Hastalıklar ve Tedaviler

Omurga Kanal Darlığı Nedenleri Ve Tedavisi (Lomber Spinal Stenoz)

Vücudu yöneten beyindir ve beyin ile vücuttaki kaslar arasında ilişkiyi ise omurilik ve omurilikten çıkan sinirler sağlar. Omurlar, omurilik ve sinir lifleri adı verilen yapılarının korunmasını sağlayan kemik yapılardır.

Omurga kanal daralması belirtileri

Vücudu yöneten beyindir ve beyin ile vücuttaki kaslar arasında ilişkiyi ise omurilik ve omurilikten çıkan sinirler sağlar. Omurlar, omurilik ve sinir lifleri adı verilen yapılarının korunmasını sağlayan kemik yapılardır.

Omurilik ve sinir lifleri omurların ortasında bulunan kanal boyunca başın alt kısmından başlayarak aşağıya doğru inerler. Omurlar arasında omurların birbirine bağlanmasını sağlayan disk diye adlandırılan yapılar vardır.

Bu diskler, yaşın ilerlemesi sonucu sıvı miktarını kaybederler. Bu nedenle diskin yük taşıma yeteneği azalır ve sertleşip bulunduğu yerden spinal kanala doğru yer değiştirerek kanalın çapında daralma oluşmasına neden olur. Spinal stenozun diğer bir nedeni ise omurların arkasındaki faset eklemlerinde büyüme oluşmasıdır.

Omurga kanal darlığı (lomber spinal stenoz) belirtileri

Omurga kanal darlığı her zaman belirti vermeyebilir. Verilere göre ciddi derecede kanal darlığı olmasına rağmen herhangi bir belirtinin görülmediği hastaların olduğu söz konusudur. Kanal darlığı belirti verir ise bu belirtiler, genellikle iki tarafta da aynı belirtiler görülür. Fakat, ender olarak bu belirtiler sağda veya solda oluşabilir.

Eğer boynun altında omurga darlığı oluşur ise boynun altında uyuşukluk, yanma, her iki kolda ağrı, uyuşukluk her iki bacakta ağrı ve uyuşukluk, yürürken dengesizlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Özellikle geceleri bacaklarda yanma hissi oluşur. Eğer belde bir omurga darlığı oluşmuş ise belden aşağıda belirtiler görülür. Yürürken sık sık durma ihtiyacı hissetme bu durumun tipik belirtisidir.

Bunun dışında sırtta veya bacaklarda ağrı, uyuşma, kramplar, bacaklarda kuvvet kaybı, idrar tutamama veya büyük abdest tutamamaya neden olabilir. Bu şikayetler, uzun süre ayakta kalındığında ve uzun yürümelerde artabilir. Belirtiler, devamlı süren ya da nöbetler şeklinde gelip geçici olabilir. Bir süre yürüdükten sonra bacaklarda güçsüzlük, uyuşma ve dinlenme ihtiyacı hissettiren şikayetler oluşabilir. Eğilme esnasında veya oturulduğunda ağrılarda hafifleme ya da azalma hissedilir.

Omurga kanal darlığı (lomber spinal stenoz) teşhisi

Omurga kanal darlığı tanısını koyabilmek için, doktor muayenesinde öncelikle hastanın hikayesi dinlenir ve fiziki muayene yapılır. Direkt grafiler (röntgen) tanı yöntemi daralmış disklerin ya da zayıflamış disklerin varlığını tespit edebilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile omurgada oluşan darlıkların miktarı detaylı şekilde görüntülenebilir. Bilgisayarlı tomografi (BT) daha detaylı araştırma amaçlı istenebilir. Bu tetkikler sayesinde spinal kanalın darlığı, sinir kökünün basısı ve darlığın yeri tespit edilir.

Omurga kanal darlığı (lomber spinal stenoz) tedavisi

Omurga kanal darlığı tedavisi

Omurga kanal darlığı tedavisi

Omurgadaki kanal darlığı saptandıktan sonra, öncelikle cerrahi dışı tedaviler tercih edilir. Bu tedavi yöntemleri, antiinflamatuar tedavi (oral yada enjeksiyon) ve ağrıyı kontrol altında tutabilmek için ağrı kesici tedavisi verilir.

Bunun dışında fizik tedavi ve egzersiz tedavileri önerilir. Fizik tedavi ve egzersiz programı, kasları güçlendirmek ve eğilme yeteneğini tekrar kazanabilmek için oldukça önemlidir. Örneğin, aerobik, bisiklete binme ve yürüyüş önerilmektedir. Bu egzersizler sinirlere giden kan oranını arttırdığı gibi, daralmanın neden olduğu şikayetleri azaltabilir. Yapılması gereken egzersizler hastanın doktoru tarafından planlanır.

Omurga kanal darlığı (lomber spinal stenoz) cerrahi tedavisi

Hastada ciddi derecede kanal darlığı var ise, hasta yürürken sık sık durma ihtiyacı hissediyor ise o zaman cerrahi tedavi gündeme gelir. Bu cerrahi tedavide önceleri, omurganın arkasındaki bası yapan kemikler alınmakta ve yerine vidalar takılmakta idi. Günümüzde, çok daha rahat ve sakat kalma riski en aza indirilmiş veya hiç olmayan cerrahi tedavi yöntemleri gelişmiştir. Bu ameliyatlarda, küçük bir delikten hastanın beline girilerek omuriliğin darlığı rahatlatılır.

Boyunda oluşan omurga darlığı ileri derecede ise hastanın çok hızlı bir sürede ameliyat edilmesi gereklidir. Bu ameliyatta uygulanan tedavi sadece sinirlere olan basının kaldırılması işlemidir. Omuriliğin içi veya sinirlerin tamir edilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle sinirlere bası var ise cerrahi tedavi kalıcı hasarların önlenmesi için gereklidir.

Omurga kanal darlığı ameliyatında sinirlerdeki bası kaldırılır. Fakat, omurgadaki kalıcı hasarlar için bir şey yapılamaz. Bu nedenle omurga kanal darlığı ameliyatından sonra, mutlaka fizik tedavi, kaplıca tedavisi, nöral terapi gibi tedavileri yaptırmak faydalı olacaktır. Eğer imkan var ise haftada iki üç gün havuzda kol ve bacak hareketleri yaparak bel ve sırt adalelerini güçlendirmekte, yarar sağlayabilir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Omurga hastalıkları nedenleri ve tedavisi
  2. Kamburluk nedenleri ve tedavisi
  3. Bel ağrısı neden olur
  4. Fizik tedavi uygulanan hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git