Hastalıklar ve Tedaviler

Omurga ve Omurilik Tümörleri Nedenleri ve Tedavisi

Omurga ya da omurilik tümörleri, yarı anlamı ile omuriliğin kendisinden, zarından ve çevre dokudan ve kemik dokudan omurgadan kaynaklanan tümörlerdir.

Omurilik ve omurga tümörleri neden olur?

Omurga ya da omurilik tümörleri, yarı anlamı ile omuriliğin kendisinden, zarından ve çevre dokudan ve kemik dokudan omurgadan kaynaklanan tümörlerdir. Beyin tümörlerine oranla görülme oranı daha az olup, beyin tümörlerine göre beşte bir civarında rastlanır.

Omurga ve omurilik tümörleri tipleri

Omurilik tümörlerinin sınıflandırılmasında genel olarak omuriliğin dış zarı duramater esasa alınmıştır. Duramaterin (duranın dışındaki) tümörler ekstradural ve duramaterin içindeki yani duralın altındaki tümörler de intradural olarak kabul edilir. Duranın altındaki tümörler de omuriliğin içinde olmayan, duralın altında olan tümörler ve hem duralın altında olan tümörler, hemde omuriliğin içinde olan tümörler olarak ikiye ayrılırlar.

Ekstradural omurilik tümörleri nedir? : Ekstradural denilen duralın dışında olan tümörler de, kendi aralarında primer tümörler (o bölgeden kaynaklanan) tümörler veya oraya sıçrayan (metastatik) tümörler olarak adlandırılır. Dura dışında oluşan tümörlerin geneli metastatik tümörler yani, bu bölgeye sıçramış tümörlerdir. Bu durum hastaya göre değişebileceği gibi, erkeklerde genellikle akciğerden, kadınlarda da memeden kaynaklanan tümörleridir. Bunun dışında melanom denilen cilt tümörleri, böbrek tümörleri, prostat, gastrointestinal tümöler ve tiroid tümörleri gibi bir takım göğüs bölgesine yakın olan tümörler omuriliğe sıçrama yapabilir.

İntradural ekstramedüller omurilik tümörleri nedir? : Duranın içinde ve omuriliğin dışında olan intradural ekstramedüller tümörler denildiğinde de, akla ilk gelen hemanjiomalar, şvannoma denilen sinir kılıfından köken alan tümörler ve nörofibromlar gelmektedir. Omuriliğin içinde olan tümörler ise hem zarın içinde hemde omuriliğin içinde olan intradural, intramedüller tümörler ise başlıcaları, astrositomalar, epandimomalar ve hemanjioblastomalardır. İntradural, intramedüller tümörler genel olarak daha benign tümörlerdir. Beyinde görülen astrositomalara ve epandimomalara göre. Fakat, dura dışındaki görülen tümörlerin çoğu metastatik (sıçrama yapan) ve kötü huylu tümörlerdir.

Omurga ve omurilik tümörleri belirtileri

Omurga veya omurilik tümörleri belirtileri, özellikle geceleri uykudan uyandıran, ilaca dirençli inatçı bel ve sırt ağrılarıdır. Bu ağrıların uzun süreli olması göz önüne alınmalıdır. Bunun dışında, omurgada eğrilik, idrar, büyük abdest tutamama, vücudun bir tarafında güçsüzlük oluşması, duyu problemleri dikkate alınması ve incelenmesi gereken belirtilerdir. Bu tür şikayetleri olan hastaların ortopedik muayenenin yanı sıra kesinlikle nörolojik muayeneden de geçmeleri gerekir.

Omurga ve omurilik tümörleri teşhisi

Omurga veya omurilik tümörlerinin teşhisinde ortopedi uzmanını muayenesinin yanı sıra, nöroloji uzmanı ya da beyin cerrahi uzmanı tarafından ek tetkikler istenmesi gerekebilir. Direkt grafi denilen, hem bütün omurgayı gösteren hemde gerekir ise omuriliği, torokal (sırt ve bel bölgesini) ve bazende boyun bölgesini de gösterecek şekilde içine alan emar (manyetik rezonans) görüntüleri de önemlidir ve bazı durumlarda mutlaka gereklidir. Mekanik sırt ve bel ağrıları genellikle dinlenme esnasında ve antieiflamatuar veya kas gevşetici ilaç tedavisi ile geçebilen durumlardır. Özellikle geceleri uykudan uyandıracak şiddette olan sırt ve bel ağrıları mutlaka önemsenmelidir.

Omurga ve omurilik tümörleri tedavisi

Omurga tümörleri tedavisi

Omurga tümörleri tedavisi

Omuriliğin kendisinden, içinden veya zarından çıkan primer denilen tümörlerin genelinde tedavide ilk seçenek mikro cerrahi tedavidir. Bunun dışında, omuriliğin etrafına sıçrayan (metastatik) kitlelerde cerrahinin yanı sıra kemoterapi, ilaç tedavisi ve radyoterapi tedavisi gerekebilir. Fakat genel olarak omurilikten ve çevresindeki zarlardan çıkan tümörlerin tedavisi cerrahidir ve çoğu durumda başarılı bir cerrahi işlem sonrası bu tümörlerin tekrar etme olasılığı oldukça düşüktür. Bu anlamda cerrahi ilk tedavidir.

Kemoterapi ve bazı durumlarda radyoterapi daha çok omuriliğin çevresine sıçrama yapan tümörlerde cerrahi tedavi sonrası tercih edilen yöntemlerdir. Cerrahi tedavi sonrası, multidisipliner takım çalışması (fizyoterpistlerin eşlik ettiği ve fizik tedavi doktorlarının da içinde bulunduğu bir takım çalışması) sonucu var olan kas gücü ve tonusu ciddi anlamda arttırılır. Bazı durumlarda 3-6 ay süren egzersizler sayesinde hasta eski kas gücüne ulaşabilir.

Omurga ve omurilik tümörlerinin cerrahi tedavisi nedir?

Omurilik cerrahisi tecrübeli beyin cerrahları tarafından yapılır ve nöromonitörizasyon (omuriliğin fonksiyonunun gözlemlenmesi ve izlenmesi) eşliğinde yapılır. Cerrahi yaklaşımda bir kaç rota kullanılır. Bu durum tümörün yerleşimine ve büyüklüğüne göre cerrah tarafından belirlenir. Omurilik tümörü, omuriliğin dışında ve duranın içinde ise tedavi daha hızlı olabildiği gibi, tümörün tamamen çıkması mümkün olabilir.

Fakat bazı durumlarda omuriliğin içine yerleşen tümörlerde, omurilik fonksiyonunu korumak amacı ile tümörün bir kısmının bırakılması gerekebilir ve böyle bir durumda, tedaviden sonra 3-6 ay arası hissizlik oluşabilir. Fakat iyimser olunması gereken nokta, ameliyat sonrası bacaklarda his var ise fizik tedavi sonrası hareket fonksiyonları geri dönmektedir.

Omurga ve omurilik tümörleri tehlikeli mi?

Omuriliğin dışında olan tümörler, buraya sıçrayan (metastatik) tümörler genellikle kötü huylu tümörlerdir. Omuriliğin zarının içinde ama omuriliğin dışında olan tümörler genellikle iyi huylu tümörlerdir ve bu tümörleri cerrahi olarak çıkarmak daha kolaydır. Cerrahi açısından zorluk çıkaran tümörler, hem omurilik zarının içinde hemde omuriliğin içinde olan tümörlerdir ki, bunların cerrahi tedavisi daha zordur. Genel olarak son yıllarda cerrahide sahip olunan mikrocerrahi teknikler ve teknolojik destek ile omurilik tümörlerinin tamamına yakını başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Omurga enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi
  2. Omurga kanal darlığı nedenleri ve tedavisi
  3. Bel ağrısı nedenleri ve tedavisi
  4. Omurga hastalıkları nedenleri ve tedavisi
  5. Sırt ağrısı nedenleri ve tedavisi

 

40 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git