Hastalıklar ve Tedaviler

Omurga ve Omurilik Tümörleri Nedenleri ve Tedavisi

Omurga ya da omurilik tümörleri, yarı anlamı ile omuriliğin kendisinden, zarından ve çevre dokudan ve kemik dokudan omurgadan kaynaklanan tümörlerdir.

Omurilik ve omurga tümörleri neden olur?

Omurga ya da omurilik tümörleri, yarı anlamı ile omuriliğin kendisinden, zarından ve çevre dokudan ve kemik dokudan omurgadan kaynaklanan tümörlerdir. Beyin tümörlerine oranla görülme oranı daha az olup, beyin tümörlerine göre beşte bir civarında rastlanır.

Omurga ve omurilik tümörleri tipleri

Omurilik tümörlerinin sınıflandırılmasında genel olarak omuriliğin dış zarı duramater esasa alınmıştır. Duramaterin (duranın dışındaki) tümörler ekstradural ve duramaterin içindeki yani duralın altındaki tümörler de intradural olarak kabul edilir. Duranın altındaki tümörler de omuriliğin içinde olmayan, duralın altında olan tümörler ve hem duralın altında olan tümörler, hemde omuriliğin içinde olan tümörler olarak ikiye ayrılırlar.

Ekstradural omurilik tümörleri nedir? : Ekstradural denilen duralın dışında olan tümörler de, kendi aralarında primer tümörler (o bölgeden kaynaklanan) tümörler veya oraya sıçrayan (metastatik) tümörler olarak adlandırılır. Dura dışında oluşan tümörlerin geneli metastatik tümörler yani, bu bölgeye sıçramış tümörlerdir. Bu durum hastaya göre değişebileceği gibi, erkeklerde genellikle akciğerden, kadınlarda da memeden kaynaklanan tümörleridir. Bunun dışında melanom denilen cilt tümörleri, böbrek tümörleri, prostat, gastrointestinal tümöler ve tiroid tümörleri gibi bir takım göğüs bölgesine yakın olan tümörler omuriliğe sıçrama yapabilir.

İntradural ekstramedüller omurilik tümörleri nedir? : Duranın içinde ve omuriliğin dışında olan intradural ekstramedüller tümörler denildiğinde de, akla ilk gelen hemanjiomalar, şvannoma denilen sinir kılıfından köken alan tümörler ve nörofibromlar gelmektedir. Omuriliğin içinde olan tümörler ise hem zarın içinde hemde omuriliğin içinde olan intradural, intramedüller tümörler ise başlıcaları, astrositomalar, epandimomalar ve hemanjioblastomalardır. İntradural, intramedüller tümörler genel olarak daha benign tümörlerdir. Beyinde görülen astrositomalara ve epandimomalara göre. Fakat, dura dışındaki görülen tümörlerin çoğu metastatik (sıçrama yapan) ve kötü huylu tümörlerdir.

Omurga ve omurilik tümörleri belirtileri

Omurga veya omurilik tümörleri belirtileri, özellikle geceleri uykudan uyandıran, ilaca dirençli inatçı bel ve sırt ağrılarıdır. Bu ağrıların uzun süreli olması göz önüne alınmalıdır. Bunun dışında, omurgada eğrilik, idrar, büyük abdest tutamama, vücudun bir tarafında güçsüzlük oluşması, duyu problemleri dikkate alınması ve incelenmesi gereken belirtilerdir. Bu tür şikayetleri olan hastaların ortopedik muayenenin yanı sıra kesinlikle nörolojik muayeneden de geçmeleri gerekir.

Omurga ve omurilik tümörleri teşhisi

Omurga veya omurilik tümörlerinin teşhisinde ortopedi uzmanını muayenesinin yanı sıra, nöroloji uzmanı ya da beyin cerrahi uzmanı tarafından ek tetkikler istenmesi gerekebilir. Direkt grafi denilen, hem bütün omurgayı gösteren hemde gerekir ise omuriliği, torokal (sırt ve bel bölgesini) ve bazende boyun bölgesini de gösterecek şekilde içine alan emar (manyetik rezonans) görüntüleri de önemlidir ve bazı durumlarda mutlaka gereklidir. Mekanik sırt ve bel ağrıları genellikle dinlenme esnasında ve antieiflamatuar veya kas gevşetici ilaç tedavisi ile geçebilen durumlardır. Özellikle geceleri uykudan uyandıracak şiddette olan sırt ve bel ağrıları mutlaka önemsenmelidir.

Omurga ve omurilik tümörleri tedavisi

Omurga tümörleri tedavisi

Omurga tümörleri tedavisi

Omuriliğin kendisinden, içinden veya zarından çıkan primer denilen tümörlerin genelinde tedavide ilk seçenek mikro cerrahi tedavidir. Bunun dışında, omuriliğin etrafına sıçrayan (metastatik) kitlelerde cerrahinin yanı sıra kemoterapi, ilaç tedavisi ve radyoterapi tedavisi gerekebilir. Fakat genel olarak omurilikten ve çevresindeki zarlardan çıkan tümörlerin tedavisi cerrahidir ve çoğu durumda başarılı bir cerrahi işlem sonrası bu tümörlerin tekrar etme olasılığı oldukça düşüktür. Bu anlamda cerrahi ilk tedavidir.

Kemoterapi ve bazı durumlarda radyoterapi daha çok omuriliğin çevresine sıçrama yapan tümörlerde cerrahi tedavi sonrası tercih edilen yöntemlerdir. Cerrahi tedavi sonrası, multidisipliner takım çalışması (fizyoterpistlerin eşlik ettiği ve fizik tedavi doktorlarının da içinde bulunduğu bir takım çalışması) sonucu var olan kas gücü ve tonusu ciddi anlamda arttırılır. Bazı durumlarda 3-6 ay süren egzersizler sayesinde hasta eski kas gücüne ulaşabilir.

Omurga ve omurilik tümörlerinin cerrahi tedavisi nedir?

Omurilik cerrahisi tecrübeli beyin cerrahları tarafından yapılır ve nöromonitörizasyon (omuriliğin fonksiyonunun gözlemlenmesi ve izlenmesi) eşliğinde yapılır. Cerrahi yaklaşımda bir kaç rota kullanılır. Bu durum tümörün yerleşimine ve büyüklüğüne göre cerrah tarafından belirlenir. Omurilik tümörü, omuriliğin dışında ve duranın içinde ise tedavi daha hızlı olabildiği gibi, tümörün tamamen çıkması mümkün olabilir.

Fakat bazı durumlarda omuriliğin içine yerleşen tümörlerde, omurilik fonksiyonunu korumak amacı ile tümörün bir kısmının bırakılması gerekebilir ve böyle bir durumda, tedaviden sonra 3-6 ay arası hissizlik oluşabilir. Fakat iyimser olunması gereken nokta, ameliyat sonrası bacaklarda his var ise fizik tedavi sonrası hareket fonksiyonları geri dönmektedir.

Omurga ve omurilik tümörleri tehlikeli mi?

Omuriliğin dışında olan tümörler, buraya sıçrayan (metastatik) tümörler genellikle kötü huylu tümörlerdir. Omuriliğin zarının içinde ama omuriliğin dışında olan tümörler genellikle iyi huylu tümörlerdir ve bu tümörleri cerrahi olarak çıkarmak daha kolaydır. Cerrahi açısından zorluk çıkaran tümörler, hem omurilik zarının içinde hemde omuriliğin içinde olan tümörlerdir ki, bunların cerrahi tedavisi daha zordur. Genel olarak son yıllarda cerrahide sahip olunan mikrocerrahi teknikler ve teknolojik destek ile omurilik tümörlerinin tamamına yakını başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Omurga enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi
 2. Omurga kanal darlığı nedenleri ve tedavisi
 3. Bel ağrısı nedenleri ve tedavisi
 4. Omurga hastalıkları nedenleri ve tedavisi
 5. Sırt ağrısı nedenleri ve tedavisi

 

40 Yorum

 1. Adsız

  12 Ağustos 2015 at 22:15

  Omurilik tümörü ameliyatı yüzde kaç engelli sayılır, sonrası sağlık raporu

  • Adsız

   18 Ağustos 2015 at 20:42

   Tümör ve tümör ameliyatı olmuş hastalarda rapor verme işlemi konu ile ilgili yönetmelikle/cetvelle belirlenir.Tümör ameliyatı sonrası hastada engel kalmış ise ve belden aşağısı tutmuyor ise genellikle % 90 engeli sayılır. Fakat belden yukarısı normal ve belden aşağısı da normal ise, bacakların birinde hissizlik ve sakatlık kalmış ise, hastanın maddi durumu da göz önünde bulundurularak % 50-51 engelli raporu verilebilir veya durum geçici ise 2 senelik rapor şeklinde ve 2 sene sonra tekrar rapor çıkartılmak üzere rapor verilebilir. Çok Geçmiş olsun, dilerim engel ve engelli raporuna gerek kalmaz.

  • rabıye han

   1 Ekim 2015 at 07:08

   Annem omir ilik iltabi oldu 2 ay önce başladi şimdi hastanede diyaliz şeker hastasi sadece antibiyotik tedavi görüyor agrilari hic dinmiyor şimdide durmadan sayikliyor ve kendi kendine konuşuyor ne yapmaliyiz

  • Adsız

   1 Ekim 2015 at 11:00

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Hastanede tedavi görüyor ise zaten doktorlar yapılması gerekeni yapıyordur. Oldukça zor bir durum. Şeker hastalığı, diyaliz tedavisi ve omurilik iltihabı sanırım hepsi birbirini tetiklemiş. Tedavilerini dikkat etmemiş olabilir. Omurga enfeksiyonları genellikle kötü beslenme, bağışıklık sisteminin güçsüz kalması, şeker hastalığı, HIV enfeksiyonu, kanser hastalıkları ve şişmanlık gibi etkenler ile gelişir. Annenizde şeker hastalığı nedeni ile böbrek yetmezliği, diyaliz tedavisi nedeni ile bağışıklık sistemi zayıflamış olmalı ki omurilik enfeksiyonuna zemin hazırlanmış. Tedavi Hastanede devam ettirilir zaten. Yapılabilecek ekstra bir şey yok sanırım. Bu durum fizik tedavi, enfeksiyon hastalıkları ve beyin cerrahisi ile de ilişkilidir ve bu bölümlerin uzmanları da hastayı kontrol edebilir. Anneniz üniversite hastanesinde değil ise üniversite hastanelerinde tedavinin devam etmesi daha doğru olabilir. Omurilik enfeksiyonlarında tedavi süreci 7-10 gün kadar kısa sürebileceği gibi, 6 – 12 hafta kadar uzun da sürebilir. İnatçı enfeksiyonlarda cerrahi ile apsenin temizlenmesi gerekebilir. Fakat şeker hastalığı ve diyaliz tedavisi gören hastalarda ameliyat riskli olabileceği için illede gerekmedikçe doktorlar cerrahi tedaviden kaçınabilir. Bu durumun takibinde ekip çalışması önemlidir. Çok geçmiş olsun ve Allah şifa versin.

 2. Elif yigit

  5 Mayıs 2016 at 03:14

  Merhaba
  9 aylık bebekte görülür mu ve dışarıdan elle hissedilir kemiksi bir yapisi var mıdır
  Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2016 at 13:56

   Osteid ostoma tipindeki omurga tümörleri çocuklarda ağrılı skolyoz (omurga eğriliği) ile birlikte meydana gelebilir. Osteid ostoma kendini sınırlar ve genellikle bir buçuk santim büyüklüğünde olabilir. Skolyoz ile birlikte seyreden osteid ostama da eğrilik ile birlikte olur ise kemiksi bir çıkıntı gibi hissedilebilir.

   > Ezinofilik granülom tipindeki omurga tümörleri 10 yaş altı çocuklarda da görülür.

   > Lenfoma tipi kemik tümörleri fil dişi omurga aile tarafından fark edilebilir.

   > Siz çocuğunuzda bir çıkıntı ya da kitle gibi bir şey hissetmişseniz gecikmeden bir ortopedi veya beyin cerrahisi uzmanına başvurmanız doğru olur.

   İyi sonuç almanız ve sağlık, iyilik dileğiyle.

 3. huriye

  9 Ekim 2016 at 07:45

  Abim omurilik kanseri 1ay önce ameliyat oldu ama tümörün bir kısmını alabildiler şimdi sağ ayağında kasılma hissizlik var doktor 1ay sonraya tekrar emar istedi hap kullanıyor ama onlarda vücutta ödem oluşturdu biara bıraktı hapları şimdide istahsizlik var ne olur hocam bize yardimci olun.48yasinda yapacağımızı bilmiyoruz bu konuda elimiz bağlı bizi aydinlatirmisiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 15:47

   Tümör tamamen çıkarılamadığı için sinire olan baskı devam ediyor olmalı. Doktorlarınız zaten gereken tedaviyi ve tetkikleri yapmışlardır.

   Kemoterapi ilaçlarının tabii ki yan etkileri vardır.

   Doktorunuzun verdiği ilaçlar ancak doktor kontrolü altında bırakılmalı ya da dozu düşürülmeli şeklinde olmalıdır.

   Bu kadar ciddi durumlarda hastanın düzenli takibi gerekir.

   Verilen ilaçların yan etkilerinin değerlendirilmesi düzenli takip ve sizin de doktora olup bitenler hakkında bilgi vermeniz gerekir.

   Bu ciddi bir durum ve bu konuda doktorunuz ya da doktorlarınız ile irtibat içinde olmanız önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Reşit

  26 Ekim 2016 at 14:16

  Meraba ben omurilik te tümör var dı ameliyat oldum rapor almak istiyorum yüzde kaç alabilirim.tsk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ekim 2016 at 12:07

   Ameliyat sonrası engellilik kaldıysa ve kalan engellilik derecesine göre bu durumlar değişmektedir. Ameliyat sonrası herhangi bir engellilik yok ise ki olmasın, iyileşme sürenize göre 1-2 senelik veya aylık şeklinde raporlar verilmektedir.

   Rapor için her bölümden muayene ve tetkikler yapılır ve heyet kararı ve çıkan sonuçlara göre raporlar verilir.

   Her şeyin iyi olması ve geçmiş olması dileğiyle.

 5. Umit

  4 Aralık 2016 at 00:53

  Hocam
  Ablam 3 yıl önce meme kanseri operasyonu geçirdi.simdi kanserli hücre karaciğere ve kemiğe sirayet etmiş ama kemikteki tumor cansız demişler.nasil bir tedavi uygulayacaklar.durumu çok mu kritik yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2016 at 16:32

   Yani kanserli hücre metastaz yapmış olmalı ve buna bağlı karaciğer ve kemikler de etkilenmiş tir, ancak bu durumda nasıl bir yol izleneceğini hastayı takip eden onkoloji uzmanları karar verecektir.

   Yayılımın derecesine ve tümörün tipine göre ne yapılabileceği değişiklik gösterebilir.

   Bu durum için onkoloji uzmanları, kemik ve metabolizma uzmanlığı, gastroloji uzmanlığı gibi uzmanlıkların iş birliği gerekebilir.

   Bu durum, bu alanda uzmanlık takibi ve deneyimi gerektiren bir durumdur, bu nedenle buradan net bir söylemek çok mümkün değildir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 6. serife kucukkara

  18 Ocak 2017 at 01:43

  Merhaba hocam ablam 4.5 yıldır omurilik tumoruyle savaşıyor ilk olarak omuriligindeki kemikler curudugu için platin ve kalcasina protez attılar ama tümör büyüdü orda iki sene önce ameliyat oldu tümörü oradan basariyla temizlediler ama iki ay demeden yeniden 5 cm büyüdü kemoterapi aldı ama biraz küçüldü sonrasında yine büyüdü iki ay önce kadar bidaha ameliyat oldu bu sefer tamamen almamışlar ve ablamin sağ bacağı felç oldu ameliyattan sonra cok hafif parmaklarını oynattı bir bi kaç sefer ama şimdi hiç oynatamiyor su anda akıllı ilaca başlandı bakalım bunun faydası olcakmi bilmiyoruz size sorum acaba bu ilacın faydası olurda ordaki tümör ölürse acaba ablamin bacağı yeniden hareket edebilirim yoksa hep felcli mi kalır cevaplarsınız cok memnun olurum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ocak 2017 at 22:50

   Çok zor ve sıkıntılı durumlar (Allah yardımcısı olsun). Omurga tümörleri, omurga enfeksiyonları, omurga yaralanması gibi durumlar kişinin yaşamını çekilmez hale getirebilen durumlardır. Omurga için tüm vücuda dağılan sinirlerin temeli (omurilik) olduğu için bunun zedelenmesi ciddi sakatlıklara neden olabilir. Özellikle yayılma gösteren tümörler ve enfeksiyonlarda erken teşhis ve tedavi büyük önem taşır. Bu süreçte sinirlerde ciddi hasarlanma olursa oluşan hasarlar kalıcı olabilir fakat düzenli takip altında olduğu için doktorlarınız bunu önlemek için ellerinden geleni yapacaklardır.

   Akıllı ilaçlar, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaç, uygun süre ve dozu içerir. Akıllı ilaçlar son yıllarda kullanılmaya başlansa da maliyeti yüksek ilaçlar olduğu için Türkiye’de biraz daha sınırlı kullanıma sahiptir. Bu yöntem kemoterapi ile desteklenebilir. Tümörün küçültülmesinde ve yayılımı önlemede oldukça faydalıdır.

   Doktorlarınız size gerekli bilgileri verecektir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 7. Rıdvan Şahin

  26 Ocak 2017 at 14:27

  Hocam merhaba. Babam iki ay gibi bir süredir sırt ağrısı çekiyordu. Gittiği hastanelerde sonuçları hep normal çıktı. Kas gevşetici ilaçlar, ağrı kesici ilaçlar verip gönderdiler hiç bir fayda vermedi. 10 gün önce özel bir hastaneye gitti. Gittiği gün sağ bacağından uyuşma başlamıştı hemen ameliyat olmasi gerektiğini söylediler. Omuriliginde tümör olduğunu bunun sinire baskı yaptığını hiç hareket dahi etmeden ameliyata girmesi gerektiğini söylediler ve bizde panik içersinde amelyata girdi. Şimdi babam ın belden aşağısında hiç his yok. Aynı zamanda doktorlar da hiç bir şekilde sordugumuz sorulara cevap vermiyorlar. Sadece fizik tedavi görmesi gerektiğini söyleyip gidiyorlar. Bu konuda bizi bilgilendirirseniz sevinirim. Babam tekrar yürüyebilir mi? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2017 at 00:31

   Omurga tümörleri oldukça zor sonuçlara neden olabilir. Bu tür durumlardan sonra fizik tedavi faydalı olabilir. Tümör sinirlere hasar vermiş olmalı. Bu tümörün sadece omurgaya ait bir tümör mü, yoksa başka bir yerden sıçrama yapmış bir tümör mü olup olmadığının da araştırılması gerekebilir.

   Doktorlarınız ile daha detaylı konuşmanız da fayda vardır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 8. Aydin

  28 Şubat 2017 at 01:53

  Iyi gunler benim birbucuk senedir gecmek bilmeyen gogus kafesi ve ayni hizada sirt agrilarim var film cekildim hicbirsey cikmadi son bir aydir da sag koluma vuruyo daha once ilac ta kullandim ama Bi faydasi olmadi ozellikle gece yatar ken Cok kotu oluyo rahat haraket edemiyorum lutfen yardimci olurmusunuz neyapmam lazim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 00:12

   Omurga romatizması (ankilozan spondilit) olabilir, yumuşak doku romatizması olabilir. Romatoloji bölümüne gitmeniz ve burada gerekli araştırmaların yapılması belki daha uygun olur.

   Yaptırdığınız tetkikin neye yönelik olduğu da önemli, çünkü sırt ve göğüs kafesindeki ağrılar safra kesesine bağlı, mideye bağlı, pankreasa bağlı, kalbe bağlı, Paget hastalığına bağlı, boyun omurgalarına bağlı hastalıklar kaynaklı da olabilir, bu nedenle iyi bir araştırma gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Savaş Çırban

  1 Haziran 2017 at 23:40

  Hocam Öncelikle ilgi ve alakaniza teşekkürler.
  Benim Dedem 77 yaşında.
  Birgün sol ayağı tutmaz hale geldi.
  Apar topar kaldirdik hastaneye.24 saat demeden sağ ayagida uyusuk hale geldi.
  Omurlilikte tümör teşhisi kondu ve başarılı bir Amaliyat geçirdi.Patoloji sonrası …metastazı sonucu çıktı.
  2 defa dikiş açılması dışında herhangi bir sorun olmadı lakin belden aşağısı tuttmuyor.Büyük ve küçük tualetini hissetmiyor.Yanlız ayaklarına dokunuldugu yada altını kasidigi zaman refleks gösteriyor.Bazen kendi kendine istem dışı hareketlerde edebiliyor.
  Belirli filmler çekilecek bekliyoruz.
  Yürüme ihtimali nedir Hocam.
  Yada profosyonel bir fizik tedavi uzmanından destek isteyelim mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Haziran 2017 at 13:00

   Tümör ilgili sinirleri hasarlamış olabilir, ameliyat sırasında ilgili bazı sinirler hasar görmüş olabilir. Bu nedenle sinirlerin toparlanması zaman alacaktır. Fakat bu tür durumlarda yaş da önemlidir. Tedavi tamamlandıktan sonra doktorlarınız zaten fizik tedavi zamanı geldiğinde fizik tedaviye göndereceklerdir. Çekilen filmler ile tümörün nereden geldiğini, yayılım olup olmadığını, yayılım varsa yayılımın derecesini, verdiği hasarları da araştıracaklardır.

   Doktorlarınız duruma göre size ne yapılması gerektiği hakkında bilgi vereceklerdir.

   Geçmiş olsun.

 10. Ferhan Demir

  8 Haziran 2017 at 16:36

  Hayırlı günler hocam benim eşim 55 yaşında sonbaharda belinde ağrı hissetti özel hastaneye gitti filim çekmişler fıkık yok kas ağrısıdır deyip kas gevşeticiyle gönderdiler sonra oçak aylarında böbrekleri ağırmaya başladı yine özel hastahanede her 2 böbrektede taş var düşüreceksin deyip ilaçlarla gönderdiler 1 ay sonra yine gitti taşlar küçülmüş mudahala edemeyiz düşür dediler birkisel ilaçlarla düşürmeye çalıştı ama son 15 gün öncesi ağrılar çok şiddetlendi belin tutamaz oldu aldık araştırma hastahesine götürdük tomoğrafide taşlar düşmüş fakat belde bir problem gözüktü emarda bunun omurga kemiğini sarmış tümörler olduğu ve 4 omuruda kırdığı gözüktü,önceki doktorlar bunu nasıl göremedi biz bunları şimdi mahkemeye versek haksızmıyız.Şimdi nukleer tıpta bir emar çekilecek doktorlar pek ümit vermedi zor yürüyor belini tamamen eğiyor ,ayakları şişmeye başladı ,korse takıldı,ayaklarda uyuşma henüz yok,tedavisi varmı hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Haziran 2017 at 12:26

   Böbrek taşları anlattığınız şekildeki bel ağrılarına neden olabilir. Kas spazmları bu tür ağrılara neden olabilir. Gittiğiniz hastanede yapılan tetkiklere bağlı olarak bu durumun anlaşılıp anlaşılmayacağı ya da atlanacağı değişiklik gösterebilir.

   Ayrıca gittiğiniz uzmanlık alanına göre de doğru tanıya ulaşılması değişiklik gösterebilir. Örneğin acil servise gitmişseniz acil servisteki doktorlar akut ağrılar hakkında değerlendirmeler yaparlar genellikle. Birçok tümör olgusu başlangıçta ”non-spesifik bel ağrısı”tanısı ile sonuçlanmaktadır, çünkü tümöre ait olabilecek bulgular da spesifik (hastalığa özgü) değildir. Bu nedenle bel ağrısı şikayeti olan kişinin daha derin araştırmalar için araştırma hastanelerine gitmeyi ihmal etmemesi çok ama çok önemlidir (özellikle tekrarlayan ve verilen tedavilerle geçmeyen ve uzun süren ağrılarda).

   Aslında geçmeyen, tekrarlayan ve uzun süren ağrılarda araştırma bölümlerine gitmek en doğru yoldur.

   Kanuni prosedürler hakkında bir avukata danışmanız daha doğru olur.

   Buradan bu konuda bir yorum veya yönlendirme yapmak mümkün değildir.

   OMURGA TÜMÖRLERİNE GELİNCE; omurga tümörleri başlıca, primer benign (omurganın kendisinden kaynaklanan iyi huylu), primer malign (omurganın kendisinden kaynaklanan kötü huylu) ve metastatik (başka bir yerden sıçrayan) şekilde üçe ayrılır. Tümörlerin farklı tipleri ve evreleri vardır ve tümörün tipine ve evresine, iyi huylu ya da kötü hulu oluşuna, başka bir yerden sıçramış ya da sadece omurgaya ait olmasına bağlı olarak tedavisi, seyri, belirtileri, hasar kalıp kalmayacağı değişiklik gösterebilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 11. Ismet

  15 Haziran 2017 at 22:12

  Hocam benim babam omurilikten ameliyat oldu iki defa birincisinde yürümeye başladı ama tekrardan baskı olunca iki ayakta hiç tutmaz oldu ikinci ameliyatından sonra ayaklari hissediyor tekrardan idrar ı hissetmiyordum şimdi hissediyor ayaklarında oynama var ısınan gidiyoruz sırtında agri kalmadı ama ayakların toplumlarında yanma olduğunu kalçadan uyuşma olduğunu söylüyor sürekli fizik hareketleri yapıyoruz tekrardan ayaga kalkarmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 00:32

   Fizik tedavi ve fizik tedavide görülen egzersizlerin uygun şekilde devam ettirilmesi kasları güçlendirerek toparlanmada yardımcı olur. Omurga ile ilgili durumlarda ve ameliyatlarda sinir hasarları oldukça sık görülür. Hasarın yerine ve şiddetine göre belirtiler değişiklik gösterebilir. Bu tür sinir yaralanmalarında, sinir hasarları yaşa göre değişmekle birlikte genellikle 2 yıla kadar düzelme olabilir.

   Kişinin azmi, yaşı, sinir hasarının derecesi gibi durumlar iyileşme durumunu değiştirebilir.

   Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önemlidir. Enfeksiyon kapmaması için sağlıklı beslenmesinin ve hijyenin önemi büyüktür.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 12. seref

  14 Eylül 2017 at 20:02

  Saygilar hocam
  Ben gecen yil iyi huylu omirilik tumor ameliyati oldum
  Samsun arastirma hastanesinde doktorum ahmet karkucak
  Suan gayet iyiyim
  Yanliz tekrar cikma ihtimali olabilir tekrar ameliyat dedi
  Bunun baska yolu yokmu ameliyatsiz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Eylül 2017 at 12:11

   Santral sinir sistemi tümörlerinin yaklaşık %10 ile 25’i arasındaki bölümü spinal (omurga) yerleşimlidir. Spinal tümörler yerleşim yerlerine göre sınıflandırılır ve ekstradural, intradural ve intra-ekstramedüller şeklinde gruplandırılır.

   İNTRADURAL TÜMÖRLER:

   Ekstramedüller tümörler: Menengiomlar, nörofibromlar.
   İntramedüller tümörler: Astrositomlar, ependiomlar ve diğerleri (dermoid tümör, epidermoid tümör, teratom, lipom, hemangioblastom, genglioglioma ve oligodendrioglioma).

   EKSTRADURAL TÜMÖRLER:

   Malign tümörler: Osteosarkom, malign fibroz hitiositom, ewing sarkomu, multipl miyelom, lenfoma, kordoma ve metastaz yapan tümörler.
   Benign tümörler: Osteid ostom, osteoblastom, ostekondrom, ekondrom, kondroblastom, kondromiksoid fibrom, fibrom, dev hücreli tümör, hemangioma, anevrizmal kemik kisti, eozinofilik granüloma.

   Bunları göz önünde bulundurduğumuzda tümörün tipine ve yerleşim yerine göre ne kadar tekrarlama riskinin olup olmadığı değişiklik gösterir, bu nedenle bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olacaktır. Doktorunuzun önerilerini ve takibinizi, tedavinizi düzenli uygulamanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 13. Mustafa sabri Özçelik

  28 Eylül 2017 at 23:55

  Hocam kolaygelsin iki kere omurilikten biopsi oldum ama sonuç alamadım biopsi sonucunda yeniden biopsi istiyorlar tanıda düşük grandli kıkırdak tümörü dendi ne yapmam lazım yada tedavisi nedir onkoloji ye gitmem gerekiyormu hangi bölüme gitmeliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2017 at 22:09

   Doktorlarınız net tespit edilemediği için veya sınıflandırma yapmak için tekrar biyopsi yapılmasını gerek duymuş olabilirler. Bu tür durumlar ortopedi onkoloji alanında değerlendirilir, takip ve/veya tedavi edilir.

   Tedavisi ya da takibi tümörün tipine göre değişiklik gösterebilir.

   SIK RASTLANAN KIKIRDAK KÖKENLİ TÜMÖRLER; Kondroma, Osteokondrom/Egzositoz gibi tümörlerdir.

   OSTEOKONDROM: iskelet sisteminin en sık görülen tümörüdür. Tüm kemik tümörlerinin %10-15’ini, benign (iyi huylu) kemik tümörlerin %20-50’sini oluşturur. Bu tümörün oluştuğu vücut bölgeleri alt ekstremite, femur distali, tibia proksimali, ayağın küçük kemikleri, pelvis, skapula, çok az bir kısmı da vertebralardır.

   KONDROMA: Kondromalar sık rastlanan kıkırdak kökenli benign (iyi huylu) kemik tümörleri olup el ve ayakların uzun kemikleri, seyrek olarak kaburgalar ve pelvis, nadiren de spinal yerleşimlidirler. Spinal kondromalar omurganın herhangi bir noktasından köken alabilirler.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 14. Selin

  3 Ekim 2017 at 11:12

  Hocam saygilar
  Omurilik başında devamli yanma hissi ve şiddetli ağrı yaşıyorum özellikle sol koluma şiddetli ağrı ile beraber uyuşma da vuruyor sırt bölgemde ise gündüzleri bir ağrım yok ama geceleri belim ve belden yukarısı şiddetli ağrıyor ancak omurilik başından gelen ağrı ve yanma gece gündüz devamli şiddetli ağrıyor ve baskı uyguladigimda sadece o anlık rahatlama hissediyorum doktora da gittim çoğu kez ama kilodan diyorlar ben zayifkende aynı şikayetlerim vardı omurilikte doğuştan bir fazlalık varmış o diğerinin üzerine basınç uyguladığı için ağrı yapar demişti ama yıllardır neredeyse hergün bu ağrıya halsiz düşüyorum sanki sol omzumda bi ağırlık var ve kesip orayı atsam hersey bitecek gibi . Biliyorum muayene olmadan tanı olmaz ama bana en azından yol gösterebilir misiniz neden olur bu ne yapmam gerekir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ekim 2017 at 00:51

   Anlattığınız durum spina bifida’nın bir formu, gergin omurilik sendromu denilen durumlar olabilir. Yine anlattığınız durum romatizmal bir hastalığa (ankilozan spondilit, fibromiyalji gibi) bağlı da olabilir. Romatizma açısından romatolojik değerlendirme faydalı olabilir. Spina bifida ve/veya gergin omurilik sendromu gibi durumlar sinir-beyin cerrahisi tarafından değerlendirilmelidir. Kifoz-skolyoz gibi durumlar oluşmuş olabilir. Enfeksiyon olma ihtimalinin enfeksiyon hastalıkları uzmanlığında araştırılması gerekebilir.

   Daha detaylı araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Ece s

  7 Kasım 2017 at 03:10

  Merhaba, benim birkaç haftadır bel ve kalça arasındaki bölgeme bastırınca ağrıyor tam olarak neresi olduğunu çözemedim özellikle de yüzüstü yatarken. Bazen çitlıyor ve sabah uyanınca o bölgeye mahsus bir sıcaklık oluyor. Ne yapmam lazım lütfen cevaplayın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2017 at 18:31

   Derinin üzerinde veya içten ısı artışı varsa iltihabi bir durum olabilir. Örneğin Ankilozan spondilit, spondiloartropati gibi durumlar olabilir. Bazı hastalarda bu geçmeyen ve tarif ettiğiniz yerlerde bulunan bel ağrısının nedeni episakral lipoma denilen yağ bezesi de olabilir. Priformis sendromuna bağlı olabilir. kireçlenmeye bağlı olabilir.

   Bu tür ağrıların fizik tedavi, nöroloji, ortopedi ve romatoloji gibi uzmanlıklar tarafından gerçek nedeni bulunana kadar araştırılması önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 16. Ayşe

  23 Kasım 2017 at 21:24

  Merhabalar eşim bel ağrısı şikayetinden dolayı doktora gitti röntgen ve mr istediler bunun sonucunda belde tümör teşhisi konuldu iyi huylu olduğunu söylediler ameliyat olacak bu ameliyat tehlikelimidir bi hasar oluşur mu çok endişeliyim tekrar nükseder mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2017 at 22:15

   Omurga tümörleri başlıca, primer benign (iyi huylu), primer malign (kötü huylu) ve metastik (başka yerlerden sıçrayan) olarak üçe ayrılır.

   OMURGA TÜMÖRLERİ; kemik tümörleri (osteoma, osteid osteoma), kondroblastik tümörler (kondsarkoma, enkondroma, kondromiksoid fibroma ve osteokondroma), fibroblastik (nonossifiye fibroma, fibröz displazi, fibrosarkom ve malign fibröz histiyositom), yuvarlak hücreli tümörler (Ewing/PNET grubu), hematopoietik ve lenfoproliferatif tümörler (lösemi, lenfoma, miyeloma ve kökeni bilinmeyen lezyonlar (eosinofilik granülom ve dev hücreli kemik tümörü gibi) olarak sınıflandırılır.

   Tümörün tipine göre de nüks (tekrar) edip etmeyeceği değişiklik gösterebilir. Her cerrahinin komplikasyonları olabilir. Doktorunuz bunlar hakkında ameliyat öncesi size bilgi verecektir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 17. Musa

  12 Ocak 2018 at 01:42

  Merhaba hocam benim sol bacağimda sinir üzerinde 2 cm lik tümör vardı geçen nisan ayında ameliyat oldum ameliyat sonrasında patoloji sonucunda iyi huylu şvanomma tarzında tümör olduğu tespit edildi fakat ayak topuğundan ayak taragimin üstüne kadar bir uyusma var ve halen devam ediyor ayrıca agrilarim hiç bitmedi şu an da ameliyat yerinin biraz üstünde ayağımı kastigimda ele gelen bir sertlik var tekrar etme durumu olur mu bilgilendiriseniz sevinirim teşekkürler hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2018 at 20:59

   SCHWANNOMA, genellikle periferik sinirleri kaplayan miyelin kılıfını üreten Schwann hücrelerinden oluşan, genellikle iyi huylu bir sinir kılıfı tümörüdür. Bu tümörler aynı zamanda “neurinoma” olarak da adlandırılır. Genellikle nispeten yavaş büyür, az bir kısmı malign hale gelir ve norofibrosarkom denilen kanser türü haline dönüşebilir.

   Cerrahi tedavisi genellikle (kitleler çoğunlukla kapsül içinde oluştuğu için) başarılıdır.

   Cerrahi sonrası bazı hastaların ağrılarında tam iyileşme olurken, bazı hastalarda kısmi iyileşme, bazılarında da ağrının şiddetinde bir değişiklik olmayabilir. Ameliyat sonrası ağrısı daha da şiddetlenen nadir olguların da olduğu bilinmektedir. Bazı olgularda ise tümör tam olarak çıkarılmayabilir ve nüks (tekrarlama) görülebilir. Schwannoma’dan ameliyat edilen hastaların ortalama takip süresi 5-70 ay arası veya daha fazla ay sürebilir.

   Schwannomanın tipleri vardır.

   Bunlar;

   * Klasik Schwannoma
   * Selluler Schwannoma
   * Plexiform Schwannoma
   * Melanotik Schwannoma
   * Glanduler Schwannoma
   * Epiteloid Schwannoma
   * Pacinian Schwannoma

   Doktorunuza tekrar gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 18. Serap Rellermeier

  30 Nisan 2018 at 01:22

  Merhabalar Hocam
  Benim ablam ilk gögüs sonra beyin ve son olarakta omurilik kanseri oldu. Gögsü atlattı beynin en büyügü beş santim olan 3 tümördende sadece birtane bezelyeden kiçük bir tümör kaldı.
  Işın tedavisi bitti iki hafta sonrada kemoya başlanılacak.
  Agrıları çok ve agrı terapisi alıyor herhün eve bir hemşire haftada bir eve doktor geliyor. Özellikle agrısının derecesini soruyorlar büyük tuvaletini iştahını. Siz nelere dikkat etmemizi anlatırsanız sevinirim
  Biz Almanyada yaşıyoruz ve bu imkanları kullanıyoruz, çok şanslıyız, Rabbim bütün hastalara acil şifalar versin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mayıs 2018 at 12:47

   Bu kadar ciddi durumlarda ve doktorların kontrolü altında ve belli tedaviler uygulanan durumlarda, internet sitesi üzerinden bir şeyler söylemek uygun olmaz ve kafa ve tedavi karışıklığına neden olabilir. Ablanızın tedavileri ve takipleri multidisipliner şekilde sürdürülüyor gibi görünmekte.

   Doktorlarınızın önerilerini ve kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 19. Hulya

  2 Mayıs 2018 at 13:15

  Merhaba benim omur iligimin icinde sag taraftaki sinirlerime yapismis astrositom 2. Evre tumorum var 2017 subat ayinda ameliyat oldum 10.ayda emar kontrolumde biraz kuculmus dedi fakat 2gun once tekrar emar cekildim yaklasik 1.5cm buyume olmus ameliyat dediler ilk ameliyatimda beklendi gibi cikmadi yuzde 10 luk bir kismini aldik dediler felc kalirdin dedi e simdi nasil ameliyat edecekler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2018 at 01:23

   ASTROSİTOMLAR, astrositik hücrelerden köken alan ve serebral hemisferler, beyin sapı, spinal kord (omurilik) veya serebellumda yerleşen glial tümörlerdir. Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre astrositomlar evre 1-4 arasında sınıflandırılmaktadır.

   ASTROSİTOMLAR;

   * Pilositik astrositomlar evre 1,
   * Fibriler astrositomlar evre 2,
   * Malign (kötü huylu) formlar evre 3 ve evre 4 şeklinde kabul edilmektedirler.

   Doktorlarınız durumunuza göre tekrar cerrahi planını yapıp size bilgi vereceklerdir. Tümörün yerleşim yerine, büyüklüğüne, patolojik olarak tipine ve şimdi hangi evrede olduğuna göre tamamının çıkarılmaya çalışıldığında vereceği zarara veya faydaya göre nasıl bir işlem uygulayacakları veya neye karar vereceleri değişiklik gösterebilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiye.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git