gerekmedikçe zor. Gereken tedavi hastanede yapılır. Dışarıdan yapılacak herhangi bir şey olmayabilir. Bu hastalıkların tedavisinde fizik tedavi, beyin cerrahisi, enfeksiyon hastalıkları, üroloji, dahiliye hastalıkları gibi uzmanlık dallarının uzmanlarının ekip çalışması gereklidir. Annenizin tedavisi normal hastanelerde değil, üniversite hastanelerinde uygulanabilir. Allah kolaylık versin.

   • Avatar

    Rabiyehan

    28 Ekim 2015 at 20:20

    Cok sagolun güzel bilgileriniz icin Annem şimdi 7. Haftasina girdi ve demem oki 7 haftatir hastanedeyiz sonuc agrilari biraz hafifledi ama oturamiyor yataga bagli yatiyor vede iltap kemige temas etmiş biz Avusturyada yaşiyoruz güzel bir hastanedeyiz dediginiz gibi 5 daha fazla doktorlar ilgileniyor iyi veya kötü bilgilerinize ve yardimlariniza ihtiyacimiz var sagolun

    • Avatar

     Rabiyehan

     28 Ekim 2015 at 20:27

     Yazi hatasi yaptim özür dilerim iyi veye kötü dememdeki düşüncem anladiniz inşallah yardim istiyoruz sonuc kötü diyorsaniz iyi ye gidiyor diyorsaniz ikisinede hazir hastamiz icin elimizden geleni yapmak istiyoruz

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      28 Ekim 2015 at 21:47

      Öncelikle tekrar çok geçmiş olsun. Hastanede uzun süre kalmak zaten başlı başına zor. Fakat bu durumda hastane koşullarında tedavi şart. Doktorlar elinden geleni yapıyordur büyük ihtimalle. Aslında cerrahi yöntem daha iyi sonuç verebilir. Ancak hem şeker hastalığı hemde böbrek yetmezliği cerrahi tedaviye izin verir mi buradan net birşey söylemek zor. Yinede gereken durumlarda gerekli önlemler alınarak annenizin yaşı çok ileride değil ise cerrahi yöntem uygulanabilir. Enfeksiyonun etkeni kemik tüberkülozu ise antibiyotik tedavisi 12 ay civarı sürdürülebilir. Bu tedavi sürecinde fizik tedavi gerekiyor ise fizik tedavi de uygulanabilir. Tedavi ve tedavinin süresi, tedavi seçeneği enfeksiyonun tipine göre de değişiklik gösterebilir. Durumu daha da zora sokan annenizin genel sağlık durumu. Allah şifa ve kolaylık versin. İyi sonuçlar olması dileğiyle.

 8. Avatar

  Rabiyehan

  29 Ekim 2015 at 18:10

  Allah razi olsun Doktor bey sizden.
  Søylediklerinizin her harfi dogru annem 65 yaşinda dediginiz gibi cook doktorlar testen gecirdi ve amaliyat olmaz dediler
  Antibiyotiklerle ve buraya geldi bugün güzel bir haber aldik dünde üzücü iyi haber dogru ilac yakalanmiş ve iltap azda olsa azalmaya başlamiş kötü haber iltap kemige zarar vermiş ilerde yüremede sorun olurmu? Cook sagolun görüsleriniz icin iyi akşamlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2015 at 21:43

   Öncelikle sevindirici haber çok iyi. Enfeksiyona yönelik antibiyotiğin bulunması sevindirici. Çünkü tedavinin şekillendirilmesinde enfeksiyona neden olan mikroorganizmanın tespit edilmiş olması çok önemlidir. Dileriz iyi haberlerin devamı gelir. Bu tedavi ile enfeksiyonu durdurmaları mümkün olabilir. Fizik tedavi enfeksiyonun aktif dönemi durduktan sonra başlayabilir. Kemiğin iltihaptan dolayı zarar görme derecesi, bu durumun ne gibi komplikasyonlara neden olacağı konusunda önemli. Kemik şekil bozukluğu (kamburluk ve omurga eğriliği gibi), şekil bozukluğu gelişir ise basıdan dolayı ağrı ve sinir hasarı, kemik erimesi ve buna bağlı kolay kırılganlık gibi sorunlara neden olabilir. Bu gibi sorunlar hakkında doktorlarınızdan alacağınız bilgi daha önemli. Çünkü hastanın takibi ve tedavisini onlar uygulamaktadır. Tedavi daha uzun sürebilir. İyi düşünmeye çalışın. Allah yardımcınız olsun.

   • Avatar

    Rabiyehan

    29 Ekim 2015 at 22:45

    Cok teşekkürler iyiki varsiniz ?iyiki ben doktor bey dedim ama bilmiyorum kusura bakmayin bay ve bayan oldugunuzu Allah sizin gibi iyi insanlari artirsin yolunuz acik olsun hastamiza ve aliecek bize yol gòsterdiniz iyi geceler?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     30 Ekim 2015 at 10:25

     Dileriz tedaviler faydalı olur. Tedavi daha uzun sürebileceği için sabırlı ve olumlu olmanız dileğiyle. Tekrar geçmiş olsun.

   • Avatar

    Rabiyehan

    13 Kasım 2015 at 15:37

    Iyi gunler yine ben 🙁
    Annem bugun yine emara girdi yanliz ilk deva bir sıvı verilerek girdi vede sonuc kötu iltap büyük dediler baştan kücuk dediler kafamiz karman karışik sıvı sıkılınca cikti bu sonuc yanliz dogru ilac yakalanmiş ama niye annem hastaneden alinip rehabitilasyona niye yaitiriliyor orda nasil bir tedavi bekliyor bizi kafam karman karişik bizim ne yapmamiz gerekiyor 3 hafta yada daha fazla rehabitilosyan da kalcak sonra ne olcak yardimci olurmusunuz

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     13 Kasım 2015 at 22:07

     Kontrastlı emar, damardan görüntüdeki netliği arttıran bir sıvı verilmesi şeklinde çekilen emar filmidir. Kontrast arttırıcı bu ajan sayesinde MR görüntüsü daha belirgin çıkar. Bu nedenle enfeksiyonun büyük olduğu anlaşılmıştır. Burada önemli olan enfeksiyon ajanı bakterinin ilacının bulunmasıdır.Rehabilitasyon tedavisi annenizin hareket açıklığını sağlamak ve ağrılarını azaltmak için uygulanacaktır. Aslında bu bir nevi iyi bir gelişmedir. Çünkü enfeksiyon aktif durumdayken rehabilitasyon tedavisine genellikle geçilmez. Rehabilitasyona geçildiğine göre enfeksiyon durdurulmuş olmalı. Rehabilitasyon tedavisinde elektrik stimülasyon uygulaması, yürütmek için bazı egzersizler, soğuk ve sıcak su terapileri, hidroterapi tedavisi, ultrason tedavisi, pasif hareket cihazı tedavisi, traksiyon tedavisi, masaj tedavileri, parelel barda yürütme egzersizleri gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemler ile annenizi yürütme, ayağa kaldırma, ayakta durabilme, oturabilme ve ağrılarını giderme yöntemleri denenecektir. Tekrar çok geçmiş olsun. Allah kolaylıklar versin.

     • Avatar

      Rabiyehan

      14 Kasım 2015 at 00:10

      Amin çooook sağolun

   • Avatar

    MERVE YILMAZ

    27 Kasım 2015 at 19:20

    benim annem als hastası ayrıca omurilikte iltihap var doktorlar tedavisi olmadığını söyledi her iki hastalığı için çok ağrıları oluyor bu hastalığın tedavisi mümkün mü arkadaşlar

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     28 Kasım 2015 at 22:25

     Öncelikle çok geçmiş olsun. Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığını kesin tedavi edecek bir yöntem malesef yok denilebilir. ALS hastalığının ilerlemesini durduracak tedaviler uygulanmaktadır. ALS hastalığına neden olan faktörün bulunmasına yönelik yapılan araştırmalarda beyinde glutamat adı verilen bir maddenin fazlalığından kaynaklanan zehirlenme gibi bir durum olduğu şeklinde tarif edilmektedir. Hastalığın tedavisinde bu glutamat adı verilen maddenin salgılanmasının azaltılması ve bu durumun neden olduğu şikayetlerin durdurulması veya azaltılması gibi yöntemler uygulanabilmektedir.

     Omurilik enfeksiyonları akut (ilk başladığı) dönemde teşhis edilir ise antiviral ya da antibakteriyel ilaçlar veya ödem oluşmuş ise kortizon tedavisi de eklenerek tedavi edilebilir. Fakat akut dönemde teşhis edilmeyip kronik dönemde teşhis edilen omurilik iltihapları fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri ve ilaç tedavileri ile tedavi edilebilir. Omurilik enfeksiyonlarının tedavisi yataklı fizik tedavi bölümü olan üniversite hastaneleri gibi büyük hastanelerde yapılır ve uzun süren tedavi süreci şeklinde olabilir. Omurilik enfeksiyonları takibi ve tedavisi tek bir uzman ile yapılmaz. Omurilik enfeksiyonları takibinde ortopedi uzmanı, beyin cerrahisi uzmanı, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, romatoloji uzmanı gibi birçok uzman tarafından yapılır. Her iki hastalık bir arada olunca bu durum daha da zor olabilir. Fakat doğru takip ve tedavi ile birçok omurilik enfeksiyonu durdurulabilmektedir. Allah şifa ve kolaylık versin.

 9. Avatar

  Hatice

  6 Kasım 2015 at 21:37

  Iyi aksamlar. Ben uzun süredir boyun ağrısı çekiyorum. Son bir kaç aydır ağrılarım iyice arttı. Son 7 ayda iki kez MR bir kez röntgene girdim doktorlar hiç bir şey bulamadıklarını söylediler ve hastaneye sevkettiler. Hastanede iki kez kan alıp birde CT mr yani bilgisayarlı MR yaptılar. Hastane profesörü onları kontrol etti ve omuriliklerden birinde iltihap olduğunu ve omuriliği delip zedelediğini söyledi. Ve acilen ameliyat olup iltihapın temizlenip yerine platin konması gerektiğini söyledi. Sizce ne yapmam lazım ameliyatı hemen kabulmü edeyim, yoksa başka bir tedavi yöntemi varmı. Yada başka doktorlarada gidip onlardanda bir fikir almam gerekirmi. Ama hastanedeki doktor zaman kaybedersek dağılma ve büyüme riski olduğunu söyledi. Ne yapmam lazım lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Kasım 2015 at 11:38

   Omurga enfeksiyonları yerleşim yerine ve hastalığın tipine ve seyrine göre sınıflandırılır. Omurga enfeksiyonları diskitis, spondilitis, spondilodiskitis, epidural apse, vertebral osteomyelit, faset eklem enfeksiyonu, subdural ampiyem, intramedüller apse, spinal tüberküloz, granülomatöz spinal enfeksiyon ve herhangi bir ameliyat sonrası gelişen enfeksiyonlar şeklinde sınıflandırılır. Enfeksiyonun süresi göz önüne alınır ise akut (ani başlayan) veya kronik (uzun süredir devam eden ya da uzun süren) olarak değerlendirilir. Omurga sıra sıra dizilen omurlardan oluşur ve bu omurların içinden omurilik (ana sinir) geçer. Omurga boyundan başlayıp kuyruk sokumuna kadar giden ana bel kemiğidir. Omurga kemiğini ya da omurları delip geçen enfeksiyon omuriliğe kadar ulaşmış ise acil tedavi gerektirir. Omurga enfeksiyonlarında tedavi 4-6 veya 12 haftalık veya daha uzun antibiyotik tedavisi şeklinde hastane koşullarında tedavi edilir. Omurga tüberkülozunda bazen kemoterapi tedavisi uygulanabilir. Bazende gereken durumlarda cerrahi tedavi ile o bölgede bulunan ölü kemik dokuları temizlenenerek yerine platin takılır ve bu şekilde tedaviler uygulanabilir. Omurga enfeksiyonları üniversite hastanelerinde ortopedi cerrahisi, beyin cerrahisi ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Fakat tedavi gecikir ise bazı ciddi sorunlar (felç gibi) meydana gelebilir. Bu nedenle tedavi geciktirilmemelidir. Bazen bu tip hastalıklar romatizma iltihabı ile de karışabilmektedir. Bu nedenle romatoloji bölümü de bu konuda yardımcı olabilir. Çok geçmiş olsun. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Avatar

    Ilham

    5 Ocak 2016 at 23:57

    SELAMUN ALEYKUM DR BEY.ILK ONCE GUZEL ALLAHDA BUTUN HASTALARA SEFA DILERIM.DR BENIM ONURQAMDA TRVMA OLUB VE SONRADAN TRVMANIN YERINDE ILHTIHABA KECIB.VE 6-YIL OLAR KI BACAKLARIM GUCUN KAYB EDIB.ORTEC VE CELIK VASITESI ILE YURUYORUM.MUMKUNSE BENUM NUMARAMA BUR ZENG ATIN BEN SIZI ARAYIM.BENIM SIZE COK EHTIYACIM VAR.BEN AZARBEYCANNAN YAZIYORUM ISMIN ILHAM TURK OGLY
    TEL …….

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     6 Ocak 2016 at 12:50

     Merhaba Ilham Bey,

     Öncelikle çok geçmiş olsun. Maalesef telefon üzerinden iletişime geçemiyoruz. Danışmak istediğiniz bir konu olursa yine buradan yorum olarak bize gönderebilirsiniz. Biz de elimizden geldiğince sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

   • Avatar

    Guliz

    1 Eylül 2018 at 01:18

    Bundan 6 sene once yuz felci gecirdim emar kan tahlili belimden sivi alindi kortuzon tedavisi gordum 2 ay once tekrar yuz felci gecirdim ilk yuz felci sol ikicisi sag tarafimda oldu ikinci yuz felcinde ilacli emara girdim hafif iltihap var dedi ve tekrar belimden sivi almamiz gerektigi soylendi iltihabin nerden geldigini bulmak icin gerekliymis ben aldirmak istemedim 1 senedir sag tarafimda surekli ozellikle yattigimda uyusma var biraz arastirdim omurilik iltihabi olabilir dediler boylr bisey varsa 6 sene oncede olmustum neden gecici bir tedavi uygulandi surekli yuz felci gecirdigimde ayni testleri mi yapacaklar bana belimden ikinciye siviyi aldirmadim 1 ay icinde yuzum normale donuyo ama kendim tedirginim belimden sivi aldirsam suan yine testlerde ne oldugu cikarmi

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     3 Eylül 2018 at 12:36

     Bell paralizisi ani olarak başlayan, genellikle yüzün tek taraflı kasmi veya tam felcidir. Hastaların %9’unda önceden felç geçirme hikayesi vardır. Bell paralizi nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik, vasküler (damarsal sistem ile ilgili), metabolik, otoimmün ve enfeksiyöz (otitis media, mastoidit, tüberküloz, Lyme hastalığı, enfeksiyöz mononüleozis gibi), tümörler gibi sebepler suçlanmaktadır. Son yıllarda herpes virüs enfeksiyonlarının Bell paralizi etyolojisinde rolünün olduğunu kanıtlayan yayınlarda artış vardır. Tekrarlama gösteren Bell paralizide tümör varlığının da araştırılması, ataklar arasındaki geçen zamanda fonksiyonların kötüleşip kötüleşmediğinin iyi değerlendirilmesi önemlidir. Bell paralizide ikinci atağın prognozu ilk atak kadar iyi olmayabilir. Bu nedenle doktorlarınız ile bu konuyu daha açık konuşmanız önemlidir.

     Melkersson Rosenthal sendromuna bağlı gelişen yüz felci tipi de olabilir.

     Yüz felci teşhisi konulurken ayrıcı tanıda otitis media (orta kulak iltihabı), kolesteatom, posttravmatik fasiyal paralizi, parotis tümörleri, santa fasiyal paralizi, Mobius sendromu, Lyme hastalığı, HIV enfeksiyonu, nörolojik hastalıklar, sarkoidoz ve sjögren sendromu gibi bazı hastalıkların da araştırılması gerekebilir.

     Doktorunuz ve doktorlarınız ile daha detaylı konuşmanızda fayda vardır.

     Geçmiş olsun.

 10. Avatar

  emrullah

  18 Kasım 2015 at 19:07

  iyi akşamlar.Annem 7 aydan beri beli ağrıyordu.Kendisi iltihaplı romatizma hastası bu ağrıların nedeni romatizmaya bağladılar ve iğne,ağrı kesici,gibi ilaçlar verdiler.Son bir ay içinde ağrılar şiddetlendi.Destek almadan yürüyemiyordu.Son bir haftada hiç yürüyemedi Fakat ağrılar geçmedi.Gittiğimiz doktorlar emar istemedi.Bizde kendimiz karar vererek özel hastanede emarı çektirdik.bunun sonucunu gören doktorlar omurilik de iltihap kaplamış,sinirlere baskı yapmış ve sinirlere zarar vermiş.Bunun için acil ameliyat şart dediler ama felç kalma ihtimalide var diye söyledi doktorlar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2015 at 12:57

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Omurilik veya omurga enfeksiyonu tek bir doktorun karar verebileceği bir hastalık değildir. Bu hastalık iyi bir ünüversite hastanesinde romatizmal hastalıklar bölümünde araştırılmalıdır. Omurilik enfeksiyonları için enfeksiyon hastalıkları, fizik tedavi, beyin cerrahisi, ortopedi uzmanlarının da durumu değerlendirmeleri gereklidir. Durum oldukça zor. Ancak mümkün ise üniversite gibi büyük hastanelerde araştırılması daha doğru olur. Enfeksiyon olduğu doğru olabilir. Ancak öncelikle enfeksiyonun durdurulması gerekebilir. Tanıda emar, pozitron emisyon tomografisi, sintigrafi ve kan tahlilleri önemlidir. Omurga enfeksiyonuna neden olan bakterinin cinsine göre belirtiler ve tedavi süreci değişebilir. Öncelikle uzun süren antibiyotik tedavisi gerekebilir. Gereken durumlarda cerrahi tedaviye gerek duyulur. Fakat genellikle hastanın durumuna göre önce antibiyotik tedavisi gerekebilir. Bu durum enfeksiyonun cinsine, yerleşim yerine enfeksiyonun ilerleme derecesine göre değişebilir. Örneğin aynı durumda olan hastaların bazılarında doğru teşhis ile enfeksiyon durdurulabildiği ve fizik tedavi yöntemlerine geçilebildiği de olur. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 11. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  4 Ocak 2016 at 12:33

  Öncelikle çok geçmiş olsun. Omurilik enfeksiyonları oldukça geniş bir konudur. Omurilik enfeksiyonları kendiiğinden ya da başka bir etkene bağlı gelişebilir. Omurga veya omurilik enfeksiyonlarında enfeksiyonun gelişme nedenine bağlı ve neden olan bakterilere bağlı tedaviler değişebilir. Fakat bu tür ağır durumlar üniversite hastanesi gibi araştırma bölümleri olan hastanelerde araştırılmalı ve buralarda tedavi başlamalıdır.

  – Omurilik enfeksiyonlarında tedavi tek bir doktorun uygulayabileceği şekilde olmaz. Bu durumun tedavi sürecinde (ortopedi uzmanı, beyin cerrahisi uzmanı, fizik tedavi uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, iç hastalıkları uzmanı gibi) uzmanların içinde bulunduğu bir ekip çalışması gereklidir.

  – Omurilik enfeksiyonlarında hem ameliyat yapılması hemde ameliyat yapılmaması risk içermektedir. Fakat omurilik enfeksiyonlarında öncelikle antibiyotik tedavileri enfeksiyonu durdurmak için verilir. Teşhisi çok gecikmiş vakalarda hastanın tehlikesi büyümüş ise ameliyat ile enfeksiyonlu bölgenin temizlenerek tedavisi gerekebilir.

  – Fakat omurilik enfeksiyonları ile karışan omurga romatizması olarak bilinen (Ankilozan sipondilit) hastalığı da bu tür şikayetlere neden olabilimektedir. Ankilozan sipondilit genellikle tekrarlayan fizik tedavi rehabilitasyon tedavileri ile tedavi edilir. Oldukça zor bir hastalıktır ve kesin tedavisi yoktur.

  – Bu nedenle içinde oduğunuz durum iyi araştırılarak ve mümkün olduğunca vakit kaybetmeden tedavi uygulanmalıdır. Güvenilir bir uzman ve hastane oldukça önemli. Tekrar geçmiş olsun. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

  • Avatar

   Yasin

   20 Şubat 2016 at 04:12

   merhabe benim belimden su aldilar ama sag bacamda ve sol bacamda kramp var bel suyu almakla alakasi varmidir

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    20 Şubat 2016 at 12:23

    – Öncelikle geçmiş olsun. Beyin omurilik sıvısı alma işlemi (lomber ponksiyon) genellikle şüphe edilen beyin iltihabı (ensefalit) ve beyin zarları iltihabı (menenjit) durumlarında yapılan bir işlemdir. Bunların dışında subraknoid kanama, hidrosefali, benign intrakraniyal hipertansiyon gibi hastalıkların teşhisinde de lomber ponksiyon yapılır.

    – Lomber ponksiyon yapılması nedeni ile oluşabilecek komplikasyonlar arasında en sık görüleni baş ağrısıdır. Baş ağrısı % 1 veya 4 oranında görülür. Baş ağrısı kalıcı değildir. Lomber ponksiyon sonrası baş ağrısı gelişen hasta bol su içmelidir.

    Lomber ponksiyon işlemi sonrası ender vakalarda bacak ağrısı, bel ağrısı, bel fıtığı, kanama, enfeksiyon gibi komplikasyonlarda gelişebilir. Yani bacaklarda ağrı olabilir. Eğer fıtık gelişir ise bu durumda da bacaklarda ağrı olabilir.

    – Lomber ponksiyon işleminden sonra hastanın da dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Örneğin işlem sonrası 24 saat istirahat etmesi, istirahat sırasında baş 30 derece yükseltilerek sürekli sırt üzeri yatılması, lomber ponksiyon işleminden sonra en az 48 saat spor gibi yorucu aktiviteler ile uğraşılmaması gibi durumlar hastanın dikkat edeceği durumlardır. Doktorunuza danışmanızda fayda var. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 12. Avatar

  merve

  12 Ocak 2016 at 16:06

  Merhaba..servikal mr servikal lordoz duzlesmistir..spinal kordda c6 vertebra korpusu seviyedinde 1 cmlik segmente uzanan 1mm kalinliginda hiperintens lineer alan izlendi(srink kavitesi??)yaziyordu doktor beyin mr istedi temiz cikti ama benim sol bacagimda cok agri var topugumun ustune basamiyorum ve sirtimin ortasinda batma oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2016 at 22:58

   Öncelikle geçmiş olsun. Sırtta batma hissi belde sinir sıkışmasına bağlı olabilir. Belde sinir sıkışması nedeni ile bel bölgesinde uyuşma ve batma hissi, keskin ve şiddetli ağrılar, etkilenen bölgenin kaslarında güçsüzlük, ayaklarda hissizlik, bacaklarda uyuşma ve bacakta karıncalanma hissi gibi belirtiler görülür. Belde sinir sıkışması nedenleri arasında en sık görülen yerinden oynayan disklerdir. Bu durum artrit nedeni ile veya yanlış oturma pozisyonları nedeni ile, beli zorlama nedeni ile, fıtık oluşması nedeni ile oluşabilir. Boyun düzleşmesi oluşmuş olabilir. Boyun düzleşmesi de bu tür şikayetlere neden olabilir. Boyun fıtığı olabilir. Bu durum ortopedi veya beyin cerrahisi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

 13. Avatar

  songül özgün

  19 Ocak 2016 at 23:06

  Merhabalar,13 yıl önce geçirdiğim trafik kazası sonucu boyun omurgam cervical 4-5 arası kırıldı ve bir titanyum platin dört tane vida takıldı.süreç felç şeklinde devam etmekte gitmediğimiz yer çalmadığımız kapı kalmadı ama malesef hem acı ama gerçek sömürüldük.7 tane beyin cerrahı ile görüştüm 4 hekim sinirlerde kopuk olduğunu 3 hekimde omurilikte %80 ödemden dolayı sinirlerin üzerindeki baskıdan motor sisteminin işlev görmediğini söyledi.Ödemin alınmasının mümkünlüğünü sorduğumda imkansız olduklarını cerrahi müdahalede en ufak bir hatayla beyin özürlü olacağımı yahut narkozdan ötürü ciğer kapasitemin yeterli olmayacağını söylediler.13 yıldır aralıksız rehabilitasyon görüyorum çok şükür hareket bel seviyesine kadar indi lakin el parmaklarımı kullanamıyorum.Tuvalet ihtiyaçlarımı hissediyor fakat kontrol edemiyorum.Nasıl bir yol takip etmeliyim yardımcı olun lütfen.Dile kolay gelir ama 13 yıldır tüm gençliğini yatakta geçiren biri için müthiş zor bir süreç,pusulam olup artık hızla gelişen tıbbı yöntemlerde beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum.İyi çalışmalar dilerim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ocak 2016 at 13:22

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Omurga travmalarında servikal bölge ve torakolomber bölge en sık etkilenen bölgelerdir. Servikal omurga yaralanmaları ölümlere veya kalıcı sakatlıklara yol açabilmektedir. Günümüzde bile hasta bakımının önemi, cerrahi tekniklerin gelişmiş olması komplikasyonların mümkün mertebede önlenmeye çalışılması ve rehabilitasyon alanındaki gelişmelere rağmen servikal bölge yaralanmaları önemli ölüm ve sakat kalma nedenlerinden olmaya devam etmektedir.

   – Omurilik yaralanmaları nörolojik bulgular açısından ikiye ayrılır ve tam yaralanma ve kısmi yaralanma şeklinde değerlendirilir. Tam yaralanmalarda travmaya uğrayan bölgenin altında his ve motor fonksiyon yoktur. Bu durumda hastalarda yapılan tedavilerden sonra ya çok az iyileşme sağlanır ya da hiç iyileşme sağlanamaz. Bu durum oldukça sıkıntılı bir durum. Görüşmüş olduğunuz doktorlar sizin durumunuzu çok daha iyi bildikleri için ne yapılıp yapılmaması gerektiğini de zaten size söylemişler. Rehabilitasyon tedavisi devam edecektir. Bu durumda yapılabilecek en uygun tedavi fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisinin devam etmesi olabilir. Sizin gayretleriniz ve olumlu olmanız da önemli. Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 14. Avatar

  Nazlı

  2 Şubat 2016 at 14:05

  Merhaba 4 yıl önce bel fıtığı ameliyatı oldum.Daha sonrası sol kolumda ve bileğimde ağrılar şişmeler oldu Dr.omirilik kemiğinde iltihaplanma ve romatizma teşhisi koydu,sürekli salazopriyn kullanmamı istedi.Her ay kan tahlilleri ve tpombosit kanda düşüklük oluyor.Bunun tedavisi ne? Omirilik kemiğindeki iltihaplanma nasıl giderilir.Bu ilacı sabah 2 akşam 2 kullanmaya devam diyor.Ben 50 yaşında çalışan bayanım korkuyla uyuyor korkuyla kalkıyorum sürekli beynimde felç olma düşüncesi var.Bu hastalık nasıl tedavi edilir.Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2016 at 18:02

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Omurga enfeksiyonları herhangi bir omurga ameliyatı sonrası oluşabileceği gibi bazı risk faktörleri enfeksiyon gelişmesinde etkilidir. Omurga enfeksiyonları için risk faktörleri kötü beslenme, bağışıklık sistemi bozuklukları, HIV enfeksiyonu, kanserler, şeker hastalığı, fazla kilolu olmak ve çiğ süt ve süt ürünleri tüketimine bağlı Brucella bakterisinin neden olduğu omurga veya omurilik enfeksiyonları gelişebilir.

   – Omurga romatizması (Ankilozan spondilit) farklı bir durumdur. Ankilozan spondilit kronik ağrılı, yangısal (enflamatuar) bir artrit türü ve özbağışık bir hastalıktır. Ankilozan spondilitin altında yatan genellikle genetik yatkınlık vardır. Yani omurga romatizması ve omurga enfeksiyonu aynı grupta değerlendirilse de birinde enfeksiyon söz konusu iken, birinde kronik enflamatuar bir durum söz konusudur. Omurga romatizmasında belli aralıklar ile fizik tedavi ve ilaç tedavileri uygulanır. Omurga iltihabında ise enfeksiyona yönelik tedavi uygulanması gerekir.

   – Trombosit düşüklüğü genellikle bağışıklık sistemi bozukluklarında sık görülen bir durumdur. Omurga romatizması ya da iltihabı da bu duruma bağlı gelişmiş olabilir. Eğer bir araştırma hastanesine gitmemiş ve bu gelişmeler sadece ortopedi doktoru takibinde oluşmuş ise en kısa zamanda üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesine romatoloji bölümüne veya enfeksiyon hastalıkları uzmanlığına baş vurmanızda ve bu durumun araştırılmasında fayda var. Çünkü yanlış tedaviler görmemek için neyin neyi tetiklediği oldukça önemli. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 15. Avatar

  Deniz harar

  8 Şubat 2016 at 12:02

  Benim abim omurilik iltihabı sonucu yuruyemiyor 7 ay önce nefes alamadı kanında mikrop bulundu yoğun bakımda kaldı bir süre kanı değişti akcigeri düzeldi ama yureyemedi.biz köyde oturuyoz daha önce böyle birşey başımıza gelmediği icin geç kalınmış simdi hastalığı tekrarladı durumu hiç iyi değil ayda iğne vuruluyordu biz acaba yuruyebilirmi derken 7 ay sonra tekrar hastanede bir sürü hastaneye gitti bizim yapmamız gereken birşey varmı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2016 at 17:52

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Omurilik veya omurga enfeksiyonları çok farklı olabilir. Omurga enfeksiyonları çok geniş bir konudur ve kendiliğinden ya da kolaylaştırıcı bazı etkenlere bağlı gelişebilir. Omurga enfeksiyonları üniversite hastaneleri gibi araştırma hastanelerinde romatoloji bölümünde ya da enfeksiyon hastalıkları bölümünde araştırılmalıdır. Omurga enfeksiyonu araştırmasında ve tedavisinde birçok uzmanlık alanı ilgilenmek zorundadır. Yani bir doktor ile bu durumun tam olarak ne olduğu ve neye bağlı geliştiği bulunamaz.

   – Eğer enfeksiyon bakteriye bağlı gelişmiş ise bakteriye yönelik antibiyotik tedavisi uygulanır. Ayrıca romatizmal omurga hastalığı olan Ankilozan spondilit diye bir durum da benzeri şikayetlere neden olabilir ve tedavisi fizik tedavi bölümünde belli aralıklar ile belli bir süre hastanede yatarak yapılır. Yani bu durumun iyi araştırılması için bir üniversite hastanesine gitmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 16. Avatar

  Seçil Bayraktar

  9 Şubat 2016 at 18:12

  Merhaba doktor bey benim kuzenie enfeksiyondan kaynaklanan omurilik iltihabı teşhisi kondu. Henüz 1 yaşında. Başından aşağısını oynatamıyor. Doktorlar antibiyotik tedavisi uyguladılar fakat yeterli gelmedi. Sizce düzelir mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2016 at 12:28

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Omurga ya da omurilik enfeksiyonları farklı gruplarda değerlendirilir. Enfeksiyona neden olan bakteriye ya da romatizmal iltihaba göre tedavi yöntemi değişebilir. Omurilik enfeksiyonlarında öncelikle doğru teşhis önemlidir. Doğru teşhis için gerekli tüm tetkikler yapılmalıdır. Bu tür hastalıklar genellikle üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde araştırılarak doğru teşhise ulaşılmaya çalışılır. Ayrıca verilecek antibiyotik omurilikten sıvı alınarak kültür yapılır ve bakteriye yönelik antibiyotik verilir.

   – Bu hastalık ile birçok uzmanlık alanı ilgilenir. Beyin cerrahisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, ortopedi uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, romatizmal hastalıklar uzmanı gibi uzmanlıklar alanında bu durum araştırılmalı ve doğru tedavi ile hastalık tedavi edilmelidir. Yanlış tedaviler ile çocuk sakat kalabilir. İyi bir araştırma hastanesine götürülmesinde fayda var. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 17. Avatar

  kübra

  14 Şubat 2016 at 21:01

  Merhaba.doktor bey benim babamın 15.mayıs 2015 te boğazından parça alınarak kötü huylu gırtlak kanseri olduğu teşhisi konuldu. Çok yeni olduğu yeni yeni oluşmaya başladığını ameliyata gerek olmadığını söylediler 33 gün radyoterapi mikro terapi gördü olumlu sonuç aldık kanser tamamen bitmişti.senenin sonunda gördüğü tedaviyi boğazı kaldıramamış ve ödem oluştuğunu söylediler. Nefes çok zor alıp veriyodu tıkanıyordu daha sonra ödem oluştuğunu boğazını ödem geçene kadar kendini toparlayana kadar direncini toplayana kadar delik kalacağını söylediler gümüş taktılar boğazı delik olduğundan ağzından beslenemez hale geldi midesinden delik açıldı tabi bu süreç içerisinde 42 kiloya düştü 75 kilodan çok zayıfladı. 2 haftadır hastanede ve omuriliğinde iltihap olduğu teşhisi konuldu şuan özel hastanede kalıyor doktorlara sordular ekipmanı olmadığı için ameliyat edemeyeceğini söyledi araştırma hastanesinde gittik %98 oranda ölüm tehlikesi olduğunu söylediler bu riski alamadılar ve kabul etmediler babam 62 yaşında hem çok ağrısı var dayanamıyoruz gozlerimizin önünde can çekişiyor resmen ağrıları çok şiddetli biz antakya hatayda yaşıyoruz. Yarın adayana gidecekler sorup soruşturacaklar olmadı adanaya gidecekler ameliyattan sağlam kalkabilir mi? Şuan elini az çok kaldırıyor ayaklarını dizlerine kadar kaybetmiş durumda. Kurtulabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2016 at 21:47

   – Öncelikle çok geçmiş olsun ve Allah kolaylık versin. Oldukça içinden çıkılmaz bir durum gibi. Radyoterapi ve kemoterapi gibi tedaviler bağışıklık sistemini oldukça zayıflatır ve hastanın beslenmesi de kötü ise enfeksiyonlara karşı yatkınlığı artar. En başta bir araştırma hastanesine gitmek belki daha doğru olabilir di. Omurga veya omurilik enfeksiyonları uzun zaman tedavi gerektiren bir durumdur.

   – Omurga enfeksiyonlarında neden olan ajan doğru tespit edilerek doğru antibiyotik kullanılır ve erken dönemde teşhis edilir ve hastanın eşlik eden çok ciddi sorunları yok ise hastanın kurtulma ihtimali vardır. Fakat babanızın durumu uzun dönem antibiyotik tedavisine ya da ameliyat ile enfeksiyonu temizlemeye kaldırır mı, buradan bir şey söylemek zor. Hem sizin açınızdan hemde babanız açısından dayanmak da zor. Bir üniversite hastanesine götürmenizde fayda var. Allah kolaylık versin.

 18. Avatar

  halil

  17 Şubat 2016 at 03:11

  Merhabalar annemi uç ay önce bel fidigi ameliyatı yaptırdık sinire baskı yaptığı içinde platin taktılar ameliyattan çıktıktan besgun sonra taburcu olacağımız gün doktor konturula geldi ameliyat yerine eliyle bastırdı ve ameliyat yerinden iltihap ve kan geldi ve biz bir hafta daha vattik hastanede bu bir hafta icinde hergun ameliyat yerinden kan ve iltihap cikardi el baskısıyla Veantibitotik serumda verdi bir hafta boyunca sekizinci gün taburcu olduk bir ay iyiydi annem kendi başına kalkıyor ihtiyacını yapıyordu bir ay sonra ağrıları başladı yataktan yardımla kalmaya başladı konturula goturduk ameliyat eden doktora biseyi yok sinirleri açtık atı ay bir sene ağrı olur dedi eve getirdik onbeş gün yardimimizla kalktı tekrar konturula goturduk doktorbey rilim çekin belki bisey var dedik filimi çektirdikleri ameliyatta bir puroplem yok dedi ve bizi yine gönderdi bir hafta sonra başka bir beyin cerrahın goturduk kantahlili felan aldı rontgen çektirdi teyze enfeksiyon kapmış iltihap var dedi intaniye bölümüne giderdi yer olmadığı için ameliyat eden özel hastanede on ikigun intaniye doktorunun verdiği tedaviyi uyguladı ameliyat eden doktor sonra yer açıldığında bizi tekrar buraya gönderdi yirmi gudurde burada yatıyoruz anti biyotik tedavisi uygulanıyor enfeksiyon yüz otuzdan ona dusmus hastaneye geldiğimizde yardımla tuvaletine gidiyordu ama şimdi ayağa kalkamiyo bacaklarında güçsüzlük var eliyle kaldırıyor bacaklarını ne yapmamı onerirsiniz lütfen yardımcı olun çok tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Şubat 2016 at 15:27

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Omurganın enfeksiyonları kendiliğinden gelişen enfeksiyonlar ve enfeksiyonu kolaylaştırıcı etkenlere bağlı enfeksiyonlara kadar değişiklik gösterebilir. Omurga enfeksiyonları bel fıtığı ameliyatı sonrası da oldukça sık görülen enfeksiyonlardır.

   – Omurga enfeksiyonu gelişmesinde tetikleyici faktörler sigara kullanımı, şeker hastalığı, şişmanlık, beslenme bozukluğu, artrit, bağışıklık sisteminin zayıf olması, AIDS enfeksiyonu ve benzeri etkenler omurga enfeksiyonu gelişmesinde tetikleyici olabilir. Eğer annenizde ameliyat öncesi bu faktörlerden biri ya da birkaçı mevcut ise enfeksiyon gelişmesinde bunlarında etkisi olabilir.

   – Omurga enfeksiyonlarında etken olan bakteri doğru teşhis edilmeli ve doğru antibiyotik kullanılmalıdır. Eğer doğru teşhis edilmez ve doğru antibiyotik kullanılmaz ise enfeksiyonu önlemek zordur. Omurga enfeksiyonlarında antibiyotik tedavisi 6-12 hafta sürebilir. Annenizin ek hastalıkları ya da beslenme yetersizliği de var ise iyileşme süresi daha da uzayabilir.

   – Üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde romatoloji ya da enfeksiyon hastalıkları bölümünde bu durumun araştırılması ve etkene yönelik doğru tedavinin uygulanması gerekebilir. Hem ameliyat hemde enfeksiyon oldukça ciddi bir durum. En başta zaten iltihap vardı belki, bu nedenle tanı yanlış veya gecikmiş olabilir. Omurga enfeksiyonu tedavisinde birçok uzmanlık alanı değerlendirmeleri gerekir. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı, fizik tedavi uzmanı, ortopedi uzmanı, beyin cerrahisi uzmanı, romatoloji uzmanı gibi birçok uzmanlığı ilgilendiren bir durumdur. Bu nedenle bu tür hastalıkların tedavileri üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde yapılır. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 19. Avatar

  Batum2002

  26 Şubat 2016 at 14:24

  Bu iltihaplı romatizma mr da belli olur mu doktor um emara baktı sadece yok dedi ama benim sabahları belim tutuk kalkıyorum kan tahlili yapmadı ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2016 at 16:09

   – Öncelikle geçmiş olsun. Omurga veya omurilik enfeksiyonlarında teşhis için öncelikle hastanın öyküsü iyi dinlenir. Omurga iltihabına neden olan başka bir sistemik hastalık varlığı araştırılır.Omurga enfeksiyonlarında emar (MRI) görüntüleme yöntemi önemlidir. Emar dışında bilgisayarlı tomografi, kemik sintigrafisi, ultrasonografi, kan tahlilleri, beyin omurilik sıvısı alınması (lomber ponksiyon) gibi tetkikler de kullanılır. Bu durumun iyi araştırılması için üniversite hastanelerinde bulunan romatoloji bölümüne gitmek daha doğru olur.Tekrar geçmiş olsun.

 20. Avatar

  Ayse25

  27 Şubat 2016 at 13:38

  Merhaba doktor bey.bnde ve esimde brusella hastaligi cijti.daha sonra bnde uyluk kemiginde iltihaplanma olustu.1 tane erken dogum yaptim.10 ay antibiyotik tedavisi gorduk.doktorumuz bu ay tedaviyi kesti.ama bnm ayagimda iltihap duruyo.romatizmal iltihap dusunuyo doktorumuz.hamile kalmak istiyorum ama doktorum gebelikten sonra iltihabi temizleyelim tedavi suresi biraz uzun gnelik ertelemeye gerek yok.bebek olduktan sonra tedaviye baslaylim dedi.siz ne tavsiye edersiniz.iltihap tedavisi ertelenebilrmi ve bana ve bebege zarari olurmu.dusuk ohtimali olurmu yine.cok tesekkur ediyorum simdiden?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2016 at 16:29

   Öncelikle geçmiş olsun. Bruselloz akut ve kronik Bruselloz olarak değerlendirilir. Kronik bruselloz tedavisi genellikle uzun sürer. Bruselloz enfeksiyonu gebelikte erken doğumlara neden olmaktadır. Romatizmal ve kronik enfeksiyonların altında yatan nedenlerden biri de Bruselloz enfeksiyonu olabilir. Bruselloz enfeksiyonu her zaman yapılan kan tahlillerinde belli olmayabilir. Bu tür durumlar enfeksiyon hastalıkları uzmanlığında araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Bu dönemde hamile kalmak uygun olur mu bu durum kadın doğum uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, romatoloji uzmanı gibi uzmanlıkların kararında değerlendirilir ise daha doğru olur. Tekrar geçmiş olsun.

   • Avatar

    Sevgi yılmaz

    29 Eylül 2018 at 10:50

    Iyi günler ben ms hastasıyım avusturyada yaşîyorum ben 1 ay önce Ayaklarım da yanma uyuşma sorunlarıyla doktora gittim ben atak geçirdim diye düşünüyorum 4 gün kortizon verdiler hala Ayaklarım da ve ellerimde uyuşma ve yanma hissi sürüyo 3 4 gündürde sırtımın ortasında zonklama şeklinde ağrı var. Ben bu omirilik sorunlarından korkuyorum dr beni 1 ay önce Mr a koydu ama beyin ve boyuna baktılar sanırım ben nöroloğuma bahsettiğimde ms le alakalı değil sençok düşünüyosun diyo ama yatınca ve kalkınca elde ayakta yanma bazen Ayaklarım da üş üme gibi tuhaf hisler var yardımcı olurmusunuz

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     2 Ekim 2018 at 00:53

     Multipl skleroz, daha çok 2.-4. dekatlar arasında görülen, santral sinir sistemini tutan kronik otoimmün demiyelinizan bir hastalıktır. MS, bir çok klinik çalışmanın gösterdiği gibi periferik sinir sistemi tutulumu ile de seyredebilir. klinikte MS farklı tiplerde görülebilir. Bunlar; subklinik MS, klinik izole sendrom, akut dissemine ensefalomiyelit, benign MS, tekrarlayan MS, primer ya da sekonder MS ilerleyici MS bunların birkaçıdır.

     Doktorunuz ile tekrar görüşmeniz belki daha iyi olur. Çünkü takibinizi yapan doktorunuz durumunuzu daha iyi bilecektir. Multipl skleroz hastalarında psikolojik problemler de gelişebilir. Bu nedenle psikolojik problemler açısından da psikiyatrik değerlendirme de gerekebilir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Avatar

  sönmez

  8 Mart 2016 at 16:53

  merhabalar 17 yaşındaki yegenımızın yaklaşık 2,5 – 3 ayöncesinde tüberküloz teşhisi konulmuştur tedavı devam ederken agrıları çok şiddetlendi ve uzun bir süre emara gıremedı yakalaşık 2-3 hafta sonrada tabi bu arada bacaklarının üstüne basamaz oldu hareket ettıremez oldu ama bacak agrıları vardı emar çekildikten sonra bizi apar topar ru ve sinir hastalıkları hastanesine sevkedildik bize çok geç kalındıgımızı ve acilameliyat olması gerektiği bilgisi verildi bize söylenen omurilik sinirlerdeödemoluştuğu ve temızlenmesı gerektıgı bılgısı verıldı şuan hala şuan vücüdunun heryerinde his var hatta ayaklarının altını gıdıklayınca parmaklarını felan hareket ettiriyor azda olsada bacakagrıları devam etmekte kortizon ilacını fazla veremektedirler çünki tüberküloz ilaçlarının antibiyotik oldugu suanlık bu ılacların yeterlı olucagı bılgısı verıldı belki 2. bir ameliyata gerekduyulabılcegı soylendı sizce yürüyebilirmi çünki gözü kapalıyken bile hangi ayak parmagını tuttugumuzu söyleyebiliyor ve ayrıca çok zayıf konu hakkında bilgi verebilme şansınız varmı çok yakın zamanda fizik tedaviye başlıyacagız

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Mart 2016 at 21:00

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Omurga tüberkülozu kronik seyirli bir hastalıktır. Omurga tüberkülozu durumunda hastada uzun süren kırıklık, halsizlik, gece terlemeleri, çabuk yorulma, iştah kaybı ve kilo kaybı ve sırt bölgesinde bölgesel ağrı şikayetleri oldukça sık görülen şikayetlerdir.

   – Omurga tüberkülozunda oluşan apseyi temizlemek için genellikle cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. Omurga tüberkülozu tedavisinde tedavi oldukça uzun sürelidir. Yeğeniniz hala bir şeyleri hissediyor ise sinirler çok fazla zarar görmemiş olabilir. Omurga enfeksiyonlarının tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi tedavinin olmazsa olmazıdır. Eğer doğru antibiyotik tedavisi uygulanır ve cerrahi tedaviler yolunda gider ise yürüyebilme ihtimali yüksek olabilir. Bütün bu tedavilerin yanı sıra kemoterapi tedavisi de omurga tüberkülozu tedavisinde önemlidir. Doktorlar ellerinden geleni yapacaklardır mutlaka.

   – Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 22. Avatar

  Sadettin

  16 Mart 2016 at 22:03

  8 senedir hastayim simdi belimde yanma hisside oluyor cabuk yorulma var nerde kontrole gelebiliriz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2016 at 12:35

   Omurga romatizması veya omurga enfeksiyonu nedeni ile 8 yıldır hastaysanız bu tür hastalıkların kontrolleri genellikle ünüversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde yapılır. Omurga enfeksiyonu veya omurga romatizması sadece tek bir doktorun kontrol edebildiği bir durum değildir. Bu hastalıklar romatoloji bölümünde iç hastalıkları uzmanı, beyin cerrahisi uzmanı, fizik tedavi uzmanı, ortopedi uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, romatizma hastalıkları uzmanı gibi uzmanlar tarafından yapılan tetkikler ile taşhis edilir ve tedavisi uygulanır.

   Şikayetiniz 8 senedir belde yanma hissi ve ağrılar var ise romatoloji bölümüne baş vurmanızda fayda var.

 23. Avatar

  Sefa

  20 Mart 2016 at 03:02

  Merhabalar. 35 gün öncesinde kifoz ameliyatı geçirdim. T2-l1 arası füzyon yapılıp vidalandı. Yanlız son 1haftadır t2nin hemen sağında 1-2cm çapında herhangi bir harekette çok siddetli batma oluyor. Sanki bıcak batırılıyormuşcasına bir his yaratıyor. Sebebi nedir anlamadım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2016 at 15:09

   Kifoz ameliyatı sırasında konulan vidalar veya yapılan işleme bağlı sinir sıkışması olmuş olabilir.

   Doktorunuza danışmanızda fayda var.

   Çok geçmiş olsun.

 24. Avatar

  Sevgi

  5 Nisan 2016 at 10:53

  Merhaba. Kayinbabam omurilik iltihabindan dolayi 3 gündür boyundan aşağısı tutmuyor. Dün hastaneye yatırıldı. İlk gün hiçbir yeri tutmuyordu kollarını zorla havaya kaldırıyordu. Bacaklarını da hissetmiyordu. Dün bacaklarına dokunuldugunda hissediyordu. Kollarını biraz daha hareket ettiriyordu. Akşam ise bacaklarinida biraz oynatmis. Bugün sabah kollarını indirip kaldirabiliyor ve bacaklarını toparlayabiliyormus yavaş bir şekilde. Fizik tedaviye olumlu cevap verir mi bu hasta?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2016 at 14:23

   Omurilik veya omurga enfeksiyonları doğru tespit edilmeli ve doğru antibiyotik kullanılmalıdır. Doğru teşhis için beyin omurilik sıvısı örneği alınması gerekebilir. Çabuk iyileşme gösterdiğine göre başlangıç aşaması olabilir, bu nedenle doğru antibiyotiğin kullanılması yayılım göstermeden çok önemlidir. Doğru antibiyotiğin kullanıldığından emin olunması için örnek alınarak tedavi çok önemlidir.

   Hareket etmeye başladığına göre fizik tedavi oldukça yarar sağlar. Doğru tedavi ve fizik tedavi sayesinde düzelme ihtimali yüksektir.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 25. Avatar

  Sema

  8 Nisan 2016 at 14:48

  Merhabalar erkek arkadaşımın karın bölgesindeki deride ağrı ve acı var kıyafet bile değse canı yanıyor. Cildiyeye gittik alerji değilmiş nörolojiye sevk edildi. Kan tahlilinde b12 eksikliği çıktı ve kan şekeri yüksek çıktı. EKG çekildi normal çıktı. MR çekildi ondan da birşey saptamadı doktor temiz çıktı. Emg çekildi o da problemsiz hepsine çok şükür ancak bir de tomografi çekildi sonuçları henüz almadık doktor eğer tomografi de de birşey çıkmazsa omurilik sıvısı alıp inceleme yapılacak dedi bu işlem zor mudur ? Ve deri de ki bi ağrı omurilik sıvısı almak için bir belirti sayılır mı ?

 26. Avatar

  Ramazan şahin

  13 Nisan 2016 at 13:26

  Selam
  Ben ayaktan başlayan karın bölgesine kadar uyuşukluk hissiyle doktora gittim mr da omurilikde siyah bir leke görünûyor.beyin mr temiz çıktı.kan degerleri iyi .güç kaybi yok iştahim iyi..bu sihay leke ne olabilir?? Ayriyeten bel fıtıgıda var.saygilarimla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2016 at 00:58

   > Bu durum doktorunuz tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir. Bahsettiğiniz leke gibi görünen durum bel fıtığı ile ilgili olabilir. Omurilik enfeksiyonu gelişmiş ise buna bağlı da olabilir. Ayağınızdan karın bölgesine kadar giden uyuşma bel fıtığının siyatik sinire yaptığı baskı nedeni ile olabilir. Omurilik kanal darlığı olabilir.

   > Omurilik enfeksiyonu belirtileri arasında bölgesel omurga ağrısı ve ağrıya eşlik eden kas spazmı, ateş yükselmesi gibi belirtiler görülür. Kronikleşmiş omurga enfeksiyonlarında ateş, omurga ağrısı ve kas spazmı görülmeyebilir. Omurga enfeksiyonu kronikleşmiş (uzun zamandır var olan) olgularda göğüs ağrısı, karın ağrısı, kalça ya da bacak ağrısı gibi belirtiler görülebilir.

   > Omurilik tümörleri belirtileri tümörün yerleşim yerine ve büyüklüğüne bağlı değişir. Belirtiler sırtta dinlenme ile geçmeyen ağrı, ateş yükselmesi, kilo kaybı, halsizlik, kollar ve bacaklarda uyuşma, yürüme güçlüğü gibi belirtiler görülebilir.

   > Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 27. Avatar

  kaya

  1 Mayıs 2016 at 14:32

  Merhabalr yeğenin arastirma hastanesinde yatiyor şuan doktorlar gullium bare hastaligindan sşüpheleniyor ama o hastalik sadece ayaklarida var tutmama gecen gün dizini oynatti ve öyle kaldı kivrik bi şekilde 2. İvig iğnesini vurdular 4 gündür hastanede beli de çok agriyor sizce süreç nasıl olur yardim edin birşe soyleyin lütfen?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2016 at 12:59

   > Guillain Barre sendromu kas güçsüzlüğü, duyu kaybı ve normal reflekslerin kaybına yol açan bir sinir hasarıdır. Guillain Barre sendromunda belirtiler genellikle bacak sinirlerinde başlar ve vücudun üst kısımlarına doğru yayılarak karın, göğüs, kol ve yüz kaslarını da etkiler. Guillain Barre sendromundan beyin ve omurilik etkilenmez, ancak bazen solunum kasları da etkilenir. Guillain Barre sendromu vakalarının geneli bir virüs enfeksiyonu geçirdikten sonra ortaya çıkar. Guillain Barre sendromu bazen çocuğun bir virüse karşı aşılanması sonrası da meydana gelebilir.

   > Guillain Barre sendromu hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/guillain-barre-sendromu-nedenleri-ve-tedavisi/

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 28. Avatar

  Sehmus

  19 Mayıs 2016 at 01:42

  Kolay gelsin annemin bacaklarinda cok kotu yanma ve yuruyememe var universti hastanesinde yatiyor belinden sivi aldilar bir ayagi istem disi bukuluyor agrilari geceleri cok fazla suan noroloji bakiyor iyi tedavi edilirse once allah in izniyle yuruyebilirmi cok tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mayıs 2016 at 11:38

   Omurilik enfeksiyonu nedeni ile bacaklarda yanma ve güç kaybı meydana gelmiş ise Omurga veya omurilik enfeksiyonu Tedavisinde bir ekip çalışması gereklidir. Omurga veya omurilik enfeksiyonları romatoloji, nöroloji, fizik tedavi, ortopedi, enfeksiyon hastalıkları uzmanı gibi dalların uzmanlarınca ekip çalışması ile uygun tedavi yapıldığında iyileşme şansı vardır, ancak enfeksiyon yayılım göstermiş ise tedavi süresi ve enfeksiyonun belirlenmesi uzun sürebilir. Sadece omurga romatizması nedeni ile şikayetler meydana gelmiş ise iyileşme şansı daha yüksektir. Omurga romatizması var ise belli zamanlarda fizik tedavi görmesi şeklinde tedavi ömür boyu sürebilir. İyileşme ve toparlanmak için hastanın yaşı da önemlidir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi, sağlık dileğiyle.

 29. Avatar

  Ahmetsy

  19 Mayıs 2016 at 23:08

  Merhaba annemde hipofoz bezi tumoru var sah damarini sardigi icin birsey yapilamiyor comadin kullaniyor.10 ay once trafik kazasi gecirdi kalp ritim bozuklugu oldu beloc kullaniyor, kalcasinida kirik vardi o iyilesti.simdi 28 gundur hasta omurgada enfeksiyon var.crp 210 du hastaliginin 7.gunu.21 gundur hastanede yatiyor bu hafta crp 51 gecen hafta 43.7 idi.2 antibiyotige gecildi.crp 51 olmasi hala risklimi felc olma veya kemige zarar verme gibi etkisi olur mu.birde trafik kazasiyla alakasi olabilir mi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2016 at 17:49

   > Hipofiz bezi tümörleri çoğunlukla iyi huylu tümörler olup kafatasının tabanında ve beynin altında yerleşmiş tümörlerdir. Hipofiz bezi vücuttaki birçok hormonun salgılandığı ve vücudun su dengesinin sağlandığı merkezi ve hayati bir organdır.

   > Kalp ritim bozukluğu geçirdiği kaza nedeni ile ya da hipofiz bezi tümörünün hipofiz bezinden salgılanan hormonları etkilemesi nedeni ile meydana gelmiş olabilir. Beloc, kalp ritim bozukluklarında çok sık kullanılan bir ilaçtır ve kalp ritim bozukluklarında oldukça etkilidir.

   > Coumadin trafik kazası nedeni ile kalça kırığı oluştuğu için hareketsiz kalınan bu dönemde kan pıhtılaşması oluşmasını önlemek amaçlı verilmiştir.

   > Omurga enfeksiyonu geçirilen kaza nedeni ile kalça ameliyatı yapılmış ise bu nedenle gelişmiş olabilir. CRP’nin değerinin düşüyor olması enfeksiyonun gerilemeye başlamış olması anlamına da gelebilir veya enfeksiyon tedaviler ile durdurulmuş ve enfeksiyon için doğru tedavi uygulanmış olabilir.

   > Yüksek CRP değerlerinin varlığı vücutta akut (ani gelişen) iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyonun olduğuna işaret eder. CRP değerlerinin azalması da iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başlamasını işaret eder. Ayrıca CRP değerleri hipofiz tümörü nedeni ile de yükselebilir. Hipofiz tümörü nedeni ile bazı sistemler bozulduğu ve hormon salgısı bozulduğu için vücudun bağışıklık sistemi zayıflar ve buna bağlı olarak enfeksiyonlara yatkınlık artar.

   > Tümör için daha detaylı araştırma veya gerekli başka tedavi yöntemleri var ise (kemoterapi, radyoterapi gibi) bunların uygulanması gerekebilir.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 30. Avatar

  Alı kuralp

  12 Haziran 2016 at 14:01

  İyi günler 1 hafta önce sol kolumda hissizliği ve ağrı ile araştırma hastanesine gittim. Omurilik iltihabi olduğu ve bu iltihabın kemiğe temas ettiği söylerdi. Doktorum acil penisilin iğnesi verdi. İğnelerle birlikte aşırı derecede ağrı başladı. Yarın bos alacaklar. Doktorum penisilin ve antibiyotik tedavisi bitikten sonra omurilikte kemik temizlenecek ve platin takılacak buna bağlı olarakta ortalama 90 seans yatıyı fizik tedavi Görmem gerektiğini söylüyor. Yatılı fizik tedavi şart mı? Çalışmama engel olacak maddi nedenlerden dolayı çalışmam lazım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2016 at 12:10

   – Omurga enfeksiyonları tedavisinde bir ekip çalışması gerekir. Bunu yapabilmeleri için uzun dönem fizik tedavi bölümünde araştırmalar ve yatılı kalmak gerekebilir. Omurga enfeksaiyonları tedavisinde ortopedi, fizik tedavi, beyin cerrahisi, romatoloji uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı gibi uzmanlıkların ekip çalışması önemlidir.

   – Bu durum bazen iltihaplı omurga romatizması ile de karışabilmektedir ve omurga romatizması için de fizik tedavi bölümünde yatılı tedavi gerekir.

   – Bu durumun doğru araştırılması önemlidir. Omurga enfeksiyonlarında ilk tedavi seçeneği genellikle uzun süreli antibiyotik tedavisi ve enfeksiyon durdurulduktan sonra bozulan kemik için cerrrahi müdahale gerekir.

   – Fizik tedavi bölümünde yatmanız enfeksiyonun durdurulması, daha sonra yapılacak cerrahi tedavi ve devamında fizik tedavi görmek gibi süreçleri kapsadığı için gerekli olabilmektedir, çünkü bu süreçte enfeksiyonun durup durmadığı takip edilir, bu duruma neden olan faktörler araştırılrılır ve fizik tedavi görmek gerekir, bu nedenle yatmanız kaçınılmazdır.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 31. Avatar

  Mustafa

  23 Haziran 2016 at 16:22

  Hocam öncelikle teşekkür ederim şimdiden cevabınız için. Annemin belinde sol tarafta lokal bir ağrı vardı ve çok şiddetliydi bir ara. Bu ağrıyla birlikte yavaş yavaş bacağında güç kaybı başladı, baş dönmeleri başladı ve diğer bacağına da geçti güçsüzlük, şuan sanırım bacak kasların küçülmesi sonucu bacaklarını tam açamıyor tekerlekli sandalye de. Bir de grip nezle olduğunda kolu bacağı sanki felçmiş gibi olmuyor hiç oynatamıyor. Hastalığı atlatınca düzeliyor. Acaba belinde bir enfeksiyon durumu olabilir mi hocam, şu an ms teşhisi konuldu ama belindeki o lokal ağrı için ms bunu yapmaz dedi doktorlar acaba bacaklarındaki güçsüzlüğün omurilikle bir bağlantısı olabilir mi, saygılarımla.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Haziran 2016 at 01:48

   – Multipl skleroz, beyin ve spinal kordun miyelin kılıfında (sinir demetlerini koruyan kılıfta) bölümler halinde hasar oluşan merkezi sinir sisteminin ilerleyici bir hastalığıdır. Hasar oluşan bölümler plak olarak tanımlanır. Sinir uyarıları iletilemediği için hareket ve duyu gibi fonksiyonlar zamanla kaybolabilir.

   – Multipl skleroz her hastada ve aynı hastada bile farklı şikayetler veya belirtiler ile seyredebilir. Hastalık tedaviye rağmen ilerleyebilir.

   – Bu hastalıkta farklı sinirlerde ağrılar ortaya çıkabilir.

   – Bu hastalık bazı hastalarda kısmi ya da tam felce yol açabilir.

   – Grip olunca şikayetlerin artması annenizin güçsüz düşmesinden ya da hastalığın etkisinden olabilir. Bu hastalar doktorları tarafından düzenli takip edilmelidir. Bu hastaların enfeksiyonlara karşı ciddi şekilde korunması da önemlidir. Enfeksiyonel hastalıklar kronik hastalığı olan kişilerin bağışıklık sistemini zayıflatır ve bu hastalar güçsüz kalır.

   – Ayrıca annenizin fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri belli aralıklar ile düzenli olarak devam etmesi gerekebilir.

   – Beslenmesi, uykusu, yaşam tarzı düzenli olmalıdır.

   – Multipl skleroz hastalığı zaten hem beyni ve beyinin bir bölümünün kontrol ettiği sinirleri ilgilendiren hem de omuriliği ilgilendiren bir durumdur.

   – Ayrıca hastanın yaşı da hastalığın seyrini etkiler.

   – Multipl skleroz hastalığı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/multipl-skleroz-hastaligi-ms-tipleri-belirtileri/

   http://www.saglikocagim.net/emes-hastalg-multipl-skleroz/

   Doktor kontrollerinizi dikkat etmeniz gerekir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 32. Avatar

  Yaganyagmur

  15 Temmuz 2016 at 00:47

  Öncelikle kolay gelsin benim size sormak istedigim benim annemde 3 yil once brüsello hastalığı vardı tedaviyle geçti 5 ay öncede ayağında şekil bozukluğu nedeniyle ameliyat oldu platin kondu va hatta tam anlamiyla kavuşmamış platin şimdi bir anda ayakta duramama şiddetli baş dönmesi migde bulantısı halsizlik başladı tahlilleri yapıldı şiddetli ıltihap var dendi 3 gün hastanede kaldı tahliller yapıldı emar çekildi ve kan değerleri iyi belde 3 tane fitık var ilaç tedavisi ve fizik tadavisi olması gerekiyor denildi yeniden rahatsizlaninca başka hastanede yatiyor simdi omurilik iltihabindan şüpheleniyor yeniden detaylı emara girecek sizce bu rahatsizliklar omurilik ten olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Temmuz 2016 at 15:42

   – Bruselloz enfeksiyonuna bağlı omurga enfeksiyonu oldukça sık görülen bir durumdur.

   – Özellikle omurga enfeksiyonun farklı tipleri arasında ”SPONDİLODİSKİT” olarak bilinen omurga enfeksiyonu oluşumunda Brucella bakterisinin önemli rolü vardır.

   – Bruselloz enfeksiyonu tam tedavi edilmemiş ya da diğer bölgelere yayılmış olabilir. Ayrıca Brucella enfeksiyonunun farklı tipleri de vardır.

   – Spondilodiskit oluşumunda ilerleyen yaş, dengesiz ve yetersiz beslenme, alkolizm, ilaç bağımlılığı, HIV enfeksiyonu, şeker hastalığı gibi etkilidir.

   – Omurga enfeksiyonlarında en sık görülen belirtiler arasında bel ağrısı, ateş, omurgada şekil bozukluğu, ektremitelerde ağrı, uyşmalar, karıncalanmalar gibi şikayetler vardır. Enfeksiyonun yayılım derecesine ve etkilediği kemiklere, etkilediği sistemlere, organlara göre belirtiler değişiklik gösterir.

   – Yani annenizin daha önce ayağındaki şekil bozukluğunun olması, şimdiki durumları Burucella enfeksiyonuna bağlı olabilir.

   – Enfeksiyon vücuda yayılmış ve kronik hal almış olabilir ve buna bağlı olarak farklı eklemlerde, sistemlerde, kamiklerde enflamasyonlara neden oluyor olabilir.

   – Brucella enfeksiyonunun takip altında tutulması gerekir idi.

   – Annenizin yattığı hastane araştırma hastanesi değil ise, annenizin iyi bir üniversite ya da araştırma hastanesinde enfeksiyon hastalıkları, romatoloji, fizik tedavi, ortopedi, beyin cerrahisi gibi bölümlerin ekip çalışması şeklinde bu durumun incelenmesi ve tedavinin sürdürülmesi gerekir.

   Yani omurga enfeksiyonlarında ekip çalışması çok önemlidir.

   – Omurga enfeksiyonlarının teşhisinde kullanılan birçok tetkik vardır.

   – Ayrıca omurga romatizması (ankilozan spondilit) olarak bilinen bir durumda da benzer belirtiler görülür ve bu hastalık omurga enfeksiyonları ile çok sık karışır, bu nedenle birçok uzmanlığın içinde olduğu iyi bir araştırma önemlidir.

   Bruselloz hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz

   http://www.saglikocagim.net/bruselloz-hastalg-nedir-bruselloz/

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 33. Avatar

  Ayca almanya

  17 Temmuz 2016 at 10:08

  Merhaba hocam öncelikle verdiginiz bilgiler icin cok tesekkür ederim. Benim de omuriligimde C5 mm lik iltihap vardi ve ben 7 gün hastanede kortizon tedavisi yaptilar. Tedavi de her gün 1000 mg kortizon verdiler. ve yapilan tedavi ile birlikte iltihap C6 mm ye cikmis.Belimden de su alindi ve iltihap oldugu kesinlesti. Hala kollarimda uyusma ve hissizlik var kollarimda hic güc yok tedaviden sonra Asiri derece de migde bulantisi ve cok kötü vucudumun her yeri agriyor ve hic bir yerimi elliyemiyorum. Sanki vucudum cürümüs gibi. Yürümeye gücüm yok cok cabuk yoruluyorum ve her yerim cok sisti. Bu iltihabin ya da bana yapilan tedavi ne zaman tam sonuc verir ve iltihabi kuruturmu normalde kücülmesi gereken iltihab neden büyüdü. Cevabiniz icin simdiden cok tesekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2016 at 12:41

   Omurga enfeksiyonları uzun süreli ve ekip çalışması gerektiren yöntemler ile tedavi edilir. Omurga enfeksiyonları üniversite veya araştırma hastanelerinde enfeksiyon hastalıkları uzmanlığınca, romatoloji uzmanlığınca, ortopedi uzmanlığınca, beyin cerrahisi uzmanlığınca, fizik tedavi uzmanlığınca teşhis, tedavi ve takip edilir. Yani omurga enfeksiyonları tedavisi ve takibi için ekip çalışması gerekir.

   Enfeksiyonun doğru teşhisi ve tedavisi yapılır ise çok fazla ilerlemeden durdurulabilir. Önemli olan doğru teşhistir. Fakat kemiklerde hasarlanma oluşmuş ise enfeksiyon kurutulduktan sonra cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulur. (sinir basısını kaldırmak için). Ayrıca enfeksiyon durdurulduktan sonra fizik tedavi yöntemleri de başlar.

   Yaşadığınız sorun omurga romatizması (ankilozan spondilit) gibi bir durum da olabilir, bu nedenle daha detaylı araştırma gerekir.

   C5 ve C6 omurga vertebralarına verilen addır.

   C5-C6 vertebraları arasındaki mm’lik enfeksiyondan veya enflamasyondan bahsediliyor olabilir.

   Eğer bir araştırma hastanesinde değilseniz iyi bir araştırma ya da üniversite hastanesinde bu durumun araştırılması gerekebilir, çünkü bu durum tek bir uzmanlığı ilglendirmez.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 34. Avatar

  Adnan

  1 Ağustos 2016 at 13:41

  Merhabalar Benim annem bel kaymasi ve fitiktan amaliyat oldu platin takildi ve bu platin 5.6 ay kadar takili kaldi oksijen tedavisi gördü 1 ay kadar yarasi iglesti ama agrilari gecmedi platin vucüta uyum saglamamis dediler ve platini aldilar ve enfeksiyon var dediler agrilari baya vardi sağ ayaginin ustune basamiyordu kendi hic yuruyemedi ve tekrar doktora gittik aradan 2 ay gecti fitik var denildi enfeksiyon var denildi ve takilan platin kemiklere cok fazla zarar vermiş tekrar amaloyat denildi fitik alindi enfeksiyon temizlenmeye çalışılmış kemikler cok.zarar gormus normalde 2 saatte cikariz dedikleri amaliyattan 6 saatte cikildi şuan agrisi azaldi fakat hala enfeksiyon var ve intihaplanma var bol bol antibiyotik tedavisi uygulaniyor ama etkisiz.gibi saniyoruz cunku hicbir deişiklik yok 10 gundur intihap devam ediyor bunun icin neyapabiliriz lütfen bilgisi olan yaşamiş olan atlatmis olan ve tedavisini bilen birisi yardimci olabilirmi acil

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2016 at 23:03

   Bel fıtığı ameliyatlarında omurga enfeksiyonları ve düşük ayak gelişmesi riski oldukça yüksektir.

   Hastanın bağışıklık sistemi zayıf ise, hastanın yaşı ileri yaş ise, hastanın beslenme durumu iyi değil ise, hastanın eşlik eden şeker hastalığı, hipertansiyon gibi rahatsızlıkları var ise bu tür riskler daha yüksektir.

   Omurga enfeksiyonları kemiklere oldukça zarar verebilir. Omurga enfeksiyonlarında enfeksiyon durdurulduktan sonra ameliyat yapılır genellikle.

   Omurga enfeksiyonları ortopedi, beyin cerrahisi, enfeksiyon hastalıkları, romatoloji uzmanı, fizik tedavi uzmanı gibi uzmanlar takibinde tedavi edilir.

   Omurga enfeksiyonları için ekip çalışması oldukça önemlidir.

   Omurga enfeksiyonları üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde ve ekip çalışması içinde tedavi edilmelidir.

   Enfeksiyon için antibiyotik tedavisi oldukça uzun sürebilir.

   Her şeyin iyi olması ve geçmiş olması dileğiyle.

 35. Avatar

  .....

  13 Ağustos 2016 at 23:38

  Merhaba yaklaşık 2 ay önce mantar vardı dr a gtmedm yolculuk yaptım bi çok değişik wc ye gittim yolculuk sırasında sonrasında belimde ağrı başladı uzun yol gittiğimden ötürü hamladığımı düşündüm bir ay çektim o ağrıyı geçmek bilmedi dr a gittim fizik tedavi ye filim ve idrar testi yaptı idrar yolu enfeksiyonu göründü filimdede kas zedelenmesi mi kemik zedelenmesi mi hatırlamıyorum öyle bişey gördüğünü söyledi ilaç verdi on gün kullan geçmezse mr isticez dedi ürolojiye gitmemi söyledi mr ı çekilip öylemi gideyim yoksa üroloji ye gidip öyle mi kontrolüme gideyim bilemedim fıtık belirtileri var belimde aynı zamandada idrar yanması var ama son bir haftada yanma hissediyorum ondan öncesi bel ağrısı çekiorum dinlenmekle geçmiyor bazen boynuma kadar acıyor sırtım hareket etmeme engel oluyor ondan öncesindede ilk mantar vardı hikaye bu napmam lazım omurilik iltihabı veya herhangi.bi iltihaplanma zedelenme vs mr da görülürmü bi de mr ımı çekilip öyle gitsem kontolüme mr sonucumla nasıl olur ilaçlı mr mı normal mr mı çektirmeliyim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2016 at 19:25

   Bel ağrısı ve idrarda yanma idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir fakat idrar yolu enfeksiyonlarında ağrı genellikle kalça kısmında, bel kısmında, kasıklarda gibi hissedilir.

   Enfeksiyon böbrekleri de sıçramış ise o zaman anlattığınız şikayetler daha sık görülür ve bu gibi bir durumda acil ürolojik değerlendirme önem taşır.

   Kemiklerde zedelenme olmuş ve bu durum herhangi bir travmaya maruz kalmadan olmuş ise kireçlenme veya omurga enfeksiyonu olabilir.

   Bu durum omurga romatizması da olabilir.

   Yakın yakın zamanlarda hem ürolojiye hem de Mrg için gidebilirsiniz, bu karar size ve sizin imkanlarınıza bağlı.

   Sonuç olarak her ikisi de gerekli olabilir.

   Doktorunuz çekilecek MRG yöntemini size verdiği kağıtta belirtmiş olmalı.

   MRG’ de birçok patoloji saptanabilir fakat omurga enfeksiyonu için daha derin araştırmalar gerekebilir. Ayrıca omurga romatizmasının (ankilozan spondilit) omurga enfeksiyonundan ayırt edilmesi de önemlidir.

   Omurga enfeksiyonu teşhisi birçok bölümü ilgilendirir genellikle. Fizik tedavi, ortopedi, beyin cerrahisi, enfeksiyon hastalıkları, romatoloji gibi farklı alandan uzmanlarca değerlendirme omurga enfeksiyonunun tanısında ve tedavisinde önemlidir, bu nedenle bu tür durumlar genellikle araştırma veya üniversite hastanelerinde araştırılır.

   Fakat gerekli kan ve idrar testlerinin yapılması aciliyet gerektirebilir.

   Sağlık ve kolaylık dileğiyle.

 36. Avatar

  Tolga

  17 Eylül 2016 at 03:44

  Sizin görev yaptıgınız biyer varmı okadar doktor gezdim sizin gibi bilgi paylaşanı ve anlattıgınız tedavi yöntemlerine şahit olmadım bende yaklaşık 5 yıldır bel agrısı var çok şiddetli şekilde aralıksız devam ediyor gitmediğim doktor kalmadı hepside bi sıkıntı gözükmüror herşer normal diyor 3 -4 ay önce başka bi doktora gittim oda enfeksiyon var dedi ilaç verdi ( naprasyon-enfeksiyon dagıtıcı başka bi hap ismini hatırlıyamadım hiç fayda etmedi bende artık böyle ağrı çekmeye devam ediyorum mesajımı yanıtlarsanız çok sevinirim ankarada yaşıyorum bu arada…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Eylül 2016 at 23:33

   Öncelikle omurga veya omurilik enfeksiyonu ilerleyici karakterde bir hastalıktır ve sadece bel ağrısı ile sınırlı kalmayabilir ve ilerledikçe bacaklarda da sorunlara, sinir hasarlarına neden olabilir.

   Gittiğiniz doktorlar ortopedi veya başka bölümlerden doktorlar ise bir sıkıntı gözükmeyip ancak ağrılarınızın geçmediği ve şiddetle devam ettiği bir durum ankilozan spondilit olarak bilinen omurga romatizması olabilir.

   Omurga romatizmasının teşhisi için üniversite hastanelerinde bulunan romatoloji bölümüne ya da fizik tedavi bölümüne gitmek gerekir genellikle.

   Yine bu durum omurga kanal daralması da olabilir ve bu durum için beyin cerrahisi uzmanlığında daha derin araştırmalar gerekir fakat omurga kanal darlığında durum ilerleyici olabilir ve yine bacaklarda sorunlar, idrar tutamama, sinir hasarları görülebilir.

   Bel fıtığı bakımından değerlendirme yapıldı ise bu durumun ankilozan spondilit olma ihtimali daha yüksektir.

   Ankilozan spondilit romatizmal bir hastalıktır ve yılda 1-2 kez bu durum için fizik tedavi görmek gerekir. Yine ilaç tedavileri ve koruyucu tedaviler de verilebilir.

   Bu durum ankilozan spondilit açısından araştırılmalıdır, özellikle 30 yaşın üzerindeyseniz bu ihtimal daha yüksektir.

   Ayrıca verdikleri NAPROSYN ilaç da iltihabi durumların tedavisinde ve ankilozan spondilit tedavisinde de kullanılabilen bir ilaçtır, ancak ankilozan spondilit tedavisinde sadece ilaç tedavisi yeterli olmaz ve genellikle her yıl 1-2 kez 1’er ay kadar fizik tedavi görmek gerekir ve belli egzersizler yaşam tarzı haline getirilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Avatar

    Tolga

    21 Eylül 2016 at 10:07

    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi agrının ilk başladığında beyin cerrahi bölümüne gittim bi sonuç alamadım başka hastanelerde devam ettim beyin cerrahi bölümleri biley bulamadı daha sonra fizik tedavi bölümüne gittim orada ilk bulgu fıtık başlangıcı oldu egzersiz verdi acık konuşmak gerekirse egzersizi sürekli devam ettirenmedim agrı devam etti 3 4 ay önce başka bi hastanede fizik tedavi bölümüne gene gittim kan aldılar ve ilaçlı mr çektirdim sonuçlarda engeksiyon bulgusu saptanmış orası bana naprasyon un yanında salazopyrin verdi ilk bi kaç gün biraz iyi geldi sonra faydası olmadı gittiğim her bölüm enzersiz verip yolladı yaşım 26 2010-2011 yılları arası agrılarım başladı ilk başta kalçam üzerinde agrı başladı yürürken aksamaya başladım agrıdan daha sonrasında belimde çıtırdamalar oluyodu ve bu çıtıtırdamalar rahatlatıyodu ama tekrar başlıyodu şu zamana kadar geçmiş değil adım atarken ayağımın üzerine başamıyorum bazen kalça üstünde batma oluyo şimdi agrı sırtıma kürek kemiklerime dogru gidiyo hatta zaman zaman boynum bile tutuluyo bacaklarımda agrı uyukluk ve idrar tutamama gibi bi sorunum yok .
    Sizin önerebileceginiz hastane veya hekim olursa gitmek isterim şimdiden çok sağolun. Mesajımı göremedim onun için tekrar attım

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     21 Eylül 2016 at 12:06

     Daha önceki yazımızda da belirtildiği gibi bu durumun omurga romatizması (ankilozan spondilit) olma ihtimali yüksektir.

     Bu durum genellikle üniversite hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde araştırılır ve fizik tedavi eşliğinde her yıl 1-2 kez 1’er ay kadar tedavi görülmesi ve takip edilmesi gerekir. Tabii burada verilen egzersizler yaşam tarzı haline getirilmelidir. Omurga romatizmasında tam şifa sağlayan bir tedavi yöntemi yoktur.

     Yani ömür boyu belli aralıklar ile fizik tedavi ve verilen egzersizlerin devam ettrilmesi gerekebilir.

     Tedavi gördüm iyileştim demek bu hastalıkta zordur.

     Tedaviler, takipler ve fizik tedavi uzmanının verdiği egzersizler ve yaşam tarzı değişikliği ömür boyu benimsenmelidir.

     Örneğin ankilozan spondilit hastalığı da, şeker hastalığı gibi ömür boyu takip ve tedavi süreçleri olan bir hastalıktır (yani kronik, tekrarlayıcı ve komplikasyonları olan bir hastalıktır).

     Ankilozan spondilit düzenli takip ve tedavi edilmediği sürece veya ilerleyen dönemlerde farklı organ ve sistem tutulumlarına sebep olur veya olabilir.

     Örneğin iskelet sistemi tutulumları (çene, omuz, boyun, dirsek, omurga, leğen kemiği, kalça, el bileği, ayak bileği, topuk, el parmakları, dizler gibi), göz tutulumu, kardiyak tutulum, akciğer tutulumu, nörolojik tutulum, böbrek ve idrar yolları tutulumu, bağırsak tutulumu gibi birçok organ ve sistem tutulumlarına neden olur veya olabilir.

     Omurga romatizmasında (ankilozan spondilit) durumunda tutulan bölgelerde herhangi bir dış etkene bağlı olmayan enflamasyon gelişir ve bu bölgelerde uzun süren ağrılara, yangılara ve tedavi ihtiyacına sebep olur.

     Kısacası bir üniversite hastanesinin romatoloji bölümüne gitmeniz ve yaşadıklarınızı, şimdiye kadar konulan teşhisleri, kullandığınız ilaçları tam olarak anlatmanız ve burada gereken tüm tetkiklerin yapılması gerekir ve bu hastalığın romatoloji bölümünde ve fizik tedavi eşliğinde ömür boyu takip edilmesi gerekebilir. Gereken durumlarda genetik testler de yapılır.

     Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 37. Avatar

  Fatıma Nur

  7 Ekim 2016 at 05:08

  Merhabalar, günler sonun da kayınvalidene omurilik iltihabı teshisi konuldu cok agrı cekiyordu ve kesinlikle yataktan kalkamıyordu 80 yasında bugun hastaneye aldılar ameliyat olması gerekiyormus sanırım ama bu ameliyatın ölüm riski ve felc riski varmıs sizce ne yapmalıyız

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 11:39

   Omurga enfeksiyonu oldukça sıkıntılı bir durumdur. Hastalık omurga kemiklerini ciddi şekilde etkilemiş ise ameliyat sonrası riskler vardır. Ayrıca annenizin yaşından dolayı bu durumu kaldırabileceği de şüphelidir büyük olasılıkla, bu nedenle doktorlarınız size oluşabilecek riskleri baştan söylemiş zaten.

   Omurga enfeksiyonları daha genç yaşlardaki hastalarda bile ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Oldukça sıkıntılı bir durumdur.

   Bu durumu doktorlarınız ile daha detaylı değerlendirmenizde fayda var.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 38. Avatar

  Biğrahan Duman

  26 Ekim 2016 at 17:37

  Merhabalar.
  Babamda omurilik iltihabı olduğunu söylediler. Bir haftadır hastehanede. Bacaklarını hissetmiyor ve güçsüzlesmiş. Ama ağrısı olmadını doyluyor. Beşinci defa kortizon aliyor. Bu olayı uzatabilirlermiş. kortizon tedavisinin uygulanmasından sonra başka bir tedavi yoluna başlanırmı? Tedavi sonucunda eski sağlığına dönebilirmi yoksa kalıcı bir hasarı olurmu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ekim 2016 at 13:10

   Omurga iltihabı çok geniş bir konudur ve kendiliğinden ya da başka bir etkene bağlı gelişebilir. Omurga enfeksiyonlarında belirtiler ve tedavi yöntemleri bu duruma neden olan faktöre göre değişebilir.

   Omurga iltihabı tipleri arasında Diskitis’e bağlı omurga iltihabı, Bakteriyel vertebral osteomyelite bağlı omurga iltihabı, Omurga tüberkülozuna bağlı omurga iltihabı, Diğer bakteriyel granülomatöz enfeksiyonlara bağlı omurga iltihabı, Omurganın mantar enfeksiyonlarına bağlı omurga iltihabı, Spinal epidural apseye bağlı omurga iltihabı, Omurganın ameliyatlarına bağlı gelişen omurga iltihabı, Başka bölgelerden yayılan omurga iltihabı gibi birçok tipi vardır.

   Bu nedenle tedavi, takip, etkene göre değişiklik gösterir.

   Omurga enfeksiyonları tedavisinde iyi bir ekip çalışması önemlidir (enfeksiyon hastalıkları uzmanı, romatoloji uzmanı, beyin cerrahisi uzmanı, fizik tedavi uzmanı, ortopedi uzmanı, fizyoterapistler gibi uzmanlıklardan oluşan ekip).

   Tedavi yöntemleri, tedavi süresi, tedavide izlenecek yol hastanın durumuna, teşhisin doğruluğuna, erken teşhise, hastanın eşlik eden diğer hastalıklarına, enfeksiyon etkenine, hastalığın ilerleme derecesine ve enfeksiyonun yerine göre değişebilir.

   Hasar oranına ve enfeksiyonun yayılma derecesine göre tam iyileşme veya bir hasar kalması durumu değişebilir.

   Enfeksiyonun alevlenme dönemi geçtikten sonra fizik tedaviye başlanabilir.

   Yine enfeksiyon durdurulduktan sonra hasar gören kısmın temizlenmesi ve tamiri için cerrahi yöntemler gerekebilir.

   Doktorlarınız size duruma göre bilgi vereceklerdir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 39. Avatar

  Shaheen

  28 Ekim 2016 at 17:02

  Allah sizden razi olsun. Usanmadan yorulmadan burda sorulara cevap veriyorsunuz, hastalar ile gücünüz yettigince ilgileniyorsunuz. Allah da size zorluk gostermesin, zor zamanlarda yardimciniz olsun.

 40. Avatar

  Hacer Aydoğan

  5 Kasım 2016 at 21:45

  Merhaba ; ablam kartal devlet hastanesinde yatıyor menenjit dendi ,tüberküloz olabilir dendi beyinde iltihaplanma var dendi, ablamın belden aşagı tutmuyor şimdi idrar kaçırıyor farkında değil. 1. Hafta oldu hastanedeyiz kanser de olabilir deniyor şimdi ise omuriliği zarı iltihabı da olabilir deniyor eğer buysa sorun bacakları düZelir mi. Tanı konmasan bişey söylemiyorlar bize lütfen yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Kasım 2016 at 13:06

   Menenjit (beyin zarı iltihabı), tüberküloz (omurga enfeksiyonuna neden olabilen bir enfeksiyondur) veya omuriliği saran zarın iltihabı gibi durumların hepsinin de kökeni tüberküloz enfeksiyonu olabilir.

   Tam teşhis için omurilik sıvısı almaları gerekebilir. Yani teşhisi tam koymak zor olabilir. Tümöral bir hastalık da olabilir (beyin ile ilgili bir tümör, omurga tümörü gibi) fakat belden üzeri normal ise beyin iltihabından çok omurgaya bağlı bir sorun olduğunu düşündürmektedir.

   Omurga enfeksiyonlarının farklı tipleri vardır ve tedavisi uzun sürebilir.

   Omurga enfeksiyonlarının üniversite hastanesi gibi tam donanomlı bir hastanede araştırılması daha doğru olur, çünkü omurga enfeksiyonlarında ekip çalışması (enfeksiyon hastalıkları uzmanı, beyin-sinir cerrahisi uzmanı, fizik tedavi uzmanı, ortopedi uzmanı, romatoloji uzmanı gibi uzmanlıkların birlikte çalıştığı) multidisipliner çalışma gerekir.

   Tedavinin faydalı olup olmayacağı enfeksiyonun şiddetine, zarar verdiği yapılara, dağılımına, hastanın yaşına ve diğer sağlık sorunlarına göre değişir. Tedavinin başarılı olması için bu uzmanlıkların doğru tedaviyi ve doğru enfeksiyonu bulmaları da önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 41. Avatar

  Gamze

  18 Kasım 2016 at 14:19

  Benim babamin bacağında kitle var ve orada şimdi aşırı iltihap olduğu söylendi bacağı sis ne oturabiliyor ne kalkabiliyor Çok zor durumda nasil bi tedavi izlenimleri antibiyotik kullanıyor bi de kan civiltici yardimci olrsaniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 10:52

   İltihap varken zaten kitleyi ameliyat ile alamazlar.

   Bu durumun üniversite hastanesi gibi daha detaylı araştırma yapılabilecek bir hastanede takip edilmesi daha doğru olur.

   İlaçların düzenli kullanılması önemlidir.

   Buradan başka bir şey söylemek zordur.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 42. Avatar

  zeynep

  20 Aralık 2016 at 12:59

  merhaba belim çok ağrıyor fıtık vardı tedavi oldum geçti aradan 6 yıl geçti bu yıl yine ağrım var ama geçmiyor fizik tedavi masaj ilaç ağrı durmuyor oturunca başlıyor ağır kaldırınca oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 14:37

   Fıtık oluştuktan sonra fizik tedaviler ile ağrılar azalabilir, ancak tamamen geçmez. Fıtığın tedavisi sadece cerrahidir. Yani fıtığın normal tedavisi yoktur, diğer tedaviler ağrıyı azaltabilir, ancak hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz.

   Eğer ameliyat edilmeyecek durumda bir fıtık ise ara ara fizik tedavi görmeye devam etmek gerekebilir. Fakat bir yerden sonra fizik tedavi de fayda sağlamayabilir.

   Fıtıktan dolayı o bölgede dejenerasyon (yıpranma-aşınma) olmuş olabilir. Kireçlenme başlamış olabilir, fıtık büyümüş olabilir. Siyatik sinire ciddi baskı oluyor olabilir. Tekrar doktor gitmeniz önemlidir.

   İyilik dileğiyle.

 43. Avatar

  Şükrü

  8 Ocak 2017 at 01:24

  Merhaba, bundan 3 hafta önce aniden sol el parmak larda uyuşukluk ve dengesiz yürümeye başladım, özel bir hastanede tahliller çekildi, omurilik sinir uçlarında iltihap olduģu söylendi, 7 gün kortizon aldım şimdi eskiye göre daha iyi yürüyorum ama sol bacağında halsizlik ve yanma var, belden sıvı aldılar iyi dedi doktor. tedavi nasıl seyreder uzun sürer mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 02:15

   Omurganın bu tür iltihaplı durumları birçok sebebe bağlı gelişebilir.

   Bu duruma neden olan asıl faktörün bulunması önemlidir. Romatizmal bir hastalığa bağlı olabilir, zona enfeksiyonuna bağlı olabilir, HIV enfeksiyonuna bağlı olabilir, sifilis enfeksiyonuna bağlı olabilir, şeker hastalığına bağlı olabilir, beslenme yetersizliğine bağlı olabilir, difteriye bağlı olabilir, hepatit enfeksiyonuna bağlı olabilir, sarkoidoz hastalığına bağlı olabilir, amiloidoz birikimine bağlı olabilir, ağır kimyasallara bağlı olabilir, sjögren sendromuna bağlı olabilir, karaciğer yetmezliğine bağlı olabilir, başka sistemik hastalıklara bağlı olabilir.

   Önemli olan doğru teşhis ve tedavinin uygulanmasıdır. Bu tür durumlar genellikle üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan enfeksiyon hastalıkları veya romatoloji bölümlerinde araştırılır.

   Doğru teşhis önemlidir. Altta yatan romatolojik, enfeksiyona bağlı ya da sistemik bir hastalık varsa bu durum tekrarlayabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 44. Avatar

  İbrahim

  16 Ocak 2017 at 03:20

  Öncelikle geçmiş olsun,aneliyat sart olmazsa daha kotu sonuclar yasayabılır malesef

 45. Avatar

  Emrah yılmaz

  15 Şubat 2017 at 22:54

  Merhabalar arkadaşım 26 yaşında sol bacağını hareket ettiremiyor çok hafif yukarı kaldırabiliyor hastaneye geldik omur iliği iltihabı olduğunu söylüyorlar herhangi bir hastalığı yok akşam emara girecek ama merak ediyoruz ne olur ne biter ve neyden kaynaklanır bu hastalık bilgi verirseniz çok memnun oluruz. Çok teşekkürler size bukadar insana yardımcı olmuşsunuz Allah razı olsun.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 20:49

   Omurga enfeksiyonları oldukça karışık bir durum ve iyi değerlendirme gerektiren bir durumdur. Omurga enfeksiyonlarını omurga romatizmasından ayırt etmek de önemlidir, bu nedenle bu tür durumlar romatoloji ve enfeksiyon hastalıkları alanınında araştırılır genellikle.

   Omurga enfeksiyonlarının tedavisinde ortopedi uzmanı, fizik tedavi uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, romatoloji uzmanı, sinir cerrahi uzmanı gibi uzmanlıkların bir arada çalışma gösterdiği ekip çalışması gerekir.

   Enfeksiyonun tipine göre, zarar verdiği yapılara göre, ilerleme derecesine göre tedavi uzun sürebilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 46. Avatar

  Güler

  11 Mart 2017 at 03:17

  Merhaba benim 11 yaşındaki kızıma spondilodiskit teşhisi konuldu ve araştırma hastanesine yönlendirildik cocul enfeksiyonunda emar ve tomografi dahil bir sürü tetkik yapıldı ve enfeksiyon olmadığı ama diskte dejanarasyon olduğu söylendi 2. Heyet sonucunu bekliyoruz şimdi sizden öğrenmek istediğim tedavisi nasıl olur ve dejenarasyon enfeksiyon olmasada ilerleyebilirmi tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 18:53

   Spondilodiskit, vertebra ve disklerinin enflamasyonudur (yangılanmasıdır). Spondilodiskit nedenine bağlı olarak tiplere ayrılır ve tüberküloza bağlı, bruselloza bağlı, mantar enfeksiyonlarına bağlı, parazitlere bağlı, sifiliz enfeksiyonuna bağlı, pyojenik ve granülomatöz şeklinde tipleri vardır.

   Dejenerasyon bozulma olarak da tanımlanabilir ve durum ciddi ise cerrahi tedavi gerekebilir. Kemiklerde, kıkırdak dokuda oluşan dejenerasyonlar enfeksiyon olmasa da hasarlara neden olabilir. Etkene bağlı olarak dejenerasyonun ne kadar ilerleyip ilerlemeyeceği de değişiklik gösterebilir. Bu duruma belki çocuğun geçirdiği bir travma da neden olmuş olabilir.

   Spondilodiskit’in ayırıcı tanısında bu durum ile karışabilen patolojiler de vardır ve bunların ayırıcı tanısının yapılması da önemlidir. Örneğin vertebral osteomiyelit, granülomatöz omurga enfeksiyonları, Scheuermann hastalığı, spinal epidural apse, fıtıklaşmış çekirdek disk kayması, romatoid artrit, hiperparatiroidizm gibi durumların ayırıcı tanısı gerekir ki, doktorlarınız bunları da araştıracaktır ve size bilgi vereceklerdir. Duruma göre tedavi yöntemi ve süresi değişebilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 47. Avatar

  İlkay

  21 Mart 2017 at 11:50

  Merhaba.Nişanlım kısa bir süre önce grip oldu enfeksiyon var dediler sürekli ateşi çıkıyordu bir kaç iğne verdiler biraz iyileşti sonra bir iki gün sonraateş tekrar etti ve sabah uyandığında sağ bacağını hareket ettiremiyordu. Yaklaşık 12 gündür hastanede yatıyor omuriliğinden sıvı aldılar henüz tam sonuç çıkmadı ama yüzde 90 omurilik enfeksiyonu diyorlar. İlk 4-5 gün serumla antibiotik tedavisi uygulandı5 gündür falan hiç bir ilaç verilmiyor günden güna daha iyi yürümeye başladı ama hala zorlanıyor. Doktorlar gerek olursa kortizyon tedavisi yapacağız dediler ama gerek olmadığını söylüyorlar şimdi antibiotik tedavisine devam edeceğiz dediler. Bir de çok kilo kaybı oldu bağışıklık zayıflamış güçlenmesi ve toparlaması için ne yapabiliriz? Temmuz da düğünümüz var iyileşme süreci nasıl olur eski sağlığına net kavuşur mu yardımcı olur msunuz? :((

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2017 at 12:40

   Streptokoklar, Gram negatif bakteriler, Stafilokoklar gibi enfeksiyonlar omurgayı tutabilir ama bu durum beyin ile ilgili bir durum da olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına en sık neden olanlar (streptokokladrdır). Her şeyin tam araştırılmasında fayda vardır. Enfeksiyonun omurgaya zarar verip vermediğine göre iyileşme süreci, iyileşmenin derecesi, bundan sonra uygulanacak yöntemler değişiklik gösterebilir.

   Omurga enfeksiyonları tüberküloz enfeksiyonuna bağlı, brusellaya bağlı, mantarlara bağlı, sifilize bağlı gibi birçok enfeksiyon çeşidine bağlı gelişebilir.

   Bu durumun iyi araştırılması, doğru enfeksiyona yönelik doğru tedavinin uygulanması, takiplerin devam etmesi, fizik tedavi gibi durumlar çok ama çok önemlidir.

   Omurga enfeksiyonları her zaman ciddiye alınmalı ve gereken tüm incelemeler yapılmalıdır.

   Doktorlarınız size duruma göre bilgi vereceklerdir.

 48. Avatar

  Şerif can

  31 Mart 2017 at 12:20

  İyi günler babam 46 yaşında 2 aydır bel ağrısı şikayeti var baya bir doktora gittik 2 ay önce beline sıvı eksikliği var diye iğne vurdular 5000 liraymış sigortadan dolayı 100 lira verdik fiyatı iğnenin adını bilmediğim için söylüyorum en son 2 gün önce omuriliğin üstünde belde 6 cm büyüklüğünde apse olduğunu ve hemen ameliyat edilmesi gerektiğini söylediler.Ameliyat gecikirse apse vücudun içinde patlayabilirmiş sizce hangi üniversitede ameliyat olmalıdır sonuçta sağlık söz konusu iyileşme süreci ve riskleri nelerdir birkaç defada belini çektirdi yardımcı olursanız çok sevinirim şu anki durumumuzun aciliyeti olduğunu düşünüyorum şimdiden teşekkür ederim Allah razı olsun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2017 at 22:30

   Bel çektirmek yıllardır uzmanların ısrarla önermediği ama halkın ısrarla devam ettiği bir yanlıştır. Bu apse bir enfeksiyona bağlı gelişmiş olabilir. Üniversite hastanesi gibi daha detaylı araştırma yapılabilecek bir hastaneye gitmeniz daha doğru olabilir. Çünkü bu tür durumlar ile sadece bir uzman ilgilenmez. Bu tür durumlarda fizik tedavi uzmanı, beyin cerrahi uzmanı, romatoloji uzmanı, ortopedi uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı gibi uzmanlıkların ekip çalışması gerekir, bu nedenle bu kadar uzmanı bir arada üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde bulabilirsiniz.

   Fakat durumun aciliyeti olduğu için bunları kendi doktorunuza danışmanız önemlidir, çünkü omurgaya bağlı durumlar oldukça risk içerir.

   Durumun altında yatan enfeksiyonel bir durum varsa hasarlara neden olabilir. Bu tür durumların altında yatan romatizmal bir hastalık da olabilir.

   Ekip çalışması önemlidir, bunları doktorunuz ile değerlendirmenizde fayda vardır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 49. Avatar

  Furkan

  31 Mayıs 2017 at 16:18

  Hocam merhaba ;
  Babam 2 yıl önce omuzları çok ağrıyor diye mr çektirdik ve omurilikte intihap olduğu ortaya çıktı ameliyat oldu kemiği intihabtan zarar gördüğü ama çok kötü olmadığı söylendi.intihabın antibiyotik ilacının bulunduğu söylendi ve 1 yıl babam antibiyotik tedavisi aldı. 2 yıl sonra ağrıları eskisi kadar olmasada tekrar var gibi. Bu hastalık tekrarlarmı yoksa o zarar gören kemik mi ağrı yapıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2017 at 20:02

   İltihap tam olarak bitirilmediyse veya o bölgeden biraz daha ileri bölgelere de yayıldı ise tekrarlamış olabilir veya zarar gören kemikler, kıkırdak doku, sinirler gibi yapılardaki hasar ilerlemiş de olabilir.

   Omurga enfeksiyonları çok geniş bir konudur ve kendiliğinden ya da herhangi bir kolaylaştırıcı etkiye bağlı olarak gelişebilir.

   OMURGA ENFEKSİYONLARI; Diskitis, Bakteriyel vertebral osteomyelit, Granülomatöz vertebral osteomyelit, Omurga tüberkülozu, Bruselloz, Aktinomikoz, Nokardiyoz, Omurganın mantar enfeksiyonları, Spinal epidural apse, Omurganın ameliyat sonrası enfeksiyonları şeklinde farklı etkenlere bağlı ve farklı tiplerde değerlendirilir. Omurganın romatizmal hastalıkları da vardır ve omurga enfeksiyonları ile omurga romatizmalarının doğru ayırt edilmesi de doğru tedavi için önemlidir.

   Omurga enfeksiyonunun tipine ve etkenine göre tedavisi, tekrarlayıp tekrarlamayacağı, vereceği hasar değişiklik gösterebilir. Daha önce tedavi gördüğünüz hastaneye ve doktorunuza gitmeniz ve vakit kaybetmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 50. Avatar

  NURİ

  30 Ağustos 2017 at 16:17

  Önce dahiliye,romotoloji, beyin cerrahi ve en son Enfoksiyon plikiliğinde tedavim devam etmekte olup 01.08.2017 tarihinden itibaren AUGMENTİN 1000 mg, CİPRO 750 mg ve ağrı kesici kullanmaktayım. 1 hafta öncede ilaçlara takviye olarak krem kullanmaya başladım. Sabahları uyandığımda sırtımda çok yoğun kasmalar olmakta gün içerisinde bu acı tam olarak geçmesede azalmaktadır. 3 gün önce sol tarafta kasan bölgede belirli aralıklarda seremeler olduğunu acımın sol tarafta azaldığını ama tam olarak geçmediğini hissettim. 1 ay önce sırt, bel ve karın bölgemin tamamında hissettiğim kasmaların ve acının azaldığını kasmaların göğüs kısmıma doğru yoğunlaştığını hissetmekteyim. Ancak 1 ay süre içerisinde bazen kendimi iyi hissedip daha sonra kötü hissetmemden dolayı iyi olamayacağım fikrine kapılmama neden olmaktadır… Lütfen hastalık hikayemi değerlendirip bundan sonraki tedavi süreci hakkındaki fikirlerinizi paylaşırsanız çok minnettar olacağım. Şimdiden teşekkür eder iyi bayramlar dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Eylül 2017 at 21:51

   Doktorlarınız hastalığınızın ne olduğunu ve teşhisi yazdıkları reçete de belirtmiş olmalılar, bu nedenle ilacı aldığınız eczaneye e reçetenizde teşhisin ne olduğunu sorabilir ve buradan öğrenebilirsiniz. Sırt, bel ve karın bölgesinde ağrı ve kasılmalara neden olabilecek birçok durum olabilir.

   AUGMENTİN 1000 MG, tekrarlayan bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında; kronik bronşitin alevlenme dönemleri ve akciğer iltihabı gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında; idrar yolu iltihabı, üretra iltihabı, böbreklerin bakteriyel iltihabı gibi üreme organlarına ait iltihabi hastalıklarda; çıban, apse selülit gibi yumuşak doku enfeksiyonlarında; kan ve dokularda bulunan bakteri ve toksinlere bağlı durumlarda kullanılır.

   CİPRO 750 MG, akut sinüzit, alt solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, kronik bakteriyel prostatit, komplikasyonlu intra-abdominal enfeksiyonlar, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, gastrointestinal sistem enfeksiyonları, tifo ve komplikasyonsuz servikal ve üretral gonore enfeksiyonu gibi enfeksiyonlara bağlı hastalıklarda kullanılır.

   Doktorlarınız size bu ilaçları reçete ettiğine göre durumunuz enfeksiyon kaynaklı olabilir, ancak anlattığınız şikayetler enfeksiyon olmaksızın da bazı romatizmal hastalıklara bağlı da olabilir. Örneğin ankilozan spontilit (omurga romatizması), Akdeniz ateşi hastalığı gibi durumlar da bu tür ağrılara neden olabilir.

   Ağrılarınız geçmez veya tekrarlar ise mutlaka romatoloji doktorunuza tekrar görünmenizde fayda vardır. Ayrıca bazı enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda kısa süreli antibiyotik tedavisi yeterli olmayabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 51. Avatar

  Yüksel

  19 Aralık 2017 at 22:09

  Hocam cevaplarsaniz cok sevinirim; ben 2016 da sag l2 den mikro cerrahi ameliyati ve 2017 d2 l4 5 s1 den kanal daralmasi ameliyatlari grcirdim.sorun ameliyattan sonra doktorumun demedine gore sinirlerde anatomik bozukluk odem ve asriri siskinlik varmis.2 aylik istirahat sonrasi isbasi yaptigim ilk gun 1 saat icinde ayaklarimda uyusma kramp agrisi gibi agri karincalanma gibi sebeblerden ayakta durmakta gucluk cekiyorum.dr. ma başburdum simdi tekrar mr istedi brndrn bu benim canimi sıkıyor sanki ayni flim tekrari gibi sizce nasil bir yol izlemeliyim. Tşk ederim ( erkek hasta 45 yaş)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Aralık 2017 at 19:29

   Mikrocerrahi ameliyatını eğer bel fıtığı için olmuşsanız, bu ameliyatın riskleri oldukça azdır. Bu ameliyattan sonra hastalar genellikle iyileşme sürecini daha rahat geçirirler. Fakat dediğiniz ameliyattan sonra ödem gibi durumlar oluşmuş ise bunlar ameliyatın başarı oranını düşürebilir.

   Spinal stenoz (omurga kanal darlığı) birçok nedene bağlı gelişebileceği gibi, sizde olduğu gibi ödem ve anatomik bozukluklara bağlı da gelişebilir. En sık L3-L4 ve L4-L5 seviyesi etkilenir. Bazı hastalarda servikal (boyun bölgesi) darlığı da bun duruma eşlik eder. Bel ağrısı, sertlik başlangıç şikayetler olup zamanla daha belirgin hale gelir. Spinal stenozun klasik bulgusu olan norojenik özellikle alt ektremitede baldırda ağrı, uyuşma ve karıncalanma ile karakterizedir. Kanal darlıklarında cerrahi tedavi başarılı olmayabilir veya istenilen sonuç alınamayabilir, özellikle şikayetleri uzun sürenlerde.

   İki kez cerrahi geçirmişsiniz, bu nedenle buradan ne söylesek doğru olmaz. Şikayetleriniz; cerrahilerin komplikasyonlarına, yeteri kadar başarılı olmamasına, uzun dönem istirahat edilmesine ve buna bağlı kas güçsüzlüğüne, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinin uygulanıp uygulanmadığına gibi birçok duruma bağlı da olabilir.

   Kafanıza takılanları doktorunuza veya doktorlarınıza sormanız daha doğru olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 52. Avatar

  Nüşabe

  27 Mart 2018 at 14:32

  Selam. Ben 68 yaşındayım. Omurgamda 3-4 mm-lik bi delik var. Bu halde masaj yaptırmak bi sorun olur mu? Önceden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2018 at 00:20

   Doktorunuza sormanız en doğrusudur. Doktorunuzun önermediği bir şey uygulamanız doğru olmaz. Omurgamda delik derken neyi kastettiğiniz tam olarak anlaşılmamıştır.

   Geçmiş olsun.

 53. Avatar

  Sedef

  12 Haziran 2018 at 02:54

  Sorununuz varsa omurilik ile ilgili lütfen acil doktorunuza başvurunuz. Benim babam dört ay tedavi gördü ve en sonunda vefat etti kurtaramadık. Zaman İçerisinde aldığı ilaçlar böbreklerini iflas ettirdi.

 54. Avatar

  Gül

  13 Haziran 2018 at 16:43

  Benim babamda önce bel fıtığı ve kayma teşhisi kondu ilaç kullandı iyiye gitti durumu 4 5 ay sonra birden agrilari tuttu ve yatağa bağlı kaldı oturamiyor yuruyemiyor emar cekildi doktor enfeksiyon olduğunu ve yüksek olduğunu söyledi kan testi istedi temiz çıktı sonra intaniye bürüsella için kan testi istedi sonucu bekliyoruz nasıl bir hastalıktır bu bilgi verirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2018 at 23:59

   Bruselloz, Ondülan ateşi, Malta humması, Bang’s hastalığı olarak da bilinen, ateş ataklarıyla seyreden mikrobik bir hastalıktır. Bruselloz, kendisini genellikle nonspesifik (hastalığa özgü olmayan) ateşli bir hastalık olarak gösterir. Brusella enfeksiyonları her türlü bulguyla ortaya çıkabilir, her organı tutabilir. Yineleyen ve kronik şekilleri vardır.

   Brusella gram-negatif fakülatif intraselüler bir kokobasildir. Brucella’nın altı türü insanlarda hastalığa neden olmaktadır.

   * Brucella melitensis: En sık rastlanan türüdür. Rezervuarları koyun, keçi ve devedir.

   * Brucella abortus: Rezervuarları sığır, deve, yak ve bizondur.

   * Brucella suis: Rzervuarları domuz, yaban tavşanı, renggeyiği ve yaban kemirgenleridir.

   * Brucella canis: Rezervuarı köpektir.

   * Brucella pinnipediae: Rezervuarı foktur.

   * Brucella ceti: Rezervuarları balina, yunus ve domuzbalığıdır.

   * Brucella ovis ve Brucella neotamae: İnsanlarda patojenik olup olmadıkları bilinmemektedir.

   Nörobrusellozda patolojik tutulum çeşitleri menenjit, meningoensefalit, serebral vaskülit, mikotik anevrizma, beyin apsesi, epidural apse, enfarktlar ve kanamalrdır. Bu süreçler sırasında fizik muayene bulgusu olarak baş ağrısı, davranış değişiklikleri, huzursuzluk, kas güçsüzlüğü, görme bulanıklığı, ense sertliği, derin tendon reflekslerinde değişiklik, parestezi, konfüzyon ortaya çıkmaktadır.

   Doktorunuz ile daha detaylı görüşmeniz kafanızdaki soru işaretlerini azaltabilir.

   Geçmiş olsun.

 55. Avatar

  Çiğdem

  15 Ağustos 2018 at 10:18

  Merhabalar. Sorum annem ile ilgili 6 ay önce aniden ayaklarinda başlayan ve göğüs hizasına kadar çıkan uyuşma hissi ile hastalandı. Eğitim araştırma Hastanesi’ne gerekli kontrolleri yapıldı 7 gün kortizon aldı. Şimdi kontroller devam ediyor.uyusma hissi dizlerinden aşağıya indi durumu daha iyi. Fizik tedavi oluyor. Bu durum kalıcı olurmu. İlaçlarını düzenli alıyor.cevabiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ağustos 2018 at 22:48

   OMURGA ENFEKSİYONLARI; tüberküloza bağlı omurga enfeksiyonları, M.bruselloza bağlı omurga enfeksiyonları, Mantralara bağlı omurga enfeksiyonları, O. salmonella osteomiyelit gibi çeşitli enfeksiyonlara bağlı gelişebilir.

   Eğer omurilik enfeksiyonu olmuş ise enfeksiyonun türüne, yayılım derecesine, omurgaya ve sinirlere verdiği zarara göre ne kadar sürede iyileşeceği, ne kadar süre tedavi göreceği, hasar kalıp kalmayacağı değişiklik gösterebilir. Tedavi daha uzun sürebilir, omurga veya sinirler hasar görmüş ise cerrahi gerekebilir.

   Yani şimdiden, buradan net bir şey söylemek zordur.

   Her şeyden emin olana kadar doktor kontrollerinizi ihmal etmemeli, ilaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde düzenli kullanmalısınız.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Çiğdem

    25 Eylül 2018 at 19:23

    Cevapladiginiz için çok teşekkür ederim kontrolleri ve tedavisi devam ediyor.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     26 Eylül 2018 at 21:46

     Tedavilerinizi ve kontrollerinizi dikkatlice uymayı ihmal etmeyin. Bu tür durumlarda omurga ve sinirlerin etkilenme derecesine, hastanın yaşına ve başka rahatsızlıkları olup olmadığına, enfeksiyonun doğru teşhisine ve doğru ve etkin tedavisine, hastanın tedavilere vereceği yanıta ve uyumuna bağlı değişmekle birlikte, bu tür durumlarda fizik tedavi oldukça işe yaramaktadır.

     Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 56. Avatar

  Berna

  30 Eylül 2018 at 00:33

  Merhaba,
  Oğlum 8 yaşında ve 3 yıl once (5 yasında) soguk algınlığı sonucu motor tıkler oluştu. Pek cok KBB, cocuk norolojısı ve enfeksıyon bırımlerıne (cogu unıversıte hastanesı) goturmemıze ragmen bıze tam teshıs koyamadılar ve tik nedenıyle cocuk psıkıyatrıstine yonlendırdıler. Cok arastıran bır anne oldugum ıcın bunun PANDAS (pediatrik otoimmun hastalıgı)oldugunu pediatrık dergilerinden (ydısı dergıler dahıl) ogrendım ancak derdımı pek cok prof dahıl anlatamadım.
  Cocuk psıkıyatrıstıne gıdınce cocugumun PANDAS oldugu ve derhal depo peniciline baslamamız salık verıldı ( o da bırkac hoca gordukten sonra…herkes farklı degerlendırıyor). Kandaki ASO degerlerinin yuksekliği ve streptekoka bağlı boğaz ve boyun bolgesinin hassaslaşması durumu, ozellıkle boyunda kasılma ve nihayetindee tik ile karşı karşıya kaldık.Söz konusu streptekok beyindeki basal gangl,a denilen bölgeyi etkiliyormus okumalarıma göre.

  Uygulanan depo penicilin cocugu hasta olmaktan koruyor ancak tık sorununa care cok olmadı. Surekli olmamakla birlikte yaz ayları dahıl ki, soguk algınlıgı olmuyor, boyun tiki cocukta gelistı ve oglum zamanla boynunun agrıdıgını soylemeye baslası.Son zamanlarda ben de boyun kutlemesı duyuyorum tik esnasında. Orda bır kasılma var.Halen cocuk psikiyatrisine gidiyorum ve ve boyun kasılmasını ve tiki anlatmaya calısıyorum. Kas gevsetıcı vermeye yanasıyorlar.

  Benım suphem, enfeksiyona bağlı boyun(yanı ensede) bir iltihap gelişmiş olabilir mi? Bu da oradaki sinirlere basınc yaptıgı için tiki tetikliyor olabilir mi?

  Uzun lafın kısası, bu konuda unıversite hastanelerinin hangi biriminden yardım almalıyım? beyın ve sınır cerrahisi mi, ortopedi mi, cocuk ramatolojısı mı? Mumkunse hangı hastane(?) Bırımlerin koordineli olmaması nedeniyle teshis ve tedavide cok zorlanıyorum.Yardımınız ve kılavuzlugunuz bu noktada cok onemlı. Şimdiden tesekkur edıyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2018 at 22:25

   PANDAS (streptokok enfeksiyonu ile ilişkili pediatrik otoiimün nöropsikiyatrik hastalıklar) sendromu ergenlik dönemi öncesinde görülen ani başlangıçlı obsesif kompulsif bozukluk belirtileri ve/veya tikler ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın gidişatı ani başlangıç haricinde alevlenip sönmelerle gidebilmektedir ve PANDAS tanımlayıcılarına göre bu alevlenmeler ve sönmelerle giden gidişat, tetikleyici enfeksiyonlarla ilişkilidir. PANDAS nöropsikiyatrik bir hastalık olarak tanımlanabilir. Nöropsikiyatri alanında veya enfeksiyon hastalıkları alanında araştırılması gerekebilir.

   Sydenham koresinin de klinik benzerliğinden dolayı ayırıcı tanıda dışlanması gerekir. Bu hastalık da enfeksiyon hastalıkları alanında araştırılır, değerlendirilir.

   Sydenham koresi ani, istemsiz, aritmik, koreik ve amaçsız hareketlerle karakterize bir santral sinir sistemi hastalığıdır. Sydenham koresi akut romatizmal ateşin majör komplikasyonlarından biridir ve çocuklardaki edinsel kore nedenlerinden en sık görülenidir. Bu nörolojik bozukluk, yüzü ve ekstremiteleri içeren istemsiz ve hızlı hareketler ile karakterize olup kas zayıflığı ve duygusal dengesizlikle beraberdir. Akut romatizmal ateşi diğer belirtileri ile birlikte veya tek başına bulunabilir. Kore tek başına bulunduğunda akut romatizmal ateşin majör ve minör belirtileri bulunmayabilir. Bu nedenle romatizmal ateşin incelenmesi için romatoloji bölümüne de gitmek faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 57. Avatar

  pınar

  15 Ekim 2018 at 16:00

  merhaba, iltihaplı omurga romatizması rahatsızlığım var şuan gebeyim ve epidural sezeryanla doğum düşünüyorum bir sakıncası olur mu acaba ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ekim 2018 at 23:17

   Doğumu nasıl, hangi koşullarda, hangi tekniklerle yapacağınız açısından, takibinizi yapan ve kadın doğum uzmanı doktorlarınızın ortak kararı gerekebilir. Bu konuda uzaktan öneride bulunmak doğru olmaz. Sonuçta genel sağlık durumunuzu, omurga romatizmasından omurganızın ve diğer eklemlerinizin ne derecede tutulduğunu en iyi doktorlarınız bilmektedir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 58. Avatar

  Ali çetinkaya

  16 Ekim 2018 at 13:16

  20 yıllı aşkın bel ağrısı çekiyorum bir kaç defa hastahaneye gittim yüzüme bakarak reçete yazdılar hastahanelere küstüm birdahada uzun süre gitmedim 1 yıl önce hadi sağlıkta biraz daha ileri teknikler kullanılıyor belki iyi bakılırım edasıyla önce beyin cerrahına oradan fizik tedavi ye oradanda kendimi intaniye bölümünde buldum bel omuriliğinde iltihap olduğunu ve ameliyat la değil ilaçla tedavi olacağımı söylediler MR dan sonra tanı konuldu… ilk doktorun yazdığı reçeteyi eczanelerde bulamadım daha sonra gittiğimde başka bir doktor vardı ada bir reçete yazdı onun yazdıklarının da yarısı var yarısı yok yine gittim yine başka bir doktor onun yazdığı reçeteyi aldık ilaçları kullanmaya başladım 10 tane iğnem vardı 8.inci iğneden sonra benim devrim döndü vucudum pul pul dökülmeye ve su tomurcukları oluşmaya başladı 8.inci akşamı bayılmışım ambulansla acile götürüldüm 2.inci bayılmam oldu hemen ilaçları çöpe attım birdahada kullanmadım 2 haftada kendime zor geldim ve tedavim yine yarım kaldı yine ağrılarımla Başbaşayım. Doktorlardan ümidi kestim çok ilgisiz ve bilgisizler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ekim 2018 at 00:06

   Buradan (internet sitesi üzerinden) hiç bir şekilde ve hiç bir zaman teşhis koymak veya tedavi önermek gibi bir lüksümüz olmamakla birlikte, anlattığınız durum romatizmal bir hastalığınız olduğunu (özellikle Ankilozan spondilit denilen “omurga romatizması”) durumu olabilir. Ancak romatoid artrit gibi başka bir romatizmal hastalık da olabilir. Bu nedenle durumunuzun romatoloji alanında incelenmesi, araştırılması ve tedavisinin yapılması önemlidir. Eğer ankilozan spondilit ise arada fizik tedavi bölümünde hastaneye yatarak tedavi görmeniz gerekebilir. Bu hastalıkta zaten ilaç tedavileri bazen fayda etmez, bu nedenle yaşam tarzı değişiklikleri, duruş pozisyonu değişiklikleri, ara ara fizik tedavi ve rehabilitasyon, egzersiz tedavileri gerekmektedir.

   İlaçlar nedeniyle çektiğiniz sıkıntı ise kullanmış olduğunuz ilaçların veya ilaçlardan birinin veya ilaçların içeriğinde bulunan etkin ya da yardımcı maddelerden birinin alerjik reaksiyon yan etkisi olmalı veya olabilir.

   Romatoloji bölümüne giderken sizde yan etki yapan bu ilaçları veya ilaçların adlarını da götürmelisiniz ki, doktorunuz hangi ilacı yazacağını bilsin, ayrıca ilaçların yan etkisinde tam olarak neler oldu doktorunuza iyi anlatmanız gerekir.

   Ankilozan spondilit, daha çok genç erkekleri etkileyen, enflamatuar bel ağrısı ve sakroileit ile karakterize, sıklıkla periferik artritin eşlik ettiği bir hastalıktır. Ankilozan spondilitte iltihabın altında yatan mekanizmayı düzeltmeye yönelik tedavi yaklaşımı şu an için mevcut değildir. Tedavinin amacı ağrıyı ve sabah tutukluluğunu azaltmak, oluşabilecek omurga şekil bozukluklarını önlemek, düzgün duruş şeklini ve fiziksel kondüsyonu, psikosoyal sağlığı korumaktır.

   Ankilozan spondilit hakkında verdiğimiz kısa bilgi, bu hastalık var demek değildir. Bunu ancak daha detaylı araştırmalarla romatoloji uzmanınız teşhis edecektir. Ankilozan spondilitte genetik testlerin yapılması da tanıda oldukça yardımcıdır. Ankilozan spondilit tanısı için bazı kriterler vardır ve öyle hemen kesin tanı koymak kolay değildir.

   Romatolojiye gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 59. Avatar

  yaşar erden

  20 Kasım 2018 at 11:51

  ben belden le 1 le 2 den amalıyat oldum bir ay sonra ıdrar sıkışması şıkayetı ile doktora baş vurdum doktur emar istedı del ve boyonda omur ilikte sıvısında mıkrop oluşmuş dedi ben bu ara belden aşağı felç oldum hiç alt tarafım hareket ğörmıyordu hastaneye nurolojü bölümüne yattın belden sıvı aldılar ve ivit ilacı ile 5 ğünde temizlendi ayaklarıma can ğeldi şimdi ıdrar yapamıyorum koltuk deyneği ile yürüyorum ayaklarımda hıs kaybı var fizike ğidiyorum ben norma nasıl ıdrar yapabiliri

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Kasım 2018 at 16:46

   Sinirler hasar görmüş olabilir. Mesane kontrolünü sağlayan ve sürdüren kaslar ile ilgili sinirler de hasar görmüş olabilir. Sonuç olarak ciddi bir ameliyat geçirmişsiniz, sonrasında enfeksiyon gelişmiş, bunlara bağlı bazı kontrolleri sağlayan sinir hasarları oluşmuşsa, idrar yapma, yürüme sorunları yaşanması bazen kaçınılmaz olmaktadır. Mesane kaslarınızın eğitimine yönelik fizik tedavi uzmanınız bazı egzersizler önerebilir. Bu nedenle tüm bu şikayetlerinizi fizik tedavi uzmanınız ve sinir-beyin cerrahisi uzmanınız ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Çok geçmiş olsun.

 60. Avatar

  Ulvi

  23 Kasım 2018 at 11:47

  Merhabalar,

  Ben azeriyim. Allah razi olsun bilgileriniz için, Annem 10 yildir Transverse Myelitis hastaligindan tedavi aliyor. Amma tedavinin bir sonucu olmadi şu ana kadar. Kendisi 1963 yil dogumludur. Hastalikdan sonra ayakları tutmuyor yani yuruyemiyor, bir ay olarkı sağ kolunda ağrılar oldu ve şimdi sağ kolunuda işletemiyor. Türkiyede nerede tedavi yapdira bilirim ve En son MR sonuclarini gonderirsem bu yönde bana yardımcı ola bilirmisiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Kasım 2018 at 16:02

   AKUT TRANSVERS MİYELİT, spinal kordun (omuriliğin) enflamasyonu (iltihabı) sonucu nöral hasara neden olan bir grup hastalığı ifade eder. Transvers miyelit multisistem hastalıklarının bir parçası olabileceği gibi, enfeksiyonlara ikincil olarak veya idiyopatik (nedeni bilinmeyen) şekilde de gelişebilir.

   Hastalarda bel ağrısı, bacakta veya bacaklarda uyuşma ve güçsüzlük, idrar yapmakta zorlanma ya da yapamama, dışkılamada zorlanma ya da yapamama, yürümede güçlük (ayağı sürükleyerek yürümeye çalışma gibi) belirtiler ve bulgular görülebilir. Bel ve/veya sırt ağrısı, bacaklarda ağrı ve uyuşma/karıncalanma hisleri genellikle ilk gelişen semptomlardır, bunu bacaklarda hızla ortaya çıkan güçsüzlük takip eder, bazen güçsüzlük üst ekstremitelerde de gelişir, servikal meduller tutulum olursa solunum yetmezliğine yol açar.

   TRANSVERS MİYELİT İLE İLİŞKİLİ HASTALAR;

   * Bakteriyel enfeksiyonlar (örn. mikoplazma pnömoni, Lyme borelyoz, frengi, tüberküloz gibi),

   * Viral enfeksiyonlar (örn. herpes simplex, herpes zoster, sitomegalovirüs, Ebstein-Barr virüsü, enterovirüs gibi),

   * Aşılama sonrası (rabies, cowpox),

   * Otoimmün hastalıklar (sistemik lupus eritematozus, sjögren sendromu, sarkoidozis gibi),

   * Multipl skleroz,

   * Paraneoplastik sendromlar,

   * Vasküler durumlar (spinal arter trombozu, eroin kullanımına bağlı vaskülit, spinal arterivenous malformasyon gibi).

   Altta yatan bir enfeksiyon veya başka hastalık varsa tedavi yöntemleri ve hastalığın seyri ve sonucu altta yatan hastalığa göre değişiklik gösterebilir. Bu tür durumların teşhisi, tedavisi ve takibi iyi bir ekip çalışması gerektirir. Bu nedenle, bu tür durumlar üniversite veya araştırma hastanelerinde araştırılmalı, tedavisi ve takibi yapılmalıdır.

   Buradan (internet sitesi üzerinden) maalesef bir tedavi, bir doktor, bir hastane önermek çok mümkün değildir. Ancak, bu siteye ziyaret eden ve bu durumdan muzdarip başka ziyaretçilerin size faydası olabilir.

   Geçmiş olsun, her şeyin iyi olması dileğiyle.

 61. Avatar

  Ebru

  4 Aralık 2018 at 01:12

  Merhaba, ben yaklaşık iki ay önce bel fıtığı ameliyatı oldum. amaliyat kapalı oldu. yaklasık 20 gün sonra belimde ağır ağrıyla kendimi hastanede buldum. doktor enfeksiyon oluşmuş dedi. 5 gün hastanede yatdim tam bir aydır neredeyse antibiyotik kullanıyom. kısmen iyim ama sağ kalça içinde ağrılı bi batma var. sanki bu hastalık hiç geçicek gibi değil. gecermi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Aralık 2018 at 21:40

   Omurga cerrahisi olgularında yara yeri enfeksiyonu önemli bir komplikasyondur. Enfeksiyon yüzeysel olabileceği gibi, derin doku enfeksiyonu şeklinde de olabilir. Enfeksiyon ameliyattan sonra erken dönemde ya da geç dönemde de gelişebilir. Ameliyat ile ilgili bu riskler, ameliyat öncesi doktorunuzun size doldurttuğu onam formunda da belirtilmektedir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz, çünkü enfeksiyonun tedavi ve takip süresi uzun olabilir.

   Geçmiş olsun.

 62. Avatar

  Samet

  14 Nisan 2019 at 22:43

  Hocam merhabalar.

  Eniştem 2 yıl önce ayakta uyuşukluk ve karıncalanma şikayetinden doktora gitti omurilikte iltihap çıktı hastanede 2 hafta yattı çıktı. 2 yıl sonra bu sefer farklı belirtiler ortaya çıktı ellerde uyuşukluk yüzde yanma vb. Olaylar oldu şimdi yarın hastaneye gidecek yine kanser olma riski varmı hocam yardımcı olurmusunuz. Nedeni nedir 2 yıl sonra neden tekrar çıktı bu hastalık.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2019 at 08:35

   Omurga/omurilik kanseri ile iltihabı farklı durumlardır. İltihap oluşması enfeksiyonlara, iltihaplı romatizmal hastalıklara bağlı olabilmektedir. İlk tedavi gördüğünde iltihap tam olarak temizlenmemiş olabilir, sinirleri hasarlamış olabilir, bu durum romatizmal bir hastalığa bağlı olabilir. Omurga/omurilik iltihaplanmaları iltihaplamanın nedenine bağlı olarak genellikle uzun süreli tedavi ve takip gerektirir. Bu durum enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi, romatizmal bir hastalığa bağlı da olabilir. Bu durum muldisipliner çalışma (fizik tedavi uzmanı, sinir-beyin cerrahisi uzmanı, romatoloji uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı gibi uzmanlıkların işbirliği ile) tedavi ve takip gerektirir.

   Doktorunuz ile daha detaylı görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git