Hastalıklar ve Tedaviler

Omurga ve Omurilik Tümörleri Nedenleri ve Tedavisi

Omurga ya da omurilik tümörleri, yarı anlamı ile omuriliğin kendisinden, zarından ve çevre dokudan ve kemik dokudan omurgadan kaynaklanan tümörlerdir.

Omurilik ve omurga tümörleri neden olur?

Omurga ya da omurilik tümörleri, yarı anlamı ile omuriliğin kendisinden, zarından ve çevre dokudan ve kemik dokudan omurgadan kaynaklanan tümörlerdir. Beyin tümörlerine oranla görülme oranı daha az olup, beyin tümörlerine göre beşte bir civarında rastlanır.

Omurga ve omurilik tümörleri tipleri

Omurilik tümörlerinin sınıflandırılmasında genel olarak omuriliğin dış zarı duramater esasa alınmıştır. Duramaterin (duranın dışındaki) tümörler ekstradural ve duramaterin içindeki yani duralın altındaki tümörler de intradural olarak kabul edilir. Duranın altındaki tümörler de omuriliğin içinde olmayan, duralın altında olan tümörler ve hem duralın altında olan tümörler, hemde omuriliğin içinde olan tümörler olarak ikiye ayrılırlar.

Ekstradural omurilik tümörleri nedir? : Ekstradural denilen duralın dışında olan tümörler de, kendi aralarında primer tümörler (o bölgeden kaynaklanan) tümörler veya oraya sıçrayan (metastatik) tümörler olarak adlandırılır. Dura dışında oluşan tümörlerin geneli metastatik tümörler yani, bu bölgeye sıçramış tümörlerdir. Bu durum hastaya göre değişebileceği gibi, erkeklerde genellikle akciğerden, kadınlarda da memeden kaynaklanan tümörleridir. Bunun dışında melanom denilen cilt tümörleri, böbrek tümörleri, prostat, gastrointestinal tümöler ve tiroid tümörleri gibi bir takım göğüs bölgesine yakın olan tümörler omuriliğe sıçrama yapabilir.

İntradural ekstramedüller omurilik tümörleri nedir? : Duranın içinde ve omuriliğin dışında olan intradural ekstramedüller tümörler denildiğinde de, akla ilk gelen hemanjiomalar, şvannoma denilen sinir kılıfından köken alan tümörler ve nörofibromlar gelmektedir. Omuriliğin içinde olan tümörler ise hem zarın içinde hemde omuriliğin içinde olan intradural, intramedüller tümörler ise başlıcaları, astrositomalar, epandimomalar ve hemanjioblastomalardır. İntradural, intramedüller tümörler genel olarak daha benign tümörlerdir. Beyinde görülen astrositomalara ve epandimomalara göre. Fakat, dura dışındaki görülen tümörlerin çoğu metastatik (sıçrama yapan) ve kötü huylu tümörlerdir.

Omurga ve omurilik tümörleri belirtileri

Omurga veya omurilik tümörleri belirtileri, özellikle geceleri uykudan uyandıran, ilaca dirençli inatçı bel ve sırt ağrılarıdır. Bu ağrıların uzun süreli olması göz önüne alınmalıdır. Bunun dışında, omurgada eğrilik, idrar, büyük abdest tutamama, vücudun bir tarafında güçsüzlük oluşması, duyu problemleri dikkate alınması ve incelenmesi gereken belirtilerdir. Bu tür şikayetleri olan hastaların ortopedik muayenenin yanı sıra kesinlikle nörolojik muayeneden de geçmeleri gerekir.

Omurga ve omurilik tümörleri teşhisi

Omurga veya omurilik tümörlerinin teşhisinde ortopedi uzmanını muayenesinin yanı sıra, nöroloji uzmanı ya da beyin cerrahi uzmanı tarafından ek tetkikler istenmesi gerekebilir. Direkt grafi denilen, hem bütün omurgayı gösteren hemde gerekir ise omuriliği, torokal (sırt ve bel bölgesini) ve bazende boyun bölgesini de gösterecek şekilde içine alan emar (manyetik rezonans) görüntüleri de önemlidir ve bazı durumlarda mutlaka gereklidir. Mekanik sırt ve bel ağrıları genellikle dinlenme esnasında ve antieiflamatuar veya kas gevşetici ilaç tedavisi ile geçebilen durumlardır. Özellikle geceleri uykudan uyandıracak şiddette olan sırt ve bel ağrıları mutlaka önemsenmelidir.

Omurga ve omurilik tümörleri tedavisi

Omurga tümörleri tedavisi

Omurga tümörleri tedavisi

Omuriliğin kendisinden, içinden veya zarından çıkan primer denilen tümörlerin genelinde tedavide ilk seçenek mikro cerrahi tedavidir. Bunun dışında, omuriliğin etrafına sıçrayan (metastatik) kitlelerde cerrahinin yanı sıra kemoterapi, ilaç tedavisi ve radyoterapi tedavisi gerekebilir. Fakat genel olarak omurilikten ve çevresindeki zarlardan çıkan tümörlerin tedavisi cerrahidir ve çoğu durumda başarılı bir cerrahi işlem sonrası bu tümörlerin tekrar etme olasılığı oldukça düşüktür. Bu anlamda cerrahi ilk tedavidir.

Kemoterapi ve bazı durumlarda radyoterapi daha çok omuriliğin çevresine sıçrama yapan tümörlerde cerrahi tedavi sonrası tercih edilen yöntemlerdir. Cerrahi tedavi sonrası, multidisipliner takım çalışması (fizyoterpistlerin eşlik ettiği ve fizik tedavi doktorlarının da içinde bulunduğu bir takım çalışması) sonucu var olan kas gücü ve tonusu ciddi anlamda arttırılır. Bazı durumlarda 3-6 ay süren egzersizler sayesinde hasta eski kas gücüne ulaşabilir.

Omurga ve omurilik tümörlerinin cerrahi tedavisi nedir?

Omurilik cerrahisi tecrübeli beyin cerrahları tarafından yapılır ve nöromonitörizasyon (omuriliğin fonksiyonunun gözlemlenmesi ve izlenmesi) eşliğinde yapılır. Cerrahi yaklaşımda bir kaç rota kullanılır. Bu durum tümörün yerleşimine ve büyüklüğüne göre cerrah tarafından belirlenir. Omurilik tümörü, omuriliğin dışında ve duranın içinde ise tedavi daha hızlı olabildiği gibi, tümörün tamamen çıkması mümkün olabilir.

Fakat bazı durumlarda omuriliğin içine yerleşen tümörlerde, omurilik fonksiyonunu korumak amacı ile tümörün bir kısmının bırakılması gerekebilir ve böyle bir durumda, tedaviden sonra 3-6 ay arası hissizlik oluşabilir. Fakat iyimser olunması gereken nokta, ameliyat sonrası bacaklarda his var ise fizik tedavi sonrası hareket fonksiyonları geri dönmektedir.

Omurga ve omurilik tümörleri tehlikeli mi?

Omuriliğin dışında olan tümörler, buraya sıçrayan (metastatik) tümörler genellikle kötü huylu tümörlerdir. Omuriliğin zarının içinde ama omuriliğin dışında olan tümörler genellikle iyi huylu tümörlerdir ve bu tümörleri cerrahi olarak çıkarmak daha kolaydır. Cerrahi açısından zorluk çıkaran tümörler, hem omurilik zarının içinde hemde omuriliğin içinde olan tümörlerdir ki, bunların cerrahi tedavisi daha zordur. Genel olarak son yıllarda cerrahide sahip olunan mikrocerrahi teknikler ve teknolojik destek ile omurilik tümörlerinin tamamına yakını başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Omurga enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi
 2. Omurga kanal darlığı nedenleri ve tedavisi
 3. Bel ağrısı nedenleri ve tedavisi
 4. Omurga hastalıkları nedenleri ve tedavisi
 5. Sırt ağrısı nedenleri ve tedavisi

 

16 Yorum

 1. Adsız

  12 Ağustos 2015 at 22:15

  Omurilik tümörü ameliyatı yüzde kaç engelli sayılır, sonrası sağlık raporu

  • Adsız

   18 Ağustos 2015 at 20:42

   Tümör ve tümör ameliyatı olmuş hastalarda rapor verme işlemi konu ile ilgili yönetmelikle/cetvelle belirlenir.Tümör ameliyatı sonrası hastada engel kalmış ise ve belden aşağısı tutmuyor ise genellikle % 90 engeli sayılır. Fakat belden yukarısı normal ve belden aşağısı da normal ise, bacakların birinde hissizlik ve sakatlık kalmış ise, hastanın maddi durumu da göz önünde bulundurularak % 50-51 engelli raporu verilebilir veya durum geçici ise 2 senelik rapor şeklinde ve 2 sene sonra tekrar rapor çıkartılmak üzere rapor verilebilir. Çok Geçmiş olsun, dilerim engel ve engelli raporuna gerek kalmaz.

  • rabıye han

   1 Ekim 2015 at 07:08

   Annem omir ilik iltabi oldu 2 ay önce başladi şimdi hastanede diyaliz şeker hastasi sadece antibiyotik tedavi görüyor agrilari hic dinmiyor şimdide durmadan sayikliyor ve kendi kendine konuşuyor ne yapmaliyiz

  • Adsız

   1 Ekim 2015 at 11:00

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Hastanede tedavi görüyor ise zaten doktorlar yapılması gerekeni yapıyordur. Oldukça zor bir durum. Şeker hastalığı, diyaliz tedavisi ve omurilik iltihabı sanırım hepsi birbirini tetiklemiş. Tedavilerini dikkat etmemiş olabilir. Omurga enfeksiyonları genellikle kötü beslenme, bağışıklık sisteminin güçsüz kalması, şeker hastalığı, HIV enfeksiyonu, kanser hastalıkları ve şişmanlık gibi etkenler ile gelişir. Annenizde şeker hastalığı nedeni ile böbrek yetmezliği, diyaliz tedavisi nedeni ile bağışıklık sistemi zayıflamış olmalı ki omurilik enfeksiyonuna zemin hazırlanmış. Tedavi Hastanede devam ettirilir zaten. Yapılabilecek ekstra bir şey yok sanırım. Bu durum fizik tedavi, enfeksiyon hastalıkları ve beyin cerrahisi ile de ilişkilidir ve bu bölümlerin uzmanları da hastayı kontrol edebilir. Anneniz üniversite hastanesinde değil ise üniversite hastanelerinde tedavinin devam etmesi daha doğru olabilir. Omurilik enfeksiyonlarında tedavi süreci 7-10 gün kadar kısa sürebileceği gibi, 6 – 12 hafta kadar uzun da sürebilir. İnatçı enfeksiyonlarda cerrahi ile apsenin temizlenmesi gerekebilir. Fakat şeker hastalığı ve diyaliz tedavisi gören hastalarda ameliyat riskli olabileceği için illede gerekmedikçe doktorlar cerrahi tedaviden kaçınabilir. Bu durumun takibinde ekip çalışması önemlidir. Çok geçmiş olsun ve Allah şifa versin.

 2. Elif yigit

  5 Mayıs 2016 at 03:14

  Merhaba
  9 aylık bebekte görülür mu ve dışarıdan elle hissedilir kemiksi bir yapisi var mıdır
  Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2016 at 13:56

   Osteid ostoma tipindeki omurga tümörleri çocuklarda ağrılı skolyoz (omurga eğriliği) ile birlikte meydana gelebilir. Osteid ostoma kendini sınırlar ve genellikle bir buçuk santim büyüklüğünde olabilir. Skolyoz ile birlikte seyreden osteid ostama da eğrilik ile birlikte olur ise kemiksi bir çıkıntı gibi hissedilebilir.

   > Ezinofilik granülom tipindeki omurga tümörleri 10 yaş altı çocuklarda da görülür.

   > Lenfoma tipi kemik tümörleri fil dişi omurga aile tarafından fark edilebilir.

   > Siz çocuğunuzda bir çıkıntı ya da kitle gibi bir şey hissetmişseniz gecikmeden bir ortopedi veya beyin cerrahisi uzmanına başvurmanız doğru olur.

   İyi sonuç almanız ve sağlık, iyilik dileğiyle.

 3. huriye

  9 Ekim 2016 at 07:45

  Abim omurilik kanseri 1ay önce ameliyat oldu ama tümörün bir kısmını alabildiler şimdi sağ ayağında kasılma hissizlik var doktor 1ay sonraya tekrar emar istedi hap kullanıyor ama onlarda vücutta ödem oluşturdu biara bıraktı hapları şimdide istahsizlik var ne olur hocam bize yardimci olun.48yasinda yapacağımızı bilmiyoruz bu konuda elimiz bağlı bizi aydinlatirmisiniz.

  • Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 15:47

   Tümör tamamen çıkarılamadığı için sinire olan baskı devam ediyor olmalı. Doktorlarınız zaten gereken tedaviyi ve tetkikleri yapmışlardır.

   Kemoterapi ilaçlarının tabii ki yan etkileri vardır.

   Doktorunuzun verdiği ilaçlar ancak doktor kontrolü altında bırakılmalı ya da dozu düşürülmeli şeklinde olmalıdır.

   Bu kadar ciddi durumlarda hastanın düzenli takibi gerekir.

   Verilen ilaçların yan etkilerinin değerlendirilmesi düzenli takip ve sizin de doktora olup bitenler hakkında bilgi vermeniz gerekir.

   Bu ciddi bir durum ve bu konuda doktorunuz ya da doktorlarınız ile irtibat içinde olmanız önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Reşit

  26 Ekim 2016 at 14:16

  Meraba ben omurilik te tümör var dı ameliyat oldum rapor almak istiyorum yüzde kaç alabilirim.tsk

  • Sağlık Ocağım

   27 Ekim 2016 at 12:07

   Ameliyat sonrası engellilik kaldıysa ve kalan engellilik derecesine göre bu durumlar değişmektedir. Ameliyat sonrası herhangi bir engellilik yok ise ki olmasın, iyileşme sürenize göre 1-2 senelik veya aylık şeklinde raporlar verilmektedir.

   Rapor için her bölümden muayene ve tetkikler yapılır ve heyet kararı ve çıkan sonuçlara göre raporlar verilir.

   Her şeyin iyi olması ve geçmiş olması dileğiyle.

 5. Umit

  4 Aralık 2016 at 00:53

  Hocam
  Ablam 3 yıl önce meme kanseri operasyonu geçirdi.simdi kanserli hücre karaciğere ve kemiğe sirayet etmiş ama kemikteki tumor cansız demişler.nasil bir tedavi uygulayacaklar.durumu çok mu kritik yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2016 at 16:32

   Yani kanserli hücre metastaz yapmış olmalı ve buna bağlı karaciğer ve kemikler de etkilenmiş tir, ancak bu durumda nasıl bir yol izleneceğini hastayı takip eden onkoloji uzmanları karar verecektir.

   Yayılımın derecesine ve tümörün tipine göre ne yapılabileceği değişiklik gösterebilir.

   Bu durum için onkoloji uzmanları, kemik ve metabolizma uzmanlığı, gastroloji uzmanlığı gibi uzmanlıkların iş birliği gerekebilir.

   Bu durum, bu alanda uzmanlık takibi ve deneyimi gerektiren bir durumdur, bu nedenle buradan net bir söylemek çok mümkün değildir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 6. serife kucukkara

  18 Ocak 2017 at 01:43

  Merhaba hocam ablam 4.5 yıldır omurilik tumoruyle savaşıyor ilk olarak omuriligindeki kemikler curudugu için platin ve kalcasina protez attılar ama tümör büyüdü orda iki sene önce ameliyat oldu tümörü oradan basariyla temizlediler ama iki ay demeden yeniden 5 cm büyüdü kemoterapi aldı ama biraz küçüldü sonrasında yine büyüdü iki ay önce kadar bidaha ameliyat oldu bu sefer tamamen almamışlar ve ablamin sağ bacağı felç oldu ameliyattan sonra cok hafif parmaklarını oynattı bir bi kaç sefer ama şimdi hiç oynatamiyor su anda akıllı ilaca başlandı bakalım bunun faydası olcakmi bilmiyoruz size sorum acaba bu ilacın faydası olurda ordaki tümör ölürse acaba ablamin bacağı yeniden hareket edebilirim yoksa hep felcli mi kalır cevaplarsınız cok memnun olurum

  • Sağlık Ocağım

   20 Ocak 2017 at 22:50

   Çok zor ve sıkıntılı durumlar (Allah yardımcısı olsun). Omurga tümörleri, omurga enfeksiyonları, omurga yaralanması gibi durumlar kişinin yaşamını çekilmez hale getirebilen durumlardır. Omurga için tüm vücuda dağılan sinirlerin temeli (omurilik) olduğu için bunun zedelenmesi ciddi sakatlıklara neden olabilir. Özellikle yayılma gösteren tümörler ve enfeksiyonlarda erken teşhis ve tedavi büyük önem taşır. Bu süreçte sinirlerde ciddi hasarlanma olursa oluşan hasarlar kalıcı olabilir fakat düzenli takip altında olduğu için doktorlarınız bunu önlemek için ellerinden geleni yapacaklardır.

   Akıllı ilaçlar, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaç, uygun süre ve dozu içerir. Akıllı ilaçlar son yıllarda kullanılmaya başlansa da maliyeti yüksek ilaçlar olduğu için Türkiye’de biraz daha sınırlı kullanıma sahiptir. Bu yöntem kemoterapi ile desteklenebilir. Tümörün küçültülmesinde ve yayılımı önlemede oldukça faydalıdır.

   Doktorlarınız size gerekli bilgileri verecektir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 7. Rıdvan Şahin

  26 Ocak 2017 at 14:27

  Hocam merhaba. Babam iki ay gibi bir süredir sırt ağrısı çekiyordu. Gittiği hastanelerde sonuçları hep normal çıktı. Kas gevşetici ilaçlar, ağrı kesici ilaçlar verip gönderdiler hiç bir fayda vermedi. 10 gün önce özel bir hastaneye gitti. Gittiği gün sağ bacağından uyuşma başlamıştı hemen ameliyat olmasi gerektiğini söylediler. Omuriliginde tümör olduğunu bunun sinire baskı yaptığını hiç hareket dahi etmeden ameliyata girmesi gerektiğini söylediler ve bizde panik içersinde amelyata girdi. Şimdi babam ın belden aşağısında hiç his yok. Aynı zamanda doktorlar da hiç bir şekilde sordugumuz sorulara cevap vermiyorlar. Sadece fizik tedavi görmesi gerektiğini söyleyip gidiyorlar. Bu konuda bizi bilgilendirirseniz sevinirim. Babam tekrar yürüyebilir mi? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2017 at 00:31

   Omurga tümörleri oldukça zor sonuçlara neden olabilir. Bu tür durumlardan sonra fizik tedavi faydalı olabilir. Tümör sinirlere hasar vermiş olmalı. Bu tümörün sadece omurgaya ait bir tümör mü, yoksa başka bir yerden sıçrama yapmış bir tümör mü olup olmadığının da araştırılması gerekebilir.

   Doktorlarınız ile daha detaylı konuşmanız da fayda vardır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git